Skocz do zawartości

Vespa 125 CC Primavera [Italeri, 1:9, 4603]


Constructor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Skuszony skalą i ceną postanowiłem zakupić sobie model Vespa 125 CC Primavera firmy Italeri. Ostatnio spaprałem kilka modeli, więc postanowiłem poprosić o pomoc kolegów modelarzy w sklejaniu tego modelu. Mam nadzieję, że uda mi się nauczyć czegoś nowego i uniknąć błędów popełnianych do tej pory.

 

Na poczatek foto wszystkich elementów modelu.

 

P5221447.JPG P5221436.JPG P5221438.JPG P5221440.JPG

P5221439.JPG P5221441.JPG P5221442.JPG P5221444.JPG

P5221445.JPG P5221446.JPG

 

Bardzo liczę na waszą pomoc i podpowiedzi w sklejaniu tego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Skuszony skalą i ceną

Hmmmm...jakaś taka kusicielka ta Vespa - ja również wymienionym przez Ciebie argumentom nie potrafiłem się oprzeć.

 

A bardziej serio, to silnik po sklejeniu ciężko wchodzi na miejsce - przez to, tylny amortyzator właściwie nie pracuje. Krzywo była spasowana osłona nóg kierowcy - sporo się tu napociłem. Beznadziejnie mało jest powierzchni do sklejenia przedniego wahacza (albo raczej całego przedniego zawieszenia) z błotnikiem. Na tym "dyszlu", który ma kierowca między nogami, był niezły rów - poszło sporo szpachli. To tyle uwag budowlanych tak na szybko. Czeka Cię trochę kombinacji, niezbyt trudnych, ale upierdliwych. Cóż mogę dodać...nie wiedziałem, że znam tyle słów po łacinie!!!

 

Jako materiał propagandowy polecam:

1. http://www.alfabb.com/bb/forums/other-italian-cars/155392-1956-vespa-125-normale-fender-light-3.html

2. http://www.modellismo.net/forum/statico-work-progress/58076-moto-vespa-125-primavera.html

 

Mam jeszcze w formacie pdf książkę serwisową lub podręcznik użytkownika. Jak masz ochotę, to podaj maila na pw, to Ci ją podeślę.

 

Pozdrawiam

CeGie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za miłe słowa Dzięki również za linki, które na pewno się przydadzą

 

Co do samego modelu, to wczoraj powycinałem części. Udało mi się złożyć model "na sucho". W niektórych miejscach model przejawia cechy "quick snap". Szkoda, składać model w tej skali tak jak zakładał to producent

 

Oczywiście model będzie wymagał całego zapasu szpachli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Panowie, czy ktoś z was miał do czynienia z tym modelem?! Jestem w trakcie klejenia tego szrota i szlag mnie już trafia! Wiem, że Italeri nie jest dobrą firmą, ale to co ma miejsce przy tym modelu woła o pomstę do nieba.

 

Problem polega na łączeniu części. Tego badziewnego plastiku nic nie chce spoić. Próbowałem już kleje Revella, Tamiya, Chematica, nawet bawiłem się nitro i kawałkami plastiku. Nic nie chce chwycić! Czekam nawet 24h żeby klej wysechł i dalej się rozpada wszystko.

 

Próbowałem rozciągać ramki nad świeczką, ale takiego smrodu nigdy w życiu nie czułem! Plastik pali się a nie topi!

 

Czy ktoś miał podobny problem? Jak nie przy tym, to może przy innym modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś CA?

Też nie zawsze chce chwycić. Powierzchnie oszlifowane, odtłuszczone i dalej nic.

 

Po tylu latach... myślałem, że już stoi na półce!

Ja używałem Revell Contacta - bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś CA?

Też nie zawsze chce chwycić. Powierzchnie oszlifowane, odtłuszczone i dalej nic.

 

Po tylu latach... myślałem, że już stoi na półce!

Ja używałem Revell Contacta - bez problemów.

 

Wiesz co, Contacta też dawał radę, np. przy karoserii nie było problemów. Problem pojawił się przy silniku, srebrne części nie łączyły się ze srebrnymi.

 

No niestety, po tylu latach. Życie. Cały czas coś mnie odrywało i odrywa od modeli. Jak nie remonty to praca. Potem syn się urodził (2-gi). Sam ubolewam nad tym, że nie mam tyle czasu ile bym chciał na klejenie.

Chciałem też podejść do tego modelu bardziej na poważnie i podorabiać to i owo co pominął producent. Ale po tej wpadce z klejem odpuściłem sobie takie zabawy i skleję go "prosto z pudła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem pojawił się przy silniku, srebrne części nie łączyły się ze srebrnymi

 

To nie klei Ci się plastik, czy "chrom" na plastiku?

Chrom zawsze trzeba zeskrobać w miejscu klejenia, bo tego żaden klei nie sklei i to obojętnie której firmy będzie model.

