Skocz do zawartości

1:24 Shelby Mustang GT 350 H - Revell


QB_71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym się przywitać i napisać kilka słów o sobie ;)

 

Jako młodziak (15-20 lat temu) sklejałem i malowałem modele (głównie militarka).

Po kilkunastu latach przerwy postanowiłem powrócić do starej pasji z pewnymi zmianami. Aktualnie będę skupiał się głównie na klasycznych samochodach ( głównie amerykańskich, ale nie wykluczam innych ;) ) oraz klasycznych motocyklach - jeśli jakieś ciekawe znajdę.

Postanowiłem też przesiąść się na aerograf.

 

Zakładam, że klika pierwszych modeli będzie raczej kiepskich, w porównaniu do tego co widziałem na forum, bo zamierzam na nich ćwiczyć.

I tutaj liczę również na Wasze komentarze / podpowiedzi / uwagi.

 

Na pierwszy strzał dostałem Mustanga z Revell'a i już widzę, że muszę mocno zaprzyjaźnić się ze szpachlą i technikami szpachlowania...

 

ZCk88EJGQMxnG1gYD2Q0h1Qyeg3ZWFhE8h3yVPt1OBVhn61RsnATAK1HcalEtm5xkPpCoJWWsAtjT5xwzPJOKptrcOIZlZk9DHF1jJuWWiMSCPMGvuWF3p953IsddAe1X37NaaaZxm3ByRniu81VozSz_7utu149cNjx38kL6cgi4kDJhHfqYomEqdCv-VWJh9PNeERx1NHcEWrPxMz9zX2qBYMYopHAQhyBZVo-dE_FBEGCuQOgjv7KGRGjae5mJfKxF4osYM3I2QU2CR3GvG89I5l3SrV2A9HsjP2xi7WeUX2DcJHkULPVBK-8LwPrMxhOjHxmXIhz5iYMAhRbQyQyf9KXV8WPM3ABKVnoT3xycQaXmyD6ML1qVmU2RpZMNvKTBqhEPoZ-Q5pGhretShWcGTlFpPOuDMh9APx6eiRj6tcRPLMXSDfN4vfqIPuqpLouSShvIDsTLcx3EXu8zY9FQaBxY7enQKG16R-198TGEhllopQQsIJoRk0e40vs6IbbvHSsvthC0W_bKsR5dKqNTyLpVuhgnllfwTWxfPI3_OxKRui8RJtCs0Uh9NP9bnD7B4x5oH4dZwZW_851FcoszQYtycxSPHH81KgyDTqj47d5BuW4=w1024-h576-no

 

Csr5OxMwtHi3OeSTh-hRKAZWGSECDPGDARAtn_MdD1GtAm8EwYRR6DfRxT74VfmeWK1UE6VKjGEmnuMP5W9MHVW1_7PXwUySQ7GGM0TLLDqDmt30X7arcNPvHTNWTObaSgfCVxMcVFaTFtxO05vh80Ow4zCvd4vxvtmluJqXtBfLSvTA2c4e-7JjMRndvgrV_r8Ue6TMJJmheTgadaK2NGUUGB8JDFd6BsxIyLaVDksze9cAL6O_9m5JHqNrlsqScb_o7J7tUHx1MNeG7CW5HZQy64b_V2LTpzfUUoVHlhbW28hCe3p4eH-eAmQ_mjqThUNxbEIl2oOVUKjl6g09fePnLet0qaPPdN0TM7B3g2GV81gvJOElj0N1BSfyJGLu8CQ0LamegAZrGuV7bk0gwf_B7hBT2ELQ-t0xB3XYA9BJ6mGjfWVb4ZmIH5HqHuPaJgPlDQ-6Gd468lNQe9vKF1oC-2xEUE_Eh57_rwz0ERmoppyEiAIjfd9t9w8mTismlsCimd07NxBvPmhy_zWCNB8YnFHVYIZQTfTx48gw29BN3_lr1-LUne6wv0X9W_8kcyWyyC-Zri-Jgojw_CsubwruDgVA4tRBZ8sC4E9x_e1ZEUCNEyag=w1024-h576-no

 

Po pierwszej sesji z podkładem musiałem ponownie poprawiać niedociągnięcia :/

Dziś mam zamiar dokończyć i ponownie pokryć podkładem.

