Skocz do zawartości

ORP Wicher 1:400 Mirage Hobby


sebko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Zauroczyłem się od pewnej osoby składaniem modeli. Postanowiłem spróbować swoich sił.

 

Zrobiłem lekki research co kupić na początek i padło na ORP Wicher 1:400 z Mirage Hobby.

 

Na pewno będę miał jakieś pytania oraz liczę na wszelakie podpowiedzi co i jak, bo wkręcił mnie strasznie ten temat.

 

002bf9722e7256c5med.jpg

 

1adfde745ff19d48med.jpg

 

9f16d2c20c847b09med.jpg

 

e90f4cca4ba8b378med.jpg

 

a2b498ec66fbd338med.jpg

 

 

Zrobiłem ci porządek z linkami - MR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebko - witamy na pokładzie

 

Powodzenia w budowie, nie krępuj się i o wszystko pytaj --> pewnie nie od razu, ale na pewno zawsze ktoś pomoże.

Poproś tylko admina/moderatora o zmianę tytułu (żeby było info co kleisz) = wtedy nie będzie bałaganu i łatwo znaleźć warsztat

 

 

Acha, i pamiętaj o złotej zasadzie : Trzy razy sprawdzamy, dwa razy przymierzamy, raz kleimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

 

Zacząłem kleić i już mam pierwsze jakieś pytania.

 

1. Postanowiłem skupić się na klejeniu i zrezygnowałem z malowania kompletnie, póki co będzie goły i szary model.

 

2. Mimo wszystko próbuję rozgryźć malowanie, aby mieć już naukę na przyszłość, i Wicher ma dół malowany na czerwonobrązowy kolor, a ponad nim jest czarny pasek.

 

Zastanawiam się czy ten wystający "kwadracik" na burcie powinien też być czarny? Co to w ogóle jest za część? W instrukcji jest mało dokładnie pokazane, bo jest on w ogóle pominięty.

 

8f36dcf52056219e.jpg

 

9aa481fa5fd7c91a.jpg

 

3. Co to jest za część nad śrubą? To takie jakby w kształcie litery A? Nie potrafię w ogóle tego dopasować, instrukcja jakby inaczej to pokazuje, jakby to miało być odstające, a nie przyległe. Niestety ciężko zrobić ostre zdjęcie, bo papier jest w błysku i odbija strasznie.

 

2cf993020ce7ec33.jpg

 

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kwadracik wystający zlikwiduj. Nie było czegoś takiego na Wichrze a osłony śrub były na części nawodnej. I proponuje byś zainwestował w fototrawki. Póki co są jeszcze do wyrwania na portalach aukcyjnych.

https://dobroni.pl/foto_news/cropped/13253.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za pomocne odpowiedzi, jestem mega wdzięczny!

 

Ale wraz z kolejnymi etapami pojawiają się pierwsze problemy:

 

1. Obie osłony na śruby niestety zepsułem. Tragedii nie ma, ale jednak widać. Mam problem z wycinaniem małych i delikatnych elementów. Mianowicie lewą osłonę wyciąłem z formy, a jej pozostałości na elemencie starałem się wyciąć skalpelem. Błąd polegał na tym, że trzymałem osłonę między palcami i nie była usztywniona na całości i złamała się w połowie. Podkleiłem i jakoś udało mi się przykleić do kadłuba.

 

Natomiast prawą zamiast trzymać w palcach, to trzymałem w pencecie, ale i tak się udało ją nadłamać, może nie w pół jak pierwszą ale jednak.

 

Teraz nie wiem czy robię coś źle, czy po prostu jestem nadgorliwy i staram się zrobić ideał, tam gdzie jednak się go nie da zrobić?

 

2. Czy polecacie jakieś dobre szczypce? ja mam jakieś zwykłe, uniwersalne i słabo trzymają elementy, bo czasami wypadają... Może powinienem kupić jakieś karbowane od środka?

 

3. A co to są te fototrawki? Póki co to mój pierwszy model, więc chciałem skleić go jako próbę i wyzwanie dla siebie.

 

W weekend postaram się zdać jakąś fotorelację, tylko zakupię jakiś papier pod ładniejsze tło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobić?

3. A co to są te fototrawki? Póki co to mój pierwszy model, więc chciałem skleić go jako próbę i wyzwanie dla siebie.

 

To:

https://www.scalemates.com/products/img/8/0/5/1010805-26926-66-pristine.jpg

 

Wicher z Mirage to był mój pierwszy konkursowy model plastikowy po kilkudziesięciu latach romansu z kartonem. I przyniósł mi złoto na MŚ Naviga w 2008 roku. Czyli można z niego zrobić dobry model. Nie poddawaj się. Powodzenia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest cel ich kupowania, skoro wszystko jest w boxie?

W boxie nie ma wszystkiego. Jest tylko plastik. A jaki cel?.....

...bo model ma wyglądać jak okręt a nie jak coś okrętopodobnego w którym zgadza się tylko ilość kadłubów i kominów.

Mojego Wichra też skleiłem na próbę i ta próba dała mi spore profity.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daj się namówić na dodatki, bo utkniesz i sklejanie zamieni się w mordęgę. Zrób go z pudła, a na blachy przyjdzie jeszcze czas.

Dokładnie tak, ale warto jednak poćwiczyć na nim malowanie, bo jeśli będziesz chciał bawić się w modelarstwo to bez malowania ani rusz...

Maluj śmiało i pokaż jak wyszło, jak coś będzie nie bardzo, to zmywasz farbę i malujesz jeszcze raz

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam ze nie ma co zbytnio kombinować z pierwszym modelem bo się można łatwo zniechęcić...

sebko - po prostu staraj się go czysto i porządnie skleić. Jak na pierwszy raz to i tak będzie dużo

Do wycinania elementów dobry jest nożyk albo rzeczywiście cążki ale muszą być ostre. I zawsze lepiej jest ciąć "z zapasem" niż na równo z elementem - pozostałość po ramce można łatwo spiłować a jak się kawałek elementu ukruszy to już większy problem.

Na blaszki przyjdzie czas bo przy nich też trzeba dość do wprawy i ten pierwszy model co będziesz kiedyś robił z "blacharką" to też na pewno będzie pewna forma eksperymentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja się tez dorzucę z kilkoma uwagami. Jeśli jest to Twój pierwszy to raczej tez odpuść blaszki. Moje pierwsze doświadczenia z fototrawkami wyszły fatalnie i się na pewien czas zniechęciłem. Drobne elementy wycinaj świeżą żyletką, kładź ramkę na stole, żeby miała stabilne oparcie, nie powinno się nic uszkodzić. Powodzenia, trzymam kciuki. Wicher to piękny i zasłużony okręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.