Skocz do zawartości

Volkswagen Transporter T3 prycza 1:25 Revell


kubazg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem założyć swój pierwszy temat na forum. Nazywam się Jakub, i pochodzę z Zielone Góry. Obecnie jestem studentem 3 roku inżynierii produkcji. Modelarstwo jest moim hobby od lat wczesnoszkolnych. Tyle słowem wstępu.

 

Jakiś czas temu wygospodarowałem w domu cześć pokoju gospodarczego , w którym mogę oddawać się swojemu hobby, nie niepokojąc przy tym innych mieszkańców. Pozwoliło mi to znaczenie wzbogacić warsztat, zakupić kompresor oraz aerograf, co znacznie podniosło walory estetyczne tworzonych przeze mnie modeli. Daleko im oczywiście do dzieł forumowych Mistrzów, ale myślę że nie będzie wstydem gdy pokarzę je tutaj.

 

Modelem który wybrałem na moją pierwszą prezentacje na forum jest VW T3 Revella. Mam zamiar zbudować na jego podstawie wersję z paką i pojedynczą kabiną tzw pritschenwagen lub jak kto woli po polsku prycza. Daruje sobie inbox, ponieważ model jest powszechnie znany. Od siebie dodam tylko że model jest firmowany certyfikatem Volkswagena, i przystaje do wyrobów tego koncernu, tzw nie jest źle, ale Japończycy robią lepiej... Denerwują zwłaszcza ogromne ślady po wypychaczach, często w widocznych i trudnych w dostępie miejscach oraz nadlewki i ślady łączenia form. Nie przedłużając.

 

kdHeKOb.jpg?1

Prace zacząłem od ramy oraz płyty podłogowej. Producent Revell zaproponował coś takiego:

g0ZtSqT.jpg?1

Ja postanowiłem natomiast przerobić część podłogi pomiędzy ramą nośną. Dojdzie jeszcze rura doprowadzająca ciepłe powietrze do nagrzewnicy oraz przewody hamulcowe i paliwowy.

ELHa6Rb.jpg?1

Następnie zabrałem się za wycięcie i wyczyszczenie wszystkich detali modelu. Jest ich na tyle mało że nie boje się że zgubię rachubę co i gdzie, a znaczenie ułatwi mi to operowanie nimi, tym bardziej że praktycznie wszystko trzeba wyczyścić lub przerobić. Poskładałem na sucho zawieszenie busa:

bpZ24qN.jpg?1

7hIzw0O.jpg?3

Wyznaczyłem sobie linię cięcia karoserii.

UUewvfB.jpg?1

A także pozbyłem się starych i dorobiłem z drutu nowe sprężyny.

6RYhrcG.jpg?1

Dzisiaj spróbuje wyciąć w karoserii profil na pakę oraz drzwiczki do schowka i otwory wlotów powietrza do silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat zapowiada się ciekawie :-)

Nie bardzo jednak rozumiem, dlaczego bazujesz na modelu Revell'a a zachwalasz Japońskie wypusty ????

Może lepiej byłoby użyć modelu japońskiego zbliżonego do twoich zamiarów.

Np. takiego:

7751858adc98d653d912eb5437361697.jpg

 

Mam w planach popełnienie podobnego projektu. Nie jestem fanem marki VW.

Zachęciły mnie bardzo fajne dodatki, jakie pojawiły się na rynku do ww. modelu.

Robione są w Finlandii (ale tak naprawdę w Czechach...), a firmuje je Highlight Model Stidio w osobie Eero Kumanto.

Blaszki są naprawdę pomysłowe i dobrze zrobione. Polecam.

 

Przykładowe fotki:

3817523-b22427dc_1920_1080.jpg

 

8200596-6f79a770_1920_1080.jpg

 

11872858-a6bf498e_1920_1080.jpg

 

16788424-hme-034-b_1920_1080.jpg

 

8200556-7bec8282_1920_1080.jpg

 

Może warto się zastanowić ......

 

 

Dopisane:

adres strony z dodatkami HMS: Highlight Model Studio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo cieszy mnie odzew.

Niestety nikt oprócz Revella nie oferuje busa T3. Idealnie było by zdobyć model T4 lub LT, jednak w temacie pojazdów użytkowych panuje straszna posucha. Można kupić samochody sportowe wyprodukowane w znikomej liczbie egzemplarzy, natomiast brakuje modeli wołów roboczych. Względnie obficie jest tylko w temacie T1/T2 i to zresztą głownie jeśli chodzi o Samby lub blaszaki. Swój model planuję upodobnić do tego co było widoczne na drogach jeszcze 10 lat temu, tzn mocno wyeksploatowanego busa użytkowanego przez firmy budowlane i inny mały biznes. T2 by po prostu nie pasował, a na pewno nie w naszych okolicznościach geograficznych.

