Skocz do zawartości

Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

"Nigdy nie mów nigdy"... stare polskie przysłowie sprawdziło się i tym razem...

Kiedy kończyłem swój ostatni motorek mówiłem "koniec z motorami", jednak od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie żeby ulepić coś na dwóch kołach. Dodatkową zachętą jest wzbogacenie wyboru w moim ulubionym sklepie. Pojawiło się w naszym kraju długo przeze mnie wyczekiwane wzbogacenie oferty motocykli przez takie marki jak Fujimi i Aoshima. Bliski byłem nabycia Hondy tej pierwszej marki jednak przegląd zawartości pudełka szybko ostudził mój zapał (bak, rama, tylne amorki i sprężyny na nich odlane w jednej formie - dramat).

Ponieważ mam Hayę, a drugą robiłem dla kolego który ma takową w 1:1, postanowiłem wzbogacić swoją kolekcję o model tuningowany przez Yoshumirę - X-1, oczywiście od Tamiji.

Swoją drogą ciekawi mnie dość mała popularność modeli jednośladów wśród modelarzy tego i sąsiedniego forum.

Osobiście uważam, że modele motocykli w skali 1:12 mają najlepszy stosunek skali do ilości szczegółów i ich wielkość jest idealna do kolekcjonowania. Ciekawe też, że wraz ze wzrostem skali ten stosunek maleje. W skali 1:6 powinniśmy się spodziewać eksplozji detali a tym czasem modele te są mniej widowiskowe niż mniejsi bracia w skali 1:12 (podobnie rzecz ma się w modelach samochodów, samolotach czy pancerce - poza wyjątkiem gdzie są odwzorowane wnętrza). Cena natomiast skali 1:6 jest nieporównywalnie wysoka w stosunku do 1:12....

No ale wątek ma być o Hayabusie.

Ponieważ Państwo obdarzyło nas "długim weekendem" (a w moim przypadku przedłużonym o wolny wtorek), postanowiłem kupić sobie właśnie ten motorek na szybki weekendowy warsztat.

Czy go zrobię w tym czasie, czy będę kończył już po wolnym... nieważne - ważne, że będę czerpał maksimum przyjemności z obcowania z moim hobby.

Model zrobię bez żadnych dodatków. Wyłamię się jedynie z proponowanej przez producenta kolorystyki ale o tym w trakcie warsztatu.

 

 

Środa

zakup modelu i farb

 

Piątek

Dostawa paczki i wieczorem rozpoczęcie prac...

Standard, na pierwszy ogień silnik. Blok silnika malowany sprayem TS-17 gloss aluminium, pokrywa zaworów TS-6 matt black, dodatkowo jeden element TS-42 llight gun metal oraz TS-14 black. Całość "zmatowiona" lakierem bezbarwnym Vallejo matt - oczywiście poza tym co miało być błyszczące.

 

_MG_7499_zpsulh3trzx.jpg

 

 

_MG_7500_zps01i1hnhg.jpg

 

 

Czerwone grzbiety fajek świec zapłonowych to mój autorki pomysł

_MG_7501_zpssoqc8ipp.jpg

 

 

Tu widać jakość kalek - napisy czytelne jak w oryginale !!!

_MG_7502_zpsyfglm6xe.jpg

 

 

Jeszcze tego samego dnia udało mi się zmontować ramę.

Nie do końca podobał mi się oryginalny chrom - był zbyt... chromowy . Po nałożeniu kalek całość psiknąłem matowym lakierem. Efekt - niepolerowane aluminium - to co chciałem uzyskać. Na koniec za pomocą tamiya X-19 smoke podkreśliłem spawy oraz zabrudziłem zagłębienia

_MG_7503_zpseknzllzk.jpg

 

 

_MG_7504_zpsouebajyc.jpg

 

 

Sobota

Tylny wahacz.

Malowanie podobnie jak w przypadku ramy. Sprężyna amortyzatora psiknięta TS-34 camel yellow.

 

_MG_7505_zpsuh7fhos5.jpg

 

 

_MG_7506_zps2krc6ne7.jpg

 

 

Łańcuch pomalowany TS-88 titanium silver, a później kolejne ogniwa podkreślone x-31 titanium gold. Całość pociągnięta x-19 celem przybrudzenia i wyciągnięcia głębi. Główki nitów malowane ModelMasterem aluminium non buff.

_MG_7507_zpsqayxnsbe.jpg

 

 

Zrobiłem też koła. Tutaj widać tylne. Felga jest czarna TS-14 black, rant to TS-88. Maskowanie wykonałem przy użyciu taśmy maskującej Tamiya 3 mm + taśma malarska. Na koniec całość nabłyszczona lakierem Valleyo Gloss - 2 warstwy.

_MG_7508_zpsemuywnor.jpg

 

 

Po skończeniu tylnego wahacza mogłem połączyć wszystko w całość.

Silnik trafił do ramy i spiąłem ramę z tylnym zawieszeniem.

_MG_7509_zpsfdvwvnam.jpg

 

 

_MG_7510_zpsijloooya.jpg

 

 

przy okazji.... przednie koło i...

_MG_7512_zpsaia0xg6b.jpg

 

 

błotnik przedniego koła. Kolor to TS-38 gun metal, tutaj jeszcze bez lakieru bezbarwnego.

_MG_7513_zpsgokdqslu.jpg

 

 

Ostatnim elementem tego dnia było sklejenie układu wydechowego i przygotowanie go do malowania.

Przygotowanie polegało na pomalowaniu całości TS-88 titanium silver. Kolejnym etapem będzie wygrzanie przy pomocy kolorów transparentnych.

