Skocz do zawartości

Lotniskowiec eskortowy IJN UNYO 1/700


Jarekk

Rekomendowane odpowiedzi

Unyo%208_zpsyylq4pzd.jpg

 

Witam wszystkich stoczniowców, sympatyków Nippon Kaigun.

Zawsze podobały mi się japońskie lotniskowce i postanowiłem zebrać sobie ich małą kolekcję.

Że to pierwsze moje przymiarki z tą skalą ( 1/700) to doświadczenie postanowiłem zebrać na małym modelu. Wybór padł na "Unyo" z Aochimy. Model jest bardzo prosty. Jednak poszukiwania literatury uświadomiły mi, że jest on jednak bardzo uproszczony i zrobienie w miarę poprawnego modelu nie będzie łatwe.

Już na etapie planów są istotne rozbieżności w szczegółach.

 

unyo%206_zpsyfbztnoj.jpg

 

unyo%205_zpsu97mk9to.jpg

 

unyo%207_zpswtytuylu.jpg

 

Na początku wyszło, że będzie problem z rozmieszczeniem bulai.

Chwytu powietrza na lewej burcie tez coś mają nie tak. Jeden, dwa jednakowe lub dwa rożnej wielkości.

Z dostępnym rysunków i zdjęć nie można ustalić prawidłowego wyglądu mostka.

 

Każdy z rysunków ma błędy. Który jest najbliższy oryginałowi?

 

Na początek złożyłem bryłę kadłuba.

 

Unyo%202_zps1pcgfshc.jpg

 

Uyou%201_zpsyui8owkg.jpg

 

A to zdjęcie już mnie totalnie dobiło. Fantazja budowniczego czy coś jest na rzeczy?

 

Unyo%209_zpsoexozofw.jpg

 

Po cichu liczę na wsparcie kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dokonać wyboru jaki, którym planem będziesz się opierał budując to"żelazko"...te okręty przechodziły dośc często modyfikacje polegające najczęściej na montażu dodatkowych działek p-lot , zmianę ich położenia itp, itd...dlatego musisz przyjąć jeden z planów jakie znajdziesz i jechać ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa uzbrojenia nie jest chyba tak skomplikowana. Nawet na Wiki po angielsku, japońsku lub w literaturze wszystko można znaleźć.

Na obecnym etapie nie wiem czy na lewej burcie powinien być jeden czy dwa wloty powietrza (te duże prostokąty na środku hangaru).

No i ta sterówka. Czy nie powinna być pól otwarta jak na załączonym zdjęciu modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać Co do sterówki, skłaniał bym się do tego, że była otwarta, tutaj masz zdjęcie Taiyo, bliźniaka Unyo:

stTKCcK.jpg

 

Widać to również na IJN Kaiyo (zaznaczam jednak, że to już nie ten sam typ, niejako następca typu Taiyo, najprawdopodobniej identyczna konwersja na nieco innym kadłubie) podobnie jak podwójne (potrójne?) chwyty powietrza:

p3uNhcI.jpg

 

Także generalnie skłaniałbym się do pierwszego z planów, tego,który już wydrukowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni przyglądam się temu pierwszemu zdjęciu i to mnie przekonuje, że w modelu jest źle zrobiony mostek.

Podpatrzyłem rozwiązanie z Ryujo i właśnie Kaiyo. Zrobię podobnie.

Co do wlotów powietrza to zrobię jak na drugim rysunku. Planik jest z solidnej amerykańskiej książki i jakoś mnie przekonał.

Kaiyo jest w niej z obu stron dobrze rozrysowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/350 ?

Raczej nie, bo:

- kilka lotniskowców w tej skali zajmie dużo miejsca,

- kilak lotniskowców w tej skali + dodatki to fortuna.

 

Na początek zespół uderzeniowy w sile 6-8 lotniskowców to i tak będzie frajda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zabieram do modelu to lubię mieć rozpracowane jego tło historyczne.

 

Chciałbym zebrać taki zespól lotniskowców z wojny na Pacyfiku które się "napracowały" i poprzez ich losy można prześledzić działania wojenne.

Na przykład Shinano takiego kryterium nie spełnia.

 

Tak sobie wykoncypowałem tę sterówkę. Chociaż chyba za mało się wciąłem. Jednak tuż za nią jest winda podnośnika.

 

Untyo%201%20skala_zpsj2cparah.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zabieram do modelu to lubię mieć rozpracowane jego tło historyczne.

 

Chciałbym zebrać taki zespól lotniskowców z wojny na Pacyfiku które się "napracowały" i poprzez ich losy można prześledzić działania wojenne.

 

Podoba mi się takie podejście do sklejania modeli. Przyjemne z pożytecznym.

 

Model fajny. Dołączam do grona kibiców przy tym, i następnych lotniskowcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś w których miesiącach 1944 roku pojawił się na lotniskowcach japońskich zielony kamuflaż?

Mam warianty uzbrojenia Unyo z 1942 r., z 1943 do pieszej połowy 1944 r. i z drugiej połowy 1944r.

Długi pokład to okres długi i trzeci.

Kamo decyduje o uzbrojeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z innymi, ale domyślam się, jak mogło być z Unyo. 19 stycznia 1944 został storpedowany i ciężko uszkodzony. Naprawy trwały do czerwca tego roku. Następnie 17 września 1944 został ponownie i tym razem zatopiony. Więc jeśli Unyo nosił kamuflaż, zapewne otrzymał go podczas remontu na okres czerwiec - wrzesień 1944

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Jarek, kupiłeś mnie tym warsztatem. Sam ma w planach japoński lotniskowiec w 700tce. Ale to pieśń przyszłości. Kamuflaż bym odpuścił. Nie do końca wiadomo jak było z Unyo - jak można wyczytać z wypowiedzi Kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z innymi, ale domyślam się, jak mogło być z Unyo. 19 stycznia 1944 został storpedowany i ciężko uszkodzony. Naprawy trwały do czerwca tego roku. Następnie 17 września 1944 został ponownie i tym razem zatopiony. Więc jeśli Unyo nosił kamuflaż, zapewne otrzymał go podczas remontu na okres czerwiec - wrzesień 1944

Zgadza się. Ciekawostką jest, że właśnie w czasie tego remontu testowano na nim nowe kamuflaże.

25 sierpnia 1944r. wypływa w eskorcie konwoju HI-73 z Moji do Singapuru.

11 września wypływa z Singapuru do Japonii w eskorcie konwoju HI-74, ale już tam nie dociera. 17 września został storpedowany na wysokości Hong-Kongu.

Od 12 sierpnia do 17 września to on sobie w tym nowym kamo nie popływał. Dwie niepełne trasy.

Szkoda, taki ładny kamuflaż mu namalowali:

 

unyo%201944_zpshzam2z8i.jpg

 

No Jarek, kupiłeś mnie tym warsztatem. Sam ma w planach japoński lotniskowiec w 700tce. Ale to pieśń przyszłości. Kamuflaż bym odpuścił. Nie do końca wiadomo jak było z Unyo - jak można wyczytać z wypowiedzi Kolegów.

Prawie wszystko wiadomo.

Model na warsztacie jest od 2 tygodni a internet wertowany od początku grudnia. Mozolnie, ale można dużo znaleźć lub uzyskać od dobrych ludzi.

UNYO miał epizod z transportem samolotów Ki-48 do Truk. I taki układ mi kiełkuje w głowie. Byłaby mała sensacja. Lądowe bombowce na pokładzie lotniskowca.

Ki-61 lub Ki-43 też nie pogardzę. Ale nie w tym ładnym kamuflażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.