Skocz do zawartości

[R] IJN Nagato Leyte 1:700 (Fujimi+FH+pokład


Jozek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

No to wakacje już skończone ( chociaż mam wakacje od 1987 r ) więc dołączam już z relacją z budowy pancerniola Nagato z okresu bitwy spod Leyte. Jako materiał poglądowy zamówiłem monografię z AJ-Press. Szukałem z Gakkena ale na rynku europejskim nie znalazłem ofert. A z USA, jak stwierdził Andrzej, mogliby dowalić cło. Po raz pierwszy zabawię się z drewnianym pokładem, jak to wyjdzie, nie wiem, zobaczę. Chociaż narodził się pierwszy dylemat. Przyklejać owe pokłady kiedy będzie już wszystko pomalowane, czy przed malowaniem i później żmudne maskowanie. Na mój głupi rozum, myślę że najpierw pomalować. Poradzicie coś? Linie podziału zrobiłem z cieniutkiego drucika naklejonego na kadłub ( gdzieś to widziałem na jakimś zagranicznym forum) i sądzę że łatwiej niż nacinanie gdzie łatwiej "zjechać" nożykiem z linii. Mnie się to spodobało i będę tą metodę doskonalił. Zamierzam podkład dać z aerografu. Próbowałem w poprzednim modelu sprajem ale niezbyt mi to wychodziło. Sądzę że lepsza kontrola nad strumieniem farby będzie z aerka. Warstwa będzie zapewne cieńsza. W oczekiwaniu na w/w farbę podkładową ( i gablotkę do Tone, wrrr, już tydzień) zdzierałem wszystko to, co będzie zastąpione blaszkami . Ok, trochę się rozpisałem, więc zapraszam do rzucenia okiem na fotki.

 

N1_jpg_300x300_q85.jpg N2_jpg_300x300_q85.jpg N3_jpg_300x300_q85.jpg N4_jpg_300x300_q85.jpg N5_jpg_300x300_q85.jpg N6_jpg_300x300_q85.jpg N7_jpg_300x300_q85.jpg N8_jpg_300x300_q85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam

Właśnie przyszło do mnie zamówione wydawnictwo AJ-Press dot, Nagato. I na pobieżny rzut okiem już widać niewielkie różnice między tym co proponuje Fujimi a rysunkami z AJ-u. A mianowicie w Fuimi brak pojedynczych km-ów w sekcji rufowej i dziobowej wraz z blaszanymi osłonami i skrzynkami amunicyjnymi, brak stanowisk potrójnych dwudziestek piątek na wieżach 2 i 3. Fujimi proponuje także pomościki i jakieś "ustrojstwo"( nie wiem po co to jest) u nasady luf artylerii głównej, czego w AJ-ocie nie ma. Pewnie po dokładnym przejrzeniu cośik tam jeszcze wynajdę. Komu wierzyć? Ale jak już wspomniałem, będę się wzorował na AJ.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cosie to pewnie trenazery ladowania 127-emek, widzialem juz takie rzeczy na japonczykach...

trenażery to sobie mocowali raczej na dachach.... i sobie zdejmowali w po 1943...

 

Tu mamy system kontroli i regulacji ustawienia kąta lufy:

 

14917210339_7926b42511_c.jpg

źródło : Gakken

 

14917330597_5771e99edf_c.jpg

źródło : Gakken

 

 

Fujimi dość dobrze odwzorowuje rzeczywisty stan okrętu (dość dobrze - ale nie zawsze...)

 

Poruszone przez Ciebie różnice Fujimi zrobiło akurat dobrze

Stan tego zestawu to przełom wojny - 1941-43; platformy na wieżach głównych dla działek 25mm oraz same działka były zamontowane w Kure w kwietniu '44. To samo dotyczy pojedynczych 25 na pokładzie rufowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.. człek sie uczy całe życie:).... skoro były zamontowane działka na wiosnę 44 , a Leyte było jesienią tegoż roku, to trza będzie zrobić we własnym zakresie i..... dokładniej czytać co i kiedy przerobiono, zamontowano, rozmontowano itp. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

No i sie doczekałem w/w wydawnictwa.. Muszę stwierdzić że jest superowe, a na potwierdzenie wstawiam skany

 

Nw1_jpg_300x300_q85.jpg Nw2_jpg_300x300_q85.jpg

 

Jest to model na 41 rok, ale z tego co udało mi się wyszperać, aby był to model na jesień 44, powinienem dołożyć platformy p-lot na wieżach B i C oraz koło komina, nowy radar typu 22 na nadbudówce głównej, dwa radary typu 13 na tylnym maszcie. Być może cosik jeszcze przeoczyłem, ale to wydaje mi się najistotniejsze jeśli chodzi o ten model, na ten konkretny okres.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wymyśliłeś coś z tym pokładem drewnianym ? Mam Tirpitza w 1/350 na warsztacie i także zamówiłem do niego drewniany pokład no i mam podobny dylemat. Przykleić przed czy po malowaniu no i czy wspomóc go jeszcze jakimś klejem żeby przyczepność była lepsza ?

