Skocz do zawartości

VW Kubelwagen z działkiem Flak 38 - 1/72


wosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem Wam przedstawić ciekawostkę II WW jaką niewątpliwie jest VW z zamontowanym działkiem Flak 38. Do jego stworzenia zainspirowała mnie znaleziona przypadkiem stronka, na której został przedstawiny model takiego "okazu". Jako, że jestem człowiekiem małomównym, ale dociekliwym zacząłem grzebać po internecie szukając informacji o tym czy coś takiego mogło powstać. Przecież to autko samo w sobie ważyło jedynie 725 kg więc czy mogło dżwigać na sobie działko o wadze ponad 400 kg ? Na dodatek działko powinno strzelać !!! W końcu trafiłem na interesującą mnie informację na zagranicznym forum. Według informacji udostępnionych przez tamtejszego użytkownika można przeczytać m.in. o tym, że znalazł artykuł opublikowany w czasopiśmie wydanym przez "Museum für historische Wehrtechnik e.v in Röttenbach near

Nuremberg , Germany vol Nr. 32 of January 1992" w którym to napisano:

 

Artykuł powstał na postawie relacji byłego żołnierza 9 (FLA) schawdronu, Pz.Gren.Rgt.21, 24.Pz.Div, który to twierdzi, że

 

.. Na wiosnę 1943 roku jednostka posiadała testowy pluton w skład którego wchodziły:

 

1.) 1 x Kettenkrad jako ciągniki do 2 cm Flak 38

2). 2 x VW-Kubel, ze zmodyfikowaną i wzmocnioną platformą, każdy z zamontowanym flak38

3). 1 x VW-Schwimmkubel, ze spawaną wanną i zamontowanym 1 Flak 38, ( takie zdjęcie istnieje i poniżej je zamieszczam)

 

Wszystkie w/w działka były używane bez tarczy ochronnej.

 

 

Mnie interesuje poz.2

 

Kubelwageny zostały wyposażone w dodatkowe płyty jak i wzmocnione osie. Wielkość pojazdu nie została zmieniona. Prędkość na drodze z kierowcą, ładowaniczym i strzelcem (tylko 3-4 magazynki amunicji) ~ 70 km (~ 40 mph). Kierunek ognia tylko do przodu i do tyłu bez możliwości strzelania na boki gdyż pojazd nie był wyposażony w odpowiednie łapy do stabilizacji. Pojazdy te nie były wykorzystywane na polu walki lecz jedynie jako pojazdy szkoleniowe we Francji i Włoszech w 1943 roku. W rosyjskim terenie samochody były bezużyteczne. Po krótkim okresie użytkowania działka zostały zdemontowane i samochody były wykorzystywane jako transportery żywności pomiędzy frontem a służbą zaopatrzenia

 

Tyle informacji, które udało mi się znależć.

 

Teraz obiecana fotka schwimmkubela

 

0_ac6f_8efae071_XL.jpg

 

.... króciutka relacja z budowy modelu ( tylko tyle posiadam ). VW z Italieri, działko bodjże ACE

 

DSC_0033a.jpg

DSC_0037a.jpg

DSC_0038a.jpg

DSC_0039a.jpg

DSC_0043.jpg

DSC_0044a.jpg

DSC_0045.jpg

 

.... i efekt końcowy

 

DSC_0180a.jpg

DSC_0183a.jpg

DSC_0182a.jpg

DSC_0181a.jpg

DSC_0179a.jpg

DSC_0184a.jpg

 

 

Mam nadzieję, że zostanie mi wybaczone pomieszanie działów : warsztat - galeria - historia, ale na dzień dzisiejszy to wszystko co posiadam na ten temat

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny, ciekawy model.

Super pomysł na cos oryginalnego.

Sama podstawka troszke malo staranna.

 

Dzięki za dobre słowo

Co do podstawki to wiem, że krzywizny wybrzuszeń terenu trochę rażą, ale w rzeczywistości nie jest tak tragicznie .... chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za pomysł! Mam jednak wątpliwości co do mocowania flaka, w szczególności chciażby dlatego, iż jest on przymocowany do tylnych...błotników.

Nie mniej jednak pomysł świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za pomysł! Mam jednak wątpliwości co do mocowania flaka, w szczególności chciażby dlatego, iż jest on przymocowany do tylnych...błotników.

Nie mniej jednak pomysł świetny.

 

Nie do końca się z Tobą zgadzam. Co prawda jest to luźna interpretacja pojazdu ponieważ nie udało mi się znaleźć żadnej fotografii na której byłby on uwieczniony ( znalazłem jedynie opis, który na wstępie dodałem) ale założyłem że właściwe podparcie działka to skrzynia na której leży natomiast przyspawana belka stalowa ma służyć jedynie jako "hamulec" dla odrzutu po strzale. Być może pojazd wogóle był pozbawiony postawy obrotowej tak jak to widać na schimmkubelu, ale to już inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może pojazd wogóle był pozbawiony postawy obrotowej tak jak to widać na schimmkubelu, ale to już inna sprawa

Również skłaniałbym się ku takiej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Logika wskazywał by pominięcie trójnożnej podstawy działa w tym przypadku , zawsze to ładnych pare kilo mniej szkoda że nie ma żadnych fot czy szkiców takowego kubelwagena :-( Sam model jak dla mnie ciekawy bo i poszukać i pokombinować ciut trzeba było a wszystkie pelotki na cięzarówkach są super.Dla mnie ta konfiguracja to zupełna nowość :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

No niech mnie artyleria bije. Takiego cuda to jeszcze nie widziałem. Rewelacyjny pomysł, wykonanie i ta dioramka. Gratuluję, świetna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetna robota! przyjemna dla oka, a o takim cudaku też nie słyszałem. Duży plus za notkę historyczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo .... stary temat powraca na pierwsze strony To cieszy. Dziękuję za opinie.

Dla Waszej informacji powiem jeszcze, że nadal poszukuję materiałów na temat tego cudaka, bo było prawdopodobnie gdzieś dostępne zdjęcie, ale link przekierowujący niestety nie działa, ale może kiedyś ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie extra. Roślinki to Kolega sam robił czy to roślinki "Polaka"??

Trawka elektrostatyczna GaleForce, drzewko drut miedziany i siatka Polaka, krzaczek Polaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak to wszystko złączyłeś, żeby nie wyglądało jak po prostu wsadzone? Bo bardzo ładnie to zrobiłeś.

Jak widać na pierwszych zdjęciach działko było praktycznie gotowe zanim przerobiłem kubelwagena. Potem to już tylko linijka i przycinanie tyłu VW żeby to się wszystko pomieściło czyli trochę "gimnastyki" i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.