 

Tymczasem pracę posunęły się do przodu. Karoseria została obcięta. Wyciąłem także otwory wentylacyjne przy silniku.

x67IpyD.jpg?2

Przykleiłem również płytkę z polistyrenu która posłuży później za podłogę paki. Zaszpachlowałem łączenie

 

Niezadowalające było także odwzorowanie felg. Na szczęście w miarę bezproblemowo udało się na wiercić otwory.

RpYBj1m.jpg?2

 

Czeka mnie jeszcze wycięcie lub wytrasowanie pokrywy bagażnika po prawej stronie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciąg dalszy zmagań z niemieckim busem.

TgsmuBk.jpg?2

R8ZZs6K.jpg?2

Obawiałem się że pozbawienie modelu znacznej części karoserii sprawi że część ta stanie się wiotka i trudna w operowaniu przy obróbce, ale można powiedzieć że na szczęście się myliłem

Kasta dostałą warstwę podkładu. Uwidoczniło to parę wad powierzchni, stąd szpachla. wyciąłem otwór pod drzwi bagażnika. Model stoi na kolach tylko prowizorycznie stąd brak jakichkolwiek kątów.

Zabrałem się także za detale kabiny. Obrobiłem to co dostarczył producent, a także dorobiłem brakujące- podłokietniki oraz klamki zewnętrzne i wewnętrzne oraz gumowe korytka.

k13C6kB.jpg?2

jvp6bEa.jpg?2

cWt4eaz.jpg?2

lci0XPQ.jpg?2

v2e2CjW.jpg?2

 

Muszę przyznać że model jest strasznie nierówny pod względem jakości. Z jednej strony parę ładnych detali takich jak deska rozdzielcza czy naprawdę ładnie odlany zblokowany układ napędowy a z drugiej strony masa nadlewek oraz wypychaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwował. Mam ten model w szafie. Czeka w długiej kolejce. Nie wpadłem na to żeby go tak przerobić. Jestem ciekawy efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego obserwatora.

Zanim zacząłem model, bałem się że w konstrukcji busa istnieją poważne różnice pomiędzy wersjami z paką a blaszakami, jednak po analizie materiału fotograficznego, zresztą na szczęścicie bardzo obszernego, uznałem że taka konwersja nie jest problematyczna. Przez ostatnie 2 dni udało mi się tylko wkleić klapę bagażnika oraz wyprowadzić profil dachu. Myślę że jutro będę miał trochę więcej czasu i zacznę zamykać kabinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że model jest strasznie nierówny pod względem jakości. Z jednej strony parę ładnych detali takich jak deska rozdzielcza czy naprawdę ładnie odlany zblokowany układ napędowy a z drugiej strony masa nadlewek oraz wypychaczy.

 

Myślę, że nie ma co tak psioczyć na ten model, bo pochodzi on z lat 80-tych. Jak na Revella, w tamtych czasach, prezentował się przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma co tak psioczyć na ten model, bo pochodzi on z lat 80-tych. Jak na Revella, w tamtych czasach, prezentował się przyzwoicie.

Oczywiście, model ze względu na detale na pewno nie należy do najgorszych, a wady w postaci nadlewek pewnie spowodowane są zużyciem form wtryskowych. Na plus tego modelu można zaliczyć także jakość plastiku. Nie miałem styczności z ,,nowymi" modelami Revella, ale z tego co słyszałem to bywają one wykonane z trudnego w obrabianiu plastiku, a tu naprawdę jest dobrze, nic się nie łuszczy itp.

 

Przysiadłem na chwilę do modelu i przeszlifowałem szpachlę którą wypełniłem ubytki na dachu. Jutro, gdy pomaluję model podkładem pewnie wyjdzie jeszcze parę ubytków do wypełnienia.

AbWBlEk.jpg

Profil dachu wyprowadziłem dwuskładnikowa masą Tamiyi. Pewnie jest to szeroko znany produkt i nie ma sensu wypisywać jego zalet, ale muszę powiedzieć że naprawdę mnie zaskoczył. Używałem kiedyś masy Green stuff i mimo pochlebnych opinii o niej byłem rozczarowany. Kiepsko przylegał do podłoża a obrabianie go przypominało obrabianie twardej gumy. W przypadku Tamiyi mamy wspaniale przyleganie do podłoża, a po 24 godzinach masa jest twarda i swoimi właściwościami nie odstaje od dobrego plastiku.

