Skocz do zawartości

Wątek główny Poradników


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

FAQ - Frequently Asked Questions (Najczęściej Zadawane Pytania).

W tym wątku pragnę zawrzeć ponownie to co napisałem TUTAJ. Wątek ten będzie szkieletem, spisem treści. Poprzez edycję tego pierwszego posta będę zaznaczał które tematy są już w trakcie realizacji, które już z grubsza gotowe a które niemal wyczerpane. Umieszczę tu też linki do tego co napiszemy w ramach projektu w "Jak to zrobic i jak pokazać".

Zachęcam do przeczytania.

 

-----------------

 

Pora ruszyć z tym jakże ambitnym projektem.

Oczywiście każdy może się ze mną nie zgodzić.

Pora również chociaż nakreślić szkic, co miałoby na początek w tym dziale znaleźć.

Modelarstwo nie jest monolitem, są różne gałęzie, pokrywające się z grubsza z tym czterokategoriowym podziałem jaki jest na tym forum (wojskowe, lotnictwo, okręty, cywile). Dioramy da się podciągnąć pod pojazdy wojskowe zazwyczaj, a figurki mają swoje fora. Wiele technik jest specyficznych dla danych kategorii modelarstwa, jednak podstawy zawsze się pokrywają. I właśnie ważne, żeby na początek stworzyć podwaliny opisując podstawy.

Pamiętam, że pierwsze pytania przed jakimi staje początkujący modelarz to:

1. Co wybrać, którą gałęzią się zainteresować, jakiej firmy kupić pierwsze modele żeby się nie zrazić.

2. Jakich narzędzi potrzebuję na początek, a w jakie powinienem się zaopatrywać z czasem. (noże, skalpele, pęsety i bardziej zaawansowane)

3. Jaka chemia modelarska jest mi niezbędna na początek, a na zakup której mogę jeszcze poczekać. (kleje, szpachlówki, płyny do kalek, rozcieńczalniki)

4. Jak obrabiać części, jak sklejać, jak szpachlować, jak szlifować, jak przygotować się do malowania. http://modelwork.pl/viewtopic.php?p=90627#90627

5. Części fototrawione, żywice, własne waloryzacje, modyfikacje modelu.

 

Myślę, że powyższe pytania są podobne niezależnie od gałęzi. Jednak dalej następuje rozłam. Inaczej maluje się cywile, a inaczej pozostałe typy. Jeśli idzie o malowanie cywili, to trzeba opisać głownie malowanie spray'ami i aerografem. Opisać rodzaje sprayów (dużo było o to pytań), specyficzne przygotowanie warsztatu i lakierni, sposoby malowania sprayami i ogólnie to co związane. Trzeba oddzielnie opisać malowanie cywili aerografem, bo to inna para kaloszy niż wehikuły militarne. Opisać wszystkie sposoby polerowania, zabezpieczania szyb, malowania świateł, postępowania z chromem, radzenia sobie z potężnymi kalkami. Ja się nie tym nie znam, ale na tym forum na pewno znajdzie się wiele osób które z chęcią podzielą się swoją bogatą wiedzą odnośnie technik cywilnych.

 

Sposoby malowania pojazdów wojskowych, samolotów i okrętów można na początek zgrubnie podpiąć w jeden temat. Różnice są kosmetyczne i dotyczą raczej miejsc specyficznych dla danego typu (gąski, owiewka, pokład).

Ważne jest rozbicie technik na pędzel i aerograf.

Koniecznie na początek trzeba opisać chemię malarską, bo pytań o to jest po prostu multum.

1. Rodzaje farb (akryle/olejne), producenci, postępowanie z farbą, rodzaje rozcieńczalników (też gorący temat).

2. Lakiery, rodzaje lakierów, producenci, zastosowanie.

To ogólnie z teorii, w praktyce dalej różnicuje się pędzel/aerograf.