PS. Swojego czasu za 100 zł kupiłem rozpoczęty model Harleya w 1:6 Tamiyi, który w sklepie kosztuje ok. 800 zł. Widać było, że gościu koniecznie chciał skleić "chromowany" silnik i mu nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem pojawił się przy silniku, srebrne części nie łączyły się ze srebrnymi

 

To nie klei Ci się plastik, czy "chrom" na plastiku?

Chrom zawsze trzeba zeskrobać w miejscu klejenia, bo tego żaden klei nie sklei i to obojętnie której firmy będzie model.

PS. Swojego czasu za 100 zł kupiłem rozpoczęty model Harleya w 1:6 Tamiyi, który w sklepie kosztuje ok. 800 zł. Widać było, że gościu koniecznie chciał skleić "chromowany" silnik i mu nie wyszło.

 

Części są: umyte, przeszlifowane, i nie są chromowane. W zestawie jest kilka wyprasek: czerwone, czarne, srebrne, chromowane i gumowe. Srebrne i czarne tworzą silnik. Polecam fotki z in-box'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie mam pomysłu...

Na pewno używałem Contacta, ale też Wamodu z igłą. Pewnie nie ma różnicy, a i nie pamiętam, którym te srebrne/szare elementy kleiłem.

Dziwne...

Wiem coś o notorycznym braku czasu. Ale to chyba domena każdego sklejacza...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie model mam na ukończeniu.

Przyznam, że czegoś takiego nie widziałem.

Części jakby chwytały, ale po jakimś czasie odpadały a po między nimi pozostawała "folia" z kleju.

Skończyło się na zalewaniu części Chematikiem.

Widziałem, że tego szrota przejął Revell - na szczęście oni używają lepszego plastiku.

 

Gdyby ktoś mi jeszcze pomógł w doborze koloru. Który producent może mieć podobny kolor?

3862ce315e663b54d1f418f5d572c7a4--vespa-lxv-vintage-vespa.jpg

 

maxresdefault.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Master 2709 light ivory zacny kolorek

Dzięki Jeszcze trafiłem na Ivory ale z Humbrola w akrylu. Zobaczymy jak to wyjdzie

Jeszcze szukam identycznego koloru jak ta zieleń w Italeri

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałeś pod uwagę mieszalni lakierów ?

Tam za kilkanaście złotych zrobią Ci 100 ml koloru, jaki sobie zażyczysz.

Zwykle wystarczy podać markę i rocznik pojazdu (u mnie tak jest).

Wyjątek stanowią metaliki. Nie polecam ze względu na zbyt dużą ziarnistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałeś pod uwagę mieszalni lakierów ?

Tam za kilkanaście złotych zrobią Ci 100 ml koloru, jaki sobie zażyczysz.

Zwykle wystarczy podać markę i rocznik pojazdu (u mnie tak jest).

Wyjątek stanowią metaliki. Nie polecam ze względu na zbyt dużą ziarnistość.

 

Wiele razy brałem pod uwagę. Niestety mieszkam w takiej wiosce (Świnoujście), że o takich luksusach muszę zapomnieć. Musiałbym jechać nad morze do Szczecina. Raczej nieopłacalne. Kiedyś był u nas sklep lakierniczy. Kupowałem tam nawet farbę, ale najmniejsza pojemność to była puszka spray'u o pojemności chyba 200 ml.

 

Jeżeli chodzi o karoserię to mam już Ivory z Humbrola i tym się pobawię. Tak jak wspomniałem, próbuję dobrać kolor podobny do zieleni z włoskiej flagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam moje wypociny Postaram się w trakcie malowania pokazać lepsze fotki. Na razie położyłem podkład. Teraz poprawiam to czego nie było widać przed podkładem.

rvesw3pqZxU5NPD0pzTpuz5DOm2y3ojUb8O_wv_2035A16VFsbL1duTcMpdhaq3s37VPMjkisegqDUVyKE4Pia-Zw_cgZgRdYpvkVbsCV_NPApBw5hrdtzGHJC77mKN0kpA5idLonXHMtGd9bnxvenzVP6wnX-GHUZ5Fug_0LWMprP7sx7KpZ42FRfqDqxrE9FnsWgmPWUNMFjlCpHQJaDTYv5ncCbLmhyBClQLfs8hHekqAfnch57D_AOVQb5pYWtGbcsrNqOadwUxfS_FykZFvQDW8Qw4k9heyGoa-7H8ldxT5oO4YQg-oPWO2aIpxt2EIy6EJF87yXU6Q5fYy_enkmL7b8cFymbUu0tlofzJP0sPzSdHi5ej9hErgMcapz9c1b2M5XPFm2IHyPdltqoPa4o2OlMoN0amUV4aL-RFaa1-7K5rxzYJL5kMepvtafHATvhHKtM4MoBhJRYrKvRk5vkt5YPwj6291bjmWHNCt9iQLIuuxBlUmZEy77M5GFCHeli5Gv0F1kzLE8F0qbhxMB6AR91DekDFqNOtepVNSk0Fxolb5qtmid6jj8pBfXnTg_CBldhwb_LVI0P7OYhlGysetttQFv10Dt5g=w1122-h841-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.