 

Zabrałem się także za tylną ściankę. Wykonałem przetłoczenie na ramę okna, jutro je wyszlifuję i zobaczę co z tego wyjdzie.

TB5Z2Gs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, model ze względu na detale na pewno nie należy do najgorszych

Ale tylko biorąc pod uwagę modele Revella. Bo jak się wcześniej sklejało Tamiy'ę, czy Aoshimę to powrót do Revella

powoduje odświeżenie pamięci i przypomnienie sobie wszystkich słów, których nie ma w słownikach dla dzieci.

 

A na poważnie. Co zrobiłeś z dachem od strony wewnętrznej, zakleiłeś na prosto? Czy przymierzałeś się już do szyb. To słabsza strona tego modelu.

Czy w tej wersji T3 nie ma dostępu do silnika od góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie oceniam ten model przez pryzmat moich doświadczeń z innymi producentami, głownie Tamiyą.

Tak, dach od środka zakleiłem, jednak nie na prosto a w lekki łuk. Zaobserwowałem takie coś w T3 które parkuje niedaleko mojego domu, dach od wewnątrz to coś w rodzaju barwionej płyty paździerzowej, identycznie jest w T4 które mam pod domem. Szyby przymierzałem, i rzeczywiście jest tragedia. Boczne i tylną najprawdopodobniej dorobię z jakiejś grubej folii, ale z przednią będę musiał trochę powalczyć. W pryczach na T3 dostęp do silnika odbywa się przez zdejmowaną klapę w podłodze paki, identycznie jak w blaszakach i kamperach oraz otwieraną klapę z tyłu (choć raczej w ten sposób można dostać się jedynie do osprzętu silnika) .Nie odtwarzałem klapy w podłodze , ponieważ na podłogę paki przyjdzie jeszcze imitacja podłogi wykonanej z płyty wiórowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomalowałem kabinę. Zajęło mi to znacznie więcej czasu niż planowałem ale z efektu jestem nawet więcej niż zadowolony. Do ukończenia tego elementu brakuje tylko korbek otwierania szyb oraz zapięć pasów bezpieczeństwa. Nie umiem niestety uchwycić na zdjęciach jej prawdziwego wyglądu. Na zdjęciach brudzenie wydaję się za bardzo kontrastowe, jednak gdy zmniejszę nasycenie, wszystko się rozmywa i wygląda jeszcze gorzej. Malowane farbami Vallejo rozcieńczanymi wódką, brudzenie bezimiennymi farbami olejnymi dla plastyków oraz pigmentami MIG i Vallejo.

fhBxdMG.jpg?1

yBn8sOQ.jpg?1

IQTvdil.jpg?1

xLmkEW0.jpg?1

 

Walcie także z przejściem powierzchni przy tylnej ściance. Nie spodziewałem się że ten element będzie taki trudny. to moje trzecie podejście.

DwvIB8H.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo cieszy mnie odzew oraz liczba wyświetleń wątków.

Co do zawartości wnętrza typu kubki czy gazety, to jak najbardziej jest planowana. Co do zestawu Tacoma, to powiem szczerze, że do niedawna nie bylem nawet świadom jego obecności, może dlatego że jest to nietypowa dla pojazdów cywilnych skala, a szkoda, bo model po pierwsze prezentuje się bardzo ciekawie a po drugie to dużo częściej spotykana wersja z podwójną kabiną.

 

Pracę nad moim modelem posuwają się cały czas, i myślę że teraz gdy wejdą w stadium malowania i montażu nabiorą tempa.

 

Jako że postanowiłem wykonać model w stanie że tak powiem mocno sfatygowanym, nie mogło zabraknąć rdzy. Stwierdziłem że najlepiej ją odwzorować uszkadzając powłokę lakierniczą pod lakierem właściwym, wydobywając kolor rdzy, a następnie poprawić efekt pigmentami i olejami. Pomalowałem więc model rdzawym kolorem oraz zabezpieczyłem sidoluksem.