 

hRlsZkIo-hVR035cTXWE-osMJvjA2PLPpn9LE6V6IHaiDpkCGBpWSoAt_AYdfOdVdC9dp_Kra0trtEg3Q0mxkTTiha8xpnJfkApsesUQFFTWUbznuH9h_PBO4aJTQz9xaM00DnZcV1dhgVprZfQdnYV0WNK03YOgBumhujNdkbOPNFbEmrDlnKhTjHp_dYF1lspKZW4RZDwYq_ZE9HD8rFXeYkhbWPmbamVglflUDUsBFlMLZCwSlguj3ogGuPkCG9Tjca2sR1HTHUxPvQi7Gsc11RObx66Tdr7JtElEL5nFWFVlWHIx19p0tFfXs2vUe6Zb4EMu9JCGx-teLfdLOnrNYQoeAW-szRuPTvJSiYtohi8xmjWetkV5oK9R4fw23kJgiHNZHA4F9j5-whbtLzPrgk7uGn3D19V8M4TSKU4WYrK9Q4zvXdkGyoGGFVYxjMOJsGXzkiVPr8IZYQnlBxg_OXyv4A-Zb3_oLDvq4BgV0NVbnv2APxvkk0Ui0_ZXXSzMUimy8JpVm14vnpaTmN2mVYNUD6FnXwMhxMkLibzbtafSSBp9iCys0gljyYVl4UMAONLDOdjS40OEt-W5W2LvU5vACTlqz4uE_DBiF5OUHKWWlmkw=w1024-no

 

GxcaVpW8FeO_JaV3ApCHwD4M3swf_bAcimGAvDI7tx5pzT038C63SuV0Ear_dBVamNRNeGWbydyBUpo2mzJVKV6QPr0-JtPd4-3g6EUQRGQHLVcZOC6QtOMeQxs-xLpr7vtoBWK6xObqXICygoOiQST0g6ZvMVy60QeGSJqz32H-Qq6tMUS1px_LJ-7ryWX1sdTd9wIoRo4YEay8A9WHk60wHCamhfVv04sz8TepoahxK8Vxz8grC-iB4b5GpMgocom9jaCBVxorUSfaU8V16gzo6H7suzIO2MiprKoLlMi6SWO7UM10oEajcMruuM6J8u4syUDJPwkEQ6qAwlr-DKQSbuGvZP0UZiSc5-8v7mwIg-4pUAILhN6UiPN_jz-a1DFPodCv8gOW0CzNRRBr_aYbsN2x1XEBcQufysusSeZHatzY-8IFEKil5zv3VD8DkMcE08jelAqWBrRx56BMq_Cv66VzBYZe2HPDivLRENNLo68HvJwYbV1-BTl3Ehqx5YI1PI2HXK2e0cBdte57q7oeJ7UCLOM4M9WxyhaU_FuJfJbpMci1x6-hP1AzyeFgNMIECebY7UYpi85QEc6jPvGHCPlrPkSwzbM1HXlSCBBSqVvq=w1024-no

 

5qM-hKH5rzfFVT3Ne3V7njKLN13nWy3mkxrllREqLwNyA15OcK9wt__5dRulclwTO1DHIkhQwnnVH1gv-2aln6rAVrnkFRdrliYMUlq8yP4RTcYFiw6IAt-3BqezfeqP4kk50r2OuK20pI1A9AszoBbtKpItAcQML-j62pmXLRc-rkavVYaOr73cKDjpfFp1kkWwUM1gmhp9C2_tCww7_X8-IqkFj0_EzCYs4LFPhm4stoi6CWeAjbtsfwBcY_Lt2H0-Lm2YFIxYfHLESktfOx0uEClzWDV71Eysh1PERby64oCY4WTHMmMWOTJi3D9Vpa-m11TIW7AtKUBjnCa0ZzvHQlFmR6hWmYLAkmiUBrcoe4HSU3n8CKGfeN420r1M4VmFMQQO09uBRwMSXrIk2jmVfo2pIRroQEeQ7zA-ULD5FtbOx6lmnnFPhxlVzqdTnpgzwPqUo_UcAc1OCiYk1hSYYMnAwBeX9Gqw7JEnW1JzsEFYSZ21hLtKjwDlvmAlLtUaNJ1UbOPJ7bT77S_HF7LHxrNqXow_BqOiieUv0g5aYmZDoiPUvmTBi8gAFDwWRlpTJwIMkE4SKG61yr8SxqVC-3JdylDIoBq5FIeFQ-Rrh_78IGA_=w1024-no

