Skocz do zawartości

M*A*S*H 4077 1:72 - projekt otwarty


kret69

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby zrozumieć pokrętną logikę połączenia prawdziwej drogi rannych z pola walki w Korei i serialu "MASH" należy obejrzeć odcinek 10 sezonu 7: "Point of View".

 

 

Pierwszy etap logistyki medycznej US Army w wojnie koreańskiej, czyli samopomoc, odciągnięcie, ucisk bezpośredni i torba M3.

20151122_040634.jpg

 

20151122_040619.jpg

 

20151122_040643.jpg

 

Teoretycznie medyk nosił też plecak M5, ale nie jestem pewien, czy w każdym oddziale czy na poziomie plutonu/kompanii. Wzory obu toreb nie zmieniły się od drugiej wojny światowej aż do Wietnamu, a i dziś można je kupić - bardzo praktyczne, zwłaszcza M3. Medyk był uzbrojony w pistolet.

 

Ranny był ewakuowany do drugiego etapu logistycznego, czyli punktu pierwszej pomocy (Aid Station). Ta moja zaczyna wyglądać tak:

 

20151122_040656.jpg

 

I jestem wdzieczny Italeri za zrobienie takiego generycznego małego punktu. W odcinku "Aid Station" miejsce było znacznie większe, ale też rozstawione w istniejącym wcześniej budynku. Tam operował chirurg, pielęgniarka i sanitariusz (lub więcej). Stamtąd zabierała rannych karetka do MASH. No i właśnie tu mam problem bo wydaje mi się, że karetka mogła zabrać na kołach albo na wirniku, ale pojawiła się tuinformacja, że helikoptery wykorzystywano do CSAR (czyli ratownictwa bezpośrednio na polu walki). No nie wiem jeszcze jak było ale się dowiem. Póki co nasz ranny nie trafił nawet do stacji pierwszej pomocy więc dziubię sobie "Swamp":

 

20151122_040721.jpg

 

Brakuje czwartego łóżka, może jakiejś szafki no i oczywiście destylarni, na którą stół już jest a ja się zastanawiam, z czego zrobić i jak.Trapper i Pierce obcinają nowy nabytek:

 

20151122_040710.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin. Najtrudniejsze będą podpisy na podstawki - tyle informacji, tak mało miejsca... ;)

 

Nie cyknąłem frontu wnętrzna namiotu, poprawiam:

 

20151123_020929.jpg

 

Jakaś pani leży u Pierce'a w łóżeczku. Pewnie chora, bo to doktorzy. Może ranna, bo w mundurze.

 

Dodałem też zbiornik - chyba na wodę. Był elementem scenografii, ale nie potrafię powiedzieć do czego służył rzeczywiście bo MASH 4077 miał inne namioty i nie wszystko się tam zgadzało. Na przykład, bohaterowie nie chodzili tam w butach wojskowych choć naprawdę wszyscy mieli je na nogach na wojnie. Powód był prozaiczny - dźwiękowcom się "nie spinało" jak stukali buciorami w studio.

 

20151123_020911.jpg

 

No i pytanie do Was: czy robić zdejmowany dach? A jeśli tak, to jak?

 

Bo na teraz widzę dwa rozwiązania:

1. Dach z papieru, prostszy ale wytrzymalszy (to na zdjęciu to robocza kopia, nie ostateczna, więc byłby bez plam itp.):

 

20151123_020957.jpg

 

 

Plusy: wytrzymały

Minusy: nie za bardzo zrobię fałdy

 

 

2. Wersja z folii aluminiowej:

 

20151123_021054.jpg

 

Mam gotowy dach z wytrasowanymi szwami.

 

Plusy: nie przepuści światła z wewnątrz, można odwzorować detale materiału

Minusy: Gnie się przy dotknięciu

 

Myślę o trochę grubszej folii ale nie wiem skąd taką wziąć. Taka z tacek do grilla jest już za gruba a taka idealna w jaką są opakowane skalpele medyczne jest dostępna, ale w cienkich paskach. Posiedzę, pomyślę.

