Skocz do zawartości

Bismarck 1:200 Trumpeter


dziuba

Rekomendowane odpowiedzi

Na sam początek tylko smaczek w postaci fotek z rozpakowania ;)

Do zaczęcia zabawy jeszcze trochę, kompletuje powoli warsztat, nie ma co się spieszyć bo projekt i tak zajmie dużo, dużo czasu.

Słowo komentarza? ale bydle...

Aha, jeszcze na pewno dojdzie zestaw upgradowy Trumpetera, komplet dział kalibru 380mm, śruby itd.

 

Pudło:

144d938.jpg

 

W środku:

29ks95t.jpg

 

8vvnf5.jpg

 

Pokład i kadłub:

6z0v0o.jpg

 

ohpl60.jpg

 

2zgrvnq.jpg

 

347cfv4.jpg

 

dqk7z7.jpg

 

Zawartość pudełek A-F:

 

14vib4.jpg

 

14kjr7s.jpg

 

i2m39c.jpg

 

10421d1.jpg

 

6fvxit.jpg

 

f0521i.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 171
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mówisz, ze podpisałem na siebie wyrok z odroczeniem wykonania?

Byłem dziś jeszcze na małych zakupach, oraz przejrzałem stare narzędzia pozostawiając to co jeszcze nadaje się do użytku. Fotka aktualnego "warsztatu" poniżej, dużo braków ale podstawa jest ;)

j0uujc.jpg

 

edit:// moi mili, za każde fotki i materiały do budowy będę dozgonnie wdzięczny, nawet gdybym już wcześniej je posiadał ;)

Gdyby ktoś chciał poraczyć mnie takim dobrem proszę o info tutaj lub na PW a podam maila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jeszcze nie ma 100% decyzji

Początkowo chciałem zrobić okręt już po starciu z Hoodem i Prince of Wales - z ładną dziurą wlotową i wylotową, ale aktualnie chyba sobie to odpuszczę.

Nie mniej jednak najbardziej skłaniam się ku klasycznym biało czarnym pasom. I godzinom maskowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś powoli się dzieje.

Na początek podstawa radaru 10.5m.

Dorobione zostały imitacje nitowania wraz z kwadratowymi wgłębieniami - troszkę przy duże w porównaniu do miejsc gdzie oryginalnie znajdują się w wytłoczkach, robione natomiast końcówką malutkiego gwoździa, na mniejsze nie miałem pomysłu

Zaszpachlowane niepotrzebne okna po bokach i dorobione dwa na tylniej ścianie. Starte również dwie drabinki celem dorobienia później prawidłowej jednej, oraz powiększony pierścień mocowania radaru - nie równa szpachla nie przeszkadza, gdyż będzie widoczny tylko kawałeczek obrzeża. Dodatkowo naklejona imitacja płyty ryflowanej z taśmy maskującej skropionej klejem CA. Po psiknięciu podkładem powinno wyglądać całkiem nieźle, choć na przyszłość chyba zdecyduję się jednak na paseczki z 0,25mm płyty pcv...

Enjoy i nie krzyczeć zbytnio ;)

qxrj1g.jpg

 

2yvsz0z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, trochę blach jest wraz z modelem a komplet blaszek od Eduarda to dobra druga wartość modelu. Wolę się raczej pobawić, może efekt nie będzie ten sam ale frajda zdecydowanie większa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to ryflowanie jeszcze przemyślał, bo porównując je do drzwi a w szczególności hyngla (czyt. klamka, uchwyt, rygiel) to strasznie przeskalowane jest. No przynajmniej tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze tego Big Eda. To sie tylko tak wydaje że instalacja blaszek to taka łatwizna, czasem jest z tym więcej zabawy niż z dłubaniem samemu, tyle że efekt ZAWSZE jest lepszy. W kwestiach finansowych: jeżeli nie wydałeś na dodatki PRZYNAJMNIEJ tyle co na sam model, to nic nie masz ( tak to przynajmniej wygląda przy okrętach )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal jakoś zostanę przy swoim ;) blaszki są lepsze, wiem, że nie rzadko są bardziej upierdliwe w montażu niż normalne części, ale frajda nie jest ta sama. Dla mnie

Poniżej fotki prawie ukończonej podstawy radaru.

Zdecydowałem się zamienić ryflowanie z taśmy. Co do ich wielkości: są nieco za duże, ale nie wiele. Te ryflowania na Bismarcku były nieprzeciętnie duże - "jak płaskowniki spawane do pokładu".

