Skocz do zawartości

Sd.Kfz. 234/2 - Dragon 1:35... i dalej


persyMG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Po zakończeniu Jagdpantery, zbudowaniu w domu szafek na modele i drobnym remoncie kilku starych modeli postanowiłem iść dalej.

To "dalej" to ambitna chęć zrobienia czegoś na kształt małej (ok. 30x20cm) podstawko-dioramki dotyczącej pojazdu, który od zawsze mi się podobał, tj. Sd.Kfz. 234/2 Puma.

Po miesiącu oczekiwania w końcu dotarł do mnie prosto z Szanghaju główny element projektu czyli Puma w wykonaniu Dragona. (Dlaczego z Chin? - Ponieważ model nie jest już dostępny w Polsce a z Chin nawet z przesyłką jest w tej samej cenie, jak nie taniej).

 

Ogólny zamysł "scenki" to załoga tankująca Pumę, coś tam przy niej "grzebiąca" (ale nie planuje jakiejś scenki "remontowej" z rozgrzebanym silnikiem itp) a oprócz tego dowódca oglądający mapę przywiezioną przez oficera, który przed chwilą przyjechał ze sztabu małą Simcą

Komplet modeli i figurek (planuje wybrać tylko 5 z całego stadka) na razie wygląda tak:

DSC_2043e.jpg

Do tego jeszcze metalowa lufa i blaszki z drzwiczkami do bocznych schowków do Pumy.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Na razie lekko mi zrzedła mina jak otworzyłem pudło z Pumą i zobaczyłem podwozie - zejdzie na nie z miesiąc

Cały projekt może uda się zrealizować do końca roku - ciekawy jestem, na ile ten wątek warsztatowy mi pomoże....

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Heh, mam tak samo i też mi szkoda że nie skorzystałem z tamtej oferty na forum. Jakiś czas temu znalazłem klimatyczne zdjęcie Pumy w akcji i bezustannie kusi mnie by poszukać jej w sklepie. Aż wróciłem do WarThundera by dla relaksu pograć sobie 234kami =P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ciekawy jestem, na ile ten wątek warsztatowy mi pomoże....

To będzie zależało od twojego podejścia i nastawienia. Mi osobiście forum chłopaki dużo pomogli, i jak sobie czytałem ostatnio moje pierwsze warsztaty to całkiem inny świat.

 

Co do modelu to mnie akurat pojazdy kołowe nie ciągną. Natomiast na co chciałbym zwrócić twoja uwagę to instrukcja Dragona. Skleiłem kilka ich modeli i chyba ki się jeszcze nie zdążyło żeby w instrukcji błędów nie było. Zarówno co do numerów części jak i ich miejsca. W dodatku Dragon często daje kilka opcji w przypadku kilku części i trzeba sobie dobrze przemyśleć których użyć żeby misz masz nie wyszedł. No i trzy razy pomyśl, dwa razy przymierz zanim przykleisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modelu to mnie akurat pojazdy kołowe nie ciągną. Natomiast na co chciałbym zwrócić twoja uwagę to instrukcja Dragona. [...]

 

Kołowe też mnie jakoś nie bawią... ale akurat Puma po porostu mi się podoba.

Instrukcję już dokładnie przeglądałem i zauważyłem wiele miejsc gdzie trzeba będzie bardzo mocno uważać i posiłkować się materiałami historycznymi, żeby czegoś nie skopać. Generalnie instrukcja cierpi na chorobę "pokażmy 50 kroków na jednym obrazku" Co co modelu (wyprasek) to wygląda na prawdę dokładny i dość przemyślanie zaprojektowany... z wyjątkiem jednej niedużej wypraski z antena gwiazdową, która wygląda jak z modelu za 10% ceny Dragona. Przy czym, i tak oprócz niej jest wersja fototrawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wspaniały model!

Lepiłem go jakiś czas temu. Tu masz link http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=68&t=51399&p=747261#p747261.

To jedyny mój model co stał na głównej stronie przez około tydzień.

 

Sam zestaw lepi się ciężko. nie chodzi o spasowanie i takie tam, ale o detal. Strasznie trzeba uważać i pilnować instrukcji montażu. Klej według rozpiski, a się nie wy..walisz...