 

 

Na koniec jeszcze fotki PPP (Punkt Pomocy Przedmedycznej, Aid Station czyli znaczy się). Obecny stan:

 

20151123_020741.jpg

 

I koncepcja ustawienia figurantów:

20151123_020842.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczne dioramki, w dodatku z jednego z ulubionych seriali. Z chęcią pośledzę dalsze prace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destylarnia

 

"Dla cieczy (roztworu) o składzie określonym w punkcie C znajdujemy z krzywej prężności pary (niebieska) wartość prężności pary nasyconej nad roztworem - punkt pc. Teraz dla punktu pc znajdujemy z krzywej zależności składu pary od prężności (czerwona) skład pary - punkt P. Moglibyśmy tę wartość znaleźć także korzystając z dwóch wykresów "składowych" naszego diagramu, jednak dzięki diagramowi widzimy to co najważniejsze - skład pary nad roztworem dwóch cieczy jest bogatszy w składnik bardziej lotny (w naszym przypadku składnik B, składnik o wyższej prężności pary). Powyższy diagram dotyczy oczywiście warunków izotermicznych (T=const)

 

Wyobraźmy sobie, że destylujemy 200 ml roztworu zawierającego 50% składnika A i 50% składnika B. Skład pary nad roztworem wynosi 10% składnika A i 90% składnika B. Przyjmijmy dla uproszczenia, co nie zmieni w najmniejszym stopniu poprawności wniosków naszego rozumowania, że pierwsze 20 ml destylatu ma dokładnie taki sam skład jak początkowy skład pary. Oznacza to, że w destylacie znalazło się 18 ml składnika B i 2 ml składnika A. Zatem skład pozostałego roztworu to 100-2=98 ml składnika A i 100-18=82 ml składnika B, co w przeliczeniu na procenty daje około 55% A i 45% składnika B. Jak więc widzimy w początkowej fazie destylacji otrzymujemy destylat bardzo bogaty w składnik lotny i pozostałość wzbogacona w składnik mniej lotny. Jeżeli tę pierwsza porcje destylatu podamy ponownie procesowi destylacji znów uzyskamy pierwsze porcje destylatu bogatsze w lotniejszy składnik, które gdy znów poddamy destylacji ..., i tak dalej aż do uzyskania po wielu kolejnych procesach destylacji całkowicie czystej cieczy B. Także pozostały po destylacji roztwór poddawany kolejnym procesom destylacyjnym będzie coraz uboższy w lotny składnik B, aż w końcu pozostanie całkowicie pozbawiony składnika B składnik A. Poprzez wielokrotne procesy destylacji uda nam się otrzymać czyste składniki rozdzielanej mieszaniny cieczy A i B."

 

Choc tak naprawde destylacja jest znana od bardzo dawna (setki lat przed nasza era) to zastosowanie alembiku i spiralnej rury chlodzacej pozwolilo na masowa produkcje alkoholu powyzej ok. 14% ("aqua-vitae" czyli okowita byla tak nazywana bo poczatkowo byl to proces leczniczy). Tu zasada dzialania:

 

still.jpg

 

A tu przedmiot do odwzorowania:

 

still_smithsonian.jpg

 

i moje proby:

 

20151202_234838.jpg

 

20151202_234822.jpg

 

Jak widac jeszcze nie mam okablowania. Działam dalej.

 

EDYTKA:

 

I gotowe. Saute:

 

20151203_004830.jpg

 

20151203_004702.jpg

 

I w bagnie:

 

20151203_005251.jpg

Edytowane przez Gość
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeep'y w MASHu sa fajne bo to sa wersje podstawowe, przewozace po dwoch rannych na noszach ulozonych w poprzek na masce I z tylu.

 

Amerykanie znali oczywiscie wtedy I mieli pelno pospawanych konstrukcji ambulansowych (2 nosze wzdluz na stelazu z katownikow, jest gdzies w sieci schemat do pospawania sobie tego samemu) ale uzywali tez takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zeby nie zapomniec:

 

https://www.med-dept.com/articles/ww2-us-army-litters/

 

Dokladne rysunki I wymiary noszy amerykanskich w czasie II WS I tuz po niej:

długość elementów drewninanych (podłużnych): 7,5 stopy (228,6 cm)

długość materiału: 6 stop (182,88 cm)

szerokość materiału (noszy): 22 cale (55,88 cm)

wysokość podpórek:

7844000 – Litter: 4 cale (10,16 cm)

9935000 – Litter, Straight, Aluminum: 5,25 cala (13,34 cm)

