Skocz do zawartości

Maszyny Zdobyczne - temat główny


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

1.Nazwa projektu grupowego: Zdobyczne maszyny.

 

2.Ramy czasowe: 1914-2010

 

3.Założenia projektu : Projekt ma na celu, przedstawienie jak najszerszego wachlarza wszelkich maszyn zdobycznych.

Prezentowane będą maszyny :

zdobyte w walce

przejęte po podbiciu kraju

które zostały internowane.

przejęte po powstaniu kraju po na byłych okupantach lub zaborcach

zdobyte pozyskane nielegalnie

 

Każdy wystawiony model w warsztacie/galerii musi zostać jak najdokładniej opisany.Temat w którym zostanie pokazany model lub jego budowa musi zawierać historię danego egzemplarza, a w przypadku jej braku.Twórca powinien podać podstawy (artykuły, zdjęcia, filmy etc.) do wysnucia wniosków jakie skłoniły twórcę do wykonania modelu w ten konkretny sposób.

 

W projekcie będą prezentowane maszyny wszelkiego koloru i maści. Samoloty, Okręty, Pojazdy wszystkich rodzajów.

 

UWAGA

Nie będziemy przyjmować zgłoszeń maszyn w malowaniach fikcyjnych np. Rosyjskiego F-117, Fińskiego P-24, Polskich Pz.VI itp.

 

4. Uczestnicy projektu:

Lotnictwo:

-Paranoid

Hawker Hurricane Mk.IIb 64 Sentai Chiang-May , Marzec 1942

1/72

-Botan

RWD-8 Łotewskie Siły Powietrzne 1939-1940 1/72

-Moses

Jak-23,Ił-10,Jak-9P USAF 1/72

Ki-61 Hien - USMC 1/48

-Black616

PZL-37 A i B Rumuńskie siły powietrzne 1940-1944 1/72

 

Pancerka:

-krzychu-onisk

Pz.Kpfw. III J. Pułk Ułanów Karpackich. Egipt, lipiec 1942

-reggy

KW-1 mod.1940 w służbie niemieckiej 1/35 viewtopic.php?t=22278

Stug III ausf.G w służbie radzieckiej 1/35

-artoor_k

King Tiger w służbie amerykańskiej, Battle of Bulge w 1944, 1/48

 

Przewiduję się dalsze poszerzanie grona członków i powiększanie liczby modeli wystawianych przez dotychczasowych użytkowników

 

 

5. Czas trwania projektu od 12.07.2010 do 12.07.2011.

Warsztaty projektu proszę oznaczać przez [ZDOB], a galerię [G][ZDOB].

 

Wszelkie zgłoszenia do projektu wklejajcie w tym wątku.

Prośby o przyklejenie jakiegoś tematu bezpośrednio do mnie przez PW.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, chociaż raczej znam odpowiedź, ale wolę się upewnić: czy muszą to być koniecznie maszyny ZDOBYTE w wyniku walk, czy może się wcisnąć maszyna pozyskana drogą - nazwijmy to umownie - pokojową? Mam taki jeden model, który sobie leży w szafie i na BF III czeka, ale jak nie ma to może tutaj go wcisnę...

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym sęk że niezbyt...

Dobra, widzę że nie utrzymam tajemnicy - chodzi mi o egipskiego Hurricane'a. Niby na siłę da się podciągnąć pod trzeci punkt.. ale jak piszę, na siłę.

Poczekam na werdykt Rady Starszych

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REAF - Royal Egyptian Air Force - "otrzymała" od Brytyjczyków po 20 Hurrych Mk. IIB i C w 1944 roku... tylko właśnie nie znam szczegółów tego przekazania, wiem tyle, że Bryci się niespecjalnie palili do oddania tych maszyn.

 

Jak mówiłem, nie ma parcia na akceptację, jak będzie - to fajnie, jak nie - poczekam sobie na inny projekt

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że ktoś jest zainteresowany egzotycznymi Hurricane'ami. Sam mam kalkomanie print-scale i zamierzam kiedyś zrobić Egipskiego. w monografii aj-pressu

 

A więc w latach 30-tych kraje będące pod kontrolą Wielkiej Brytanii jak Egipt (formalnie niepodległy ;] ) wysuwały różne żądania. Żeby zrobić żądaniom zadość pozwolono im stworzyć małe siły powietrze. Ważną rolę do tej pory w utrzymaniu wielkiego imperium pełniło lotnictwo. Nawet trochę starych dwupłatów wystarczyło w wypadku jakieś rebelii do jej zdławienia. Z tego powodu Anglicy nie bardzo mieli ochotę dawać potencjalnym buntownikom myśliwce do ręki, więc dawano je w małych, wręcz śladowych ilościach. Od jesieni 1942 roku oddano im 20 Hurricane'nów. Służyło głównie do szkolenia, po wojnie je zezłomowano, 4 służące do rozpoznania meteorologicznego były używane do 1947 roku.

 

Niestety w takim wypadku jakoś pod nic nie da się podciągnąć.

 

Ale zdobyczne Hurricane'ny były w takich krajach:

Irlandia-internowane

Belgia-trzy internowane nie licząc zakupionych

włochy-jeden ex-jugosłowiański produkcji zmaj

Niemcy

Finlandia - jeden składak z dwóch zdobycznych maszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Krążyłe wokół tematu, aż się w końcu zdecydowałem. Jeśli można to bym prosił dopisać mnie do projektu.

Zamierzam zmajstrować Panzer IV J, w barwach LWP, wyremontowany w 24 batalionie naprawczym i wcielonegy do 5 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 6 Dywizji Piechoty. Skala 1/72.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Tak z czystej ciekawości...będzie jakaś ankieta czy głosowanie?

Po 2 latach ?

 

Też racja...ale pasowałoby jakoś zakończyć ten projekt. No chyba że będzie wisieć tak jak "Wrzesień '39"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.