 

i tyle.../

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie generalnie gotowe

DSC_2078e.jpg

Do tego wszystkie wizjery i sporo drobnicy wewnętrznej - część zamontowana, reszta gotowa do malowania.

 

 

Pojawiły się jednak pierwsze wątpliwości:

1 - wizjery,

zrobiłem według instrukcji, nawet są ruchome... ale jak one wyglądały na prawdę? Ma ktoś może zdjęcie z bliska takiego mechanizmu. Nie koniecznie z Pumy, może jakiś inny pojazd miał podobnie otwierane. Nie mogę znaleźć szczegółowego zdjęcia, zwłaszcza w pozycji otwartej. Tam było szkło? Zdjęcia wydają się sugerować, że był "goły" otwór.

 

2 - element nr W5 z instrukcji:

DSC_2079e.jpg

Co to było w rzeczywistości? Element jest przezroczysty więc sugeruje, że to coś było szklane, ale nie jest wizjerem. Oświetlenie kabiny?

 

3 - radiostacja

Na wypraskach są elementy radiostacji - mniej więcej takiej: http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum27/8ffd2de24c3c3814191879993b722620b680f85d.jpg

ale są oznaczone jako nieużywane w modelu. Trochę dziwne... Puma nie miała takiej radiostacji? A jeśli miała - to gdzie była zainstalowana?

 

4 - czy ktoś ma zdjęcia wnętrza kadłuba SdKfz234 w jakiejkolwiek wersji? (pomijam działo w 234/4 itp. - chodzi mi tylko o sam "zasadniczy" kadłub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

W5 to przesłona dla kierowcy ( podobna była w Skdfz 251, w razie deszczu mocowana w wizjerze kierowcy, miała też wycieraczki) co do wizjerów, zaopatrzone były w szkło warstwowe i mocowane z możliwością wymiany w razie trafienia, w pozycji otwartej unosił się razem z wkładką szklaną i tutaj jest jak najbardziej ok (część W2)

Ad W 5 instrukcja Aber z 251

http://www.aber.net.pl/upload/pdf/aae215de17d2df34220c6d7ac00ecd70.pdf strona 2 część 76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze +/- zrobione.

 

DSC_2089e.jpg

DSC_2091e.jpg

 

Ponieważ po "zamknięciu" i tak nie będzie prawie nic z wnętrza widać to przy niektórych drobiazgach nie "cisnąłem" nadmiernie. Bardziej potraktowałem robienie wnętrza jako próbę / przećwiczenie paru rzeczy.

DSC_2086e.jpg

 

Z problemów i spostrzeżeń bieżących

- był / będzie drobny kłopot z dopasowaniem połówek kadłuba. Nie mogłem wkleić przegrody silnika bo po wklejeniu nie dało by się jej pomalować pod zbiornikiem paliwa. Z kolei jej wklejenie po malowaniu okazało się bardzo trudne, do tego jest ona chyba o ułamek mm za wysoka... ale jakoś to dopasowałem.

- radio... nigdzie nie mogę znaleźć gdzie było umiejscowione radio. Tzn. część była z tyłu przedziału, przy radiooparatorze.... ale był jeszcze jeden moduł. Po długim, poszlakowym śledztwie doszedłem do wniosku, że ono mogło być w wieży (np. w 234/1 było między fotelem dowódcy i strzelca w wieży)

- w planach miałem zrobienie otwartych niektórych schowków w nadkolach... niestety, blaszki od Abera okazały się mieć złe wymiary :( są za duże o jakieś 1 mm w każdą stronę. Nie wiem co z tym zrobić.

- znalazłem książkę w googlach

https://books.google.pl/books?id=2-YIAwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

Wprawdzie duża część jej niedostępna, ale nawet w tym co jest jest bardzo dużo dobrej jakości zdjęć różnych niemieckich pojazdów rozpoznawczych. Może komuś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Aber był dedykowany do Italki więc będzie kłopot z Dragonem ( oczywiście jeśli masz jeden z wczesnych zestawów Abera) Jak zawsze pojazd jeden a co producent to inne wymiary ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się domyślałem, że to do Italeri, ale w sumie nigdzie nie jest to napisane na opakowaniu. Liczyłem się z tym, że mogą delikatnie nie pasować, ale żeby aż tak.... po przeskalowaniu to jest dobrych kilka cm różnicy w prawdziwym pojeździe. Zostaję mi opcje:

- zrobić bez otwartych schowków

- wyciąć obecne drzwiczki z plastikowych elementów modelu i trochę porzeźbić (chyba realne) - w końcu i tak musiałbym je wyciąć, żeby wstawić metalowe

- jakoś "przyciąć" blaszki - tylko jak i czym to ładnie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Analizując zdjęcia zauważyłem, że uchwyty na kanistry były chyba czymś wyłożone - co to było?

