Skocz do zawartości

[Wrzesień 39] - Szarża pod Husynnem


Śmigły

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 weeks later...

Projekt jest aktywny. Nie będzie mnie tydzień, a wczoraj otrzymałem wreszcie żywicznego Maxima, nad którym będą skakać. Otrzymałem też

 

ZVE3526.jpg

 

Uwaga, nie kupować :( Jakość do bani.

 

http://i11.photobucket.com/albums/a196/zestawy/ZVE3526_3.jpg

 

Postaram się dostać ten zestaw:

MB3523.jpg

 

Jeśli nie, to wycisnę co się da z tego pierwszego i kończę projekt szarży. Niemniej, po powrocie z wyjazdu, zamykam całość do 15 listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Śmigły.

Z zainteresowaniem śledzę Twój temat. Ja także wykonuję szarżę z 1939 roku, z tym że pod Krojantami.

Odradzam figurki MB. Ja kupiłem zestaw Panzergrenadiers dla jednej figurki (do wykończenia szarży) i szczerze powiem że porażka.

Zamiast powyższego zestawu polecam np:

http://www.hobbysta.pl/figurki-soviet-antitank-team-19421943-p-3734.html

 

P.S.

Świetnie zrobiłeś policjantów.

Z tego co wiem to kolor piór zależał od rangi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dexter - ale jedynie Zvezda robi figurki (tak, to coś co znajdujemy w pudełku) Sowietów z okresu 1939 roku. Musi się to wszystko kupy trzymać. Polacy z szabelkami, a Sowieci z pepeszami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę by użyć figurek "z pudła". Mundury nie uległy zmianie, a broń można podmienić. Wypraski Dragona są o lata świetlne dalej niż MB. Figurki MB to ... jeny, porażka... Wiem bo męczę się z jedną

 

Jendrass1, tak z kolorami to prawada. Szeregowi nie nosili piór, przodownik - czarne pióra, aspirant - białe.

Żródło: Światowid nr 13 (34) - 28.03.1928, str.16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dexter, owszem. Kolor piór był czarny i biały. Zastanawiam się do teraz, czy jeśli zrobię aspiranta, to będzie on musiał mieć broń krótką? Ze wspomnień jakie znalazłem, wielokrotnie było tak, że nawet oficerowie ganiali z karabinem, ładownicami i jednocześnie bronią krótką. Myślę, aby przemalować jednego na aspiranta.

 

Postaram się po powrocie do domu wrzucić zdjęcia hełmów.

 

 

Co do figurek. Mam taki problem, że Rosjanie, po zobaczeniu jak 500 polisjantów i ułanów wychodzi z lasu w galopie z gromkim "Urrrrraaaa", zaczęli uciekać i porzucili pozycje. Stąd ogromne straty, bo nasi przez kilometr cięli jak się dało. W związku z tym szukam uciekającego lub rannego Krasnoarmijca. Hełm RKKA z 1939 r. mam i to nie problem. Pomyślę o karabinie na sznurku. W związku z powyższym większość zestawów z dzielnymi wojakami Armii Czerwonej nie pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aspiranci owszem mieli broń boczną, ale raczej w kaburach. Zatem doklejona kabura do pasa wystarczy. Oficerowie używali Mausera Kar 98K, tak jak i inni. Rzędy koni policji także różniły się od kawaleryjskich, jak i sposoby troczenia broni białej. Można jednak domniemać że w tych dniach było wszystko jedno jakie konie przysługiwały jakiej formacji. Na pewno szable mieli wszyscy.

Jeśli planujesz zrobić aspiranta, wystarzy że dodasz mu kolor piór oraz oznakowanie na rękawie. Bardzo się nie różnili.

Na prawdę, Twoje figurki robią wrażenie.

 

Co do figurek sovietów, poszukam czegoś, może się znajdzie coś odpowiedniego dla Twojej dioramki.

Heh, miałem taki sam problem Tylko z odpowiednimi figurkami germańców. I objawił się MB. Niestety jedynie body da się użyć i to po wielu przeróbkach. Na seri ciężko coś z tego złożyć bez detalicznego piłowania, szpachli i dorabiania pasków z green stufu. Resztę osprzętu użyłem z Dragona gen 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób troczenia wyjaśniałem. Policja konna opuszczając Warszawę, regulaminowo miałaby pionowo zwieszone szable. Nie wyobrażam sobie jednak, aby po kilkunastu dniach obcowania ze szwadronem zapasowym 14 pułku ułanów, policjanci nie uznali, że sposób troczenia pod siodłem nie będzie korzystniejszy w polu (miasto to miasto). Stąd też nie przerabiałem figurek. Zapewne znawcy tematu troczenia by mnie rozjechali, ale w sumie nikt nie wie, jak wyglądali dokładnie pod Husynnem (można przecież wskazać, że powinni mieć np. płaszcze na sobie). Nawet ustalenie hełmów, czy były to wz.24, czy też hełmy wz.17 z orłem trochę mi zajęło, aż nie znalazłem relacji, że to właśnie wygląd kirasjerski wywołał u Rosjan panikę.

 

Hełmy z 1939 r. są w zestawie Zvezdy który pokazałem, tyle, że trzeba dorobić do nich grzebień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigły, nie czepiam się mocowania szabli czy rzędu. Diabli wiedzą czy np policja nie użyła np kawaleryjskich rumaków, a co za tym idzie także całości uprzęży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie będzie dioramka lecz większa podstawka, chociaż jak ktoś woli to może to być i dioramką. Zacznę ją po weekendzie. Na razie pracuję nad figurkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem kilka nowych fotek w temacie. Szkoda że zacząłem temat w konkursie nie w tym dziale. Po skończeniu scenki z 4 ułanami, mam zamiar dorobić jeszcze 5 figurek, by szarża wyglądała bardziej okazale. Oczywiście trzeba będzie trochę poprzerabiać by klony nie atakowały. Dodam także kilku niemców. Ale to dalekie plany.

 

Z czego robiłeś szable? Ja starałem sięcoś wypiłować z blaszek miedzianych ale nie mogłem osiągnąć krzywizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dioramka na ukończeniu. W zasadzie zostały mi paski przy jednym koniu, więc jutro pokaz ostateczny.

 

Chciałem prosić o opinię. Nie będzie radzieckich żołnierzy na dioramce. Nie znalazłem odpowiednich figurek, poza tym Rosjanie rzucili się dop Husynnem do ucieczki. Czy porzucony radziecki sztandar, obok ckm Maxim, tak symbolicznie, to byłaby przesada?

 

Dexter, co do szabel, wycinam z polistyrenu. Rysuję linię mazakiem, wycinam i obrabiam, aż przypomina szablę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, sztandar to faktycznie będzie takie za bardzo "hamerykańskie". Zostaw maxima, hełm, jakieś bambetle w stylu broń, manierka, skrzynki ... może flaszka i tyle.

 

Dzięki, szable już powycinałem, dokładnie w taki sposób jak mówisz

Teraz pracuję nad ... trąbką, a co !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trąbka dobra rzecz Podrzucę Ci coś w temacie.

 

Z odpadków powstanie właśnie klęczący, wystraszony Rosjanin, z uniesionymi rękoma z Mosinem w jednej ręce - jeden z Policjanów się zamierza do cięcia. Myślę, że jak skończę, efekt będzie ciekawy.

 

...

 

 

A potem człowiek się dowiaduje, że robiąc wyłącznie polskie modele nie ma farb na radzieckiego soldata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.