Skocz do zawartości

Bismarck 1/200


Dorotka

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam moją przygodę z Bismarckiem i wpadłem na durny pomysł podzielenia się moimi spostrzeżeniami, licząc że bardziej kompetentni coś dodadzą i na bieżąco będą weryfikować moje wypociny. Będzie długo, a czy nudno to zobaczymy. Stopniowo będę dodawał.

 

Plany

 

Planów stoczniowych Bismarcka (w przeciwieństwie do Tirpitza) nie ma, a przynajmniej do tej pory nie wypłynęły nigdzie. Od czasu do czasu pojawiają się spekulacje, że są one w posiadaniu Rosjan, lub gdzieś w rękach prywatnych. Nic konkretnego na ten temat jednak nie wiadomo.

Za plany o wzorcowym dla innych charakterze uchodzą te które sporządził Hans Gally i te które zostały opracowane w Blickpunkt Harhaus. Pierwsze i drugie można kupić (mniej więcej po 100 euro). Czasami ich fragmenty publikowane są w sieci (przykładowo tu: http://3dhistory.de/wordpress/the-drawings-of-hans-gally/). Generalnie i jedne i drugie to fundamentalne źródło wiedzy o tym jaki był wygląd Bismarcka i o jego różnych „transformacjach”. Całkiem dobre plany są także w „Anatomy of the Ship”. Z racji tego, że są one zrobione w 1/500 siłą rzeczy są mniej dokładne niż wspomniane poprzednio robione pierwotnie w 1/100. Warte są one jednak uwagi, bo ich autorzy rozrysowali w tej skali wiele szczegółów wewnętrznej struktury okrętu.

Na polskim rynku wyróżniają się zdecydowanie publikacje Waldemara Góralskiego (rysunki techniczne i rendery) wydawane przez Kagero. Waldek jest wielkim pasjonatem swojej pracy, możliwy jest z nim bezpośredni kontakt (choćby przez FB) a Bismarckowi poświęcił sporą część życia i dysponuje bardzo dużą wiedzą „w temacie”. Są też opracowania panów Skwiota i Jarskiego oraz szereg innych, które (nie urażając ich Autorów), o ile posiada się poprzednio wymienione, można spokojnie odpuścić.

 

Jak to się przekłada na model (wszystkie uwagi adresowane są do modelu Trumpetera nr kat. 03702 i zestawu Pontosa 27001F1). Poniżej dwa fragmenty planów "podstawy wieży" Bismarcka.

 

Plany Blickpunkt Harhaus:

 

CEutpfk.png

 

Plany z „Anatomy of the Ship”:

 

b7ZOXaF.png

 

Plany Blickpunkt Harhaus i model:

 

nWNYR7b.png

 

Plany z „Anatomy of the Ship” i model:

 

vS3UMD6.png

 

Patrząc na plany i model wydaje mi się, że projektanci modelu z Trumpetera oparli się (przynajmniej w tym fragmencie konstrukcji) na planach z Blickpunkt Harhaus. Popełnili przy tym sporo błędów, w szczególności jeżeli chodzi o potraktowanie "klap" zamykających różne "otwory".

 

MODELE "WZORCOWE"

 

W praktyce mamy jeden model w skali 1/100 który doczekał się opracowania w formie książkowej. Jest to model Josefa Kaisera przedstawiający wczesną „wersję” okrętu. Kaiser oprócz tego, że jest znakomitym modelarzem okrętowym jest także historykiem tej konstrukcji, uznanym autorytetem i uczestnikiem wyprawy do wraku okrętu w 2001 roku. To właśnie jego model wykorzystywany był w czasie tej wyprawy do identyfikacji części. Jego dwie książki „Das Original” i „Das Modell” to że tak powiem pozycje fundamentalne. Poniżej ich okładki.

 

mpvBc2R.jpg

 

EoClvi4.jpg

 

Cdn. (o ile uważacie, że ma to sens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Lecimy dalej w stronę rufy z tym samym elementem podstawy [dopisane dla porządki odcinek oznaczony jako: S1].

