Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Krajowe sprawdziłem i nie znalazłem bbs'ów RS/RM.

Znalazłem w Hiroboy:

https://www.hiroboy.com/124_17_BBS_RS_Wheels--product--9055.html

tylko nie wiem jak i czy występują opony do tego tak, żebym nie miał golfa bez opon

 

Przepraszam ale człowiek klei całe życie czołgi i.... no dupa ze mnie w modelach samochodów :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Ja zawsze w takich sytuacjach polecam biały podkłąd Tamiya w sprayu. A najlepiej działa jedna warstwa szarego i na to jedna warstwa białego - i jest!

 

Życzę powodzenia i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Tej nigdy nie używałem. Za to dobre efekty daje ta:

 

0_0_productGfx_075d368991483c43ea385fb2faa1275a.jpg

 

Ale najważniejsze, żeby lakier naprawdę dobrze wysechł przed polerowaniem. Przynajmniej kilka dni, optymalnie parę lat

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Tej nigdy nie używałem. Za to dobre efekty daje ta:

 

0_0_productGfx_075d368991483c43ea385fb2faa1275a.jpg

 

Ale najważniejsze, żeby lakier naprawdę dobrze wysechł przed polerowaniem. Przynajmniej kilka dni, optymalnie parę lat

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Masz jakieś zdjęcie efektu po tempo ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

kolejny raz bezbarwny nie siadł musiałem pozbyć się powłoki, podpowiedzcie drzeć to do 0 przed nowym podkładem ? obecnie przeszlifowane delikatną gąbką (nie czuć warstw) czy dać podkład na to i później ewentualne niedoskonałości szlifować ?

a09a6cecc2fdbc8emed.jpg

11026f2dec3431bcmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Ja myślę, że nie opłaca się do zera tego zdzierać, chyba, że jest podwyższone ryzyko, ze coś się tam będzie ścinać. A tak to masz już gotowe wstępne szpachlowanie. Życzę powodzenia i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, przymierzam się do pomalowania pierwszych elementów w moim pierwszym modelu. Korzystać będę z produktów tamiya - X-20A i XF-16. Opiszę teraz procedurę, moglibyście sprawdzić i ewentualnie uzupełnić moją wiedzę?

1) Dokładnie mieszam farbę akrylową

2) Do pojemniczka wlewam rozcieńczalnik i farbę w proporcjach 1:4, mieszam dokładnie

3) Do drugiego pojemniczka wlewam sam rozcieńczalnik

4) Moczę pędzel w pojemniczku nr 2

5) Nabieram farby tylko na końcówkę pędzla

6) Maluję - tutaj pytanie. Czy między nabieraniem kolejnej ilości farby również przed maczać pędzel w samym rozcieńczalniku czy to tylko przed malowaniem?

7) Po malowaniu myję pędzel zwykłą wodą

 

Wiem, że dla Was to same podstawy, jednakże przed pierwszym malowaniem wolę dopytać

Czy jak zostanie mi farby to mogę zamknąć pojemnik i wykorzystać ją np. po tygodniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Trudno mi powiedzieć, czy to wszystko co napisałeś jest OK, zwłaszcza, że nie malowałem za dużo ani akrylami, ani pędzlem też. Ale z tego co już zdążyłem się nauczyć, to po pierwsze boję się, żebyś się nie trzymał jednej ustalonej procedury zbyt sztywno, jak maszyna - bo ważniejsze jest reagowanie na to co się dzieje. Czyli np. jeśli widzisz, że przy malowaniu zostają smugi od pędzla, to musisz farbę rozcieńczyć bardziej. Nie jestem też przekonany do nabierania najpierw rozpuszczalnika na pędzel a potem farby - z czymś takim się jeszcze nie zetknąłem. Za to czytałem, że niektórzy zalecają "naładowanie" pędzla farbą, żeby móc wykonać więcej pociągnięć i dłuższych, to ma poprawiać jednorodność malowania.

 

Z ważnych rzeczy napisał bym jeszcze żeby nie upierać się, że jedna warstwa farby ma pokryć malowana powierzchnię. Warto zastosować podkład, który "wgryzie" się w malowaną powierzchnię (polecam Tamiya w sprayu - do jasnych kolorów dobry jest biały). Przy malowaniu dobrze jest drugą warstwę kłaść pociągnięciami prostopadłymi do pociągnięć pierwszej warstwy.