 

bf70KGsJ96BwRzEOwebetKGEpdSH1sxZh5MG2oucsiFUTHT9H-nlKOv59y9IMBZ1K6kWwHlxoys1c9DtcLuDd_XeDTxr5bbC2d1UqHehv88HoENaUD3eT5iAjIEiSPFyL9cSIY-9dhfx1gtVuQV9v4QKrMDN_aIW7uOKR9bd26Q5hgJLPraIz0PTYvhz4FAhO9p3a2SEfCjAyjjuXagFykBbX2KUTSI3gYg1j9hhvpO9C4Ox08-R5f7KCXxRtjMjsBSLjBwQSE_k17msUbSvGqc-4grtR9Dvevzc15qXaXQvJP-Fg2zJE_XSaBoks0RlKYWJHxok-MeaFWaSQXpE9Q0rjNmmUv1NNNXBdEpkD1pyXuaQpEun2kVwGiqK4Wg7EDsPu_TtlAHEVMa_4cIHl5LymFVH7mVt4dGneOHJBCTuzWMcnEVtdYtwZEjgI_-84q_6CeN3xTaXhBKOpc7jHeRyU0zavq1rub3zKABSsZP9EfnYeUrzjnp3Phx_clM92al5zrMcEQSesV0c_BtMGue8Mq8UIdiBWNyUtU3Mh2PJg-RtMDL2X42Vrc_V0ze0sG77UZ7_OdkNqy_XVNgeuvbXA7LDC07ha6uhrGDz0ZSFYFby=w1024-no

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak na razie będę trzymał się, w miarę możliwości, tego co Revell zaleca w kontekście kolorów ale pasy chyba spróbuję pomalować a nie naklejać.

Których zdjęć nie widać? - to sprawdzę w czy różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wybrałem niestety Google Photo bo tam już miałem konto i jakieś zdjęcia wcześniej (zresztą znalazłem poradnik na forum i to był pierwszy opisany sposób niestety bazujący jeszcze na picassie więc może coś Google schrzanił w międzyczasie)...

 

Dla zainteresowanych znalazłem jeszcze taki opis dot. linków do zdjęć z Google Photo:

https://sites.google.com/site/picasaresources/Home/Picasa-FAQ/google-photos-1/how-to/how-to-get-a-direct-link-to-an-image

 

Wygląda na to, że pozmieniały mi się linki do zdjęć - muszę to sprawdzić i wyczaić czemu tak się dzieje.

 

Jestem aktualnie na etapie malowania poszczególnych / pomniejszych elementów z osobna:

- silnik

- podwozie

- kabina

- deska rozdzielcza

- zawieszenie

- wydech

- i inne..

 

Zdjęcia wrzucę może wieczorem.

 

Mam pytanie dotyczące lakierowania:

Czy lakierować każdy pojedynczy i potem łączyć, czy raczej połączyć wszystko finalnie, czy może jakoś pośrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem już co się stało ze zdjęciami...

Niestety ale linki z googla mają bardzo krótką żywotność ( liczoną w dniach :/ ).

Utworzyłem konto na Imgur, zobaczymy jak to się będzie sprawdzało.

 

Powtórzę niektóre zdjęcia z 1 postu.

 

Dopasowanie karoserii:

q2705iL.jpg

 

 

g6ws5Uj.jpg

 

Poprawki po podkładzie:

AbqnKvq.jpg?1

 

Większość elementów mam już pomalowaną na końcowe kolory.

 

Deska:

qRjtlyF.jpg?1

86SzSYr.jpg?1

 

Wnętrze:

MqzQYvv.jpg?1

 

Podwozie (Tu jeszcze drobne poprawki muszę zrobić...):

ozknVxa.jpg?1

 

Komora silnika:

VxrZgW0.jpg?1

 

Silnik:

doZeykN.jpg?1

Czekam teraz na resztę kolorów aby dokończyć silnik.

 

Buda i maska są na razie pomalowane tylko od wewnętrznej strony.

 

 

Potrzebuję podpowiedzi jak podejść do malowania budy z pasami.

Po dłuższych namysłach planuję pomalować osobno budę i maskę na czarny. Po wyschnięciu połączyć oba i wymalować pasy.

Czy to jest prawidłowe podejście?

 

Mam też obawy czy jak pomaluje całość lakierem maska może się przykleić do budy?... Jak to jest?

 

Druga sprawa to lakierowanie.

