Skocz do zawartości

Przerwa w lotach, czyli ołówek w naleśniku [1/72]


kuki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po wieloletniej przerwie wracam wreszcie do modelarstwa Właściwie modelarsko nieobecna jest tematyka związana z jednostkami lotniczymi bazującymi na lotnisku w Debrznie. W latach 1954 - 1968 stacjonował tam 11 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK; w latach 1968 - 1989 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego im. Ziemi Złotowskiej (JW 3779). Zamierzam wykonać kilka projektów w tym temacie. Na początek rzucam rękawice strefie rozśrodkowania samolotów wyposażonej w indywidualne półotwarte obwałowania ziemne. Konstrukcje tego typu zaczęły masowo pojawiać się na naszych lotniskach w latach 60 ubiegłego wieku. Dotyczyło to zarówno lotnisk stałego bazowania jak i zapasowych. Ich budowa była wynikiem doświadczeń wojen na bliskim wschodzie.

Tak było:

ecc44b01cd82c952med.jpg

 

Jest:

37b269f0705fd6a9med.jpg

 

Diorama będzie przedstawiała samolot MiG-21M (typ 96A) należący do 9 PLM, w trakcie przygotowania do odholowania na PPS. Wykorzystam model firmy R.V. Aircraft, trochę blaszek, za holownik posłuży najprawdopodobniej ZIŁ-157 od Trumpetera. Narazie nie mam pomysłu na figurki obsługi. Rozrysowałem wstępnie "naleśniczka" na desce. Bardzo pomocny był geoportal, pozbierane zdjęcia i obowiązkowo konfrontacja na miejscu

44d1ec64c2cd46acmed.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki! Doping na pewno mi się bardzo przyda. W międzyczasie znalazłem ciekawy filmik. DDRowe wały widać były nieco innej konstrukcji (wybetonowany wydmuch) ale ogólnie idea ta sama, czynności obsługi również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Wreszcie znalazłem trochę czasu, aby popchnąć robotę do przodu. Na deskę nabiłem siatkę wzmacniającą, wyznaczyłem położenie stojanki, zarys obwałowania i przykleiłem modrzewie. Następnie dałem cienką warstwę kleju do płytek, jako podłoże pod "beton". Do wykończenia nawierzchni zdecydowałem, że użyję masy Terrains Concrete od AK Interactive. Specyfik położyłem w dwóch warstwach. Pierwsza - grubsza i dość chropowata bez rozrzedzania. Jak wyschło, nałożyłem drugą warstwę, cienką i lejącą. Ładnie się wyrównało i lekko przygładziło.

 

cdfa0847ec72e1e9med.jpg

 

Przeszlifowałem wszystko delikatnie, naniosłem dylatacje i potraktowałem całość wodą zmieszaną z czarnym akrylem. Masa od AK daje świetny efekt ale wydawało mi się zbyt czysto. Widać różnicę w miejscu, gdzie musiałem poprawić...

 

c149beee49cf7f3fmed.jpg

 

"Płyty" mają inne wymiary niż tradycyjnie na PPS-ach (kwadraty około 4,3 x 4,3m). Tu mamy prostokąty o wymiarach 4,3m x 7,3m. Ponadto mamy wąski pas przy jednej z krawędzi. Linie dylatacji podkreśliłem czarnym washem.

 

4ea949917c9e720bmed.jpg

 

4eca3246771939aemed.jpg

 

W następnej kolejności powstanie nisza boczna, schowek czołowy a potem już tylko struktura obwałowania. No i mam nadzieję, że teraz praca przyspieszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie,

Pracy ciąg dalszy. Szkielet obwałowania, wejście do niszy bocznej i murki schowka czołowego zrobiłem ze styropianu.

 

02cc4261ff1e5d07med.jpg

 

Następnie, za pomocą listków ręcznika papierowego nasączonych mocno rozrzedzonym wikolem uformowałem zasadniczą konstrukcję wału. Generalnie chodziło o to, aby "złapać" mniej więcej profil i proporcje, szczególnie pilnując wysokości (w tej skali to 4cm).

 

c7b1538fa89004b5med.jpg

 

169c606773c71e74med.jpg

 

0e37b6cd1d8a6d98med.jpg

 

W kolejnym etapie pojawią się słupy wraz z linami na siatkę maskującą i oczywiście roślinność. Na ten moment nie mam jednak pomysłu, jak ją zrobić. Wymyśliłem sobie, że z racji pory roku jaką mamy, ciekawie byłoby uzyskać efekt "październikowej mokrej łąki", jak np. tu

 

3403f0c978a0264fmed.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witajcie,

Miało być szybciej a budowa idzie jak po grudzie ... Ostatnio znalazłem nieco czasu; betonowe słupy wykonałem z kawałków polistyrenowego profilu pokrytego tą sama masą AK, którą użyłem do nawierzchni. Obsypałem wszystko dość chaotycznie trawą Burnt Grass od Woodland Scenics. Efekt nie w pełni mnie zadowala na ten moment. Najgorzej chyba nie jest ale wygląda nieco "kolejkowo". Jeszcze popracuję nad zróżnicowaniem kolorystyki i nadania jakiegoś wyrazu betonce. Nawet myślałem, czy nie pokryć makiety "roztopowym śniegiem" Może uprzedzając pytania, na pierwszym zdjęciu w prawym dolnym rogu widać miejsce nie pokryte zielenią - to pod tabliczkę znamionową

 

ca419947a9ccd80agen.jpg

 

ea75561ba94812b0gen.jpg

 

ef49ffaafb74f551gen.jpg

 

13215ba5e292f703gen.jpg

 

de1ce9224601d477gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.