Skocz do zawartości

Niszczyciel ORP Wicher - 1/72 - od podstaw


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie Chłopaki już jestem. Przerwa była, ale na udział w konkursie, a wygrana to insza inszość

W każdym razie od początku grudnia, grzecznie dłubałem sobie Wichra i dopiero teraz mam co pokazać. Robiłem głównie wyposażenie. Na chwilę obecną wygląda to tak:

wicher_117.jpg

wicher_119.jpg

Ale po kolei. Najpierw pokleiłem elementy wyposażenia pomostu nawigacyjnego, dalmierze, reflektory, podajniki amunicji i żurawiki. Uzbierało się tego dość sporo:

wicher_111.jpg

wicher_112.jpg

Kolejnym etapem było wykonanie relingów wokół pokładu dziobowego i głównego...

wicher_114.jpg

wicher_115.jpg

wicher_116.jpg

Tak jakby kilkaset razy nawlec igłę. Poprawiłem także straszliwy babol w postaci źle przyklejonych schodów na pomost bojowy:

wicher_113.jpg

Kiedy uporałem się z tym wszystkim mogłem pomalować wszystkie słupki relingowe, oraz kilka drobiazgów przy relingach, elementy wyposażenia i umieścić wszystko na właściwych miejscach:

wicher_126.jpg

wicher_127.jpg

wicher_128.jpg

wicher_129.jpg

wicher_123.jpg

wicher_124.jpg

wicher_125.jpg

wicher_120.jpg

wicher_121.jpg

wicher_122.jpg

Kolejnym etapem będzie chyba osprzęt ratunkowy, dlatego nie przyklejałem na razie żurawików do pokładu.

wicher_118.jpg

Znowu ktoś przypisuje sobie moje zasługi :}0

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzsza szkola jazdy... tylko podziwiac. Mam jedno pytanko techniczne: w jaki sposob przeskalowywales model ? Kolega zajmujacy sie kartonowka bierze sie obecnie za Yamato w skali 1:100 z tym, ze ma wlasnie problem z przeskalowywaniem z modelu 1:200. Wszelkiego rodzaju xera itp nie powiekszaja idealnie obrazu o ten sam wspolczynnik w obu kierunkach. Mozesz zdradzic tajemnice, jak Ty to zrobiles ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego problemu nie wyeliminujesz, ja też jestem skazany na pewien margines błędu przy kserowaniu. Potem staram się, żeby wymiarowo wszystko się zgadzało.

Adam, nie wiem co to jest bellaguen, więc chyba nie będę w stanie Ci pomóc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dzięki.

Przez ostatni czas powstawał osprzęt ratunkowy niszczyciela, czyli welbot trzy motorówki, tratwy i koła ratunkowe.

wicher138.jpg

wicher139.jpg

Najwięcej czasu oczywiście zabrało zrobienie welbota i motorówek.

wicher130.jpg

wicher131.jpg

wicher132.jpg

wicher133.jpg

Powstały z kartonu. Kopyta okleiłem paskami kartonu imitującego poszycie klepkowe, nasączyłem super glue, wyszpachlowałem i obrobiłem. Podobnie powstały pokłady i detale wnętrza.

wicher135.jpg

wicher136.jpg

wicher137.jpg

wicher145.jpg

Pomalowane szalupy złożyłem w całość, dołożyłem resztę detali (ławki i pokłady z forniru, odbijacze z masy epoksydowej Tamiya) i powiesiłem na żurawikach. Z wykonaniem uprzęży było trochę zabawy.

wicher134.jpg

Równolegle z szalupami powstawały tratwy, wiosła i koła ratunkowe - gotowce z Bilmodelmakers.

wicher141.jpg

wicher143.jpg

wicher142.jpg

wicher144.jpg

Można było wszystko umieścić na swoich miejscach w modelu. Oczywiście plany planami, a rzeczywistość brutalnie zweryfikowała moje dokonania. Nie obyło się bez prucia relingu i przestawiania jednej z beczek. Pętelki tradycyjnie zrobiła moja Żona.

Kolejny etap to pewnie artyleria główna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dzięki serdeczne.

