Skocz do zawartości

"Grüße aus dem sonnigen Krakau" 1/72


gumowy01

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 5 - Dioramy

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

 

 

Witam

Długo myślałem z jaką pracą wystartować w konkursie. W końcu wybór padł na dwa pojazdy jeden w dioramach i jeden w pojazdach wojskowych. W dioramach pragnę zaprezentować scenkę z ciekawym pojazdem a mianowicie Selbstfahrlafette auf Fahrgestell VOMAG 7 or 660 mit 8,8 cm Flak. Model miałem w planie na ten rok, musiałem jedynie poszukać do niego "inspiracji" letniej. Przeglądając internet natrafiłem na zdjęcia tego pojazdu z 1 Abteilung, 42 Flak Regiment stacjonującego od 22 czerwca 1941r w Krakowie i to było to.

 

ZArU5EP.jpg?1

 

b8fKgOS.jpg?1

 

Scena pędzie sielankowa, taki relaks załogi jednego pojazdu w letnim Krakowskim słoneczku (jeszcze nie było smogu )

Pojazd jaki zamierzam wykorzystać to produkt firmy Roden nr kat 727. Całkiem niezły wypust, sporym mankamentem tego zestawu jest duża ilość jam skurczowych i śladów po wypychaczach, występujących niestety w mało sympatycznych miejscach. Co ciekawe schemat malowania i kalkomania pozwala na wykonanie pojazdu z wybranej jednostki. Jako dodatki pragnę wykorzystać koła żywiczne do tego pojazdu z firmy MarS. Reszta detali zostanie wykonana od podstaw, a teraz Inbox.

 

rrvYQSw.jpg?1

 

aiq5628.jpg?1

 

y1H8rRs.jpg?1

 

wHunqB4.jpg?1

 

7IqTSfB.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że Magacha mam mocno rozgrzebanego bo jego bym dał na warsztat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten fort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem że będzie fajna zabawa i co ważniejsze upływający czas będzie fajną mobilizacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może myć fajna diorama I to jeszcze w mojej ulubionej skali, która w tym konkursie nie jest powszechna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Vomaga:)

No ba.. warto go mieć bo nawet nieźle spasowany i trzyma wymiar

Poza tym cieszy że Roden wypuszcza sporo niszowych pojazdów w 72 bo gąsiennicowych to na rynku zatrzęsienie

 

gumowy01 ja to mam dwa pytania:

1) planujesz jeszcze jakieś extra dodatki jak metalową lufkę czy blaszki (te z NH) ?

2) figuranci jacy będą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gumowy01 ja to mam dwa pytania:

1) planujesz jeszcze jakieś extra dodatki jak metalową lufkę czy blaszki (te z NH) ?

2) figuranci jacy będą?

 

Blaszkę z NH miałem w łapkach w Moson, zrezygnowałem jednak z jej zakupu, nie wnosiła za wiele do tego zestawu. Brakujące detale dorobię we własnym zakresie. Nad lufą się zastanawiam. Prawdę mówiąc nie wiem kto takową robi.

Figurki oczywiście będą coś z tego zestawu

http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=834

Przez cały czas zastanawiam się nad drugim pojazdem do planowanej scenki, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nad lufą się zastanawiam. Prawdę mówiąc nie wiem kto takową robi

Takich "golasów" chyba nie ma, ale z tego co wiem kiedyś Aber wypuścił w tej skali lufki do Tygrysów ze sprytnie odczepianym hamulcem - można było łatwo zrobić klasyka by była nawiercona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, chyba popracuję nad zestawową, a jak będzie bardzo tragicznie, mam jeszcze zestaw Flaka ze Zvezdy.

Na razie wyczyściłem ramę z tylnym i przednim mostem i bawię się z silnikiem i komorą silnikową, jak się uda to dzisiaj lub jutro pierwsze fotki z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak będzie bardzo tragicznie, mam jeszcze zestaw Flaka ze Zvezdy...

Zvezda niezła, choć z tego co pamiętam jest trochę do szlifowania szwów, no i figuranci są (chociaż do twojej dioramki w relaxacyjnych klimatach średnio pasujący)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tego Vomaga od Rodena.

Może z mojego wątku warsztatowego coś wyciśniesz dla siebie.

viewtopic.php?f=90&t=45256

 

Pamiętam, że miałem dość duży problem, żeby znaleźć jakąkolwiek dokumentację. W zasadzie żaden pojazd nie zachował się.

Dośc pomocna okazała się galeria Pedro Andrada, który zrobił ten pojazd w skali 1:35 http://www.missing-lynx.com/gallery/german/vomag.htm

Sam zestaw Rodena jest mocno uproszczony, kiepsko spasowany no i generalnie nie wspominam tego zestawu za przyjemnie.

 

NH Detail wydał do tego zestawu fototrawionki. Martola ma je w swojej ofercie: http://www.martola.com.pl/pl142/produkty56456/vomag_7_or_660_with_8_8_cm_flak

Z tym, że od razu mówię, że siateczki na barierki lepiej dokupić od Abera. W NH Detail siatka ma za duże oczka i nie jest odpowiedniej gęstości. O zestawowej siateczce słowem nie wspomnę. Jeżeli będzie Cię to interesowało to mogę w domu sprawdzić z jakiego zestawu Abera ja skorzystałem.