Czy lakierować każdą część z osobną, połączyć w większe podgrupy czy raczej wszystko połączyć i wtedy lakierować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak chciałem zrobić na początku ale stwierdziłem, że lepszym treningiem będzie położenie kalkomani, jak Ci nie wyjdzie to wtedy możesz te pasy namalować.

 

A co do samego malowania jak już się uprzesz to wszystko na czarno malujesz, postaraj się żeby w miejscach na pasy był dobrze dolany lakier tzn żeby był gładki i błyszczący nie matowy, dzięki temu taśma się będzie lepiej trzymać.

 

Montujesz maskę do budy i obklejasz. Teraz są 2 opcje albo odcinasz taśmę i malujesz maskę osobno albo w całości. Jak przesadzisz ze złotym to możesz zalać szpary i sobie skleisz maskę.

 

Co do samego malowania to nie lej duzo lakieru, postaraj się położyć parę mniejszych warstw niż jedna gruba bo po pierwsze zostanie ci dość wysoki próg z farby a po drugie jak gdzieś Ci taśma puści to powstanie kleks na lakierze pod taśma.

 

 

aa zapomniałem, rozumiem ze malujesz aero?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aero - jak najbardziej Tak... Uczę się jeszcze ale dogadujemy się coraz lepiej, choć odkładam jak najdalej się da malowanie budy bo obawiam się że coś spartole.

 

Trening w kalkomanii na pewno też się przyda. Pamiętam, że nie za bardzo lubiłem się z nią w przeszłości :/

 

Ale chyba na razie górę bierze trening malowania aero...

Jeszcze walczę ze sobą, bo zapomniałem wcześniej o pasach na progach - i widzę, że tam mogą być problemy z ładnym położeniem farby...

 

Z twojego opisu rozumiem tak:

 

1. Malowanie budy + maski na kolor

2. Lakier połysk ( Sidolux)

3. Malowanie pasów farbą / Naklejanie pasów z kalkomanii -> czy na pewno farbą na lakier??

4. kolejne warstwy lakieru i dalsze prace...

 

Z góry przepraszam za oczywiste pytania, ale nadal się uczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu rozumiem tak:

 

1. Malowanie budy + maski na kolor

2. Lakier połysk ( Sidolux)

3. Malowanie pasów farbą / Naklejanie pasów z kalkomanii -> czy na pewno farbą na lakier??

4. kolejne warstwy lakieru i dalsze prace...

 

Z góry przepraszam za oczywiste pytania, ale nadal się uczę ;)

Sidolux to był dobry przy samolotach 1:72 pod kalkomanie dla początkujących . Zdecyduj najpierw czy malujesz pasy czy kładziesz kalkomanie.

Jeżeli malujesz sam pasy to najpierw bazowy kolor na całą budę , później maskujesz i malujesz pasy (kilka cienkich warstw farby) a na koniec jak wszystko ok to dajesz bezbarwny.

Z lakierów bezbarwnych , tanich i dobrych polecam ten http://www.troton.eu/cn/produkty/additional_products/acrylic_paint_spray_adds_troton/clear_coat_1_k_acrylic_gloss__matt.html Pucha 400ml za 20-30 zł , dobrze się rozlewa i nie robi zacieków ( chyba ,że przesadzimy ) , spuścisz przez słomkę do słoika i możesz aerografem malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie sidolux jest nieprzewidywalny . Chociaż sa tacy co sobie chwalą ale ja osobiście bym go nie dał.

 

Co do bezbarwnego to musisz wybrac co ci bardziej pasuje, tu masz link z opisem bezbarwnych lakierów

 

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&t=11224

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się chwilę przysiąść.

 

Najpierw przeszlifowałem lekko podkład na budzie ( papier 2000) a potem pomalowałem całość na 'Glossy Black'

 

Mv2RxhM.jpg?1

 

F9dM8VT.jpg?1

 

F9dM8VT.jpg?1

 

CdJsNnD.jpg?1

 

Nie wygląda to zadowalająco, ale zdjęcia robiłem jak farba była jeszcze mokra więc mam nadzieję na lepszy efekt po wyschnięciu.

Jak nie to będę malował ponownie.

Jakby nie było potrzebuję porady:

 

Czy dawać następną warstwę koloru nawet jeśli okaże się ok?

 

Czy przeszlifować tą warstwę farby przez położeniem 2-giej warstwy czy kłaść na tą?