 

Plany Blickpunkt Harhaus i model:

 

clyd7nt.jpg

 

Ten sam fragment z zaznaczonymi elementami i dość charakterystycznymi błędem który (co do rodzaju) powtarza się. Na planach poniżej widać, że mamy do czynienia z jakimś otworem i czymś co go zamyka, tymczasem Trumpeter zrobił otwór i jego zamknięcie jako dwa osobne elementy. Ten błąd występuje bardzo często o czym pisałem już wcześniej:

 

2mLyj94.png

 

Teraz ten sam fragment konstrukcji w „Anatomy of the Ship”. Ten rysunek sprawia wrażenie bardzo skromnego w stosunku do poprzednika i brak na nim niektórych elementów, przykładowo tego właśnie otworu który zaznaczyłem:

 

8QpKLBY.png

 

Plany Hans Gally'ego potwierdzają wersję Blickpunkt Harhaus. W tym wypadku rozstrzyga zdjęcie (via Kaiser). Widać na nim to co pominięte zostało w „Anatomy of the Ship” a zamieszczone w poprzednich planach. Tak to wyglądało w oryginale (jest i ów otwór, jest także drabinka):

 

NgZksMJ.png

 

Mamy sprawę z głowy. Cdn....

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy się przymierzałem do Bismarcka pomyślałem, że w tej skali elementy fototrawione nie do końca zdadzą egzamin z racji swojej "płaskości". Zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania i "wpadłem na" wydruki 3d. Zupełnie tego nie znam ale zamówiłem na próbę Fumo. Na rysunku wyglądał bardzo ładnie, doszedłem do wniosku, że jeżeli ta dość skomplikowana konstrukcja będzie się do czegoś nadawać, to i inne powinny być ok. Dostałem go w takiej formie:

 

9FvKrFN.png

 

Pierwszym problemem było wydobycie wydruku z "ramek" i niepołamanie go. Nie mając zielonego pojęcia jak i gdzie jest to przymocowane od środka zacząłem ciąć po krawędziach krótszego boku. Jakoś się udało choć cholerstwo kruche. Wygląda tak:

 

KtHSWNs.jpg

 

Trudno o jednoznaczną ocenę, niewiele widać ale raczej słabe to jest. Chyba pozostanę przy blaszkach. Dam podkład to się przekonamy...

 

Cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wydruki 3D trzeba ciąc brzytwowOM piłkOM, skalpelem połamiesz to tylko. Nie wygląda źle, jaka jest ta przednia 'ściana' ? to jest lita powierzchnia ( wtedy kiszka ) czy ażurowa konstrukcja ( wtedy powinno byc OK ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w sumie.. może ze mnie żaden autorytet ale na parę rzeczy zdążyłem zwrócić uwagę to i się podzielę, szczególnie, że sporo czasu poświęciłem na akurat przestawiany element jak i aktualnie usuwam z niego wszystko i zamierzam zrobić go od nowa

Pierwszą rzeczą, na jaką możesz zwrócić uwagę jest to, że drzwi w modelu Trumpka są umiejscowione zdecydowanie za nisko.

Widać to dobrze na zdjęciu poniżej, czarna linia odcięcia powinno iść równo z dolną krawędzią otworu drzwiowego i zaraz pod śrubami wywietrzników przy barbecie Cesara. W modelu trumpka jest to praktycznie nie do osiągnięcia:

2qa3fom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie wygląda źle, jaka jest ta przednia 'ściana' ? to jest lita powierzchnia ( wtedy kiszka ) czy ażurowa konstrukcja ( wtedy powinno byc OK ) ?....

 

Taka, że można to walnąć do śmieci, albo zostawić sobie na pamiątkę

 

Jakoś mnie te wydruku 3d nie przekonują Wykonanie z blaszki da lepszy efekt.....

 

To jest nas już co najmniej dwóch

 

No cóż, sprowadzę jeszcze jakiś większy element i zobaczymy jak to wygląda w przypadku nieco prostszych kształtów.

 

 

vPLYue2.jpg

 

A w sumie.. może ze mnie żaden autorytet ale na parę rzeczy zdążyłem zwrócić uwagę to i się podzielę, szczególnie, że sporo czasu poświęciłem na akurat przestawiany element jak i aktualnie usuwam z niego wszystko i zamierzam zrobić go od nowa

Pierwszą rzeczą, na jaką możesz zwrócić uwagę jest to, że drzwi w modelu Trumpka są umiejscowione zdecydowanie za nisko.

