Skocz do zawartości

Scania R 480 Rico / skala 1/24 Revell


manciewka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszytkim, mam na imię Mariusz. Jestem tutaj pierwszy raz jak i pierwszy raz postanowiłem złożyc tak duży model. Po za tym zbieram mniejsze modele ciężarówek w skali 1/87. Ale ostatnio cos mi wena na małe przeszła i postanowiłem zrobić większy model ciężarówki. Mniejsze staram się ubrać w barwy nie istniejącej już firmy RICo Internationale Transporte und Spedition i tak też uczynię ze Scanią. Przejrzałęm kilka tematów z warsztatu i jestem pod wielkim wrażeniem co można wykrzesać z takiego modelu. Niestety czuję że mi aż tak dobrze to nie wyjdzie gdyż nie będę się skupiał na większości detali jak przewody, otwierane drzwi, diody w światłach itp. Jak pisałem wyżej jest to mój debiut i postaram się go zrobić według instrukcji. W przyszłości zobaczymy co życie przyniesie. Chyba starczy tego pisania czas na kilka zdjęć.

 

Oryginał

2016_01_30_54.png

 

IMAG0476.jpg

Małe porównanie skal 1/87 i 1/24

IMAG0477.jpg

Obserwowałem jak inni malują używając sprey-u , jednak ja dużej powierzni nie ma do zamalowania i postanowiłem zabawić sie pędzelkiem. jest to pierwsza warstwa .

IMAG0479.jpg

Tutaj musiałem rozdzielić osłonę , spoiler ... ?

IMAG0480.jpg

 

IMAG0482.jpg

pierwsze przymiarki

IMAG0483.jpg

No i silnik ...

IMAG0484.jpg

 

IMAG0485.jpg

 

IMAG0486.jpg

 

Tak to sie prezentuje na obecną chwilę . Jak dobrze zauważyliście oryginał jest w Low deck-u , czy jest możliwość wykonania przeróbki w tym stadium prac ? W jaki sposób? Znacie miejsca w ktorych mogłby zaopatrzyć się w koła odpowiednia dla konfiguracji Low Deck ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debiut, czy tez nie, trzeba od czegos zaczac, wiec powodzenia w budowie. Mam tylko jedno "ale" - jak chcesz zlozyc ta Scanie poprawnie, nie stosuj sie do instrukcji bo jest pelna bledow....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomeka6 czy możesz mi to trochę więcej opisać lub skierować na temat który już poprawiał błędy występujące w tym modelu . Dzięki za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny sobie wybrałeś debiut bo ten model Italeri dość kiepsko odwzorowuje Scanie R i ma masę błędów a przerobienie go na Rico stawia poprzeczkę jeszcze wyżej. Oprócz low decka mamy silnik R6 zamiast V8 zwykłe lampy zamiast ksenonów krótszy zderzak i wiele innych detali. Jeśli to jest twój pierwszy model to postarałbym się go skleić jak najlepiej potrafisz prosto z pudełka bez żadnych przeróbek aby się nie zniechęcić i nie zatrzymać w połowie budowy. Ważne aby był czysto sklejony itp. Jak nabierzesz wprawy i połkniesz bakcyla można się bawić w większe przeróbki. Takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomeka6 czy możesz mi to trochę więcej opisać lub skierować na temat który już poprawiał błędy występujące w tym modelu . Dzięki za pomoc .

 

 

Hm, nie przychodzi mi zaden temat do glowy na dzien dzisiejszy, kazdy modelarz ma swoj "patent" na skladanie R-ki. Falarek ma wiele racji, model wymaga wielu sporych przerobek, wiec wybor nalezy do Ciebie co chcesz zrobic, ja Ci sprobuje pomoc w miare mozliwosci.

 

Uwazaj na tylne zawieszenie kabiny - powinno byc przyklejone do ramy jakies 2, 3mm (nie pamietam dokladnie ile) do przodu, nie tak jak mowi instrukcja.

