Skocz do zawartości

Iveco Stralis 1:24 Italeri


Jakub95

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że pojawiam się na forum po raz pierwszy, wypadało by się przywitać i przedstawić. Nazywam się Jakub, pochodzę z Zielonej Góry i obecnie jestem studentem III roku Zarządzania i Inżynierii Produkcji na UZ. Modelarstwem zajmuje się w zasadzie od lat wczesno-szkolnych, choć dawniej sklejałem raczej modele papierowe. Jeśli chodzi o modelarstwo plastikowe to moimi głównymi obszarami zainteresowania są powojenna broń pancerna oraz pojazdy cywilne.Tyle słowem wstępu.

 

Przechodząc do modelu, jest to wyrób Italeri w skali 1:24, który zalega w mojej szafie już od dłuższego czasu, jednak teraz w ramach odstresowania po zaliczonej całkiem nieźle sesji trafi w końcu pod nóż. Starał się będę zbudować replikę Iveco którego właścicielem jest mój tata, tak więc nie powinno być żadnego problemu z dokumentacją , ot po prostu jeśli nie będę pewien wyglądu albo wymiaru elementu to pojadę obfotografować lub zmierzyć ten element kiedy samochód będzie akurat na bazie. Ale przechodząc do rzeczy.

Nie zamieszczam zdjęć wyprasek ponieważ są one ogólno dostępne w internecie,Ograniczę się jedynie do zdjęcia pudła, pudłą bo pudelkiem tego w żadnym wypadku nazwać nie można.

 

img_20170211172954_zpsmwis8gqq.jpg

 

Zacząłem sklejać ramę , nawierciłem wszystkie otwory ulgowe oraz te służące do montażu podzespołów.

 

img_20170211172836_zpsympuzciw.jpg

 

img_20170211172849_zpswg3iyr6c.jpg

 

Jednak już teraz widać że producent potraktował detale po macoszemu

Tak wygląda zespól zaworów oraz osuszacz powietrza w prawdziwym Iveco

20170211_123904_zps8dlasdck.jpg

 

Natomiast takie coś zaproponowało Italeri

278c4fb8-71fd-45b9-a852-48476bd313f4_zpsb9hvij9f.jpg

 

Będę musiał zbudować ten zespół od podstaw jeśli chcę aby jakoś to wyglądało.

 

Jestem otwarty na wszelkie uwagi i rady , zwłaszcza te bardziej doświadczonych modelarzy.

 

Następne zdjęcia z placu boju jutro, postaram się je wykonać lepszym aparatem i przede wszystkim w dziennym świetle.

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kuba! Zaczales swietnie, ciekaw jestem efektu koncowego, bo skoro na takim etapie rama wyglada tak imponujaco, to reszta tez pewnie bedzie robic wrazenie. Tez mam ten kit, tylko ze w wersji 6x4, ale odlozylem go na jakis czas na bok... Powodzenia w budowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w jaki sposób nawierciłeś te pionowe prostokątne otwory? Chyba że te akurat były wycięte fabrycznie?

Akurat te pionowe w środkowej części ramy były wycięte fabrycznie, służą do montażu zbiornika paliwa, koła zapasowego itp, natomiast inne otwory o przekroju prostokątnym wycinam w następujący sposób. W obrębie planowanego otworu wiercę 2 otwory wiertłem o średnicy nieci mniejszej niż planowana szerokość otworu, i wybieram plastik pomiędzy nimi za pomocą nożyka, oraz doprowadzam otwór do pożądanego kształtu za pomocą pilników.

 

Dalszy ciąg zmagań z modelem. O ile plastik ma dosyć przyjemne właściwości mechaniczne, dobrze się go obrabia, o tyle jego ciemny kolor sprawia że niemożliwa jest dobra ocena stanu powierzchni po szlifowaniu, skutkiem czego jest to że musze malować podkładem każdy element przed montażem.

 

Tak wygląda złożony na sucho most oraz poduszki powietrzne z wahaczami oraz stabilizator

img_20170212150646_zpsvrybk2id.jpg

img_20170212150635_zpshs4neoif.jpg

img_20170212150657_zpstvdy0hdx.jpg

 

Nie podobały mi się także odlane razem z obejmami zbiorniki powietrza, zeszlifowałem wiec je na gładko i odtworzyłem spawy oraz króćce i spusty. Obejmy wykonam z blaszki aluminiowej.

img_20170212150432_zpstxnnuosm.jpg

 

Oraz zbudowałem od podstaw osuszacz oraz zawór rozdzielczy

img_20170212150215_zps8sintetp.jpg

img_20170212150333_zpsbotlowym.jpg

 

Nie jest idealnie, ale i tak jest dużo lepiej niż to co zaoferował producent modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

poskładałem tylne oraz przednie zawieszenie, a także pomalowałem na srebrno tłumik, tarcze hamulcowe oraz zbiorniki powietrza.Jutro postaram się pomalować całą ramę i zawieszenie na kolor bazowy, i być może rozpocznę walkę z przewodami pneumatycznymi oraz kablami.