 

Flak od Zvezdy dużo lepszy niż zestawowy + są figsy. Aluminiową lufę można dokupić od Armo w Jadarze, proszę: http://www.jadarhobby.pl/armo-72715-172-metalowa-lufa-do-88mm-flak-18-hasegawa-p-1051.html

 

Ciągle obiecuję sobie wrócić do tego pojazdu ale jakoś pojawiają się ciekawsze tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jak pisałem wcześniej nie jest zły. Powiadasz że ma mało detali, pozwól że się nie zgodzę z taką opinią, jak na zestaw wtryskowy w tej skali jest bardzo dobrze zdetalowany, nie odbiega pod tym względem od innych producentów, a niektórych bije na głowę. Zbudowany prosto z pudła będzie stanowił ozdobę kolekcji. Faktycznym dużym mankamentem zestawu jest cała masa śladów po wypychaczach i jam skurczowych, co ważniejsze występujących z niefortunnych miejscach.

Co do blaszki z NH to już pisałem że miałem go w łapkach jednak zrezygnowałem z jego zakupu gdyż moim skromnym zdaniem nie wnosił za wiele do pojazdu. Siateczkę z Abera mam i miałem ją zastosować. Czekam jeszcze na płytkę ryflowaną na podłogę.

Na razie walczę z przedziałem silnikowym i silnikiem, pierwsze zdjęcia zdjęcia niebawem, albowiem walczę na przemian z tym pojazdem oraz Fordem F-30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tego Vomaga od Rodena..... ciągle obiecuję sobie wrócić do tego pojazdu

Super pamiętamy, pamiętamy.... warsztat mistrzowski (ten teciak też) i szkoda by go było porzucać

 

...miałem dość duży problem, żeby znaleźć jakąkolwiek dokumentację. W zasadzie żaden pojazd nie zachował się.

Też kiedyś dużo za nim grzebałem. Myślę, że wszystko przez to, iż nie wyprodukowali ich zbyt wiele - wbrew pozorom taki dość improwizowany zestaw "autobusowy" nie był zbyt mobilny i z tego co pamiętam wykorzystywano go głównie stacjonarnie do obrony plot strategicznych nieruchomości Natomiast w polu dużo bardzie sprawdzała się platforma w oparciu o wózki np. Sd.Ah.202

 

Sam zestaw Rodena jest mocno uproszczony, kiepsko spasowany no i generalnie nie wspominam tego zestawu za przyjemnie.
Zestaw jak pisałem wcześniej nie jest zły. Powiadasz że ma mało detali, pozwól że się nie zgodzę z taką opinią, jak na zestaw wtryskowy w tej skali jest bardzo dobrze zdetalowany

Jeśli można wtrącić swoje trzy grosze... jeśli chodzi o Rodena w tej skali to model jest super zrobiony. Kleiłem ich dwa "kołowce" Sd.Kfz.231 i bodajże Sd.Kfz.263 i było dużo gorzej (głównie pod kątem spasowania i geometrii)

 

 

EDIT:

 

gumowy01 & Panzer Machine - z innej beczki... mam chyba 2 czy 3 fotki tego pojazdu gdzie na 88ce jest zamontowana maska. Zastanawiałem się czy to może jakaś samoróbka czy może wymienili już w czasie walk działo na inne (takie z osłoną). Jakbyście coś na ten temat wygrzebali podczas swoich prac to byłbym wdzięczny za info - ja nie znalazłem żadnych konkretów

 

Byłbym zapomniał - Panzer Machine - dzięki za namiary na lufki... jakoś mi się zapomniało o Jadarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zestaw Rodena jest mocno uproszczony, kiepsko spasowany no i generalnie nie wspominam tego zestawu za przyjemnie.
Zestaw jak pisałem wcześniej nie jest zły. Powiadasz że ma mało detali, pozwól że się nie zgodzę z taką opinią, jak na zestaw wtryskowy w tej skali jest bardzo dobrze zdetalowany

Jeśli można wtrącić swoje trzy grosze... jeśli chodzi o Rodena w tej skali to model jest super zrobiony. Kleiłem ich dwa "kołowce" Sd.Kfz.231 i bodajże Sd.Kfz.263 i było dużo gorzej (głównie pod kątem spasowania i geometrii)

 

Kleiłem kilka modeli w 72ójce i nadal podtrzymuję swoje zdanie na temat Rodena

A może jestem za bardzo wymagający :P ehehe

 

Byłbym zapomniał - Panzer Machine - dzięki za namiary na lufki... jakoś mi się zapomniało o Jadarze

 

Jeszcze są kółeczka od CMK, o których zapomniałem we wcześniejszym poście napisać.

 

gumowy01 & Panzer Machine - z innej beczki... mam chyba 2 czy 3 fotki tego pojazdu gdzie na 88ce jest zamontowana maska. Zastanawiałem się czy to może jakaś samoróbka czy może wymienili już w czasie walk działo na inne (takie z osłoną). Jakbyście coś na ten temat wygrzebali podczas swoich prac to byłbym wdzięczny za info - ja nie znalazłem żadnych konkretów

 

Wątpie żebym pomógł ale czy możesz wrzucić te foteczki na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy możesz wrzucić te foteczki na forum?

 

Okazało się że mam 4 takie fotki z maskami na działach (jak widać są to osłony z tej późniejszej serii produkcyjnej)

Więc tak - jedna z pojazdem "kompletnym":

vomag88_1_zpsu5yrq2ns.jpg

 

Te pozostałe trzy są z walk o Budapeszt - niestety same wraki ale jak wiadomo walki były zażarte...

vomag88_2_zpszr9usjig.jpg

vomag88_3_zpsqc5ogwsh.jpg

vomag88_4_zpsyu59gew5.jpg

Ta ostatnia fotka to nie jestem pewny na 100% czy to jest Vomag ale wszystko na to wskazuje

 

------------

gumowy01 - jeśli uznasz to za zaśmiecanie warsztatu to sorry --> daj znać na PW - wywale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadajcie sobie Panowie do woli. Do modelarstwa mam w zasadzie luźne podejście bez spiny traktuję je jako hobby i dobrą zabawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.