Na niektórych elementach odtworzyłem także za pomocą mocno rozcieńczonej acetonem szpachli fakturę zabezpieczenia antykorozyjnego.

dBp9YIT.jpg

kq9Kxfq.jpg

dWo0phq.jpg

Malowane Pactrą Rust. Nie za bardzo lubię malować farbami tej firmy, zwłaszcza jasnymi odcieniami, jednak po rozcieńczeniu wódką i dodaniu retardera wychodzi znośnie. Mam jednak tych farb sporo, gdy likwidowali stanowisko z farbami w sklepie zabawkarskim wyprzedawali Pactry po bodajże 4 zł, więc szkoda było nie skorzystać i zaopatrzyłem się w sporą ilość uniwersalnych kolorów takich jak czarny czy odcienie brązu.

 

Przeprowadziłem także mały test zdrapywalnosci farby Valleyo.

6EEDGUt.jpg

Od lewej kolejno:

odrapania metodą na lakier do włosów

odrapania z wykorzystaniem soli

odrapania zrobione wykałaczką po lekkim zwilżeniu farby wodą

 

Jak widać przyczepność farby do podłoża jest na tyle mało, że można próbować odtwarzać uszkodzenia powłoki lakierniczej jedynie z wykorzystaniem wykałaczki i szczoteczki z twardym włosem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pracę nad modelem powoli lecz systematycznie zbliżają się do końca. Przez tydzień byłem przystopowany, z powodu braku aerografu, który wypadł mi z rąk podczas mycia, i zgodnie z prawem Murphiego uderzył w umywalkę dyszą, co poskutkowało jej zniszczeniem. Zakupiłem nową dyszę, i wznowiłem prace lakiernicze.

Wykonałem także burty, z których jestem bardzo zadowolony. Pierwotnie planowałem wykonać je z aluminiowej blaszki pozyskanej z puszki, jednak technika ta okazałą się że tak powiem nie rokująca, z powodu braku zaginarki. Burty powstały więc standardowo z pasków polistyrenu. Oto zdjęcia modelu.

drJ3BeE.jpg

ngGFbsG.jpg

ai7P6Ao.jpg

 

Burty ułożone są tylko ułożone na modelu. Brakuje także ich zawiasów.

Mam jelcze pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników forum. Czy w razie pisania posta pod postem lepiej jest wystawić nowy post pod starym, czy może edytować poprzedni post uzupełniając go o nową treść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trzeci post pod rząd, ale postaram się doprowadzić tą relację do końca

Model jest po washu, zaciekach i filtrach. Wydaje mi się że efekt który uzyskałem jest za ciemny, a na zdjęciach wydaje się być jeszcze bardziej ściemniony, zobaczę co wyjdzie po ostatniej warstwie lakieru.

vpWHnGo.jpg

KRNS22X.jpg

 

Zrobiłem także kratę osłaniającą szybę, oraz umożliwiającą transport długich ładunków.

qTwB2Ki.jpg

Część czeka jeszcze na pomalowanie kolorem bazowym.

 

Pomyślałem także że przydało by się czymś załadować pakę, więc na początek wykonałem parę palet z balsy. Potem stwierdziłem że mogę na jednej z nich postawić bloczki betonowe, które wykonałem odlałem sobie w sylikonowej formie z gipsu.

SP6tVNy.jpg

aKPMsWD.jpg

KYq40Pv.jpg

Myślę że nie wygląda to źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Ruszyłem znowu w temacie busa. Tak naprawdę wszystkie większe elementy są już gotowe do montażu. Brakuje tylko detali typu klamki lub zamki burt. Tak wygląda pomalowane i poskładane na razie tylko na sucho podwozie.

 

ZWH9Uuv.jpg

oGvyLUH.jpg

qQGB4ON.jpg

Poskładałem także Aberowe wycieraczki. Twe z modelu były całkiem niezłe, zwłaszcza patrząc na inne detale, jednak oczywiście nie mają porównania do elementów fototrawionych.

PKsYS7k.jpg

 

Pomyślałem także, że model ciekawie wyglądał by jako element dioramy, zwłaszcza że chciałbym spróbować swoich sił w tej materii.

eyfOCtP.jpg

gtVAZrk.jpg

Tak wygląda obecna koncepcja- podwórko typu (przepraszam za określenie, ale oddaję ono idealnie istotę rzeczy) pierdolnik, z emaliowaną wanną, krajzegą stertą palet, itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Myślę że udało mi się już zakończyć budowę modelu busa. Pozostało mi jedynie dorobić pare detali na dioramę, jednak całość po ukończeniu zamieszczę w galerii w odpowiednim dziale. Tymczasem całość na chwilę obecną wygląda tak.

