Skocz do zawartości

Lokomotywa spalinowa SU-42 w HO - relacja z budowy


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno zakupilem kartonowy model lokomotywy spalinowej SU-42 wydawnictwa GPM. W instrukcji napisano, ze doswiadczeni modelarze moga pokusic sie o wykonanie dzialajacego modelu. Postanowilem zatem sprawdzic czy moge sie nazywac “doswiadczonym” modelarzem I zrobic jezdzaca lokomotywe. Tak wyglada w oryginale.

 

th_0.jpg

 

Dokupilem tez czesci fototrawione I tu sie zaczely schody. W dwoch ramkach znalezc mozna rozne detale, ktore na pewno wzbogaca model, ale brak jednej kraty wentylacyjnej. Powinno byc 4, a sa tylko 3 zaluzje tego typu.

 

th_1-1.jpg

 

Zapraszam na relacje z budowy. Zdjecia juz wkrotce

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dział nazywa się "Pojazdy cywilne" , a nie samochody. Nie wiem co inni na to ,ale ja z miłą chęcią poogladałbym relację z budowy tej lokomotywy.

Lokomotywa zdecydowanie jest pojazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokomotywa zdecydowanie jest pojazdem.

 

Jest pojazdem i jest cywilnym - wszystko się zgadza.

Zasiadam i przypatruję się relacji - a sam niedługo też pokażę przynajmniej dwie lokomotywy - tyle, że plastikowe i chyba nie działające. Na makiecie, którą cały czas buduję, będą służyły jako dodatkowe lokomotywy do ciągnięcia składu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mnie zastanawia ta rozbieżność

 

Niczym Lepper na ostatniej konferencji. "Jednogłośnie podjęliśmy decyzję o wyjściu z koalicji... Na dzień dzisiejszy w koalicji LPR zostaje co zostało przegłosowane jednogłośnie przez zarząd partii ze mną na czele"

 

Jeśli plastik to nie ma problemu. Lokomotywa jak najbardziej jest pojazdem cywilnym, więc nie ma problemu

 

 

Pozdrawiam i czekam no fotki z postępów

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow!

 

Zgadza sie w pierwszym poscie pisalem o ZAKUPIE kartonowego modelu. W moim wypadku zakup jakiegokolwiek modelu nie oznacza, ze zbuduje go w narzucony sposob Postanowilem ze ma to byc model dzialajacy, a trudno mi sobie wyobrazic kartonowa lokomotywe obarczona silnikiem i ciagnaca jakis sklad. Jak to zlapac zeby nie popsuc

 

Dlatego po zapoznaniu sie z modelem I instrukcjami skserowalem kartonowke na papier samoprzylepny I kupilem kilka pudelek lodow . Po zjedzeniu odcialem plaskie czesci pudelek I kolejno naklejam wyciete elementy na plastik z pudelek. Nie mam jeszcze bebechow wiec budowe zaczalem od “budy” przy czym staram sie zostawic w srodku jak najwiecej miejsca. Budowa ruszyla od rufy

 

th_2-1.jpg th_3-1.jpg th_4-1.jpg th_5-1.jpg

 

A oto dalsze etapy prac:

 

th_6-1.jpg th_7-1.jpg th_8-1.jpg th_9-1.jpg

 

A tak wyglada po pomalowaniu szarym podkladem:

 

th_10-1.jpg

 

Teraz ruszyla budowa kabiny. Bryla jest troche zlozona wiec nie bedzie latwo. Jest tez sporo okien. Ale sami zobaczycie

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a trudno mi sobie wyobrazic kartonowa lokomotywe obarczona silnikiem i ciagnaca jakis sklad. Jak to zlapac zeby nie popsuc

 

I tu bys sie mogl mocno zdziwic.

A swoja droga chetnie popatrze na Twoja prace. Trzymam kciuki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek - widzę że stosujesz dokładnie tą samą metodę co ja

Na KW dokładnie w ten sam sposób robię Forda tfc

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no, jestem pod wrazeniem. Przyznam się, że z początku myślałem o tym, że zrobisz konstrukcję wewnętrzną z silnikiem z plastiku lub blaszek, a buda byłaby z kartonu. Wtedy lokomotywa z kartonu mogłaby ciągnąć skład, gdyż byłaby wzmocniona w środku. Nie spodziewałem się jednak, że przerobisz karton na plastik. ;)

Może i sam tak kiedyś zacznę? Siedzę i czekam na efekty prac.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Wolfik, wiem jakie cuda mozna zrobic z kartonu, bo sam wychowalem sie na MM i czuje sie obrazony jak ktos nazywa moje modele "wycinanki". Zreszta na KW maja swietne lokomotywy. Ale jesli chodzi o moje kartonowki to tylko ja wiem gdzie zlapac moj model zeby pokazac go z wszystkich stron nie zostawiajac wgniecen po paluchach (szczegolnie jesli chodzi o samoloty).

 

Robie ja z plastiku zeby byla trwalsza. Zreszta z zalozenia to ma byc zabawka, a nie model wystawowy (choc bedzie na co popatrzec).

 

Piter, wiem ze rewolucji w modelarstwie nie wywolam ta metoda a Twoj model chetnie obejze.

