Skocz do zawartości

Mini Cooper set Revell 1:24


ivandrago

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Zapraszam na relacje z budowy dwóch modeli Mini Coopera. Są to moje pierwsze plastikowe modele od chyba 20 lat. Do tej pory gustowałem w kartonie.

Liczę na Wasze porady , opinie i konstruktywną krytykę Chciałem budować je oddzielnie gdyż bardziej zależy mi na starym mini i budując nową wersje mógłbym sie na niej uczyć by uniknąć później choćby części błędów ale ostatecznie chyba będę je budował jednocześnie.

W miarę możliwości chciałbym do nich dodać coś od siebie i mam nadzieję że dobrnę do końca

 

 

20170110_090454_zpseuwdltba.jpg

 

20170110_090449_zpssgongmyv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat piękny i bliski memu sercu.

Czekam na relację.

Na wstępie proponuję wyrzucić ten kubeczek z zieloną farbą, wyrzuciłbym też klej. Pędzelka nie wyrzucaj, przyda się do odkurzania części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat piękny i bliski memu sercu.

Czekam na relację.

Na wstępie proponuję wyrzucić ten kubeczek z zieloną farbą, wyrzuciłbym też klej. Pędzelka nie wyrzucaj, przyda się do odkurzania części.

Farbki zakupiłem osobno wiec te z kompletu sa do malowania pędzelkiem jakiś małych części - co do kleju masz na myśli revell szmelc czy po prostu ten z pudełka już do niczego ?

P.s. Cieszę się z zainteresowania relacją i korzystając z okazji chciałbym zapytać jaką szpachlówkę (wypełniacz) polecacie ? bo chciałbym zamaskować niektóre spoiny przed malowaniem.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farbki zakupiłem osobno wiec te z kompletu sa do malowania pędzelkiem jakiś małych części - co do kleju masz na myśli revell szmelc czy po prostu ten z pudełka już do niczego ?

P.s. Cieszę się z zainteresowania relacją i korzystając z okazji chciałbym zapytać jaką szpachlówkę (wypełniacz) polecacie ? bo chciałbym zamaskować niektóre spoiny przed malowaniem.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

Ten klej chwalą wszyscy początkujący, ale potem okazuje się, że jest kiepski. Brudzi plastik, długo schnie, miękka spoina, która wałkuje się pod pilnikiem.

Odnośnie kleju są 2 szkoły: Pierwsza to Tamiya extra thin itp., druga to kleje CA. Ja stosuję CA, ale co jest lepsze nie będę pisał, bo zaraz będziesz miał 30 postów, że jednak inny jest lepszy. Wybierz sam.

Odnośnie szpachlówki. Tak jak pisał kolega, popularna jest Tamiya, przydaje się Gunze w płynie. Nie stosuj Wamodu. Ja jednak odstawiłem już Tamiyę i stosuję jako szpachlówkę klej CA + przyśpieszacz. Ma najważniejszą dla mnie zaletę. Po ok. 30 sek. od nałożenia mogę szlifować spoinę. A ponieważ zdarza się, że szpachlę trzeba kłaść nawet trzykrotnie (bo ciągle wychodzą jakieś nierówności), to zamiast 3 dni, mam 2 minuty i gotowy element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedź. Jako że ja początkujący to zużyje ten klej do końca a następnie kupie tamiya dla testów bo boje sie klejów CA. Szpachelke już zamawiam. Farbki vallejo i pactra już do mnie idą .

Aha zapomniałem zapytać od razu o podkład jaki polecacie ? pod te farbki akrylowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki przyspieszacz do Ca używacie?

