Skocz do zawartości

Flotylla Pińska 1/72 - Trałowiec T1


TankRed1070

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Może wsadzam własnie kij w mrowisko , ale nie ma jeszcze dyskusji na ten temat na tym forum.

Podsumujmy, mamy dwie koncepcje malowania:

1. oliwkowy ogólnowojskowy

2. szary

 

A teraz spróbujmy wymienić argumenty przemawiające za kazdą z koncepcji:

1. Oliwkowy:

- kolor oliwkowy przewija się we wspomnieniach (np. p11c: w opisach parady z okazji święta FP z 1939)

- podstawowym ćwiczeniem w trakcie corocznych kampanii było maskowanie jednostek przy brzegach a następnie próba ich wykrycia (przez konkurencyjny zespół). Szary byłby tu zwyczajnie niepraktyczny

- jednostki FP na czarno-białych fotografiach są stosunkowo ciemne (w porównani do zdjęć jednostek morskich). Podobnie ciemne są pojazdy wojskowe z tego okresu (np. ciężarówki) malowane na jednolity kolor "ogólnowojskowy"

- rozkazem z wiosny(?) lata (?) jednostki FP zaczęto przemalowywac w trójbarwny kamuflarz taki jak na pojazdach. Stąd wniosek, że maskowanie jednostek traktowano bardzo poważnie i stosowanie barw wojsk lądowych nie było niczym dziwnym.

 

2. Szary:

- okręty wojenne są malowane na szaro, skoro FP była częscią PMW to okręty muszą być malowane tak samo

 

 

Nie znam innych argumentów przemawiajacych za kolorem szarym. Jesli je znacie - piszcie. Póki co bardziej przekonuje mnie oliwkowy. Zwłaszcza, że dowództwo FP podchodziło do swoich obowiązków bardzo poważnie, zdroworozsądkowo i praktycznie.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak raczej szare. Tak ja bym zrobił.

Oliwkowo zielony lub kamo dotyczy dużych okrętów tuż przed wojną. Ciemne fotki o których wspominasz są ze starszego okresu służby, a wszystkie małe jednostki we wrześniu były jednak chyba jasnoszare, ale musze jeszcze raz oglądnąć film Zapomniana Flotylla bo jest tam jeden trałowiec i przyglądnąć się widocznym tam odcieniom.

W każdym razie dyskusję na ten temat warto zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak raczej szare.
- no to nie jest najmocniejszy argument....
wszystkie małe jednostki we wrześniu były jednak chyba jasnoszare
na zdjeciach i filmie z wydobytych przez rosjan kutrów meldunkowych widać ze tez były w kamuflarzu
Zapomniana Flotylla bo jest tam jeden trałowiec i przyglądnąć się widocznym tam odcieniom
- Znam. Widac tylko ze był pomalowany na jednolity odcień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, muszę oglądnąć jeszcze raz ten film, a moje stwierdzenie, że chyba jednak szare to nie był żaden argument tylko delikatne osobiste przypuszczenie więc się nie czepiaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, muszę oglądnąć jeszcze raz ten film, a moje stwierdzenie, że chyba jednak szare to nie był żaden argument tylko delikatne osobiste przypuszczenie więc się nie czepiaj

Nie mam zamiaru się czepiać. Szukam argumentów na każdą z opcji. Model jest w takim stanie że moge go łatwo przemalować ale chcę miec do tego solidne podstawy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pokażę moje przypuszczenia, jednak nie wiem czy są one prawdziwe.

Weźmy sobie takie dwa zdjęcia: PZL- P11c no i naszego T1. PZL jest jak każdy wie, ciemnozielono-oliwkowy.

Oba zdjęcia są wykonane w mniej więcej takim samym oświetleniu (słonecznym). Pobrałem więc z obu (w miejscach gdzie nie odbijają się refleksy słoneczne) odcienie i o wiele się różnią. Oczywiście można brać pod uwagę różne rodzaje aparatów, jakimi je wykonano, lecz raczej takich różnic by nie było. Kolor z PZL-a , w rzeczywistości ciemnooliwkowy, jest o wiele ciemniejszy niż kolor trałowca, więc dla mnie wygląda na to jednak, że T1 był jasnoszary.

por%C3%B3wnanie_jpg_300x300_q85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, tyle tylko że tak jak pisałem to są zdjęcia nie z okresu pokoju. Wtedy wszystkie jednostki były szare, ale przed wojną przemalowywano je na oliwkę. Więc jedynie można badać zdjęcia z okresu wydobywania ich przez Rosjan.

A tak poważnie to myślę, że ani kolor szary ani oliwkowozielony nie byłby błędem. Możliwe że jedne zdążono przemalować a inne nie.

Wszystko zależy od koncepcji autora modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wtedy wszystkie jednostki były szare, ale przed wojną przemalowywano je na oliwkę

To by się zgadzało - Borowiak w Zapomnianej flocie pisze coś takiego że ogólnie wszystkie jednostki były szare (to maskowanie na ćwiczeniach to nie było malowane tylko rozpinali siatki i wycięte z brzegów krzaczory mocowali) a dopiero przed wojną niektóre były przemalowywane na oliwkowy (na pewno monitory a reszta to nie wiem).

Co do odcienia to nie pamiętam czy to był jasno szary czy ciemny - jak znajdę ten fragment to go tu wkleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 4 months later...

Ależ mi serce rośnie, że ktoś chce czytać o naszej Flotylli Pińskiej. No i powraca wiara w modelarzy, bo zaczynałem wątpić co do całego projektu.

Sam też biorę się do roboty po małym świętowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.