Skocz do zawartości

[humvee] M998 Desert Patrol - Italeri 1:35


Qdłaty

Rekomendowane odpowiedzi

No i tak nudziłem aż w końcu zaczynam. Desert Patrol jaki jest każdy wie: do kitu. Poza standardowymi babolami jakie zafundowała Italerka, w tym wypadku tylna część nadbudowy jest, subtelnie mówiąc, do generalnego remontu.

 

Model będzie budowany z pudła. Ostatnio coś tracę cierpliwość do blaszek, a muszę ją na polskiego 1044 zachować. No ale żeby nie było tak prosto, przebuduję budę aby odpowiadała oryginałowi. Czyli zmiana boków i tylnych drzwi oraz dorobię tylny zderzak. W kontekście przyszłych walk z polskim humvee, dorobię też, dla praktyki, wewnętrzną konstrukcję dachu (a przynajmniej taki jest zamiar). Podsumowując model będzie poligonem dla skreczu z plastiku drutu i innych surowców wtórnych (:piwo:).

 

Jeśli chodzi o malowanie to tak na prawdę jeszcze nie wiem. Na pewno nie cały oliwkowy. Waham się między trójbarwnym NATOwskim, a pudełkowym, wzorowanym na wzorach Federal Standards, które nie zostały wcielone w życie właśnie ze względu na powstanie NATO.

 

No i znane wszystkim zdjęcie pudełka:

P1240074.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Desert to fajny model (oczywiście jest dużo błędów),ale w Twoim wykonaniu może wyjść bardzo fajny humvee.Ja swojego deserta poprawiłem,wymieniłem koła na te z Academy i boki obładowałem plecakami.Powodzenia w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko koła mu zmień bo te zestawowe są tragiczne

 

wymieniłem koła na te z Academy

 

Kół po pierwsze nie mam, a po drugie, model i tak jest z pudła. Nie będę mu kół wymieniał. Poprawiam tylko bryłę. Tego chyba nie zapisałem wcześniej, ale model będzie zamknięty. Tylne drzwi też będą w formie jednej płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MERDC.

 

Jak zwykle pokręciłem nazwy. Dzięki za sprostowanie.

 

P.S.

Trochę nabałaganiłem z postami przez przypadek. Uprzejmie proszę moda o wycięcie poprzedniego posta. Dzięki z góry.

 

P.P.S.

 

Mam nadzieję, że darujecie mi to pionowe wgłębienie co jest po środku? Dość mocno utrudnia to "rzeźbienie" boków:

05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to baza zasadniczo złożona:

P1240077.jpg

P1240078.jpg

 

Teraz zacznie się rzeźbienie. Na rozgrzewkę dach (pałąki chyba mi za wąskie wyszły, ale trudno):

 

P1240079.jpg

P1240080.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to znalazłem prosty sposób na poprawienie boków budy. Na razie same zdjęcia gotowego boku, natomiast następnym razem drugi bok w fotorelacji wykonywania.

 

P1240082.jpg

P1240083.jpg

P1240084.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze to wygląda

Dzięki

 

Wrzuć fotorelację drugiego boku

Będzie, będzie. podejrzewam, że w przeciągu dwóch dni.

 

sprawdź porządnie przed malowaniem to szlifowanie

Szlifowanie jest ok. Już było szpachlowane i szlifowane. Zdjęcia wyolbrzymiają wszystkie rysy; farba to zakryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gitara

 

 

Jeśli chodzi o malowanie - masz okazję zrobić jakieś oryginalne, niepowtarzalne na półce. Takim jest na pewno oliwkowe (tak mógłbyś pomalować jeszcze chyba tylko prototyp RED-T z działkiem M242 Bushmaster), ale skoro nie chcesz, to idź trochę w sci-fi i zrób MERDC (w kamuflażu NATO to jeszcze będziesz miał pewnie kupę modeli). Tutaj masz do wyboru kilka rodzajów MERDC.

które nie zostały wcielone w życie właśnie ze względu na powstanie NATO.

Lekko nagiąłeś fakty, chyba że chodziło Ci o to, że Humvee "rozminął się" z MERDC - ten kamuflaż stosowano od lat '70 do 1984 roku, a pierwszy seryjny Humvee był już w trójkolorze NATO. W MERDC pomalowano jeszcze jeden z prototypów AM General:

AMGeneralHMMWVPrototype1983_2.jpg

AMGeneralHMMWVPrototype1983_3.jpg

a także np. prototyp General Dynamics, jednego z konkurentów w konkursie US Army:

GeneralDynamicsHMMWVPrototype_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko nagiąłeś fakty...