 

To jest jeszcze ta starsza Rka wiec zadanie masz nieco ulatwione, szczegolnie ze zderzakiem. Ja najpierw sklejam nadkola ze zderzakiem, potem jak wszystko rowno "siedzi" na plaskiej powierchni, przymierzam wewnetrzne czesci nadkoli, jak pasuja.

Jezeli pasuja bez problemow (w co nie wierze), wez jakas igle, zanurz w kropli super glue i sklej delikatnie nadkola np. w dwoch, trzech punktach, tak zebys potem mogl rozkleic w razie bledu. Nastepnie zaloz calosc na rame i zobacz jak pasuje. Jezeli sa problemy, postaraj sie wizualnie ocenic co stwarza problem i sprobuj poprawic.

Nastepnie przechodze do kabiny - sklejam prowizorycznie 4 sciany ze soba i klade na plaskiej powierchni zeby sie upewnic, czy wszystko jest rowno. Jezeli tak, pociagnij na stale przy uzyciu igly super glue i pozniej doklej dach. Dalej sklejam wnetrze na tyle, zeby mozna bylo je wlozyc od spodu i zrobic przymiarke calosci. Wydaje mi sie, ze taki sposob jest najlepszy na spasowanie wszystkiego razem i zobaczyc jak calosc razem wyglada.

 

 

 

Sprobuj i daj zdjecia, jezeli cos bedzie "nie tak", to cos poradzimy i pamietaj - 10 modelarzy, moze miec 10 roznych sposobow na klejenie Rki wiec bedziesz musial ze tak powiem znalezc wlasciwa dla siebie.

 

P.S. Jezeli chodzi o klej, to nie uzywalbym Revella, ani Italeri tylko dobry super glue, np. Loctite - nie topi ani nie deformuje plastiku i oszczedza ci mase czasu na czekaniu az wyschnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć , dziękuję Wam za dobre rady. Faktycznie , z mojego punktu widzenia , się nie przygotowałem do tego modelu. Dopiero Wy uswiadomiliscie mnie jak ciężkie zadanie sobie wybrałem :-) owszem wiedziałem o kołach Low deck ale reszty się nie dopatrzyłem ( dupa nie modelarz ze mnie :p ) Ale skoro już zacząłem to wypadałoby coś spróbować, żeby mieć wyciągnięte wnioski na przyszłość .

Więc, koła Low deck się robią , ciężko ale mnie bedzie satysfakcjonowac ;-) potrzebował by rad co do skrocenia zderzaka , kola są mniejsze o 2-3 mm czy tak samo zrobić ze zderzakiem i nadkolami ? I zastanawiam się na okablowaniem ramy ale nie mogę znaleźć ciekawych zdjęć . Z silnikiem , niestety już nic nie zrobię ... Klosze dla zwykłych swiatel, prawdopodobnie uda mi się dostać. Czy wtedy wyszlifowac też środek świateł żeby nie było widać tych okrągłych miejsc na światła ksenonowe ? Jakie jeszcze przeróbki wizualne ( z zewnątrz ) by mnie czekały żeby zmień tą R 500 na R 480 Low deck ?

IMAG0489.jpg

 

IMAG0492.jpg

Dzięki , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeden bardzo wielki błąd który ciągle powtarzasz a mianowicie jest nim to że w Rico wszystkie scanie euro 4 w tym malowaniu posiadały silnik 420 konny. Czyli nie scania 480 tylko 420.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć , dzieki za poprawienie Kacper. Cos mi się ubzdurało że 480 :/ . Jeszcze lepiej , jestem w trakcie malowania już skroconego zderzaka i wpadłem na zdjęcie Scanii z standardowymi kolami czyli nie low deck to ci dopiero checa troszke sie wkurzylem ... No ale kola już sa, zderzak sie maluje. Nie wiem jak mam sobie poradzic z swiatlami, kto , cos moze poradzic? No to moze kilka zdjec .

