Skocz do zawartości

Revell Pirate Ship 1:72


jacocapone

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęć nadal nie widać.

Jeśli kule mogłyby być ciut mniejsze, czyli 0.76 mm proponuję kulki BGA. Większych od 0.76 nie znalazłem, ale cena jest niewspółmiernie niska za sztukę.

Może też być łańcuszek kulkowy:

http://beadshop.pl/index.php?route=product/product&product_id=657

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie ukrywam, że drewno mocno chodzi mi po głowie i pewnie będzie następne

 

Wszystko sobie ładnie rozrysowałem i na pewno braknie mi nagli. Revell nie zaszalał takielunkiem. Jak się wgłębi w szczegóły to jest trochę baboli. Zwijania żagli w ogóle nie uwzględnił, a to ponad 20 lin itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

 

najwyższy czas coś zaktualizować. Nie ma tego za wiele. W wolnych chwilach, których mam ostatnio coraz mniej rzeźbie głównie bloczki lub przygotowuje inne mniejsze elementy.

 

Na początek pokaże jak robię bloczki. W odróżnieniu od spotykanej ogólnie metody, ja bloczki odcina od listewki na ściance bocznej bloczka, a nie jak to zazwyczaj się spotyka od dołu bloczka.

 

Najpierw szlifuje listewkę aby otrzymać boczny kształt bloczka.

wtepne.jpg

 

Wybrałem taką metodę ponieważ przy tej wielkości bloczka lepiej wychodził mi powtarzalny kształt bloczków.

 

maszynka.jpg

w%2Bimadle.jpg

 

Następnie listewkę zapinam do imadła i za pomocą stołu krzyżowego robię dziurki i wycinam rowki. Ręcznie też się oczywiście da, ale miałem problem z precyzją i rowki często były nierówne, nachodziły na siebie i bloczek nadawał się do wyrzucenia.

Tak przycięty bloczek odcinam piłką i za pomocą papieru ściernego o granulacji 1000 i 1200 oraz małego pilniczka szlifuje obciętą krawędź.

 

gotowy%2Bbloczek.jpg

 

Bloczek gotowy. Nie jest to super szybka metoda, zajmuje trochę czasu ale efekt końcowy mnie zadowala więc dłubię sobie dla odstresowania. 50 bloczków różnego rodzaju już mam

 

Na samym statku doszło parę elementów. Na pierwszy ogień łódź.

 

%25C5%2582%25C3%25B3d%25C5%25BA.jpg

 

Gotowa w 80%. Przyjdzie jeszcze mocowanie łodzi linami do pokładu, ale to dopiero po zrobieniu żagla do łódki, póki co jest goła reja. Planuje jeszcze dołożyć parę lin i zrobić malutką kotwicę. Jak będę miał łódkę skończoną w 100% to zrobię lepsze zdjęcia.

 

maszt.jpg

 

Zaczynam uzbrajać maszty w podstawowe bloczki. Następnym krokiem będzie ich montaż na stałe.

 

Sprawne oko mogło zauważyć, że przy wejściach na dolny pokład pojawiły sie kule armatnie. Wykorzystałem kulki do łożysk o średnicy 1,5mm. Koszt jednej kulki to jakieś 2 grosze. Kupiłem ich troszę za mało i widoczny w tle trójkąt z kulami występuje na pokładzie tylko w dwóch sztukach, bo brakło amunicji

 

kule.jpg

 

Jak wspominałem wcześniej, braknie mi nagli więc dorobiłem parę sztuk dodatkowych mocować dla lin w różnych miejscach pokłady.

 

nagle.jpg

 

To tyle. Jak znowu coś udłubie to się pochwalę

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

 

czas na kolejną cześć sprawozdania.

Prace posuwają się do przodu, ale idą wolniej niż przypuszczałem ponieważ każdy element trzeba najpierw samodzielnie wykonać. Skończyły się już (w sumie jakiś czas temu) elementy z wytłoczki które nadają się do użycia.

Prace nad masztami są już ukończone - nie są jeszcze przymocowane na stałe do pokładu.

 

44.jpg

 

Bloczki w okolicach marsa i wanty są już zamocowane.

Znalazłem w internecie bardzo fajną ilustracje która dość czytelnie pokazuje jak to tam wszystko powinno być prawidłowo zamocowane.