 

Przy okazji psiknąłem sobie na próbę fotele lakierem, ale widzę, że zdjęcia nie oddają pełnego efektu :(

 

lTvghqO.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozcieńczałeś farbę? wygląda jakby miejscami była za gęsta farba, a miejscami jakby nie do końca wymieszana była..

ogółem słabo to wygląda... moim zdaniem cleanlux i od początku.. spróbuj jeszcze wypolerować lakier żeby wiedzieć jak reaguje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzałem jak buda wygląda i jest tragicznie.

 

Generalnie to położyłem najpierw szary podkład olejny ( Revell).

Na to jest tylko 1 warstwa farby (Vallejo akryl) rozcieńczonej z wodą i z dodatkiem opóźniacza.

 

Zakładam, że teraz czeka mnie szlifowanie całości, korekta proporcji i poprawka i tak do skutku.

 

Zdzierać całą farbę czy raczej wyrównać poprzez przeszlifowanie całości?

Jakiej gradacji papier polecacie do tego? (mam 600, 800, 1000, 1500, 2000 i 2500).

 

Cleanlux to raczej do zdejmowania lakieru z tego co kojarzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzałem jak buda wygląda i jest tragicznie.

 

Generalnie to położyłem najpierw szary podkład olejny ( Revell).

Na to jest tylko 1 warstwa farby (Vallejo akryl) rozcieńczonej z wodą i z dodatkiem opóźniacza.

 

Zakładam, że teraz czeka mnie szlifowanie całości, korekta proporcji i poprawka i tak do skutku.

 

Zdzierać całą farbę czy raczej wyrównać poprzez przeszlifowanie całości?

Jakiej gradacji papier polecacie do tego? (mam 600, 800, 1000, 1500, 2000 i 2500).

 

 

Cleanlux to raczej do zdejmowania lakieru z tego co kojarzę ?

Wrzucaj do cleanluxa , szkoda papieru i czasu na szlifowanie. Na podklad kup sobie to

GunzeSurfacer1000NewLid.jpg jest tez w szpreju jak aerografu nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z innej beczki, to czy sprawdzałeś dopasowanie przedniego zderzaka po tym szpachlowaniu?

 

Zderzaki najpierw dopasowywałem i szlifowałem aby linie się wpasowały, potem wkleiłem a na koniec szczeliny i nierówności szpachlowałem i dopasowałem przy użyciu "TAMIYA Putty Basic"

 

bahamut24

 

nie planowałem zdzierać wszystkiego tylko wyrównać papierem do osiągnięcia gładkiej powierzchni i pomalować ponownie.

 

Na razie chciałbym zużyć już otwartą farbę Revell'a bo szkoda wywalać.

 

Czy tego MR.Hobby się też rozcieńcza czy już nie ma potrzeby?

Z tego co czytałem to jest podkład, który przy okazji jest w stanie ukryć drobne ryski ale i tak aplikowany na szpachlówkę.

Czy tak samo jak wątku poniżej należy psiknąć go czystym rozcieńczalnikiem po nałożeniu czy lepiej nie?

 

Jeśli chodzi o planowanie pracy i zakup pierwszych farb/chemii to kierowałem się tym wątkiem:

 

viewtopic.php?t=5934

 

Z tego co widzę przy samochodach całkowicie to odbiega od tego co jest podpowiadane w warsztatach i zaczynam się zastanawiać co muszę wymienić z posiadanych już chemii...

Czy jest gdzieś podobny (do powyższego) wątek dla aut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miałem w końcu wolną chwilę aby przysiąść ponownie.

 

Buda wymyta została w Cleanlux'ie do gołego plastiku.

Następnie umyłem ją, wysuszyłem i położyłem ponownie podkład.

Dałem 2gą szansę dla Revelki bo nie zdołałem jeszcze kupić tego Mr. Surfacer, ale planuję w najbliższym czasie nabyć ten 1200.

 

Nie zdążyłem położyć ponownie bazy, może końcem tego tyg lub na początku przyszłego.

 

W tak zwanym międzyczasie poświęciłem trochę czasu na silnik i oto efekty:

as1aHkD.jpg

JbZ6mVS.jpg

ViHm8RY.jpg

4qwETgR.jpg

CCbFhpP.jpg

qagxi3y.jpg

2YxRbJd.jpg

 

Nie jest idealnie ale już mam jako-takie pojęcie co następnym razem trzeba zrobić inaczej lub w innej kolejności aby było łatwiej i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.