Skocz do zawartości

Projektu 949 Anatiej Nato-Oscar II//Zvezda//1/350


rudolf24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na festiwalu w Łasku udało zdobyć mi się (co prawda trochę rozgrzebanego) mój ulubiony okręt podwodny, czyli tytułowego Oscara . Najpewniej będzie to Kursk (średnio mi się to podoba bo to dosyć oklepane malowanie, ale innego nie mam)

Co do samego modelu to jak każdy widzi, podkład nie jest 100% jednolity bo niestety mi się skończył, model prosto z pudła robiony ;). Nie miałem zamiaru poprawiać znanego błędu ze sterem, bo według mnie przewyższa moje możliwość.

Jedyne co mnie zastanawia to schemat malowania, spotkałem się z 3 różnymi wersjami

1.To co daje schemat Zvezdy, czarny/ciemno szary model i zaznaczona osłona sonaru

2.Schemat od HB, czerwony dół, ciemna góra i pas linii wodnej.

3.To co w HB tyle że z zaznaczonym na srebrno osłoną sonaru.

Który powinien być ok ?

Poniżej prezentuje stan obecny, czyli przed malowaniem i drobnymi poprawkami.

5PfHcCM.jpg

aHcO1kC.jpg

nAjaKzU.jpg

jeUemSr.jpg?1

YDWgVpm.jpg

3CfsLIL.jpg

bxtb2RX.jpg

Qay0J1X.jpg?1

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kiedyś będziesz miał okazję zainwestuj w Antieja od HB - te wypraski Zvezdy były robione wiele lat temu "na oko" gdy nie było znanej dokładnej geometrii tych jednostek.

 

Co do malowania - z tego co się orientuje wszystkie okręty projektu 949A miały "część podwodną" malowaną na czerwono. O szarej barwie nic mi nie wiadomo, chociaż na wielu fotkach ta czerwień po wielu latach służby była całkowicie wypłowiała i przy obrośnięciu kadłuba glonami itp. sprawiała wrażenie szarawej. Świetnie to widać np. na fotkach Kurska po wydobyciu.

Co do osłony sonaru - mam kilka fotek gdzie ewidentnie barwa osłony sonaru jest jaśniejsza niż reszty kadłuba (Czelabińsk i Krasnojarsk), ale dalej w barwach czerwieni. Srebrny to jakiś wymysł... pewnie ktoś się zasugerował starymi jednostkami o napędzie konwencjonalnym, gdzie było to praktykowane - np. Foxtroty czy Romeo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mniej więcej OK

 

"mniej więcej" bo może się to wydać dziwne, ale bywało że ta sama jednostka miała w różnych miejscach umiejscowioną granicę przejścia kolorów w zależności od czasu...

 

przykładowo np K-186 (Omsk) :

 

przed generalnym remontem (2007-2008)

rdAI0Vq.jpg

 

po remoncie przejście jest już poniżej wyrzutni torpedowych

37df67add4b29ed964acdbd68396751a.jpg

 

co ciekawe linia zanurzenia również lekko zmieniła lokalizację....

 

A ty masz przykładową fotkę z "szarym" kadłubem.... który jest po prostu ekstremalnie wyeksploatowaną czerwienią po wielu latach służby

6dd24b813203afc6078c590e4f830a94.jpg

 

------------------------

a jak tam Alfa .... czemu nieskończona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki .

no problem - w temacie sowieckich podłudek zawsze pomogę

 

Co do Alfy to w piątek przy niej przysiądę i dokończę modulacje bo trochę mi głupio model do połowy zrobiony pokazywać.

Pewnie że głupio, dlatego nie marudzić tylko siadać i kończyć nadzór czuwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Sorry, że sie wcinam, ale chyba linia zmiany kolorów jest na obu fotkach taka sama. Na tym "używanym" zdjęciu ewidentnie widać granicę kolorów która ciągnie się od dziobu, przez cała burtę. Po prostu jest koszmarnie obrośnięty i brudny.

 

Jest mniej więcej OK

 

"mniej więcej" bo może się to wydać dziwne, ale bywało że ta sama jednostka miała w różnych miejscach umiejscowioną granicę przejścia kolorów w zależności od czasu...

 

przykładowo np K-186 (Omsk) :

 

przed generalnym remontem (2007-2008)

rdAI0Vq.jpg

 

po remoncie przejście jest już poniżej wyrzutni torpedowych

37df67add4b29ed964acdbd68396751a.jpg

 

co ciekawe linia zanurzenia również lekko zmieniła lokalizację....

 

A ty masz przykładową fotkę z "szarym" kadłubem.... który jest po prostu ekstremalnie wyeksploatowaną czerwienią po wielu latach służby

6dd24b813203afc6078c590e4f830a94.jpg

 

------------------------

a jak tam Alfa .... czemu nieskończona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomidor - masz rację, zasugerowałem się linią "zanurzenia" która troszkę zmieniła lokalizację po remoncie

 

Mam pytanie, czy biała linia „nawodna” (dobrze to nazywam ?) zawsze występowała czy raczej nie jest to reguła ?

Na Oscarach biała linia "zanurzenia" była zawsze, tylko czasem była mocno zatarta więc może się wydawać że jej nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.A.V już myślałem że będę mógł sobie odpuścić, ale cóż w takim razie jeszcze trochę roboty mnie czeka :(

Znalazłem takie zdjęcia które potwierdzają że przy mocno zużytych Oscarach linia zanurzenia zanika, mocno mnie "pobijecie" jak zrobię bez ?

GpwWo6R.jpg

HsZFU0S.jpg

ZFpIDLs.jpg

af9eed4328dbbcc6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.