Widać to dobrze poniżej, ale na innych zdjęciach też można dostrzec. Poza tym, na wielu pojazdach, zwłaszcza malowanych w jasny kamuflaż (dunkelgelb) te uchwyty mają wyraźnie ciemniejszy kolor - ciekawe jaki....

uchwyt_kanistra.png

 

 

Co do pokryw schowków o których pisałem wcześniej - zrobiłem je sam, od zera, z polistyrenu. Chyba będzie to wyglądać całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne prace - coraz więcej drobiazgów

- pokrywy dwóch schowków, które będą otwarte - chyba wyszły nawet całkiem dobrze

- skrzynka tylna - z opisów i zdjęć wynika, że była to modyfikacja polowa wykonywana tylko w niektórych jednostkach. Stwierdziłem, że zrobię tę skrzynkę otwartą i tu się pojawiło pytanie o grubość jej ścianek. Po analizie zdjęć doszedłem do wniosku, że raczej była drewniana - miała dość grubą pokrywę, na oko ze 2 cm (i taka też jest, oczywiście w skali, w modelu). Wątpię, żeby dawali taką grubą blachę na prostą skrzynkę. Poza tym, na jednym ze zdjęć dość wyraźnie widać kątowniki, które trzymają całość do kupy, co też sugeruje, że to było drewniane. Na zdjęciu nie wszystko tam jest posklejane, dlatego wygląda krzywo.

- uchwyty na kanistry. W planie jest zostawienie jednego kanistra na pojeździe a reszta będzie obok. Poprzerabiałem więc uchwyty i wyszły chyba "w miarę".

 

DSC_2135e.jpg

DSC_2134e.jpg

DSC_2137e.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejne prace:

- wstępne przygotowanie do malowania kamuflażu i innych elementów

- trochę drobnicy

 

Nadchodzi czas wyboru kamuflażu... podoba mi się taka wersja... ale te wężyki.... . Po wstępnych próbach "na boku" widzę, że zrobienie cieniutkiej linii jest wykonalne, ale trzeba bardzo precyzyjnie dobrać kombinację: ciśnienie powietrza - gęstość farby - dozowanie farby - odległość od powierzchni... no i oczywiście dokładnie prowadzić aerograf. A może jest jakaś inna technika na zrobienie cienkich, lekko rozmytych linii?

 

DSC_2226e.jpg

DSC_2228e.jpg

DSC_2229e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to, co wymalowałeś do tej pory, to zrób go całego żółtego albo jakieś duże, maskowane plamy. A, zasobniki z Abera są do Italerki, pisze jak byk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, zasobniki z Abera są do Italerki, pisze jak byk

No właśnie nie... nigdzie na opakowaniu nie jest napisane, że to tylko do Italeri. Ale zdawałem sobie sprawę, że jest ryzyko, że nie będą pasować. W każdym razie problem zasobników mam już rozwiązany inaczej i wszystko wskazuje na to, że będzie to wyglądać dobrze..

 

Co do kamuflażu, no to właśnie plan jest taki, żeby był na cały żółty z delikatnymi wężykami zielonymi.

Po zastanowieniu opcje wykonania chyba mam takie:

- najpierw cały na żółto z modulacją a potem aerografem zielone wężyki - trudne do wykonania, może być ponad moje możliwości.

- najpierw cały na zielono, potem maskowanie "glutem" i aerografem cały na zółto - łatwe, ale modulacja zniknie, zamiast pre-shadingu trzeba będzie robić rozjaśnienia i post-shading

- najpierw cały na żółto z modulacją a potem pędzlem delikatnie wężyki, rozcieńczoną farbą - muszę wypróbować czy to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

pisać nie pisze ale w czasie kiedy powstały nie było innej Pumy na rynku, pewnie dlatego nie ma w opisie ;)

Gaśnica z Tetra wypas

Oglądam dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.