Widać to dobrze na zdjęciu poniżej, czarna linia odcięcia powinno iść równo z dolną krawędzią otworu drzwiowego i zaraz pod śrubami wywietrzników przy barbecie Cesara. W modelu trumpka jest to praktycznie nie do osiągnięcia....

 

Dzięki za to, że się dołączyłeś, ze mnie też żaden autorytet. Z drzwiami jest coś z pewnością nie tak, pytanie tylko co? Cz ich umieszczenie w tym miejscu czy nie przypadkiem proporcje ich samych. Do "Cesara" mam jeszcze kawałek, więc wrócę do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ze mnie nie spec, ale te wydruki to jakaś chora wyobraźnia nawiedzonego informatyka?drukarz? koho jeszcze chcecie. Przynajmniej te, którę przedstawia Dorotka. Wyrzuciłbym, zapomniał i zażądał zwrotu kasy

 

Nie ma się co denerwować, bo zakup był kontrolowany i rewelacji się nie spodziewałem. Jak chcesz większej irytacji to zobacz jak ładnie wyglądają na zdjęciu:

 

https://www.shapeways.com/product/9ULBFJUWV/1-200-dkm-fumo-23-radar-station-set?productConfiguration=63598149&etId=168550028&utm_source=automated-contact&utm_medium=email&utm_campaign=order-shipped&utm_content=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest model wyrenderowany a nie wydruk :P Pewnie jakaś porządna drukarka 3d byłaby to w stanie ogarnąć ale faktycznie, to co pokazałeś na fotkach wygląda dramatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest model wyrenderowany a nie wydruk :P Pewnie jakaś porządna drukarka 3d byłaby to w stanie ogarnąć ale faktycznie, to co pokazałeś na fotkach wygląda dramatycznie.

 

Projektantem jest Sasa Drobac z którym przed chwilą porozmawiałem sobie na komunikatorze w shapewaysie. Wysłałem mu to samo zdjęcie, które zamieściłem tutaj i był mocno zdziwiony jakością wykonania. Napisał do jakiegoś tam działu wykonawczego i ponoć mają przysłać nowe. Zobaczymy co się z tego urodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zacny. Sam mam Tamke w 350 i wycinanke w 200 Pana Halinskiego z ktorej w planach jest zrobienie modelu od podstaw. Bede zagladac i w razie czego staral bede sie pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zacny. Sam mam Tamke w 350 i wycinanke w 200 Pana Halinskiego z ktorej w planach jest zrobienie modelu od podstaw. Bede zagladac i w razie czego staral bede sie pomoc.

 

 

Wracamy do istoty rzeczy. Kolejny odcinek tej samej części. Oznaczam go jako S3 żeby się to wszystko nie pieprzyło (o uwagi też będzie łatwiej chyba). Na górze plany z „Anatomy of the Ship”, poniżej z Blickpunkt Harhaus. Błąd Trumpetera z „zamykaniem” otworów ponownie. No i same „wywietrzniki” z osłonami zamontowanymi dodatkowo po zmianach na okręcie – te osłony powinny być przed „żaluzjami” a są tam gdzie są. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na planach od Blickpunkt Harhaus szerokość wywietrzników jest różna. Nie udało mi się znaleźć zdjęcia, które by to jednoznacznie potwierdzało. Plany wywietrzników przed modyfikacją są u Hansa Gally’iego.

 

gER3Jxw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podług Skwiota z Encyklopedii Okrętów Wojennych, gdzie plany na oko ciut się różnią od tych zamieszczonych od Ciebie wersja poprawna jest w wywietrznikami równej długości.

Dodatkowo najlepsza fotka jaką znalazłem tego elementu, może coś pomoże.

34p1dzp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Do S3

 

Dzięki! Mam tę publikację, faktycznie są wyrysowane jako równej długości. U Kaisera są dwa zdjęcia tych elementów z różnych pozycji. Problem w tym, że zostały one przysłonięte bambetlami, które są na planach Blickpunkt Harhaus i nie można nic jednoznacznie rozstrzygnąć (ale potwierdza to dodatkowo precyzyjność planów Harhaus). Popatrzyłem na plany Hansa Gallego. Tam też wyrysowane są jako tej samej długości. Trzeba niestety znaleźć "czytelną" fotkę tych elementów.