PĘDZEL:-rodzaje pędzli, producenci, rozmiary, kształty, przechowywanie, konserwacja, mycie

-specyfikacja farb pod pędzel, rozcieńczanie, pojemniki, zasady mieszania farb

-aplikacja farby, nakładanie kolejnych warstw, sposoby malowania kamuflaży (można wspomnieć o próbach robienia płynnych przejść przy użyciu pędzla i mu podobnych)

-lakierowanie pędzlem

 

Aerograf - czyli temat rzeka.

Kwestie techniczne odnośnie aerka podpinają się automatycznie też pod cywile.

1. Rodzaje aerografów, zasada działania, producenci, oferta na polskim rynku, montaż - demontaż, konserwacja, czyszczenie, naprawa, tuning, części zamienne.

2. Rodzaje zasilania w powietrze, czemu butle są złe, zasada działania kompresora, oferta gotowych kompresorów na polskim rynku, zrób to sam - czyli kompresor lodówkowy, konserwacja, zasady bezpieczeństwa.

3. Specyfikacja farb pod aerograf, rozcieńczanie, dodatkowa chemia.

4. Malowanie, maskowanie, otrzymywanie różnych efektów przejść, podkłady, lakierowanie.

 

Gdzieś po drodze zaplątują się kalkomanie i suche transfery (rzadkość).

1. Sposoby postępowania z kalkami, przechowywanie, przygotowanie powierzchni pod kalkę, wycinanie, aplikacja, chemia, zabezpieczanie.

 

Dalej idziemy w już coraz bardziej specyficzne techniki.

Temat rzeka - wash. Dużo można wybrać ze świetnego wątku który już gdzieś tu był.

1. Rodzaje washu (akrylowy/olejny), przygotowanie powierzchnie pod wash, aplikacja, zabezpieczanie.

Tu ważne jest, żeby wypowiedziało się wiele osób ze swoimi poradnikami na wash. Ilu modelarzy, tyle washów, więc "diversity" wskazane.

 

Z washem wiążą się inne, bardziej zaawansowane techniki z farbami olejnymi artystycznymi.

1. Rainsy, co to jest, po co to jest, co reprezentuje, aplikacja, zabezpieczanie.

2. Filtry, co to jest, po co, dlaczego, jak się to robi, zabezpieczanie.

3. Zacieki, powierzchnia, aplikacja, zabezpieczanie.

 

Potem przychodzi pora na suchy pędzel. A więc też rozbicie na akrylowy i olejny (mniejsze znaczenie niż przy washu). O tym też już trochę zostało napisane.

1. Rodzaje suchego pędzla, po co to jest, co reprezentuje, przygotowanie powierzchni, jaka powinna być farba, jakie pędzle są rekomendowane, technika nakładania, zabezpieczanie.

 

Po drodze zaplątują się też gdzieś pigmenty.

1. Co to są pigmenty, jakie kupić/jak zrobić domowymi sposobami z pasteli, co reprezentują, jak nanosić, jak przygotować powierzchnię, jaką chemią się wspomagać, jakie efekty można uzyskać.

Blisko pigmentów znajdują się okopcenia luf i wylotów z silnika.

 

Kolejnym tematem rzeką są obicia, zadrapania farby. Ogólnie tak jak z washem - wiele punktów widzenia, wiele technik. Też towar pierwszej potrzeby.

 

Potem takie różne wykończeniówki, malowanie narzędzi, w samolotach gdzieś po drodze kokpitów, błotko, różne smaczki.

 

-doszło-

1. Aparaty, statywy - ważne, żeby pokazać coś na forum. Specyfikacja aparatu potrzebnego do robienia zdjęć modeli. Co wybrać, czego unikać.

2. Przygotowanie miejsca do robienia zdjęć - oświetlenie, tło.

3. Technika robienia zdjęć - ustawienia aparatu, jak robić fotki.

4. Obróbka zdjęć.

5. Udostępnianie zdjęć.

------

Wydaje się tego dużo, bo i dużo tego jest. Nie da się opisać wszystkiego, nie da się opisać tego obiektywnie.

