Skocz do zawartości

"1492 - Odkrycie Raju" - SANTA MARIA 1/75


lesio-69

Rekomendowane odpowiedzi

3S6lF1F.jpg

Żagle na tym zdjęciu wyglądają genialnie. Jakby ci się udało takie zrobić, to by była rewelacja !! Chyba se kupie, jakąś Pinte, żeby zrobić takie żagielki !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OTP9J7t.jpg

 

Coś tam sobie człowiek w wolnej chwili podłubie.Pomalowałem poszycie oraz dokończyłem mocowania jufersów. Zamocowałem też model do docelowej podstawki.

 

RzS0U3j.jpg

 

kL9XXvQ.jpg

 

tdgPCev.jpg

 

z58RjE2.jpg

 

Sr1Qi4N.jpg

 

Q2EwNCR.jpg

 

ZJObzkW.jpg

 

Ponieważ kolor jufersów wydawał mi się zbyt jasny, też zostały przyciemnione.

 

maCkVZZ.jpg

 

Ponieważ z powodu sposobu mocowania modelu do podstawki musiałem skleić najpierw 2 połówki kadłuba a potem dopiero wkleić pokład, to przydarzyła mi się pewna przykra niespodzianka. Na miejscu zaznaczonym czerwoną linią pokład był ugięty.

 

ov3wIQM.jpg

 

Ponad 2 godziny kombinowałem jak go podnieść. Dopiero takim sprytnie wygiętym drutem wprowadzonym przez otwór w kilu w miejscu mocowania do podstawki udało mi się ten cholerny pokład ponieść !!!!

 

xAeTJsr.jpg

 

Przyklejenie pokładu też nie było łatwe. Przy założonym pokładzie trzeba było wprowadzić klej pomiędzy pokład a belkę na burcie. Wykorzystałem do tego takie specjalne dozowniki do kleju CA. MAją tę zaletę, że są bardzo cienkie i klej CA w nich nie zasycha.

 

0229Bkv.jpg

 

YNatwzv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

RIoV1LC.jpg

 

jak tam zmagania nad chlubą Kolumba ?

 

Dawno, bardzo dawno mnie tu nie było. Warsztat trochę się zatrzymał, ale powoli popchniemy go do przodu. Na chwilę obecną wykonałem bombardy

 

mYDQSH9.jpg

 

Mu6XSrc.jpg

 

i umieściłem je na pokładzie

 

QThonHm.jpg

 

Ep1MlMd.jpg

 

TtclcFL.jpg

 

Najgorzej, że później i tak tego nie będzie widać.

 

A tak wyglądają maszty i reje

 

malNnA4.jpg

 

Wkleiłem też pokład dziobowy

 

jcrC5g0.jpg

 

A tu są winni zatrzymania warsztatu:

 

Ju3GDwt.jpg

 

qaGyrJj.jpg

 

JtRPFLd.jpg

 

Dużo czasu zajęło mi zbieranie materiałów i przeglądanie internetu do następnego modelu. Będzie to któryś z powyższych. Chyba, że będę kończył LE CHEBECA. A może ze dwa warsztaty równolegle?.

Bo jak sami wiecie przy jednym modelu to i modelarza coś trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, a nawet ciekawie

Ale jedna lina od furty to odrobinę bananowata wyszła

Zdecydowanie do POPRAWY

 

A może ze dwa warsztaty równolegle?

 

To ja poproszę Variaga, bo "drewno" u Kolegi stanowczo za długo się sezonuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czapki z głów, będę obserwować i kibicować...Mam ten model na warsztacie, zatrzymałem się na etapie montowania dział i przymiarki do jufersów, ale raczej koledze nie dorównam... Nie kusiło cię żeby zrobić pokład samodzielnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapki z głów, będę obserwować i kibicować...Mam ten model na warsztacie, zatrzymałem się na etapie montowania dział i przymiarki do jufersów, ale raczej koledze nie dorównam... Nie kusiło cię żeby zrobić pokład samodzielnie?

 

Dziękuję za słowa uznania. Nie mam za bardzo warunków, aby pokłady wykonywać samemu. Myślę, że i tak nie źle wyglądają.

 

Pięknie wygląda kadłub tej karaweli !!

 

Zgadzam się. Ma coś w sobie. Chyba, że masz na myśli wykonanie, to też nie pogardzę pochwałą.

 

Powoli coś tam dłubię przy masztach i rejach. Większość już ma zamontowane bloczki. Czekam na dostawę knag, bo nie chce mi się takich maleństw robić samemu. Dorabiam też elementy, które "zapomniał" Heller ( relingi, pompy, kołkownice,)

 

Zdjęcia niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Parę obiecanych fotek. Głównie praca przy bloczkach i tak jak wcześniej pisałem przy elementach, o których Heller "zapomniał" :

 

USOecee.jpg

 

G7GErGm.jpg

 

vYU5PWV.jpg

 

MO0yZHj.jpg

 

dVETDaF.jpg

 

R5hKuWl.jpg

 

JJglchp.jpg

 

RJt3kRX.jpg

 

oytfzml.jpg

 

RLNmp7p.jpg

 

Vqv82yC.jpg

 

2tqZzCI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Donosiciel mi doniósł , że już się jakieś liny i wanty plotą.

Więc może by jakąś fotkę Kolega zamieścił

Coś się tam powoli plecie. Niestety trzeba dużo rzeczy dorabiać samemu i jakoś to powoli idzie. Trzeba było dorobić relingi na wszystkich pokładach. Najgorzej było z relingiem na dziobie, bo ten idzie po łuku a wszystko klejone na styk. Wszystkie drabiny zostały wymienione na drewniane. Dorobiłem palenisko na śródokręciu oraz wymieniłem na stalowe wszystkie nagle w kołkownicach. Wszystkie bloczki też oczywiście będą drewniane.

 

A teraz parę zdjęć:

 

LgYLmid.jpg

 

R74Lq8h.jpg

 

7fD0ktc.jpg

 

fSJneli.jpg

 

qeKH83Z.jpg

 

VS5BvP7.jpg

 

C2m2Kuk.jpg

 

QgqqEUD.jpg

 

eHshzg8.jpg

 

b3RvTRB.jpg

 

ZHbCkYu.jpg

 

og19yWS.jpg

 

sKqITiC.jpg

 

tQUWYIu.jpg

 

 

I powoli zaczynam olinowanie. Na początek wanty. Na fokmaszcie i grotmaszcie mamy parzystą ilość want a na bazenie nieparzystą. Najpierw zakładamy zawsze parę want na prawej burcie i potem na lewej i dalej naprzemiennie. W przypadku nieparzystej liczby want, wanta nieparzysta była wiązana z dwóch oddzielnych lin

 

kPUH6mE.jpg

 

hJD3FMp.jpg

 

e3zyg2T.jpg

 

ox8GluK.jpg

 

I trochę olinowania ruchomego

 

eCfO7Qw.jpg

 

TCK8cdu.jpg

 

A teraz wyjazd na urlop i po urlopie nastąpi ciąg dalszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooooooo!! W końcu Kolega się pochwalił dłubaniną:piwo:

 

Jest na czym oko zawiesić. Palenisko jak prawdziwe - mam nadzieję że odrobina prawdziwego popiołu znajdzie tam swoje miejsce

 

Zawsze podziwiałem "żaglowców" za dłubaninę przy olinowaniu. Zapowiada się piękna pajęczyna

 

Całościowo - cudnie

 

Miłego urlopu i czekam na postępy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.