Skocz do zawartości

Trałowiec rzeczny T-4 - 1/35 - Choroszy Modelbud


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

W przerwach w pracach nad dużymi okrętami dla MOW dla relaksu dłubię sobie rzecznego trałowca:

viewtopic.php?f=79&t=30247

To było tak, że np. schła pianka na kadłubie Gryfa lub pokład, za robotę mogłem się dopiero wziąć za min. 12 godzin, a nie miałem nic innego do roboty, to najpierw wycinałem poszczególne części, kleiłem z sobą w segmenty i tak to szło. Ostatnio zaczęło mi z nim całkiem nieźle wychodzić postanowiłem pokazać co dotychczas zdłubałem:

t4_030.jpg

t4_031.jpg

t4_032.jpg

t4_033.jpg

t4_034.jpg

t4_035.jpg

t4_036.jpg

t4_037.jpg

podstawowe elementy przed malowaniem. Od siebie dodałem stelaże do min na gretingu, reling na dachu nadbudówki dziobowej, poręcz na drzwiach, pokrywę na obudowie silnika i osłonę kmu.

t4_038.jpg

t4_039.jpg

t4_040.jpg

t4_041.jpg

Te same elementy po pomalowaniu i zdjęciu masek.

t4_042.jpg

t4_043.jpg

Wstępna przymiarka całości. Ogólnie model klei się nieźle jak zresztą większość produktów Choroszego, ten wymaga jednak ciągłej uwagi i indywidualnego spasowywania poszczególnych elementów, co nie zmienia faktu, że jest to bardzo dobry model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Prace pomału postępują dalej. Zrobiłem bulaje, wkleiłem greting i dach dziobówki (była jazda) i dokleiłem kilka drobiazgów:

t4_044.jpg

t4_045.jpg

t4_046.jpg

Zostało uzbrojenie, olinowanie, jeszcze trochę detali i wypieszczenie całości. W każdym razie widać koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

A czemu ten greting taki pozalewany - nie oczyszczony - w tej wielkości to aż się prosi by zrobić to dokładniej...

 

Nie mniej temacik fajny, oryginalny i jak dla mnie brzydki ohydnie ale dlatego właśnie bardzo inspirujący Podpatruję dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, greting to najsłabszy punkt modelu, najlepiej byłoby wyciąć wszystkie kratownice i wykonać od nowa np. z profili, ale jak sobie pomyślałem ile bym się nad tym musiał mordować - to dałem sobie spokój. W paru miejscach rzeczywiście zostały "gluty" a w innych kratki zaczęły pękać. Już trudno jest jak jest, czyszczenie tego gretingu z przerwami zajęło mi 5 dni - mam dosyć, następnym razem zrobię lepsze zdjęcia, żeby było widać, że gdzie trzeba są otwory wybaczcie tę drobną fuszerę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model przeuroczy. Rozumiem, że drewniane elementy będą jeszcze paprane olejami? Abstra:bip:ąc od troszkę kwestii gretingu dobrze byłoby malowaniem urealnić dechy w tej skali.

 

Ogółnie łajba super!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wpuszczony delikatny wasch pomiędzy dechy i właściwie to nie wiem co tam jeszcze można zrobić.

 

podmalować pędzelkiem retuszerskim poszczególne deski na rózne odcienie farbami olejnymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jednak odpuszczę, boję się to spaprać, a poza tym te wytarte dechy tylko lekko zaakcentowane waschem podobają mi się.

Prace praktycznie zostały zakończone, podoklejałem wszystkie możliwe detale, część przewidzianych przez producenta, część zrobionych własnoręcznie (wszystkie haki, flagsztok, cumy, lina kotwiczna i wszelkiego rodzaju drobiazgi pokładowe). Poniżej zdjęcia będące zajawką galerii:

t4_047.jpg

t4_048.jpg

t4_049.jpg

t4_051.jpg

t4_052.jpg

Oficjalną galerię zrobię po wykonaniu figurek załogi i podstawki, na która kompletnie nie mam pomysłu (może Koledzy coś podpowiedzą?) oraz po "podniesieniu" bandery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balia, jakiej jeszcze chyba nie było na tym forum, pomysł, wykonanie i skala - na "5", dlatego należą Ci się za te nieoczyszczone gretingi .

Niemniej jednak "fotka admina" powinna być, choćby za tematykę, jaką promujesz

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, greting jest piętą achillesową tego zestawu, jak zaznaczyłem do poprawnego jego wykonania potrzebne są profile i mnóstwo czasu, którym akurat w tej chwili nie dysponuję, więc zostaje jak jest.

Za to zupełnie w nie zamierzony sposób udała mi się inna rzecz, mianowicie skleiłem model... pływający wcale o tym nie wiedząc

Zaczęło się od tego, że w piątek BALROG głośno się zastanawiał czy coś takiego może pływać. Po powrocie do domu niewiele zastanawiając się napuściłem wody do zlewu i ostrożnie zwodowałem minowiec. Okazało się że pływa, nie nabiera wody, jest stateczny i co ciekawe powierzchnia wody niemal dokładnie pokrywa się linią wodną. Oto zdjęcia wykonane podczas dziewiczego rejsu dookoła wanny:

val_054.jpg

val_055.jpg

val_056.jpg

val_057.jpg

val_058.jpg

val_059.jpg

Tak więc model daje możliwości i pod tym względem. Jakby się ktoś chciał pobawić. Ja na pewno będę musiał zabezpieczyć przed wilgocią takie rzeczy jak kalki , liny, mapę itp., żeby go można było bez problemu wodować nie tylko w wannie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to zupełnie w nie zamierzony sposób udała mi się inna rzecz, mianowicie skleiłem model... pływający wcale o tym nie wiedząc

Zaczęło się od tego, że w piątek BALROG głośno się zastanawiał czy coś takiego może pływać. Po powrocie do domu niewiele zastanawiając się napuściłem wody do zlewu i ostrożnie zwodowałem minowiec. Okazało się że pływa, nie nabiera wody, jest stateczny i co ciekawe powierzchnia wody niemal dokładnie pokrywa się linią wodną. Oto zdjęcia wykonane podczas dziewiczego rejsu dookoła wanny:

 

Wybacz zboczenie takie już

 

Ale pięknie na wodzie wygląda

Teraz fotkę w plenerze z załogą i masz gwarantowaną focie tygodnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie nabijaj się...To przecież trałowiec wanienny W-1 ;)

 

Fajna ciekawostka, ale ja tam wolę swoje stalowe cygara !

Śledzę wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś w trakcie budowy pomiędzy boczne koła zamontował kawałek gumy modelarskiej, i zrobił koła obracające się, to byłby to model pływający z własnym napędem.

A tak na poważnie. Model, bardzo ciekawy. Nie standardowy.

Brawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie wpadłem na to, ale może jak ktoś się skusi na minowca, to będzie miał gotowy patent.

Jak zobaczyłem Twój wpis to zrobiło mi się na przemian zimno i gorąco, pewnie wiesz czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diorama nie, ale ładna podstawka tak. Teraz jak się okazało, że jest pływający nie będę robić dioramy. Jak puszczą mrozy na pewno jakaś sesja foto w plenerze. Na razie tylko jakbym lodołamacza budował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.