Pora się brać do roboty, bo sezon coraz bliżej, MOW otwiera wystawę o 100 leciu Marynarki Wojennej a ja w burakach. Ostatnio powstało całe uzbrojenie okrętu, powyplatałem także wszystkie sznurki:

wicher149.jpg

wicher152.jpg

A teraz trochę zdjęć, jak to powstawało. Na początek artyleria główna:

wicher153.jpg

wicher154.jpg

wicher160.jpg

wicher161.jpg

wicher162.jpg

wicher163.jpg

Działka plot Vickersa 40mm:

wicher155.jpg

wicher158.jpg

Wyszły urocze oldsculowe pukawy, ale ich wartość bojowa, rzeczywiście symboliczna. To według projektantów było całe przeciwlotnicze uzbrojenie okrętu. Km-y Maxima na dziobie, oraz ustawione w 1935r. Hotchkissy to już krajowe modyfikacje:

wicher157.jpg

wicher159.jpg

Po pomalowaniu całość została ustawiona na swoich miejscach na pokładzie, przy czym na razie na stałe zamocowałem jedynie artylerie główna. Pelotka musi dostać obsady, za które powinienem wziąć się tym tygodniu:

wicher148.jpg

wicher164.jpg

wicher167.jpg

wicher168.jpg

wicher146.jpg

wicher165.jpg

wicher166.jpg

wicher147.jpg

Tak oto przedstawiają się moje ostatnie dokonania. Inspekcja także została dokonana:

wicher150.jpg

wicher151.jpg

Widać już na szczęście koniec. Model chcę pokazać na VII edycji BFMu, do tego czasu muszę zrobić resztę wyposażenia, figurki załogantów i "wodną" podstawkę. Powinienem zdążyć

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo one jako jedyne tak miały, Gromy i Gryf miały pokłady nieco ciemniejsze.

Z kolei nurtuje mnie jedna rzecz, nie wiem gdzie na Wichrze i Burzy umieszczony był dzwon okrętowy. Od Córki dostałem zatyczkę do kolczyka, która idealnie pasuje kształtem i wielkością, tylko pomalować na złoto i powiesić, ale nie wiem gdzie...

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwon był na przedniej ścianie rufowej nadbudówki. Przeszukaj wątek

http://odkrywca.pl/jednostki-mw-w-latach-1921-1945-,755407.html#755407

Kiedyś mi mignęła tam fota na której było widać dzwon.

A co do malowania to powierzchnie poziome były ciemniejsze od pionowych. Aktualnie kończę Groma wg stanu na 1937 rok i odrobiłem lekcje. Była tylko jedna norma malowania okrętów a nie różne dla różnych typów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin...Jest po prostu wspaniały !!! Nie mogę się napatrzyć z jakim pietyzmem zbudowałeś wszystkie te szpeja. Wielki szacun!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc i miłe słowa.

Raczej powieszę go na jednej z platform masztu głównego. To na nadbudówce reflektora co wygląda jak dzwon to w rzeczywistości lampa z kloszem, były dwie tak wynika z Planów Modelarskich i tak zrobiłem w swoim modelu.

Jestem obecnie na etapie malowania załogantów. Po majówce ruszam z podstawką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają dalej... ale dzwonu jeszcze nie robiłem, choć dzięki fotkom Kol. Rykrola wiem już gdzie powinien być.

Wicher dostał załogantów oraz trochę drobiazgów takich jak bandera i proporzec dowódcy okrętu, nazwy i godło na rufie oraz zegary artyleryjskie na wieży nr 3. Te ostatnie to kalkomanie prod. Mr. Decal, czyli Fidotowa:

wicher170.jpg

wicher171.jpg

wicher172.jpg

wicher176.jpg

wicher181.jpg

Załogą postanowiłem obsadzić jedynie pomost nawigacyjny oraz stanowiska artylerii p.lot. W przypadku pomostu to Hotchkissy ...

wicher175.jpg

wicher177.jpg

wicher179.jpg

...zaś w przypadku rufy, to wiadomo, stanowiska Vickersów 40mm oraz zapasowe stanowisko dowodzenia

wicher180.jpg

Co nie oznacza, że kilku luzem szwęda się po pokładzie.

wicher178.jpg

wicher173.jpg

Galanteria okrętowa.

Teraz zostało mi do zrobienia trochę drobiazgów typu, sklarowane liny, cumy no i oczywiście podstawka. Naprawdę widać już koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.