Dodana również barierka.

34ii728.jpg

 

206zmew.jpg

 

dvpstc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

No nie moja bajka ale będę brutalny , krzywo nie równo, byle jak, skoro nie masz umiejętności na waloryzowanie we własny zakresie lepiej by było abyś skupił się na poprawnym sklejeniu tego co jest w pudle. Bo i tak w sumie efekt twoich starań będzie mizerny... a tak wykonane "detale" zepsują całkowicie odbiór modelu. Drut na relingu krzywo i za gruby o "schodkach" nie wspominając bo już widać że krzywo...

Tyle mojego, rada j/w zostań przy pudle skup się na malowaniu (waloryzacja to niestety tak jest że albo umiejętności , albo gotowy zestaw -bez tego model będzie kiepski i nie oszukuj się że podkład czy malowanie coś tam poprawi w odbiorze)

Powodzenia i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak: jak na początek, to nie jest źle Ale faktycznie, jest to wszystko zbyt grube. Zmień poziomy drut i ryfle na cieńsze, będzie cymes Coś miękkiego, by było łatwo prostować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Forest, dzięki za słowa otuchy i tak też ja to traktuję, trzeba jakoś zacząć Druciki z relingów mają 0,25mm czyli równowartość 5cm, poziome poprzeczki miały te samą grubość co pionowe.

Ryflowania już nie jestem w stanie zmienić, w kolejnych miejscach postaram się zrobić to lepiej ;)

 

@Greif, odpuszczając sobie robienie nigdy się nie nauczę czyż nie? Trochę dziwi mnie podejście - jak nie umiesz czegoś od razu zrobić to nie próbuj

Chcę robić jak najwięcej samodzielnie aby nabierać doświadczenia i wprawy, modelarstwo sprawia mi przyjemność w trakcie pracy, efekt końcowy to tylko wisienka na torcie - ważna, ale nie kluczowa.

Najważniejsze jest zebrane doświadczenie i przyjemność z pracy

btw. te relingi w rzeczywistości nie są aż tak krzywe. nie do końca wiem jak je zaginać, aby byłe proste na całej linii, aktualnie robię to przy pomocy penset zawijając drut wokół wcześniej przygotowanej formy o żądanym promieniu wykukłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Bardzo dobrze napisałeś - najważniejsze jest zebrać doświadczenie. Oczywiście, można odpuszczać i "w kolejnych miejscach starać się zrobić lepiej" - tyle tylko, że czasem warto po prostu zabrać do ręki pilniczek+papier+podkład+cieńszy drucik..... mógłbym tak do rana ;-) Więc dalej - pokaż, że można - co by konstruktywne opnie nie szły w las :-)

 

samych przyjemności

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Tylko akurat to dość wymagający model i nieco kosztowny ale pewnie, nikt ci nie zabroni... ucz się ale moje zdanie- łatwiej było kupić coś mniejszego w tej skali i tam trenować, bo jak widać dopiero zaczynasz... no ale twój cyrk twoje małpy.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bismarcka w 1/200 z chęcią popodglądam

 

Ale to ryflowanie zdecydowanie do wymiany... oczywiście kibicuję, i jestem ciekaw co ostatecznie z tego wyciągniesz, ale jak rzuciłem okiem to myślałem że tam łuski od pelotek leżą, dopiero widok z góry mi uświadomił że coś zbyt równo to tam leży. Moim zdaniem warto nawet kosztem relingów zerwać wszystko z pomostu i zrobić go od nowa- jak zostawisz to w tym stanie to naprawdę będzie się to rzucać w oczy, zwłaszcza jeśli reszta ryflowania wyjdzie lepiej

 

Relingi też bym osobiście zmienił- nie musisz dla nich kupować całego zestawu BIG ED, można kupić je osobno i wydaje mi się że spokojnie zmieścisz się w 200 złotych, efekt będzie o niebo lepszy, a pracy przy nich- czyli frajdy- tak czy inaczej będzie sporo

 

Nie jestem żadną wyrocznią i decyzja należy do Ciebie, cokolwiek zdecydujesz- trzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Na marginesie - właśnie nabyłem (hohoho) i też się zastanawiam jaki "zestawik dodatkowy" dołożyć... pewnie padnie na Pontos... zobaczymy - jak by ktoś miał jakieś dobre cenowo linki - to poproszę

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki przeciwpoślizgowe przeszlifuj i oblej dookoła rzadkim klejem - będzie bardzo dobrze - bo już jest dobrze. Powinieneś je jednak "spłaszczyć". Po surfacerze powinny ładnie wyglądać.