 

Fragment planów Hansa Gallego:

 

dj5KVpL.png h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do S3

 

Dziuba zamieścił zdjęcia wywietrzników z planów Skwiota, które są w 3 t. publikacji o Tirpitzu i Bismarcku. Nie chce jakoś specjalnie oceniać jakości tych planów ale chce Wam coś pokazać. Poniżej plany z tego samego Skwiota ale dwóch różnych stron publikacji. Wnioski zostawiam Wam, ja jednak czuję się usprawiedliwiony, że z nich nie będę korzystał.

 

dOnVmZk.png

 

PlYd5Pv.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to inny okres, 1 zdjęcie jest okrojone i pokazuje tylko 1 poziom nadbudówki jak i na drugim zdjęciu dźwig zasłania część wywietrzników, ale to tak tylko tam

Chciałbym spytać, zakupiłeś te plany Hansa Gally i Blickpunkt Harhaus? Zastanawiałem się nad nimi (a w sumie nad którymiś z nich) ale nie powiem, że wydawać 5 setek troszkę mnie boli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to inny okres, 1 zdjęcie jest okrojone i pokazuje tylko 1 poziom nadbudówki jak i na drugim zdjęciu dźwig zasłania część wywietrzników, ale to tak tylko tam

 

Okres to akurat nie ma tu nic do rzeczy ich szerokość się nie zmieniała. Według mnie jedno jest "odpisane" od jednych planów, drugie od drugich i tyle

 

Chciałbym spytać, zakupiłeś te plany Hansa Gally i Blickpunkt Harhaus? Zastanawiałem się nad nimi (a w sumie nad którymiś z nich) ale nie powiem, że wydawać 5 setek troszkę mnie boli...

 

Plany Gallego są do kupienia okazyjnie na ebay-u. On je chyba opublikował w 1982 r. Są też częściowo dostępne w Internecie (większość arkuszy chyba 5 z 7) Plany Blickpunkt Harhaus (7 arkuszy na 6 kartach) możesz nabyć bezpośrednio u nich: http://www.harhaus.de/hmPL4.htm. Bardzo sympatyczni ludzie. Piszesz, że chcesz i dostajesz. Wysyłają UPS - cena z wysyłką 113 euro jak robisz przelew albo 116,5 jak PayPalem. Po 4 dniach roboczych masz plany w domu.

 

Tak na marginesie to sobie pogadałem z paroma osobami na temat tych górnych płyt wież i co na nich było. Na dziś to wygląda to tak, że na 100% na A i D były w tylnej części składane relingi. Czasem ich pałąki widać na fotkach, ale nikt nie widział Bismarcka z takim relingiem rozłożonym. Jest natomiast dobre zdjęcie z Tirpitza, które pokazuje taki reling. Wrzucam Ci na dole. Co co wież B i C dyskusja trwa. Ścierają się opcję był reling/nie było relingu. Sytuacja jest dynamiczna

 

TIRPITZ

 

UUYym9v.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekhm.... wątek niezwykle ciekawy i kształcący.... ALE....

może wsadzę kij w mrowisko bo mam jedną zasadniczą uwagę:

 

- czy to prawidłowy dział ??

 

to w końcu nie warsztat....

poza tym wydaje mi się że kopiąc w dokumentacji tak drobiazgowo okaże się że zanim prawdziwy warsztat się rozpocznie to tutaj będzie natrzaskane 20 stron i zrobi się lekki bałagan....

 

Dorotka - może warto przenieść ten wątek do działu 1:1 ?

 

Łatwiej też będzie tam przyszłym modelarzom szukać potrzebnych informacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Hm... On był w 1/1 i go nie znalazłeś, a po przeniesieniu tutaj proszę Zawsze go można przerobić w wątek warsztatowy o ile przygotowania tego typu wpisują się w czynności warsztatowe. W sumie zaszpachlowałem już ze dwie rzeczy na kadłubie

 

Ło:

 

kRs323X.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie dużo do szlifowania miałeś, u mnie praktycznie tylko ten element doklejany do kadłuba pasował jak pięść do nosa i poszło tam kilo szpachli, reszta była w porządku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.