Skocz do zawartości

TUTORIAL - Wykonywanie imitacji pokryć sklejkowych


ZIO BY NAITT

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda mało kolegów wykonuje repliki maszyn z okresu Wielkiej Wojny , ale mam nadzieję że ten mały przewodnik "krok po kroku" się komuś przyda .

 

Metodę wykonywania pokrycia sklejkowego przedstawię na przykładzie modelu Austro-Węgierskiego samolotu Lloyd C.V .

 

Na początek potrzebna nam będzie ofiara :

 

DSCF8263.jpg

 

Narzędzia :

 

DSCF8270.jpg

 

Materiały :

 

DSCF8264.jpg

DSCF8269.jpg

DSCF8268.jpg

 

Pierwsze co należy wykonać to odtłuszczenie malowanej powierzchni ( wiem że wszyscy to robią ale wolę napisać ).

 

Następnie za pomocą aerografu nakładamy kolor bazowy ; w moim przypadku jest to olejny Humbrol H74 .

 

DSCF8271.jpg

 

Zasadniczo może to być jakikolwiek inny beż jakiegokolwiek innego producenta , ale polecam przynajmniej w tym momencie zastosowanie emalii olejnej , ze względu na jej lepsze trzymanie się podłoża .

 

Ciąg dalszy nastąpi .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada.

No i wielkie dzięki w końcu to ja Cię o to zagadałem. Widzę, ze masz do tego podobne kolory jak te moje co z nimi kombinowałem, czyli jestem na dobrej drodze. No i jeszcze jedno. Czy ta Pactra i ten Humbrol z długim numerem to są tzw. "transparentne" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SmokHaosu To są obydwie farby typu clear - najlepsze do malowania kierunkowskazów w cywilniakach i nie tylko . One chyba się nazywają "permanentne", ale niech się specjaliści wypowiedzą .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to właśnie czekałem. Dzięki za rozpoczęcie tematu.

Nie mogę już się doczekać informacji jak za pomocą płynu do powierzchni niedrewnianych można uzyskać efekt drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mało kolegów wykonuje repliki maszyn z okresu Wielkiej Wojny , ale mam nadzieję że ten mały przewodnik "krok po kroku" się komuś przyda .

 

ZIO BY NAITT nie marudź bo ja Cię kiedyś o to pytałem Jak zrobisz tutoriala to sie pokuszę o zrobienie takiego modelu, jak mi jeszcze polecisz tani i dobry z Hobbysty, Jadara, czy Moje Hobby to będę zadowolony na max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tanie wino jest dobre , bo tanie i dobre "

 

Tak na poważnie , jeśli chcesz dobrego i taniego szmatopłata w skali 1/72 , to polecam zestawy Smera Albatros D.V i Fokker E.III .

 

Są to przepaki zestawów firmy Eduard , czyli składają się jak klocki Lego a cena ich to około 18 zł .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej ...

 

Skoro kolor bazowy nam już podsechł , nic nie stoi na przeszkodzie co by nałożyć kolejną warstwę .

 

Jako że CK sklejka była raczej ciemna , na kolor bazowy naniosłem warstwę Clear Orange Pactry .

 

DSCF8272.jpg

 

Gdy chcemy uzyskać jaśniejszy odcień materiału , możemy ten etap sobie darować i przejść od razu do następnego .

 

Następnie :

 

Pactra szybko schnie , więc możemy zabrać się za odtwarzanie faktury drzewa .

 

Metodą "prawie suchego pędzla" naniosłem pierwszą warstwę mazów .

 

Jako pierwszy naniosłem jaśniejszy kolor ( H118 ) a po jego podeschnięciu ciemniejszy ( H113 ) .

 

DSCF8274.jpg

DSCF8275.jpg

 

Napisałem "prawie suchy pędzel" , gdyż wtedy jesteśmy w stanie uzyskać odpowiednią fakturę powierzchni .

 

Pociągnięcia pędzlem wykonujemy oczywiście zawsze w tym samym kierunku .

 

Ciąg dalszy jutro .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No podobnie to wykombinowałem, tylko użyłem brązu z olei artystycznych zamiast humbroli. No i znacznie gęściej go położyłem, bo deska zdaje się jednak ciemniejsza od sklejki.

 

Tylko nigdzie nei moge wyczaić sklepu z humbrolkiem 1322

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem polecam TYLKO zestawy Albatros D.V i Fokker E.III - modele Eduard/Smer są najlepszymi zestawami szmatopłatów w 1/72 na rynku (w każdym razie dla początkującego) .

 

Modele Rodena oferują co prawda wyższy poziom detali i bogactwo wersji , ale są to zestawy dla modelarzy którzy już "siedzą" od pewnego czasu w temacie .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nasze mazy już wyschły , możemy położyć Sidoluks .

 

Jeśli używamy Cleaar Orange Humbrola jest to niezwykle istotne , gdyż farba ta potrafi "zjeść" emalię olejną - warstwa akrylowego Sidoluksu doskonale zabezpiecza olejne warstwy .

 

Następnie bierzemy Cleaar Orange Humbrola i nanosimy go pędzelkiem .

 

DSCF8276.jpg

 

Farba ta przy nakładaniu pędzelkiem zostawia bardzo fajne mazy , które dodatkowo uatrakcyjniają powierzchnię modelu .

 

W razie potrzeby można już po kilkunastu minutach nałożyć kolejną warstwę , gdyż farba ta bardzo szybko schnie .

 

Wyprzedzając pytanie napiszę że nigdy nie udało mi się uzyskać satysfakcjonujących wyników za pomocą Cleara Pactry .

 

Na to wszystko polecam dać jeszcze jedną warstewkę Sidoluksu a co dalej to już sami wiecie ...

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło patrzeć na te "latające cuda" Wielkiej Wojny. Budować się ich nigdy nie podejmę, bo bym je tylko zepsuł... ale podziwiać zawsze będę.

 

PS: Dobre porady, fajnie pooglądać. Pozdro i wielkie dla ZIO BY NAITT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dokładnie w ten sam sposób zrobiłem deskę rozdzielczą w Peterbilcie. Sposób jest na prawdę świetny i dający niesamowite efekty bez jakiejkolwiek wprawy.

 

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Tak się pobawiłem tym malowaniem imitacji drewna i wyszło mi coś takiego:

DSC07486.jpg

 

Najpierw pomalowałem jakimś kolorem beżowym,potem grubym , suchym pędzlem jasno - brązowe mazy i na to dla wyrównania pokryłem to bejcą do drewna z braku lakieru clear humbrola. Powiedzcie mi proszę czy idę w dobrym kierunku?czy efekt wizualny jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach, podpowiem jak można jeszcze ulepszyć sposób kolegi ZIO, na podkład z Humbrola 74 po wyschnięciu nałożyłem dla kolory z palety farb artystycznych, siena palona oraz żółta ochra. Decydującym o konkretnym efekcie jest tutaj rodzaj użytego pędzla, zbyt gęsty powoduje że wszystko się zlewa, za gruby to pasy są za szerokie. Próby zrobione na kawałku plastiku i przyłożone do mojego albatrosa 1/48.Oceńcie sami.

DSC07491.jpg

DSC07493.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 9 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.