Skocz do zawartości

Boeing 727-200 / Airfix 1:144 - Projekt Grupowy Boeing


Gość KonDi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No dziś pierwszy raz malowałem aerografem . Pomalowane skrzydła na srebrno pozostało pomalować środek skrzydeł na szaro ale nie jestem pewien czy po zamaskowaniu taśma malarską linie będą równe.

Jak wy maskujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A farba nie wpłynie pod taśmę lub przemoknie?

 

Czasem jak się przesadzi, to potrafi dostać się pod taśmę po liniach podziału blach.

Poza tym wszystkie nieosłonięte części modelu będą miały ślady farby , "odkurz" o ile malujesz dużym ciśnieniem i farba się odbija od modelu...

Zwykłej żółtej taśmy Tamiyi nie przemoczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie. Czym się różni taśma Tamiya od zwykłej taśmy malarskiej (papierowej)? Papierowa również nie przepuszcza farby, ani nie namiekka farbą. Do tego można nią zrobić ładne proste linie, oraz jakieś kanty itp. Są rózne rozmiary (szrokości). No i jest oczywiście tańsza.

 

Tu link do taśmy malarskiej papierowej jakby ktoś nie wiedział o jaką chodzi :

http://www.dapi.istore.pl/sklep,2845,,,03,,pl-pln,368636,0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może tak Panowie warto rozejrzeć się trochę po forum by poznać odpowiedzi na swoje pytania

 

Taśmy maskujące

Na rynku dostępnych jest wiele różnych taśm które mają zastosowanie w modelarstwie. Można używać zwykłej taśmy malarskiej do maskowania np. framug drzwi w czasie malowania pokoju. Zaleta to cena. Wada to możliwe problemy z pozostawianiem kleju na modelu.

Optymalnym rozwiązaniem są taśmy specjalnie modelarskie, np. widoczna poniżej taśma Tamiya. Dostępne są w różnych szerokościach, w pudełku lub bez. Cena waha się od 10 do 20zł. Zaleta: użyteczność, dobre przyleganie do modelu, brak śladów kleju, optymalna lepkość (można ją osłabić przez macanie taśmy po stronie kleju jeżeli zrywa nam farbę), łatwość w cięciu (dobre do maskowania owiewek). Wady to m.in. dość wysoka cena, maskowanie "po łuku" jest trudne (taśma nie jest sprężysta).

Dobrym rozwiązaniem są też elastyczne taśmy winylowe produkcji 3M. Pozwalają one maskować jednym ciągiem różne krzywe wzory. Dostępne w wielu szerokościach chociażby na allegro.

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła tasma malarska lubi odchodzić razem z farbą ja używam tylko taśmy tamiya o szerokości 10mm, jeśli jest większa powierzchnia do zamaskowania naklejam linię która odcina 2 kolory tą taśmą a resztę maskuję kartka papieru, albo taśmą malarską (staram się jednak w miarę możliwości żeby nie dotykała pomalowanej już powierzchni).

Jeśli chodzi o maskowanie kształtów nieregularnych to też nie ma problemu docinam sobie paseczek szerokości 1mm albo cieńszy o potrzebnej mi długości. Takim wąskim bardzo dobrze się manipuluje i można robić różne kształty. Naklejam kształt, który jst mi potrzebny a resztę już ładnie zaklejam czymkolwiek, byleby szczelnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Ja ze swojego doświadczenia zawodowego zauważyłem, że taśma malarska zostawia klej zazwyczaj jak nie zerwiemy jej po kilkunastu, kilkudziesieciu minutach) z malowanego elementu, bądz malowany element przebywa dlugo w wysokiej temperaturze ( np. model nad kaloryferem), ponieważ pod wpływem ciepła klej robi się z natury "rzadszy" bardziej klejący. Niektórzy koledzy piszą że po taśmie malarskiej odchodzi im farba. Również można ja osłabić "macajac". Poza tym taśma modelarska TAMIYA jest jedna. Producentów taśm malarskich jest wielu i każda ma inne parametry kleju. Są takie które zerwią Wam farę dobrze wysuszoną, a są takie które W OGÓLE sie nie nadają do dokladnego zabezpieczenia . O taśmie TAMIYA sie nie wypowiadam bo nie używałem, ale zakupie bo niedługo może i warsztacik założe

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja moglbym cos powiedziec . Absolutnie nie tasma malarska - tylko specjalna modelarska tasma maskujaca . Ja posiadam tasme Pactry . Jest lekko elastyczna - co to znaczy - mozna wcisnac w linie podzialu blach , nity troche gorzej ale jest mozliwosc docisniecia . Maluje tylko pedzelkiem , nawet wzdluz tasmy nie zdarzylo sie by farba podeszla pod tasme . Warunek , jak najszybciej oderwac po malowaniu . Papierowa malarska - moze sie udac , ale jak sie nie uda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Papierowa malarska - moze sie udac , ale jak sie nie uda .

 

Rolka taśmy Tamiya ma 18 metrów długości. Używam 6,10 i 40mm. Wystarcza do zamaskowania kilkunastu, kilkudziesięciu modeli. Jaki sens ryzykować z tańszą o parę groszy na model alternatywą? Gdybym budował 30 modeli miesięcznie, też bym się nie zastanawiał...

Raz spróbujesz i wpadłeś. To jest na pewno dobra inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mamy jakieś porównanie, za i przeciw Ale wniosek nasuwa sie jeden: chcąc zbudować i pomalować model, nie warto oszczędzać na podzespołach. I takie pytanko na koniec: jakich producentów mamy taśmy do wyboru, jak z ich jakością i jakie polecacie? z reguły wole kupić raz a porządną rzecz, a co do pytań powyżej to tak profilaktycznie chciałem sie dowiedzieć, czy nie płacimy tylko za napis "TAMIYA".

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępy nad modelem. Nielicząca jednej osłony i podwozia przedniego to kadłub skończony. Jeszcze lakierem machnąć i git

Skrzydła czekają na 2 warstwę srebrzanki.

d7ff50387cc995a6med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niebieskie golenie podwozia

Nie , jest to SZARY taki jak w instrukcji , chodź powinienem je na srebrno pomalować bo tak jest w oryginale ale już tak zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.