 

Relingi w tej skali to raczej nie blaszka fototrawiona ale skraczyk...

Spróbuj może po prostu powklejać pionowe słupki i pociągnąć dookoła nić monifilową lub bardzo cienki druki miedziany - np 0,1mm.

W tej chwili razi nie tyle to, że jest krzywo ale fakt, że słupki i pozioma imitacja łańcuchów jest tej samej grubości i dodatkowo łańcuchy mocno wystają na zewnątrz słupków ( z powodu grubości właśnie). To jest bardzo nienaturalne i dlatego przyciąga wzrok.

 

Cieńszy materiał na pewno lepiej się ułoży na słupkach - nie będzie widocznych zagięć.

 

Stopnie na ścianach możesz zrobić inaczej. Proponowałbym owinąć miękki drut na profilu kwadratowym i porozcinać nożykiem. Do ściany przyczep prowadnik w postaci paska Evergreen. I nawierć otwory. Wygięte wcześniej stopnie mocuj na "prowadniku" . Zapewnisz sobie równe ułożenie oraz tę samą wysokość. Odstępy możesz narysować na prowadniku.... też będzie równo i łatwo nawiercić otwory

 

To duża skala - i wszelkie nierówności są okropnie widoczne po pomalowaniu.

 

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziuba, powiem tak, wszystko da się zedrzeć, wystarczy nóż do tapet, nieco precyzji i od groma cierpliwości Z mojej strony proponuję: drut 0,15mm na słupki, 0,1 na ryfle i 0,05 na poprzeczki relingów... Albo lepiej, żyłkę wędkarską na owe Ryfle z drutu miedzianego, zeszlifowanego z jednej strony przed montażem Albo nawet z tej samej żyłki co poprzeczki relingu, tylko wcześniej szlifniętej... Będzie odpowiednio pancerne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relingi w tej skali to raczej nie blaszka fototrawiona ale skraczyk...

Spróbuj może po prostu powklejać pionowe słupki i pociągnąć dookoła nić monifilową lub bardzo cienki druki miedziany - np 0,1mm.

W tej chwili razi nie tyle to, że jest krzywo ale fakt, że słupki i pozioma imitacja łańcuchów jest tej samej grubości i dodatkowo łańcuchy mocno wystają na zewnątrz słupków ( z powodu grubości właśnie). To jest bardzo nienaturalne i dlatego przyciąga wzrok.

 

Blacman, nie sądzisz że przy takich relingach łańcuchowych jak daje w tej skali Edek, skraczyk jest zbędny?

 

2936_6-auto_downl.jpg

 

Moim skromnym zdaniem takie relingi wyglądają bardzo dobrze, i trudno będzie je odtworzyć samodzielnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, zrobiłem Bismarcka w 1:350 z zestawem Eduarda. Okręt dość trudny, W skali 1:200, każdy błąd będzie raczej 1,5 raza bardziej widoczny niż schowany. Jeśli to jeden z pierwszych Twoich modeli, to może warto najpierw złożyć jakiś niszczczyciel w skali 1:350 z zestawem waloryzacyjnym niż rzaucać się na głęboką wodę, a ten zestaw bezwzględnie takową jest. Ta podstawa radaru, faktycznie wychodzi słabo... Szkoda pracy i kasy, bo przecież wiemy wszyscy ile ten zestaw kosztuje. Natomiast z drugiej strony, jeśli kasa to nie problem, to szrapnij się na pełną waloryzację tego modelu w tej skali i postępuj zgodnie z instrukcją. Jedno co polecam po sklejeniu już kilkunastu okrętów wojennych, to trzymaj się naprawdę instrukcji krok po kroku. Sztab ludzi siedział nad kolejnością i przekonałem sie wielokrotnie, że to ma sens ;-)

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jeżeli chcesz robić reling z drutu to tu masz jedną z metod jego zgrabnego wykonania z fotkami.

 

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=13759&postdays=0&postorder=asc&start=340

 

Nazywam to TECHNOLOGIĄ KARTONIKOWĄ, ale jak zwał tak zwał, grunt że działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.