Skocz do zawartości

[HUMVEE] M998 I.E.D. GUN TRUCK 1:35


Sagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Kolegów Modelarzy

 

To mój pierwszy wątek warsztatowy.

Postanowiłem zabrać się za model Academy M998 I.E.D. Gun Truck w skali 1:35. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w sklejaniu modeli a zwłaszcza w malowaniu. Przygodę z modelarstwem zacząłem jako mały brzdąc, później sporadycznie, a teraz też z doskoku (praca, itp.) Chciałbym prosić o pomoc merytoryczną w sklejeniu tego pojazdu.

Model będę budował prosto z pudła, żadnych elementów fototrawionych nie będzie do niego… nie czuję się zbyt pewnie jeszcze by „bawić” się z tym, a nie chcę zepsuć modelu na dzień dobry

 

Na razie jedno zdjecie. Ramę poszpachlowałem i teraz zastanawiam się na jaki kolor pomalować. Widziałem różne kolory ram (całego podwozia?) na zdjęciach HMMWV. Proszę o jakieś wskazówki.

img_7556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witaj

Wybrałeś bardzo ciekawy model humvee (sam zamierzam go popełnić) Co do tematu HUMVEE zapraszam Cię do udziału w naszym projekcie grupowym (jest takie małe kółko różańcowe,które klei tylko humvee) Co do koloru ramy to myślę,że czarny matt (ja używam PactryA46 Black Matt)

03b7afaf21961988m.jpg

Podwozie,akurat pochodzi z modelu Italeri,bak jest koloru białego(sam też jestem początkującym,skleiłem dopiero 4 humvee,ale na naszym forum jest kilka osób,które o hummerach wiedzą wszystko )

Kilka fotek humvee,może jakaś Ci zainspiruje

th_02.jpg

th_01.jpg

th_04.jpg

th_08.jpg

żródło zdjęć www.primeportal

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te fotki, napewno się przydadzą Myślę że pod wieczór dalszy ciąg budowy podwozia nastąpi. Będą próbował zrobić amortyzatory na wzór tego co pokazał kolega Qdłaty.

 

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sagi - a może chciałbyś dołączyć do projektu grupowego Humvee? Jeżeli tak, gorąco zapraszamy - z pomocą Moderatora temat zostałby przeniesiony tutaj. Jeżeli wyrazisz taką chęć, będziesz 20. zadeklarowanym uczestnikiem, a Twój warsztat będzie 100. tematem w projekcie Oczywiście nagród za to nie przewidziano, co najwyżej symboliczne

 

Wracając do Twojego pytania"

- rama: ogólna zasada dla Humvee USA jest taka - pojazd w 3-kolorowym kamuflażu NATO lub zielony - rama, tak jak pisał Peter 1410, czarna. Ale półmat, nie mat. Wnętrze zielone. Jeżeli Humvee fabrycznie piaskowy (np. tak jak na pierwszym zdjęciu od Petera 1410) - rama i wnętrze też piaskowe. Czasem Humvee są przemalowywane na piaskowy (najłatwiej można poznać to po wnętrzu - zostaje zielone) - wtedy rama zostaje często czarna. Chociaż trzeba uważać - jest wiele odstępstw od tych reguł;

 

- bak paliwa jest rzeczywiście biały, kiedy jest nowy. Jest to taki "półprzezroczysty" kolor - bak jest robiony z tworzywa sztucznego. Z czasem bak żółknie, ja maluję na kolor Humbrol 121 - Pale Stone:

th_07-4.jpg

 

- tutaj masz link do skanu instrukcji Humvee Tamiyi z prawidłowymi barwami elementów zawieszenia:

http://www.1999.co.jp/eng/image/10030647z2/70/2,

tutaj nazwy kolorów:

http://www.1999.co.jp/eng/image/10030647t/60/1

a tutaj cała instrukcja:

http://www.1999.co.jp/eng/10030647

 

Powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź taką wyczerpującą. Co do przeniesienia do projektu grupowego to pewnie, że chcę Już smaruje maila do moderatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Miło zobaczyć kolejny warsztat, nowego użytkownika z poza tematu Humvee. Co do ramy, to tutaj masz tak o:

(mam nadzieję, że koledzy się nie obrażą )

Kuby:

555DSCF1839.jpg

Moje:

DSC07631.jpg

DSC06399.jpg

TUTAJ ETAPY MALOWANIA

Maćka:

p1220688.jpg

Może Ci coś pomoże. Czekam na kolejne fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie plandeke zrób. Jak chcesz to se gdzieś w czeluściach projektu znajdź mój warsztat i galerię, może coś podpatrzysz.

 

Jak dojdę do tego etapu to napewno poszperam i może się doszukam

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie plandeke zrób. Jak chcesz to se gdzieś w czeluściach projektu znajdź mój warsztat i galerię, może coś podpatrzysz.

