Skocz do zawartości

Flotylla Pińska 1/72 Kuter Meldunkowy na projekt 100x100


p11c

Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnym ociąganiem, pokazuje dotychczasowe efekty pracy nad Kutrem Meldunkowym KM-12. Tak naprawdę to było tych kutrów 4 szt. Wybudowanych ok. 1930 r. w Pińsku. Jak zwykle niewiele zachowało się materiałów o nich.

To chyba najbardziej znana fotka,

uSsKGC7.jpg

Ja bazuje na kilku fotkach i rysunku Pana Łakomskiego.

 

r5yPsOC.jpg

Niestety uważam, że jest tam podstawowy błąd. Mianowicie przedni karabin wg. mnie nie był umieszczony pośrodku nadbudówki. Uznałem takie rozwiązanie za nielogiczne i nieracjonalne. U mnie będzie po prawej stronie.

 

A tak wychodzi mi sam okręcik stojący na zakrętce od mleka

YAWGOgq.jpg

 

Cc8cdoj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie przypadkiem wertując historię niemieckiej kawalerii na wschodzie znalazłem taką fotkę.

Jak dla mnie jest to ewidentnie KM-12 lub KM-13 w rękach niemieckich ze zmienionym uzbrojeniem.

JEG9SJE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest srebrny, na tych fotkach niemieckich gdy stoją dwa obok siebie wydaje sie być bardzo jasny, ale chętnie posłucham innych sugestii. ten MG wydaje sie być jakby połączono starą podstawę ( ta wygięta żeliwna ) z podstawą p-lot MG i w jakiś prowizoryczny sposób je połączono. W każdym razie dało się z niego prowadzić ogień nie tylko zza tarczy ale i z każdej strony stąd lufa skierowana niejako do tyłu.

KM -12 i 13 były bardzo wąskie. Dla zobrazowania one miały szerokość TKS-a i dla tego umieszczenie km-u w środku nadbudówki wydało mi się nielogiczne bo znaczyłoby, że strzelec siedzi sam z przodu i nie ma miejsca na kierującego okręcikiem.

Tę fotę dziś rano znalazłem w książce poświęconej kawalerii SS na wschodzie i to moje przypuszczenie iż jest to nasz kuter.

Analizując ją coraz bardziej jestem o tym przekonany. Wg. mnie rewelacyjna dla tego się nią dziele z wami

Jak widać projekt praktycznie codziennie przynosi coś nowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie przedni karabin wg. mnie nie był umieszczony pośrodku nadbudówki. Uznałem takie rozwiązanie za nielogiczne i nieracjonalne. U mnie będzie po prawej stronie

Też tak sądzę. Myślę że było podobnie jak w czołgu - po lewej sternik, po prawej miejsce dla strzelca. I na pewno nie była to jedna i ta sama osoba.

Mam przy okazji jedną uwagę choć nie wiem czy nie za późno już na poprawki - na tej archiwalnej fotce rufa jest ewidentnie w odwrócony trapez, rozchodzący się do linii wodnej - nie ma tego u ciebie na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Choć może ciut w mniejszym zakresie.

Natomiast wydaje mi się, że błędnie wykonałem część podwodną, ale to była zgaduj zgadula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

To wszystko strasznie powiększone i pomalowane tylko podkładem/

Calośc ma jakies 2 cm wysokości, a model ok 15 cm, nawet ta fotka jest troszkę powiększona

tak to mniej więcej wygląda po zamontowaniu.

nTJMR5Q.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Troszkę zmotywowany działaniami kolegi TankRed postanowiłem zacząć od nowa model Kutra Meldunkowego.

Na początek pokład.

V7Qsa14.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.