 

Ostatnia rzecz to te resztki farby - kusi, żeby tego użyć, ale oszczędność może być złudna - na pewno farba potrzebna do tego żeby od nowa malować model który się zbombie będzie droższa od tej resztki, którą się ewentualnie wyleje. Ale oczywiście można próbować tę starą farbę zużyć, ale trzeba zrobić próbę i ewentualnie uzupełnić rozpuszczalnik który mógł odparować, trzeba też zobaczyć czy to nie zaczęło już polimeryzować (czy się smarki nie robią).

 

To tyle mojego pisania - życzę powodzenia, dużo ćwicz, po 10 000 razy to już jest proste, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady Oczywiście, ta procedura to nic sztywnego, bardziej punkt wyjściowy. Co do tego by zamoczyć pędzel w rozcieńczalniku przed malowaniem, czytałem, że robi się to właśnie po to by ten pędzel nie wciągnął farby na całą długość włosia. Ma to zapobiec sytuacji, że włosie zaciąga farbę do samego końca przez co dostaje się pod ten metal między włosiem a trzonkiem pędzla gdzie zasycha i rozcapierza pędzel. No nic zabieram się za malowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Chcę położyć kalkę na matową farbę akrylową (Vallejo Model Color) i zastanawiam się jak to najlepiej zrobić.

1. Położyć kalkę bezpośrednio na farbę. Tutaj nie wiem czy woda lub płyny do kalek (Mr. Mark Setter i Mr. Mark Softer) nie zareagują z farbą?

2. Położyć lakier (Vallejo Acrylic Varnish) na farbę, a kalkę dopiero na lakier. Tutaj nie wiem czy mam użyć lakieru błysk czy mat? Nie chcę stracić matowego efektu, ale też nie chcę, żeby kalka się złuszczyła.

Pomoże ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę położyć kalkę na matową farbę akrylową (Vallejo Model Color) i zastanawiam się jak to najlepiej zrobić.

1. Położyć kalkę bezpośrednio na farbę. Tutaj nie wiem czy woda lub płyny do kalek (Mr. Mark Setter i Mr. Mark Softer) nie zareagują z farbą?

2. Położyć lakier (Vallejo Acrylic Varnish) na farbę, a kalkę dopiero na lakier. Tutaj nie wiem czy mam użyć lakieru błysk czy mat? Nie chcę stracić matowego efektu, ale też nie chcę, żeby kalka się złuszczyła.

Pomoże ktoś?

W dziale kalek było o tym wielokrotnie. Gdy położysz kalką na matową farbę, to w części przeźroczystej kalki (obwódka lakieru wokół nadruku) pojawi się srebrzenie, którego płyny nie są w stanie całkowicie zniwelować. Dlatego dajemy błyszczący lakier, na to kalkę i na to matowy lakier. Dzięki temu również kalka będzie matowa. Poza tym zabezpieczysz w ten sposób kalkę przed uszkodzeniem, czy odklejeniem. Płyn "na kalkę" dajemy przed matowym lakierem.

Jeśli, mimo wszystko, nie chcesz się bawić z lakierami, to wytnij kalkę przy samym nadruku, wtedy nie będzie miało co się srebrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jak chcesz żeby kalka się srebrzyła to kładź na matową farbę.

 

A lepiej będzie jak zrobisz tak:

1 - Na pomalowany w macie model kładziesz lakier połysk i czekasz aż wyschnie.

2 - Powierzchnie modelu przecierasz setterem kalkę moczysz w wodzie i odkładasz ją na chusteczkę lub papier.

3 - Gdy kalka jest już gotowa, nakładasz ją na miejsce które ma być a wcześniej przetarte płynem setter.

4 - Układasz kalkę usuwasz z pod niej resztki wody i delikatnie przecierasz płynem softer, po jakimś czasie możesz poodciskać patyczkiem do uszu powierzchnie kalki do modelu (w zależności jakie są kalki, grube czy cienkie).

5 - Po wyschnięciu możesz a nie musisz zabezpieczyć kalkę cieniutką warstwą lakieru bezbarwnego.

6 - malujesz cały model docelowym lakierem bezbarwnym w twoim przypadku jak piszesz matowym.

7 - Cieszysz się widokiem ładnie położonych kalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.