Skocz do zawartości

Flotylla Pińska 100 X 100 , projekt grupowy w skali 1 : 72


p11c

Rekomendowane odpowiedzi

Prawda jest taka, ze kutry to chyba najbardziej "namieszane" jednostki rzeczne.

Niektóre po parę razy zmieniały oznaczenie, były po kilka razy przebudowywane i ogarnąć tego bajzlu nie da się w kilka minut.

 

Przykładowo ten twój KU-30 nosił takie oznaczenie tylko przez jakiś czas - od 3.03.1934 w ewidencji figuruje już jako KU-28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie, czy jest możliwe, że pomylono wymiary LKU. i że tak naprawdę 11,2 m miały przebudowane PRAHY a niecałe 9 m miały LKU 16-19 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie, czy jest możliwe, że pomylono wymiary LKU. i że tak naprawdę 11,2 m miały przebudowane PRAHY a niecałe 9 m miały LKU 16-19 ???

 

Jestem w trakcie analizowania danych o kutrach ale to zajmuje sporo wolnego czasu a teraz u mnie krucho w tej kwestii.

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to wrzucę tutaj co udało mi się zebrać, ale to najwcześniej po weekendzie, a jak się okaże że weryfikacja będzie przebiegała równie mozolnie jak przy krypach to pewnie dopiero za tydzień.

 

Poza tym jak już pisałem wcześniej określenie "lekki kuter uzbrojony" jest potoczne i nigdzie nie ma go w żadnych dokumentach (skrótu LKU również) wszędzie są to po prostu kutry uzbrojone (z kodem taktycznym KU). Nie wiem skąd to się wzięło i kto to wymyślił....

Chociaż patrząc po datach publikacji to mam pewne podejrzenia co do dwóch panów: Soroki i Kuligiewicza

Sam Dyskant w swoich "kultowych" flotyllach rzecznych kilka razy usiłuje wyprostować owo kulawe nazewnictwo.

Tak samo określenie PRAHA też jest mylące bo te kutry miały potem wymienione silniki i z tą nazwą też już nie miały nic wspólnego - tak więc takie szufladkowanie może prowadzić donikąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne święto się nam zbliża. W dniach 1-2 Lipca zapraszam do Dobczyc bo będzie naprawdę duża impreza wykraczająca daleko poza FP i poza modelarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy 1 lipca o godz 10 Giełdą kolekcjonerów oraz wystawą starych odbiorników radiowych, będą zarówno takie ważące 120 kg. jak i aparatura nasłuchowa SB. Będzie też wystawa historyczna szachów, łącznie z egzemplarzami mającymi ponad 100 lat. Będzie wystawa poświęcona polskim misjom w Afganistanie i unikalna wystawa znaków i odznaczeń, pocztówek i wszystkiego co jest związane z polskimi wojskami spadochronowymi. Potem rajd rowerowy dookoła jeziora dobczyckiego.

Rajd o Puchar 100 lecia Flotylli Pińskiej, Puchar będzie wręczony przez Pana Romana Kanafońskiego, wnuka ostatniego dowódcy OW Wisła,

 

 

To tylko fragment świętowania. Zapraszam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście głupi błąd, bo Pan nazywa się Kanafoyski a nie tak jak napisałem, ale już potwierdził swoją obecność i rezerwację w hotelu, mam nadzieję, że wybaczy mi ten głupi błąd wynikający z małego przepracowania w organizacji całej imprezy.

Obecnie zbieram chętnych do inscenizacji historycznej małej bitwy pod Horodyszczem. Mam motorówki i z obsadą, ale brak desantu. Nie wymagany jest mundur, ale pasja i zaangażowanie w przypominaniu tej wspaniałej historii oręża polskiego.

PS> Ale jak ktoś ma starego grata samochodowego to też zapraszam, bo będzie kilku tego typu fanatyków. Będą też ludzie związani z historią spadochroniarstwa w Polsce i na świecie, wiec dla każdego coś miłego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cała impreza odbędzie się w Dobczycach w RCOS ( Regionalne Centrum Oświatowo Sportowe ) w dniu 1 lipca 2017 r. I będzie trwała od godz. 9 rano do późnych godzin wieczornych.

W ramach imprezy przewidywane jest

1. turniej szachowy o Puchar 100 lecia FP

2. Giełda kolekcjonerów

3. wystawy tematyczne, począwszy od starej mody, przez zabawki, historię PRL, historię szachów, po radia nasłuchowe SB i stare kino )

4. zlot starych samochodów

5. amatorski rajd rowerowy o Puchar 100 lecia FP, organizowany przez Małopolski Związek Kolarski

6. mała inscenizacja na wodzie bitwy pod Horodyszczem

7. pieczenie barana

 

Serdecznie zapraszam

Stowarzyszenie Konstruktorzy Marzeń

 

PS. Tak wygląda zgłoszona trasa rajdu, uzgodniona z Małopolskim Związkiem KOlarskim

fG4sS3H.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

tak to ma wyglądać, przepraszam za tę dość prymitywną formę

 