 

szerokość podpórek:

7844000 – Litter: 1,75 cala (4,44 cm)

9935000 – Litter, Straight, Aluminum: 3,75 cala (9,52 cm)

 

Kolejne nosze różnią się długością ale tak czy inaczej prawidłowe amerykańskie nosze w skali 1:72 powinny mieć ok:

 

32mm długości "pręcików"

25,4 mm długości materiału

7,8 mm szerokości materiału

1,5 - 1,8 mm wysokości podpórek

 

W linku są też zdjęcia oznaczeń, łatwo sobie skonwertować I wydrukować na przezroczystym papierze kalkomanijnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Podzieliłem się noszami, podzielę się ładnie wyskalowanymi modelami namiotów.

 

http://happyscale-modellbau.blogspot.com/p/downloads.html

 

Mamy tu do ściągnięcia większość serialowych i ich rzeczywistych oddpowiedników, niestety nie ma podanych modeli konkretnych namiotów. Mam wrażenie, że np. "Swamp" to był namiot komercyjny a nie wojskowy. Tak czy inaczej, jest to dobra alternatywa dla Toxso czy żywicznych modeli które są drogie, nie zawsze zgodne z planami i tak czy tak trzeba im dorabiać całe olinowanie.

 

A w bonusie jest tam latryna i prysznice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dodge WC-54

Jedną z najczęściej używanych karetek na planie był Dodge WC-54, rzeczywiście używany w Korei. Jest świetny model Academy do którego był bardzo dobry zestaw blaszek, niestety już niedostępny. Ten ambulans woził zarówno z punktu pierwszej pomocy (zaczętego wcześniej) jak i z MASH do EH - w zależności od tego, jakie to były obrażenia i jak daleko był punkt pierwszej pomocy. Bardziej wysunięte punkty podczas bitew były obsługiwane przez helikoptery.

Mój dotarł do tego etapu. Brakuje mu jeszcze lamp, osłony maski oraz podstawki. Szukałem jakiejś figurki z wielkim nosem i ładną sukieną, ale na razie nie widzę - natomiast widzę, że mój model nie będzie miał oznaczenia MASH na zderzaku, jak w filmie:

il_570xN.984209072_tfa9.jpg

If6Nywt.jpg

OdCDREx.jpg

XQLnIS5.jpg

Mając ambulans ku końcowi zacząłem pierwsze przymiarki do największej ikony wojny koreańskiej (z tego serialu zwłaszcza), czyli śmigłowca H-13D. Mam dwa modele - Italeri i Pavla (dzieki Moses) plus dodatki do Italeri. Miało być spokojnie tylko filigranowo - bo wiadomo, kratownica. Wydawało by się, że trzeba tylko zmienić zbiornik na ten owalny i dodać nosze, co w zasadzie można zrobić samemu. Wersja Pavli ma jeden ważny szczegół - jedyne na rynku kalkomanie MASH. I bardzo ładne nosze.

Ale okazało się, że wersja Italeri różni się od wcześniejszych istotnym elementem, a jest nim...

Silnik Franklin O-335-5

Historia tego silnika rozpoczyna się i kończy na plajcie. W 1935 roku grupa inżynierów z upadłej firmy Franklin Automobile Company (robili samochody chłodzone powietrzem) zakłada firmę Air Cooled Motors. W 1938 roku mają już w ofercie całą gamę 4 i 6 cylindrowych silników chłodzonych powietrzem. To właśnie oni dostarczali pierwsze silniki do helikopterów H-13. Potem silnik wymieniono na Lycominga V0-435 a w 1975 roku firmę robiącą silniki Franklin rozwiązano. I tu uwaga - jak myślicie, komu sprzedano całą technologię?

Tak jest, rządowi Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli w praktyce trafiło to do PZL. Do dziś Rzeszów ma chyba prawa do tego silnika. Jest wątek polski w MASHu. ?

Mój wygląda tak, bo to co naprawdę upierdliwe to konieczność dorobienia rozdzielanej na trzy rury wydechowej z każdej strony (której elementy widać obcięte z boku):

QWn6o6t.jpg

3DRaCR7.jpg

 

I to tyle na dziś. Nie wstawiam filmu ale znalazłem takie zestawienie:

http://mashonline.blogspot.com/2013/02/season-1.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.