 

c807bea7ef.jpg

 

IMAG0496_1.jpg

 

IMAG0497_1.jpg

 

IMAG0499_1.jpg

 

IMAG0501_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było troche scani w standardowej konfiguracji ale przeważały low decki. Na zdjęciu masz już jedną z nowszych scani w Rico, tu masz już euro 5 a większość scani w Rico była w euro 4. Tuż przed upadkiem Rico zaczeło odbiór nowej partii scani już euro5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do świateł to jak patrze na scanie moją scanie 164 to ma takie same lampy jak ta erka z rico. Mój znajomy miał niedawno na sprzedaż zderzak z 164 jak byś był zainteresowany to moge zapytać i byś tylko przeszczep lamp zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czesc , oto kilka fotek z ostatnich prac . Myslalem ze się nie uda ale coś tam wyszło ze światłami , użyłem Rogów z ramki od szyb :-) . Niestety zrabalem z kabiną ... chciałem prysnac ja sprayem Tamiya chcąc zakryć szpachlowanie ale nie wyszło ... Na całe szczescie schodzi dobrze , a użyłem zmywacza do paznokci bez dodatku acetonu. Zepsuta kabinę wynagrodzilem sobie zamontowaniem przedniego oświetlenia oraz tylnego , tylko nie miałem dzisiaj w zasięgu lutownicy działają tylko przednie lampki .

I to chyba tyle na dziś , zapraszam do oglądania :-)

IMAG0517.jpgsubirimagenes

IMAG0516.jpgsubir fotos

IMAG0515.jpgsubir fotos gratis

IMAG0511.jpgimagen

IMAG0513.jpgsube imagenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze że zabrałeś sie jednak za oświetlenie, jestem ciekaw jak ci to wyjdzie. Jakie ledy użyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Nie ma to jak porwać sie z motyką na słońce. Przeliczyłem swoje zdolności co do tego modelu. Narzuciłem sobie za duzo przeróbek, których nie potrafiłem prawidłowo wykonać. Jak np. niskie zawieszenie , low deck, skupiłem sie tylko na oponach. I efekt jest jaki jest. Zobaczyłem oswietlone modele w sieci , zafascynowało mnie to , postanowiłem wykonać, swoj , takze z oswietleniem. Oczywiści z braku wiedzy , mogłem chociaż troszke poczytać , wyszedł jakis tragiczny twór. W low decka-ch zbiornik paliwa były mniejsze, także stanowi to dla mnie wyzwanie do dziś ... kalki tez szału nie robią kiedy tworzy sie je domowymi sposobami. Model przeleżał kilka miesiecy w taki stanie, myslę że teraz go, postaram sie rozebrac na tyle, żeby poprawić moje błędy.

 

Wszelkie sugetie , pomysły i rady, przyjme z ogromną wdzięcznościa .

 

IMAG0514_1.jpg

IMAG0515_1.jpg

IMAG0516_1.jpg

IMAG0517_1.jpg

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

tak sobie oglądam Twoje poczynania i dobrze Ci idzie. Dwie rady ode mnie trochę mniej lakieru, bo widać jak zalałeś nim całą kabinę. Druga podetnij trochę tylne poduszki, aby wypoziomować pojazd, bo o ile pozycja jest możliwa w przypadku low decków to w momencie jazdy mało naturalna. Poniżej wrzucam Ci zdjęcia zbiorników, wcale nie są mniejsze niż w tych na normalnych kołach mają max 2x 700l pojemności.

 

 

20132688_1560282614032472_718711263_o_zpsy82wjkwz.jpg

 

20132973_1560282564032477_778409750_o_zps3h1wyfsj.jpg

 

20132554_1560282540699146_167219870_o_zps8eyzi3a5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z poczatku mi sie podobało , ureanialo model ? Ale teraz już mniej , tylko dlatego że nie potrafie go wykonać prawidłowo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.