Plan Święta Flotylli Pińskiej

9,00 – zapisy na turniej szachowy

9,30 - Mini Turniej Szachowy- TKKF Dobczyce

10,00 - Giełda Kolekcjonerów, wystawy tematyczne oraz Zlot zabytkowych pojazdów

- Giełda Kolekcjonerów – MGOKIS Dobczyce- Konstruktorzy Marzeń, Starostwo Powiatowe

- zabytkowe pojazdy małe i duże – zlot zabytkowych pojazdów oraz unikalna wystawa

- Pińsk, zapomniane polskie Królewskie miasto – wystawa fotografii ze zbirów Stowarzyszenia POLACY z PIŃSKA

- Szachy w historii Polski – od XVIII w do współczesności – kolekcja ze zbiorów Marka Sosenko

- aparatura nasłuchowa SB oraz unikatowe radia komunikacyjne z lat 50-70 – Ryszard Dulski

- Kino „RABA” – reaktywacja – prezentacja sprzętu z nieistniejącego już kina „RABA” – projektory, fotel i inne – KAT Dobczyce, „Idźmy razem do Kina”

- Bazar z PRL-u – sprzęt AGD, wyposażenie sklepu, moda, stare gazety o modzie oraz kolekcja ok 600 apaszek – ISPINA oraz osoby prywatne

- muzyka PRL-u – ok 3 tys. kaset magnetofonowych i płyt z lat 80-tych – „Konstruktorzy Marzeń”

- klocki LEGO i COBI – historyczne zestawy klocków, roboty zdalnie sterowane, Mała Armia, zabawy dla dzieci

- Witrażowe przedmioty tworzone techniką Tiffany'ego – Jacek Pyś

- Książki o Dobczycach i pisane przez ludzi związanych z Dobczycami – Miejska Biblioteka Publiczna

- Makieta kolejowa „ Bitwa pod Jordanowem” – Stowarzyszenie Konstruktorzy Marzeń

- Modele uczestników warsztatów modelarskich i zaproszonych gości – Stowarzyszenie Konstruktorzy Marzeń

- Odznaki, odznaczenia i naszywki spadochroniarzy z całego świata – Andrzej Kanadys

12,00 – Rodzinny Rajd Rowerowy o Puchar 100-lecia Flotylli Pińskiej

17,00 – Inscenizacja Bitwy na jeziorze Horodyskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu na forum nie było...

 

p11c - w temacie "praskich" kutrów:

Wszystko wskazuje na to iż nieścisłość ilościowo wynika z różnicy między założeniami teoretycznymi a realizację.

A konkretnie trafiłem na dwa "tropy" wzajemnie się wykluczające:

1. KMW zamówiła 10szt. ale otrzymała tylko 9 - cięcia w dostawie były ze względu na ograniczenia finansowe w momencie płacenia drugiej części kasiory za zamówienie (nawet miało być tylko 8szt. ale wygospodarowano w ostatniej chwili dodatkowe fundusze)

2. KMW zamówiła 10szt i otrzymała 10szt, ale jedna jednostka (bez silnika) została przeznaczona nie do służby ale na testy i "rozebranie" w celu opracowania własnej konstrukcji kutra, która miała być produkowana już w kraju.

 

Jeśli mam być szczery to skłaniam się ku wersji nr 1

Czemu?

Wersja nr 2 wydaje mi się mało prawdopodobna. Co więcej w każdym ze znanych mi spisów FP z tamtych lat znajdują się tylko 4 egz. kutrów (motorówek) zakupionych w "drugiej transzy" przez MW w 1921 r (mowa oczywiście o motorówkach "praskich" czyli ex-austrowęgierskich zbudowanych w Erste Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik w Pradze w 1917-18)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p11c - impreza bardzo zacna

Chętnie bym wpadł ale za kilka h wsiadam w auto i pędzę na północ bo weekend spędzam zawodowo w Szczecinie. Miałem już dziś jechać ale się wyłgałem z integracyjnych pierdół

Ale jak będziesz miał jakieś fotki z imprezy to się pochwal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emocje opadły i możemy na spokojnie podziękować wszystkim . Zarówno tym którzy osobiście się zaangażowali w nasze małe święto, jak wszelkim wystawcom oraz gościom, którzy nas nie zawiedli i licznie przybyli do w odwiedziny, często z bardzo dalekich stron. Pokazaliśmy, że jest w nas, w Polakach siła i że historia nie musi być nudna, oraz to że jeśli się angażujemy to całym sercem i z pełną odpowiedzialnością.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to napisał Sławek Zagórski, który był na mojej imprezie i opowiadał o tym osobiście z pokładu statki i widoku na jezioro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

No i mamy kolejną imprezkę związaną z FP, jeśli tylko ktoś ma ochotę

KS54oog.jpg

Też bezie tam Sławek Zagórki, będą nowe fotki nie publikowane, będą zbiory min, pancerz z FP - rekonstrukcja , oraz modele i nie tylko.

Np. odnowiony ciągnik niemiecki RSO na chodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.