 

39.jpg

40.jpg

42.jpg

43.jpg

 

Wiem, poręcz jest ułamana. Będę poprawiał

 

Przy okazji, może ktoś wie jak powinien być prawidłowo zamocowany dźwig na masztach? Chodzi mi o okolice czerwonych kółek. Nigdzie nie potrafiłem znaleźć czytelnych instrukcji jak to poprawnie wykonać. Informacje na ten temat są bardzo okrojone.

 

45.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej -nie dźwig tylko strop.

W kwestii "jak" - na pewno nie tak jak na ostatnim rysunku. W miejscu połączenia stropów idących z marsów narysowana jest kausza, przez nią przechodzi strop na którym wisi talia do podnoszenia ciężarów. Tak nie mogło być, ta lina by się szybko przetarła o kauszę. W tym miejscu na pewno musiał być blok. Co do mocowania do masztów - "na wyczucie" obstawiam na podobne rozwiązanie jak przy mocowaniu sztagu, które masz ładnie rozrysowane. To przy założeniu instalacji "stałej" - co chyba nie bardzo ma sens. Bardziej sensowna wydaje mi się instalacja "demontowalna" czyli blok wiszący na krótkim stropie poniżej marsa i w razie potrzeby przewlekana przez niego lina stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni rysunek jest poprawny przesunieto tylko na nim petle zeby byl czytelniejszy. Jesli chodzi o zamocowanie tych petli na maszcie to byly one czescia stala i zainstalowane w taki sam sposob jak wanty. W uproszczeniu to pierwsza para want tylko skrocona i bez jufersow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni rysunek jest poprawny przesunieto tylko na nim petle zeby byl czytelniejszy. Jesli chodzi o zamocowanie tych petli na maszcie to byly one czescia stala i zainstalowane w taki sam sposob jak wanty. W uproszczeniu to pierwsza para want tylko skrocona i bez jufersow ;)

 

to są tak zwane BURTON PENDANT

 

tu masz dokładniejszy opis (koniec 1-szej strony)

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?t=45356

 

Na rysunku, który zamieściłeś zaznaczyłem na czerwono

 

6GUiTgl.jpg

 

 

A tak w ogóle piękny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki wielkie za odzew. Wasza pomoc rozjaśniła temat.

Bardzo chciałem, aby przy wantach były owe bloczki wiolinowe jak na wcześniejszych zdjęciach. Według dokumentacji są on "podpięte" jako wspomniany "Burton Pendants".

Przy następnym modelu Wykorzystam tą opcję jako montaż dźwigu.

Znalazłem jeszcze inną metodę montażu dźwigu i jestem już chyba zdecydowany na jej zastosowanie.

 

sta%25C5%2582e%2B%2525281%252529.JPG

sta%25C5%2582e%2B%2525282%252529.JPG

 

Z tego co udało mi się zaobserwować, górna część dźwigu jest montowana na grotmaszcie pod grotsztangien, zaś dolna (i tutaj jestem pewny na 75%) przyczepiona do "oczka" mocowanego na pokładu zaraz przy fokmaszcie.

 

Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

jacocapone kiedy możemy liczyć na jakiś update? ? Przydałoby mi się jakieś natchnienie do dalszych prac nad moim La Sirene a nie ukrywam, że Twoja relacja zawsze dodaje kopa :D

Edytowane przez Darkly_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam po długiej przerwie głównie spowodowanej lenistwem.

W ostatnim czasie dopieszczam łódkę. Zrobiłem reje i żagiel. Ładnie zwinąłem i ułożyłem w łodzi.
 

a.jpg

 

b.jpg

 

c.jpg

 

 

Na ostatnim zdjęciu możecie zauważyć kotwice przed malowaniem. W zestawie jej nie było więc stwierdziłem że ja dorobie. Zabawa z cyną, drutem i lutownicą.
 

d.jpg

 

e.jpg

 

f.jpg
 
Teraz skręcam liny i montował łódź na stałe na pokładzie, ale to w następnym odcinku.
 
Pozdrawiam
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

Według wstępnych planów miał być już gotowy, ale przesunie się to niestety w czasie. Trochę lenistwa, innych zajęć, praca itd i poślizg gotowy ? Na pewno model ukończe i poszczególne etapy będę dokumentował. Jednak co to terminu nie chce się wypowiadać bo nie wiem jak mi  to wyjdzie ? sami wiecie... Nie chce robić tego robić po łebkach, więc trochę czasu to jeszcze zajmie ? 

Edytowane przez jacocapone
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.