uc?export=download&id=1MW507NzRHD8vPO9lZX0Fuk6AsK9LwO_d

uc?export=download&id=1KZmoUhuCd4x5fsf7W9XhAgacsHLoh6Yw

uc?export=download&id=1TOzjl_IMA34dJ44259NekVG8X_wBJUkg

uc?export=download&id=12wnZnQR-CHRYbBjgMHMFnkEWRHz-KAlp

 

Parę zdjęć całosci.

uc?export=download&id=1EnWSAxA6S3RcjtpmTzU2BZ9Bb1xm5ERc

uc?export=download&id=10K45PyLffuZ3sc25hJ8VrQq-M4nTnFGO

uc?export=download&id=1EnWSAxA6S3RcjtpmTzU2BZ9Bb1xm5ERc

uc?export=download&id=1eAJJthANRj9QyNYrJZreuAWQviPP9gZU

uc?export=download&id=1t9DJXGpm5FPWDhEsVb8gnfdgOm1ycP4g

uc?export=download&id=1clggS-Oq1apXJ6jHqBI_voR7vXi8GjJQ

Dopiero oglądając zdjęcia zorientowałem się że zapomniałem o klamce bagażnika. Detal już jest uzupełniony.

 

Zdjęcia wstawione z dysku google, mam nadzieje że nie znikną tak szybko.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne! Masa pytań: jak zrobiłeś taką fajną teksturę wilgotnego żwiru czy ziemi, jak zrobiłeś tę czarną plandekę na paletach... Sam robiłeś piłę czy kupiona? Wygląda super. Wióry prawdziwe? Jak je zabezpieczyłeś przed odfrunięciem? Drewno też jak prawdziwe - gdzie takie znalazłeś? Ja miałem spory problem przy znalezieniu "kłód" na naczepę Timber Trailer Italerki. Nie obraź się, ale tutaj to chyba model jest dodatkiem do dioramy a nie odwrotnie, bo diorama "broni się" sama . W T3 podziwiam zakres modyfikacji . Jeśli posiadasz, dla urozmaicenia można by dać małe kępki trawy w miejscach, gdzie nikt nie chodzi/ jeździ, czyli tuż pod ścianą tej szopy czy składziku i pod drzewem, ale tak też jest pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

z chęcią udzielę odpowiedzi na pytania.

jak zrobiłeś taką fajną teksturę wilgotnego żwiru czy ziemi
Ziemia to szpachlówka do drewna, do której dodałem drobny piasek, a konkretnie podsypkę dla szynszyli z sklepu zoologicznego, kawę i ziemię ogrodową. Potem wszystko pomalowałem bazowym kolorem bardzo ciemnego brązu. do tego następnie różnego rodzaju płukanki z farb olejnych i pigmenty. wszystko pomalowane na koniec błyszczącym lakierem Vallejo, natomiast kałuże i mokre ślady opon to still water.
jak zrobiłeś tę czarną plandekę na paletach...
Plandeka to zwyczajny worek na śmieci.
Sam robiłeś piłę czy kupiona?
Pilą to całkowicie produkt własny.
Wióry prawdziwe
Tak. miejsca gdzie miały osiąść pomalowałem z aerografu matowym lakierem z dużą ilością retardera. Następnie szlifowałem nad nimi kawałek drewna na grubym papierze ściernym. Na koniec zdmuchnąłem trociny z miejsc gdzie ich być nie powinno, natomiast tam gdzie spadły na mokry lakier ładnie przywarły.
Drewno też jak prawdziwe - gdzie takie znalazłeś?
Drewno to gałązki pozbierane na spacerze z psem. Ogólnie w lesie można ,,dostać" praktycznie każdą średnicę i długość gałęzi na dioramy.
Jeśli posiadasz, dla urozmaicenia można by dać małe kępki trawy w miejscach, gdzie nikt nie chodzi/ jeździ, czyli tuż pod ścianą tej szopy czy składziku i pod drzewem, ale tak też jest pięknie.
Też się nad tym zastanawiałem ,ale po pierwsze trochę się boję że przesadzę i zniszczę obecny efekt, a po drugie w miejscach gdzie bytuje drób, trudno uświadczyć choćby źdźbła trawy.
Nie obraź się, ale tutaj to chyba model jest dodatkiem do dioramy a nie odwrotnie, bo diorama "broni się" sama
Nie mam się o co obrażać, dziękuje za pochlebną opinię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.