Tak, za duży skrót myślowy. Chodziło mi o to właśnie, że humvee nie załapały się bo w czasie gdy wchodziły do produkcji, weszła standaryzacja NATOwska.

 

No to teraz zbieram Wasze sugestie odnośnie malowania. Które z linku który podał Kuba będzie najciekawszy? Dla ułatwienia jeszcze raz LINK.

 

Zauważcie ciekawostkę: Italeri zrobiło model "Desert Patrol", a tak na prawdę podane w instrukcji kolory (Field Drab, Dark Green*, Sand**, Black) odpowiadałyby raczej nazwie "Winter Patrol", gdyż jest to ostatnie zestawienie w tabelce z linku.

 

* jeśli chodzi o nazwę, to Italeri nazwało to w instrukcji Dark Green, ale wg FS jest to kolor 34079 czyli dokładnie Forest Green (MM 1713). Dark Green wg FS ma numer 34102 lub 34082(MM 1710).

 

** Kolor Sand z instrukcji nie odpowiada odcieniem kolorowi z FS. Wg numeru FS powinno być 30277 lub 33303 czyli MM 1704, natomiast w instrukcji podany jest MM 1706.

 

Konkludując gwiazdki, jeśli ktoś chce rzetelnie zrobić model zgodny z kolorami FS, to powinien sprawdzać instrukcję z linkiem podanym przez Kubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko który to jest schemat z tej tabeli?

To jest chyba właśnie ten ostatni, czyli: Winter, US & Europe, verdant; Forest Green, Field Drab, Sand, Black, tylko że chyba troszkę spłowiały już jest ten jeepek.

 

Swoją drogą, ja nie wiem w którym miejscu ten kamuflaż jest zimowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to obiecana instrukcja do poprawienia boku. Wyszło mi 8 etapów/zdjęć, wiec w tylu punktach berdzie opis, a zdjęcie poniżej.

 

 

 

Jest to bardzo prosta metoda, która średnio zaawansowanemu modelarzowi zajmie około 15 minut na bok (nie liczę czasu schnięcia kleju i szpachli). No to jedziemy:

 

1) na elemencie z zestawu rysujemy sobie kształt tego zagłębienia,

2) następnie skalpelem (najpierw przy linijce) przecinamy 3 boki: lewy, prawy i dolny,

3) górę nacinamy troszkę (nie przecinamy!) od wewnątrz. Zabieg ten ma na celu, aby wyginając środek, część zgięła się tam gdzie chcemy, a nie tam gdzie plastik jest najsłabszy,

4) wyginamy środek do środka.

5) przygotowujemy pasek plastiku o szerokości 2mm. Długość prawie dowolna, grubość - ja użyłem 0,25mm i taki będzie chyba najodpowiedniejszy,

6) przyklejamy go tak jak widać na zdjęciu i czekamy aż klej dobrze zaschnie,

7) odcinamy nadmiar i uzupełniamy ewentualne ubytki szpachlą,

8) bierzemy drobny pilniczek i szlifujemy nierówności szpachlę itd., oraz krawędzią (w moim przypadku tak się dało) wyszlifowujemy to pionowe zagłębienie po środku.

 

instrukcjabokDP.jpg

 

No i koniec.

 

P1240097.jpg

 

Teraz wystarczy dorobić zaczepy pod plecaki i/lub plecaki i jest gitara. osobiście z jednej strony dodam zaczepy i paski, a z drugiej będą plecaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapowiada się fajny desert

Dzięki, cieszę się że się podoba. Robię go z pudła więc specjalnie "zupgradeowany" nie będzie. Zawsze można jeszcze dać blaszki, koła, a moje przeróbki dotyczą tylko bryły pojazdu i poprawy największych błędów producenta.

 

Swoją drogą, wybrałem malowanie. Będzie MERDC Summer Vedant, czyli z FS: Forest Green, Light Green, Sand, Black.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię go z pudła więc specjalnie "zupgradeowany" nie będzie. (...) moje przeróbki dotyczą tylko bryły pojazdu i poprawy największych błędów producenta.

I to już wystarczy, żeby to był całkiem przyjemny model. No i będzie to chyba pierwszy model tej wersji z prawidłową budą, jaki widziałem w sieci. Nie zapomnij tylko o tylnym zderzaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij tylko o tylnym zderzaku.

Pamiętam. Patrząc na zdjęcia, wydaje się trochę prostszy w konstrukcji niż te współczesne. Nie ma dodatkowych płytek, jest tylko kilka śrub...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.