Skocz do zawartości

Wysylka z Polski do kraju z poza UE, z Vat czy bez Vat??


slee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie kieruje raczej do wlascicieli sklepow, choc moze zwykli userzy maja w tym temacie jakies pojecie. Mieszkam na Islandii, a z racji tego ze to modelarska pustynia, wszystkie zakupy robie przez internet, glownie z ebaya, oraz ze sklepow w UK. W UK robiac zakupy np. w e-model z automatu obcinaja mi 20% Vat, dzieki czemu nie musze go placic dwa razy, niestety problem jest gdy chce zamowic chemie - farby, thinnery i tym podobne nie moga byc wysylane poczta lotnicza poza terytorium UK. Wiec pytam, czy jakies polskie sklepy sprzedajac poza UE wystawiaja faktury 0%? Na pewno nie jest tak w mojehobby, bo raz tam zamowilem chemie, no i placilem Vat 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..farby, thinnery i tym podobne nie moga byc wysylane poczta lotnicza poza terytorium UK.

Niestety, chemia nie może być wysyłana pocztą lotniczą, nie tylko z UK ale w ogóle - to są ogólne zasady bezpieczeństwa w transporcie lotniczym.

To że niektórzy sprzedawcy wysyłają małe ilości chemii - to już zupełnie inna sprawa, ale... jest to niezgodne z przepisami...

 

Wiec pytam, czy jakies polskie sklepy sprzedajac poza UE wystawiaja faktury 0%?

W sprzedaży wysyłkowej w Polsce obowiązuje VAT krajowy - czyli 23%, niezależnie od tego czy odbiorca jest na terenie kraju, na terenie innego kraju UE czy poza UE.

Jeśli wysyłamy towar do odbiorcy poza UE i chcemy naliczyć 0% VATu (czyli export) musimy przedstawić dokumenty z odprawy celnej eksportowej w polskim Urzędzie Celnym - a jest to zarówno czasochłonna jak i nie darmowa (pośrednictwo agencji celnych) procedura.

W przypadku przesyłek o wartościach do 1000 zł, po prostu nieopłacalna - koszty jakimi trzeba by obciążyć odbiorcę są porównywalne z krajowym VATem...

 

Jeżeli zapłaciłeś VAT w UK i na Islandii, powinieneś mieć prawo do zwrotu VAT z UK.

Islandia nie jest w UE, więc jej przepisy nie muszą być zbieżne z przepisami UE (czy naszymi krajowymi...) - w tym przypadku to nie jest ten sam podatek VAT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi, szczegolnie dla gajowego, ktory szczegolowo wyjasnil mi temat Narazie wiec pozostaje mi ebay i oczekanie 3-4 tygodnie na przesylke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia. VAT zwraca państwo w którym produkt kupiłeś, nie Islandia. Jeżeli jesteś spoza UE, masz z automatu prawo do zwrotu podatku VAT zapłaconego w UE.

 

I tak samo jest na odwrót. Odwiedzając Islandię mas, prawo do zwrotu podatku VAT zapłaconego na Islandii. Jedyne co, to Islandia może mieć warunek minimalnej lub maksymalnej kwoty.

 

Chyba jednak nie tak prosto - aby sprzedawca naliczył 0% VAT musi mieć kwity z odprawy celnej eksportowej - a to dodatkowo kosztuje... Bez tych kwitów, musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego 23% VATu, niezależnie od tego czy pobrał ten VAT z klienta (spoza UE) czy nie... Urzędu Skarbowego to nie interesuje...

Owszem, istnieją firmy które zajmują się zwrotem VATu dla cudzoziemców, ale... to już zupełnie inna bajka (i tam też nie ma nic za darmo...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi, szczegolnie dla gajowego, ktory szczegolowo wyjasnil mi temat ...

No cóż, wielokrotnie ćwiczyłem to osobiście.

Nie jestem sklepem a producentem - i przy sprzedaży swoich wyrobów do sklepów w krajach poza UE zawsze dokonujemy odprawy celnej exportowej.

Niestety koszty tej zabawy są tak wysokie, że wprowadziliśmy minimum wartości zamówienia eksportowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ale jako import na linii firma z UE i firma z Polski masz takie coś, że wysyłający jeżeli jest zarejestrowanym płatnikiem czyli ma tamtejszy NIP to ma prefiks u nas PL, Czechy - CZ itd. Wtedy mamy doczynienia z Wewnątrz wspólnotową dostawą towarów i ona jest opodatkowana na 0% tylko ja jako podatnik muszę naliczyć VAT należny i naliczony na deklaracji VAT UE. Kwoty tego podatku VAT są takie same więc w rozrachunku nic nie płacisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.