Bardzo dobry pomysł Mała rzecz, a podniesie jakość modelu. Chodzi oczywiście o poprawienie plandeki na dachu nad kabiną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wziąłem się za dalszą pracę nad podwoziem. Rama wstępnie pomalowana i elementy zawieszenia też. Po pomalowaniu jednak musiałem jeszcze użyć szpachli. Za mało dałem na początku. Teraz bedę próbował zrobić resory dla przedniego zawieszenia. Może coś z tego wyjdzie

 

img_7565.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o malowanie podwozia, to metoda Kuby na pewno sprawdza się prze aerografie: najpierw całość na czarno pryskam, a potem pędzelkiem inne kolory.

Jeśli natomiast chodzi o całościowe malowanie pędzlem, to wydaje mi się, że nie ma to, aż takiego wielkiego znaczenia czy malowane jest przed czy po klejeniu. To już zależy od praktyki i przyzwyczajeń modelarza.

Są jednak 2 warunki:

1) musisz mieć pewność ze części do siebie dobrze pasują i nie trzeba będzie docinać/szlifować/szpachlować (niepotrzebne skreślić),

2) Jesteś przekonany o tym, że czysto potrafisz skleić części i klej nie wylezie.

 

Osobiście przerabiałem oba sposoby. W obu przypadkach preferuję najpierw sklejenie całości, a potem dopiero malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... dzięki za radę, wezmę to pod uwagę. Maluje pędzlem, może kiedyś dorobię się aerografu Nigdy nie malowałem aerografem więc nie wiem jak to jest, ale pędzlem czasami ciężko jest dotrzeć w niektóre zakamarki i chyba lepiej podmalować czasem elementy przed sklejeniem, oczywiście przed wcześniejszym sprawdzeniem czy do siebie pasują

 

Wiem, że błędy napewno będą w moim modelu ale nie jestem zbyt mocny jeszcze w te klocki. Myślę, że z czasem będzie co raz lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie. Tak myślę, że chyba pomaluje cały układ napędowy bo później może być problem z tym. Następny w kolejce będzie wydech

 

3.jpg

 

Narazie prace zakończone... brak farby :( Na zdjęciu to co zrobiłem do teraz:

 

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj popracowałem troche nad budą. Dokleiłem tylną klape, radiostacje i kilka innych drobiazgów, plus szpachlowanie boków

Pytanie do radiostacji mam: W jakim kolorze powinna być obudowa? Czy w takim jak całe wnętrze czy ma swój własny? I jeszcze jedno. Mam problem z tymi przegrodami, które są za przednimi siedzeniami. One z jednej strony są gładkie a z drugiej mają wytłoczenia. W którą stronę mają być te wytłoczenia? Mają być tak jakby oglądało się pojazd od przodu czy odwrotnie?

5.jpg

 

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do radiostacji mam: W jakim kolorze powinna być obudowa? Czy w takim jak całe wnętrze czy ma swój własny?

Radiostacja ma nieco inny kolor, bardziej oliwkowy, ciemniejszy. Poniżej taka radiostacja, jaką masz w modelu Academy:

01-8.jpg

A tu kilka zdjęć "na tle" wnętrza (trochę blade, ale widać kontrast pomiędzy radiem, a elementami wnętrza):

th_wntrze138.jpg th_wntrze137.jpg th_wntrze4.jpg

 

Mam problem z tymi przegrodami, które są za przednimi siedzeniami. One z jednej strony są gładkie a z drugiej mają wytłoczenia. W którą stronę mają być te wytłoczenia? Mają być tak jakby oglądało się pojazd od przodu czy odwrotnie?

Przegrody powinny być "wycięte":

th_hummer_040.jpg

To co Academy dało jako "wypełnienie" przestrzeni pod "pałąkiem" przegrody, to miały być "plecy" skrzynek pod fotelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj usunąć "klocek" pod radiem i zrobic stolik? Model z pewnością wiele zyska...

 

W tym modelu chyba już nie będę tego robił... Ale mam w planach kolejnego humvee więc kto wie...

 

Zacząłem sobie eksperyentować z fotelami. Chciałbym zrobić je tak, żeby miały fakturę materiału. Do testu wziąłem tylni fotel, który jest nie używany do budowy tego modelu. Oparcie posmarowałem obficie klejem i nałozyłem kawałek husteczki higienicznej, po czym od razu pomalowałem farbą koloru oliv gun. Czy wygląda to chociaż troche lepiej niż te oparcia gładkie, które proponuje academy?

 

7.jpg

 

Pierwsze zdjęcie było zrobione bez lampy błyskowej a drugie z lampą, dlatego różnica w kolorze

 

8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleić chusteczkę to i owszem, ale... :

1. Rozwarstwij chusteczkę i przyklej tylko jedną warstwę.

2. naciągnij dobrze chusteczkę, tak, aby nie było zbyt dużo i za dużych fałd.

3. Najpierw daj klejowi wyschnąć, a dopiero później maluj.

 

TUTAJ masz jak mi to wyszło, jeszcze przed malowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.