Proszę więc, żeby każdy kto może i CZUJE ŻE MA WIEDZĘ KTÓRĄ WARTO PRZEKAZAĆ aby się nią podzielił w sposób jak najbardziej profesjonalny. Ja sam nie mam doświadczenia w cywilach, obicia to dla mnie czarna magia, w zaawansowanych technikach farb olejnych i pigmentów dopiero raczkuję (no może już powoli staje na dwie nogi) i nie mam zamiaru teoretyzować czy pisać "o czymś co słyszałem". Dlatego proszę nie gniewajcie się może o ton zdania ale: nie znasz się - nie wypowiadasz się.

Naprawdę, plakatówkami się nie maluje...

Nikomu się nie spieszy. Jeżeli akurat robicie model i możecie zrobić piękny poradnik z fotografiami jak zrobić wash, zacieki, czy wypolerować lakier - chwytajcie aparat i róbcie! Ubierzcie to w słowa, nie spieszcie się, rozpiszcie się.

Póki co proszę o sprawdzenie co można dodać do ogólnego szkieletu projektu. Wszystko co stworzycie w jego ramach dawajcie w dziale "Jak to zrobić i pokazać" ze znacznikiem powiedzmy [projekt-FAQ] na początku tytułu. Oczywiście o ile Administracja forum wyraża zainteresowanie i pozwala na realizację.

Narazie w wątkach nie musi być super porządku, jeżeli zebrałoby się wiele tematów, wówczas można by z wątków wydzielić esencję i założyć dział FAQ gdzie porządek "MUSI BYĆ". Oczywiście zakładając, że Administracja nadal pozostaje przychylna. Czasu mamy dużo, nikomu się nie śpieszy, macie wenę i wiedzę - tworzycie - wrzucacie. Postarajcie się. Im więcej wartościowych postów tym lepiej.

 

 

---------------------------

 

W tych tematach które założycie proszę o pisanie jak najbardziej na temat, POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ (uwaga - na język polski składa się poza ortografią także interpunkcja, styl i gramatyka ), jak najdogłębniej wyczerpując temat. Każdy może wtrącić swoje trzy grosze. Kiedy wszystko stanie na nogi, (wedle wstępnych założeń) Załoga wydzieli wartościowe treści i umieści w dziale FAQ.

Proszę o zamieszczanie dużej ilości fotek. Fotki muszą być koniecznie dobrej jakości. Robione w dobrym świetle, nieporuszone. Musi na nich być widać co się dzieje. Ludzie mają w zamyśle szukać tu odpowiedzi na pytania, a nie rodzić nowych pytań "O co chodzi autorowi?" i "Co to jest na tej fotce?". Myślę, że dla standardowych zastosowań maksymalna szerokość forum czyli 800 pikseli wystarczy dla zdjęć wyświetlanych bezpośrednio w oknie forum. Czasami jednak lepiej zrobić odnośniki w postaci miniaturek do zdjęć w wyższych rozdzielczościach (lepiej nie większych niż 1600 pikseli szerokości). Kolejna prośba – fotki wrzucajcie tylko tam, gdzie macie pewność, że są bezpieczne i będą wystarczająco długo dostępne. Wrzucanie na własny serwer FTP jest fajne, ale czy jesteście pewni, że za rok też wykupicie abonament? Małe serwisy do wrzucania zdjęć mogą być niepewne. Wybierajcie serwisy bez denerwujących reklam przy otwieraniu. Linki niech prowadzą bezpośrednio do plików JPG a nie do stron ze zdjęciem. Ze swojej strony polecam imageshack.us (dostępna jest dobra wtyczka do FireFox’a znacznie ułatwiająca wrzucanie fotek i uzyskiwanie linków do wielu fotek naraz KLIK) Można też założyć konto na Picasie Google (http://picasa.google.com/), pobrać program i korzystać z gigabajtowego albumu (ja chyba wykorzystam tą metodę).