Teraz mam Jokera za 8 zł. Przedtem jakiś inny ze Składnicy Harcerskiej za 30 zł. Działają dokładnie tak samo. Na Allegro wpisz przyśpieszacz do CA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i skleić palec.... a tak poważnie.. To podjąłem raz czy dwa razy próby wypełnienia wypychaczy na fotelach przy użyciu CA żelowego.. Powiem tak.. nakładałem go ze 3 razy aby wypełnić i było równo po szlifowaniu ale większym problemem było to że nie jesteś w stanie go zeszlifować aż tak aby nie było wypukłości... dziurek nie ma ale są górki - nie byłem w stanie nalać go tyle aby nie wyjść poza zaślepiany otwór, przy malowaniu później widać wypukłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od żelowego tak nie skleisz, kup to się przekonasz Ja mam ten sam problem ale przy zwykłym, rzadkim CA... Bardzo ciężko idealnie wypełnić :/ Może ktoś ma jakiś prosty i sprawdzony sposób, bo mi zawsze wydaje się że kładę bardzo cienko a potem i tak jest różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od żelowego tak nie skleisz, kup to się przekonasz Ja mam ten sam problem ale przy zwykłym, rzadkim CA... Bardzo ciężko idealnie wypełnić :/ Może ktoś ma jakiś prosty i sprawdzony sposób, bo mi zawsze wydaje się że kładę bardzo cienko a potem i tak jest różnica...

 

Metoda polega na wyczuciu kiedy klej jest na tyle twardy że można go szlifować i na tyle nie utwardzony, że ściera się on, nie plastik obok niego... Dla Rapidu to 10 min. przykładowo, a dla Tamki to 5 min. Czas zależny oczywiście od warunków, trzeba potestować...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda polega na wyczuciu kiedy klej jest na tyle twardy że można go szlifować i na tyle nie utwardzony, że ściera się on, nie plastik obok niego... Dla Rapidu to 10 min. przykładowo, a dla Tamki to 5 min. Czas zależny oczywiście od warunków, trzeba potestować...

 

 

Dzięki, zapamiętam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim - wciąż czekam na niektóre przesyłki ale w sobote dostałem podkład a dzis farbki i tutaj mam do Was pytanie .

Pomalowałem malutki elementy pędzelkiem ale średnio mi to sie podobało ponieważ za dużo detali znikło przy farbkach lifecolor jakos lepiej mi to wychodziło ale one sa dużo rzadsze a tu w UK nie mam do nich dojścia.

A więc podkład to surfacer 1200 i tutaj moje pytanie piersze czym go rozcięczać do aerografu i w jakiej proporcji??

Drugie ptanie dotyczy farbek akrylowych tamiya - czym je rozcięczac ?mam X-20A nada się czy polecacie cos lepszego ? i jak powyżej w jakiej proporcji ?

Z góry dziekuje za odpowiedź .

th_20170116_123510_zpspzypnobx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego surfacera, można też po prostu nitro rozcieńczać. Ja mam 1000 i jak nie ma być wypełniający, tylko na dosyć dobrze obrobioną powierzchnię to rozcieńczaj na pewno sporo bardziej niż 1:1, tak 1:2 nawet.

A skąd wiesz, że nitro działa jak rozcieńczalnik, a nie rozpuszczalnik???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluję tak elementy ze styrenu, żywicy, plastiku itd. i niczego nigdy nie rozpuściło ani nawet nie naruszyło, nawet był poradnik właśnie na modelworku, gdzie pisali czym można zastępować rozcieńczalniki i do wielu farb, m.in. Mr. Colorów było podawane nitro ;) Wiadomo, że jakby w samym nitrze zanurzyć jakiś element to się rozpuści. Mnie się w każdym razie ta metoda sprawdza i wiem, że nie tylko mnie, ale nie namawiam do jej stosowania.

viewtopic.php?f=104&t=16360&view=print

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mówić, połączenie nitro + PS jest delikatnie rzecz ujmując: ryzykowne

Rozpuszczalnik nitro jest zabójczy dla polistyrenu

Jeżeli do tej pory nic Ci nie popsuł - gratulacje, ale to niebezpieczna zabawa

Nie rozumiem sensu stosowania nitro . Jest tyle innych rozpuszczalników nieszkodliwych dla PS.

Np. dedykowany do surfacer'ów (Gunze). Po co ryzykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko...

Nigdy do żadnej farby Gunze C, Tamiya, Surfacery, samochodowa, nie wlałem nic innego niż nitro.

Jak niby ma stopić model przy malowaniu. Możecie nalać do aerografu samo nitro i pokryć model, nic się nie stanie bo od razu odparowuje. I tak pewnie wszystkie te rozcieńczalniki są na bazie toluenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje ze odpowiedź - wiem które sa dedykowane ale na innym forum i z doświadczenia wiem że czasem modelarze znajdują inny lepszy lub też tańszy zamiennik polecanego przez producenta produktu z tąd też wzieło sie moje zapytanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.