_MG_7514_zpssnsbacmz.jpg

 

 

_MG_7515_zpsykretmox.jpg

 

W niedzielę popracuję nad przednim zawieszeniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opad szczeny:) Ja szerze powiedziawszy też wpadłem w pułapkę motocykli i już dwa mam skończone i myślę o następnym (chociaż do Twojego poziomu to jeszcze daleka droga, ale jeszcze Cie dogonie:D) Będę tu regularnie zaglądał powodzenia !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedziela

 

Skończyłem przednie zawieszenie.

Z powodu problemów z oświetleniem wyjaśniam:

- górna część lagi w kolorze titanium silver

- element ruchomy amortyzatora to folia chromowana

- dół w kolorze aluminium

 

_MG_7519_zpsxzg135nj.jpg

 

 

_MG_7520_zps1zp5rkpo.jpg

 

 

Dodałem też chłodnice

_MG_7521_zpsaxvbiha2.jpg

 

 

Rama wspomagająca - podtrzymująca tylną osłonę

_MG_7523_zps3reufz2l.jpg

 

 

I oto Haya na dwóch kołach

_MG_7524_zpsq5hfs6wo.jpg

 

 

_MG_7527_zpsujwbsfd3.jpg

 

 

Ostatnim elementem tego dnia bbyło przygotowanie do malowania wszystkich paneli.

Jako farbę podkładową użyłem TS-17 aluminium glosss.

Ten mały "grafitowy" element to spodnia część zadupka.

_MG_7528_zpsqjg4oehy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniedziałek

 

kilka drobiazgów typu podnóżki, likni sprzęgła, hamulec itp...

Szar uchwyty to AS-7 neutral gray

_MG_7529_zpsjrl9rfpx.jpg

 

 

Jest też i boczna stopka... wiem, wiem śrubki rażą, ale to przecież tylko model weekendowy , a zdjęcie z dużym zoomem

_MG_7530_zpss5bczwfo.jpg

 

 

Przednie lampy i półka z zegarami

_MG_7531_zpsdcjonupx.jpg

 

 

Wtorek

 

Gotowy układ wydechowy - tłumik i...

_MG_7534_zpsixluvkdn.jpg

 

 

całość

_MG_7533_zpsgdbdjjw4.jpg

 

 

oraz zamontowany w motocyklu.

W tym momencie skończyłem całą mechanikę. Pozostały tylko panele.

_MG_7535_zpslztfxgf3.jpg

 

 

_MG_7536_zpsyznsp1cc.jpg

 

 

Na kolor podkładowy (TS-17 aluminium gloss) położyłem z aerografu pierwszy kolor - tamiya x-27 clear red.

Długo zastanawiałem się nad kolorystyką i w końcu wybrałem:

- góra jasny szary metalik

- środek czerwony candy

- dół ciemny szary metalik

Planowałem środek zrobić tak jak poniżej i brzegi "pocieniować" pomarańczem lub żółtym ale byłoby zbyt cukierkowo.

Efekt jaki uzskałem zadowala mnie na 110 %

_MG_7537_zpsy60bx8b3.jpg

 

Za chwilę planuję psiknąć panele bezbarwnym połyskiem i jutro jak wyschnie dojdą dwa pozostałe kolory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środa

 

Ostatni dzień długiego majowego weekendu i ostatni wpis do warsztatu.

Dzisiaj zrobiłem na gotowo wszystkie owiewki i panele.

Góra modelu to TS-42 light gun metal, gół to TS-38 gun metal. Różnica dość subtelna ale widoczna.

Część środkowa tak jak już wcześniej opisywałem. Oprócz zestawowych kalek dołożyłem swoje:

- napis Hasabusa - po bokach przednich paneli

- napis GSX 1300R - po bokach zadupka

- napis SUZUKI - po bokach baku

Chciałem dać duże "logo" hayabusy ale nie bardzo było gdzie zmieścić...

Po kalkach położyłem 3 warstwy lakieru bezbarwnego Valleyo połysk

 

_MG_7540_zps3hnrxni2.jpg

 

Podorabiałem też wszelką drobnicę typu kierunkowskazy, lusterka wsteczne, tablica rejestracyjna.

Nie obyło się bez kilku przykrych przygód ale ponieważ wszystko dobrze się skończyło nie będę o nich pisał.

Teoretycznie model skończony - praktycznie muszę poczekać na utwardzenie lakieru i odziać Suzuki w swoje "ubranie".

Można więc przyjąć, że wyrobiłem się w długi weekend - gdybym poświęcił cały wolny czas, model pewnie stałby już zamknięty w gablocie ale przecież nie liczy się czas wykonania tylko to, ile było frajdy z jego budowy.

I tego życzę Wam wszystkim przy budowie Waszych modeli !

 

Myślę, że w okolicy weekendu (już tego normalnego) zrobię końcowy montaż i wrzucę gotową galerię.

Po ilości odwiedzin wnioskuję, że warsztat był przez Was śledzony, za co w tym miejscu wszystkim dziękuję.

Zapraszam też do śledzenia moich kolejnych warsztatów i odwiedzin galerii gotowych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no szacun za czas wykonania i za to że szybkość budowy nie wpłynęła negatywnie na jakość, która patrząc już po zdjeciach warsztatowych jest wysoka. Twoje warsztaty i galerię oglądam zawsze skrupulatnie i chętnie, więc masz we mnie stałego widza. Powodzenia przy kolejnych modelach i czekam na galerię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.