Do kompresji zdjęć i zmiany rozdzielczości polecam IrfanView dostępny jako freeware (legalnie) tutaj : KLIK

Tyle na początek. Reszta wyjdzie w praniu. Zachęcam do wypowiadania się.

Sam ruszam z wątkiem tutaj: viewtopic.php?p=73595#73595

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Bardzo madry pomysl z twojej strony aby to wszystko tu uporzadkowac. Dla mnie jako nowego i poczatkujacego modelarza znalezienie tu ineresujacego tematu oznacza przewertowanie kilka watkow, czasem nie na temat jaki mnie interesuje. Sadzac po dacie kiedy napisales tego posta nie spotkal sie on ze zbyt wielkim zainteresowaniem, a szkoda.Dla mnie bylo by naprawde super rozwiazanie jesli by na stronce troche wszystko uporzadkowac, wiem ze wszystkiego nie da sie przyporzadkowac w jedno okreslone miejsce,ale np zrobic temacik malowanie i wszystko co do malowania podpiac pod ten tytul np aero,suchy pedzel itp. Nie mam pojecia czy jest cos takiego mozliwe do realizacji ale napewno by ulatwilo szukanie interesujacych nas tematow i technik. Jako poczatkujacy w czoraj szukalem po przez opcje "szukaj" cos na temat sidoluxu ,co prawda znalazlem co mnie interesowalo ale czasu zajelo mi to sporo. Jest tu wiele napisane na temat sidoluxu i aby przejrzec kazdy post by znalezc interesujacy mnie temat graniczylo by prawie z cudem.Wiec bylbym za tym by posegregowac tematycznie posty poradniki .....

co o tym myslisz a moze tu jest juz jakby taki spis tresci a ja go nie úmiem znalezc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, problem nieskuteczności wyszukiwarki leży niestety po stronie architektury silnika phpBB na którym jest ono oparte, w podstawowej wersji nie jest w stanie ocenić wartościowości posta i po prostu wyrzuca w wynikach po kolei jak leci wystąpienia wyszukanego słowa.

Spis treści wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ale trzeba by było kiedyś przysiąść i to ogarnąć - powiedzmy że pamiętam z grubsza co gdzie kto wartościowego opisał, dzięki temu mógłbym szybko wyszukać najsmakowitsze kąski i porobić odnośniki do różnych części relacji itp. Może w wakacje, kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cieszy mnie to ze masz w planach zrobic cos takiego jak spis tresci. Rozumiem ze czas a wlasciwie jego brak ogranicza zrobienie to od reki. Mysle ze moze forumowicze mogli by pomoc. Jesli jest taka mozliwosc utworzenia tymczasowej stronki z tytulami pod ktore forumowicze mogli by sami wklejac linki ktore prowadza do podtematow. Jak bys sie w chwili wolnego czasu zabral za utworzenie spisu tresci to mialbys to juz posegregowane.Powybieral bys tylko posty najciekawsze i tak by sie nie powtarzaly i milabys tym samym ulatwiana prace.

Ja mniej wiecej widze to w ten sposob by bylo latwe w obsludze np:

Temat:-Podstawowe czynnosci w budowie modelu.

Podtemat:Pojazdy wojskowe

-wycinanie elementow z ramek

-szlifowanie szpachlowanie elementow(szpachle)

-przygotwywamie powierzchni do klejenia

-klejenie (kleje )

-itd(Jestem poczatkujacy wiec nie wiem czy to sie tak robi w tej

Podtemat:Pojazdy cywilne

-itp

Nie mam pojecia czy jest to mozliwe w ten sposob do zrobienia ale mysle ze ten sposob bylby przejrzysty i dla nowych poczatkujacych modelarzy i dla modelarzy ktorzy chcieli by cos sobie poczytac na dany temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.