Siodło założone tylko do zdjęć, będę je jeszcze modyfikował.

img_20170216140034_zpsnpd3amum.jpg

img_20170216140119_zpsm2w90m1n.jpg

img_20170216140045_zpscap5yglp.jpg

img_20170216140055_zpsgmpgtdjw.jpg.html

img_20170216140143_zpskpighvfv.jpg

img_20170216140055_zpsgmpgtdjw.jpg

img_20170216140059_zpsn8rewx3r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do podkładu to stosuje podkład w spreju marki duplicolor, testowałem już wiele podkładów w spraju i moim zdaniem ten wypada najlepiej a przy okazji jest też jednym z tańszych. Korzystałem z niego przy wielu wcześniejszych modelach i nigdy nie miałem z nim żadnego problemu. Podkład w spreju ma także dodatkową zaletę a mianowicie nie trzeba co chwile rozkładać sprężarki i myć aerograf.

Co do zdjęć, to akurat poprzednie robione były przy świetle dziennym, ale rzeczywiście widzę że nie są one najlepszej jakości, postaram się załatwić dodatkowe oświetlenie.

Tymczasem pomalowałem kolorem bazowym ramę i elementy zawieszenia, za wyjątkiem siodła. Zdecydowałem się na ciemnoszary kolor ponieważ elementy jeszcze ściemnieją po waszu i filtrach, ponadto ułatwi mi to zróżnicowanie koloru elementów metalowych oraz tych które w samochodzie wykonane są z tworzyw takich jak błotniki,skrzynka akumulatora czy obudowa filtra powietrza.

img_20170217183525_zpsphhu8mrr.jpg

img_20170217183547_zpsi2p14mdo.jpg

 

Zawieszenie poskładane jest na wcisk oraz patafix więc proszę o niezwracanie na razie uwagi na jego geometrię.

Następne zdjęcia wykonam w lepszym świetle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdjęcia samochodu wstawię w tygodniu, ponieważ nie posiadam na komputerze jego ładnych zdjęć, a nie ma go akurat na weekend w ZG.

Dzisiaj dłubałem trochę przy skrzynce akumulatorów, tłumiku i filtrze powietrza. Dorobiłem zapięcia a także główny włącznik prądu oraz gniazda ładowania czyli elementy całkowicie pominięte przez Italleri.

img_20170218194922_zpsmk5elycg.jpg

img_20170218194827_zpsfpttecfu.jpg

img_20170218194835_zpsovuk3ghb.jpg

 

Poprawiłem trochę oświetlenie, jednak wydaje mi się że nadal jest za słabe, będę musiał kupić mocniejsze żarówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziękuje za mile słowa, jednak to i tak nic w porównaniu do tego co wyczyniają tu inni modelarze. Detale dorabiane z modelarskiego złomu i pozostałości po innych modelach oraz plastikowych profili i płytek. Druciane zapinki robiłem sposobem którym podzielę się w następnym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

Dłuższy czas nic nie pokazywałem, jednak to nie oznacza że nic nie dłubałem przy Iveczuanie, po prostu uznałem że pokazywanie wielokrotnego szpachlowania i szlifowanie śladów po wypychaczach umieszczonych w najprzedziwniejszych miejscach nie ma sensu. pomalowałem także zespół napędowy oraz siodło , a następnie cały model dostał washa, suchy pędzel i lakier matowy.

img_20170309171120_zpssroooqda.jpg

img_20170309171239%201_zpst9shocsw.jpg

img_20170309171222_zpsghtkhitw.jpg

img_20170309171147_zpspxyvsenn.jpg

img_20170309171206_zpssmzupnks.jpg

 

 

Na weekend zaczynam tworzyć imitacje przewodów elektrycznych oraz instalacji pneumatycznej, z tego co liczyłem mam do położenia grubo ponad metr drutu.Największym problemem będzie imitacja przewodów pneumatycznych, które w rzeczywistości schowane są w karbowanych peszlach. Myślałem o zastosowaniu struny w oplocie z gitary basowej, jednak nie jestem pewien czy dostanę taką o odpowiedniej średnicy, ponadto wymagało by ona na pewno rozhartowania. Jeśli nie uda mi się zastosować struny to będę musiał wykonać znacznej długości odcinek karbowanego przewodu z pomocą szeroko znanej metody polegającej na owinięciu ciekom drucikiem lub grubszego drucika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ta ryflowana blacha i spawy na łączeniach ramy )) Za to silnik wydaje mi się taki strasznie sztuczny;/ Jaki będzie kolor docelowy całego samochodu i czy będziesz robił do niego jakąś naczepe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend nie działałem nic przy modelu, ponieważ cały dzień byłem zajęty pracą przy prawdziwej ciężarówce, wymienialiśmy z tatą połamaną przez wiatr blendę i robiliśmy ogólną pozimową konserwacje, miałem więc sprzęt na podwórku i mogłem przy okazji porobić zdjęcia detali jako referencje do dalszych działań.

img_20170312170842_zpscvj15hcl.jpg

 

Co do wyglądu modelu, to niestety dużo zmieniła warstwa lakieru matowego, zakryła część efektów malarskich.Spawy na łączeniach ramy zrobione są z dwuskładnikowej masy tamiyi. Raczej nie planuje do iveca naczepy, zrobię za to podstawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.