 

Teraz relacja troche zwolni bo wnetrze kabiny bedzie wyposazone, a to zajmie mi troche czasu.

 

Dzieki za uwage i zapraszam do dalszych komentarzy

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter, wiem ze rewolucji w modelarstwie nie wywolam ta metoda a Twoj model chetnie obejze.

 

Prosze bardzo :

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=9746&start=0

Coś tam dorobiłem od ostatniego wpisu ale w sumie to chwilowo stoje z tym modelikiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj,

 

Prace nad kabina wciaz trwaja, a w miedzyczasie przyslali wozki i kola OOPS przyslali mi osmioszprychowe a ja potrzebuje dwonastoszprychowe. Chyba cos mi sie nie tak kliknelo

 

th_12-1.jpg

 

Zamowie jeszcze raz.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Wszystko kupilem tu:

http://www.modeltrains4u.co.uk/

 

Jeszcze raz musze tam zajzec bo potrzebuje dlugiego prostego toru i tych kol z dwunastoma szprychami. Silnik i przekladnie kupie w jakims elektronicznym.

Acha, wiecie moze jakie napiecie ma miec silnik? Z tego co pamietam 9V ale nie jestem pewien Dobrze byloby wiedziec zanim go kupie.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w najszybszym ustawieniu było 12v

 

No cos kolo tego, a w cyfrze to chyba stale jest 12V.

Co do kolek: one sa w skali OO a nie H0, zblizonej (popularnej w UK) ale jednak innej. Marudek mieszkasz w Wielkiej Brytanii?

 

Jak chcesz to sproboj moze tutaj:

www.rbmodel.com

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, jak model będzie się prezentował model, po skończeniu powodzonka życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, wiecie moze jakie napiecie ma miec silnik? Z tego co pamietam 9V ale nie jestem pewien Dobrze byloby wiedziec zanim go kupie.

 

W przypadku analogu sterowanie polega na zmianie napięcia doprowadzonego poprzez tory do silnika. Przyjęło się, że minimalne napięcie, przy którym silnik uzyskuje moc potrzebną do pociągnięcia samej lokomotywy to 2.5V (w przypadku składu minimalne napięcie wzrasta do 3V lub nawet dalej), natomiast maksymalne napięcie jakie może się pojawić na torowisku to 12V (pełna moc silnika przy nieobciążonej lokomotywie; w przypadku składu powstaje spadek napięcia i plasuje się ono gdzieś w okolicach 9V).

Zdarza się jednak, że niektóre silniki przy pustej lokomotywie startują ją już przy 2V.

 

W przypadku cyfrówki na torowisku jest stale 12V, a sterowanie odbywa się za pomocą sygnałów przesyłanych oczywiście torowiskiem (czyli w gruncie rzeczy napięcie na torowisku zmienia się o amplitudę sygnału cyfrowego).

 

Reasumując:

napięcie działania: 2.5 - 12V

maksymalne napięcie: 12V + amplituda sygnału cyfrowego

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Wolfik, masz racje kola sa w skali OO czyli 1:76.2 z rozstawem szyn 16.5mm. W tej skali jedna stopa ma 4mm. W HO skala to 1:87, rozstaw szyn 16.5mm, a stopa ma 3.5mm.

 

Skala OO jest dla mnie troche bardziej dostepna. Przesylka w ciagu 2 dni a nie miesiecy Poza tym rozstaw szyn jest taki sam, a ewentualne roznice w skali nie beda dostrzegalne.

 

Koledzy dzieki za rozwianie moich watpliwosci, Kermit wyczerpales temat w zupelnosci (czy pisales o tym prace dyplomowa?)

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jeszcze jedno pytanie. Musze samemu zrobic kalki ze znakami uwaga wysokie napiecie Na lokomotywie jest ich pelno. Slyszalem, ze jest specjalny pepier na ktory mozna nadrukowac swoj projekt, a potem naklejac tak jak te gotowe.

* Czy jest taki papier o bialym tle? Moja drukarka nie ma bialego tyszu.

* Jak to sie nazywa?

 

Dzieki za pomoc

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkusze zarowno bialego jak i przezroczystego papieru do wydruku kalkomanii produkuje firma Bare Metal Foil. Papier wystepuje w dwoch odmianach - do wydruku atramentowego i do wydruku laserowego.

http://www.bare-metal.com/Experts-Choice-Decal-Film.html

Na Wyspie nie powinienes miec trudnosci z jego zakupem - w Polsce sa z tym problemy.

 

EDIT:

Marudek, mialbym do Ciebie prosbe, tak przy okazji... Jak uda Ci sie znalesc gdzies taki papier, daj mi znac, ok? Ja od jakiegos czasu usiluje kupic przezroczysty do laserowki... W najgorszym razie bede ciagnal ze Stanow, tylko boje sie trasnportu. W sumie to tylko papier, wiec moze sie pogiac, zawilgnac itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stary pojechałeś po całej linii . Życzę powodzenia, jak narzie wygląd okej, czekam na resztę.

 

Ps jak potrzebujesz kupić styren, czy profile plastykowe o róźnych wymiarach daj znać, we Wro jest takowy sklep pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.