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wymyśliłeś coś z tym pokładem drewnianym ? Mam Tirpitza w 1/350 na warsztacie i także zamówiłem do niego drewniany pokład no i mam podobny dylemat. Przykleić przed czy po malowaniu no i czy wspomóc go jeszcze jakimś klejem żeby przyczepność była lepsza ?

Pozdrawiam .

 

Poradzono mi aby najpierw pomalować kadłub i wszystkie elementy na które będą naklejane pokłady" na wyjściowo". Co do wzmocnienia klejem, jeszcze nie wiem jak z tym jest. Muszę poszperać na forum jak to robią inni, doświadczeni modelarze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowałem i na część dziobową nakleiłem pokład. Klei trzyma bardzo dobrze, z maskowaniem nie ma najmniejszego problemu. Naklejam pasek taśmy (używam tamiyowskiej ), skalpelem nacinam taśmę i odsłaniam miejsce które będą malowane. Szybciej idzie niż normalne maskowanie i docinanie kawałek po kawałku.

Wracając do tematu będę obserwował uważnie, sam mam w planach zbudowanie tego skośnooka tylko nie wiem czy jest wersja 1/700 full hull jak narazie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Nie bij mnie po d.... :P są w ofertach sklepów internetowych ale przeważnie mają status niedostępny :(
Niemożliwe...

 

http://www.1999.co.jp/eng/10125131

 

..nie wspominając, że na ebay można coś zawsze znaleźć...

 

Oj, kolego kolego.... Coś się nie postarałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to ja szukałem w polskich sklepach

 

 

http://www.hobbyeasy.com/cgi-bin/i8_user_page.cgi?a=advance_search_result&page_size=10&page_number=1&keyword=Nagato+full+Hull&category_code=SHP ja tutaj kupiłem. Nie że bym był w opozycji do polskich sklepów, ale ceny na wschodzie są wyjątkowo atrakcyjne wliczając w to nawet koszty standardowej przesyłki, a i asortyment jest zdecydowanie większy. Czas oczekiwania to mniej więcej od dwóch do czterech tygodni. Najdłużej czekałem coś koło sześciu , ale to nie było akurat towaru na magazynie. Jeśli ceny w polskich sklepach byłyby przynajmniej zbliżone do tych azjatyckich,( lub przynajmniej niewiele wyższe) to napewno kupowałbym u nas ale niestety, domowy budżet ważniejszy .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki Jozek Faktycznie ceny dość znacznie odbiegają od naszych krajowych Przeglądnąłem kilka modeli i jest na nich około 100 zł różnicy w porównaniu do krajowych ofert. Chyba zmienię dostawce.

A przy zakupie w sklepach zagranicznych szczególnie w Azji nie trzeba płacić cła i podatku VAT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy zakupie w sklepach zagranicznych szczególnie w Azji nie trzeba płacić cła i podatku VAT ?

Wszystko zależy od wartości - temat był wałkowany gdzieś w innym dziale ogólnym - poszperaj.

 

Jak było opisywane na forum , pewnie zależy to od humoru celnika.. ja złożyłem chyba z 6 zamowień i było ok. Ale sądzę że wszystko zalezy od sumy zamówienie. Moje max zamówienie było na 130 baksów i nie było problemów.

 

 

P.s Niebawem wrzucę trochę fotek z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

Po chwilowej króciutkiej przerwie ( nooo.. może więcej niż króciutkiej ale..wicie, rozumicie) 8) , najszła ta chwila co by pokazać że nadal istnieję . A wiec.. kadłub pomalowany, gdzieniegdzie blachy przyklejone no i pokład przyklejony. klejenie pokładu nie było aż takie trudne ( ponoć pierwszy raz najtrudniejszy). Aczkolwiek miejscami trzeba było gdzieniegdzie podocinać. Najpierw wyciąłem elementy z całości, potem pasowanie i przycinanie. Kiedy było ok, naklejanie. Warto zwrócić uwagę na okolice elementów które zostają na pokładzie i podociskać delikatnie wokoło czymś delikatnym. Ja zrobiłem to zaokrągloną wykałaczką. Moglibyście poradzić co zrobić z łączeniem pokład-burta? Jest tam taka nieładna czarna kreska. Pomalować na kolor pokładu czy burty? Zresztą.. zobaczcie sami jak mi to wyszło.

 

N12_jpg_300x300_q85.jpg N13_jpg_300x300_q85.jpg N14_jpg_300x300_q85.jpg N15_jpg_300x300_q85.jpg N16_jpg_300x300_q85.jpg N17_jpg_300x300_q85.jpg N18_jpg_300x300_q85.jpg N19_jpg_300x300_q85.jpg N20_jpg_300x300_q85.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Jest tam taka nieładna czarna kreska. Pomalować na kolor pokładu czy burty? ...

Dlatego nie lubię pokładów drewnianych....

Jak wkleisz reling - sytuacja nieco się poprawi. Zalej klejem po wklejeniu, zamaskuj pokład i pryśnij górną część burty szarym.

 

Fajny ten Nagato ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.