Skocz do zawartości

[model z zapałek] IJN Fuso


Marcin.K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w świątecznym klimacie ;).

 

Zastanawiałem się czy prowadzić tutaj tą relację, ale co mi tam. Od października z przerwami buduję z zapałek model japońskiego pancernika o ładnej nazwie Fuso.

Dlaczego ten model - jakiś rok temu dostałem jako prezent model kartonowy tego okrętu wydawnictwa Military Model (stan na 1944), który leżąc przez rok, kusił mnie, więc postanowiłem ulec ;). Do tego złożoność modelu będzie dla mnie dużym wyzwaniem.

 

Model jest budowany z zapałek co oznacza, że każdą częśc muszę samodzielnie spreparować, co czasami jest dość złożone i trudne. Szczególnie, że mam tylko jakąś zbieraninę dziwnych patyczków

 

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=492;image

 

Minusem jest oczywiście ich wygląd, który może trochę obiegać od ich normalnego wyglądu, co nazywam dopuszczalnym odstępstwem od normy ;)

 

Sam model został powiększony i jego długość wynosi 162 cm, ponad 30 cm dłuższy niż budowana kiedyś USS Arizona. Co prawda mam w planach większe modele Yamato i USS Missouri, ale to odległa przyszłość.

Początkowo chciałem wykonać wręgi z zapałek, co jednak by przedłużyło prace nad kadłubem o co najmniej 2 miesiące i byłoby raczej bezcelowe. Po zbudowaniu tekturowego potwora chęć do wykonania wręg z zapałek całkowicie mi odeszła i został szkielet z tektury.

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=429;image

 

Obklejanie takiego kolosa jest dosć żmudne, więc postanowiłem zrobić sobie przerwę i wykonać któryś z mniejszych elementów okrętu.

Zacząłem od budowy komina

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=458;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=462;image

 

Budowa nawet w tej skali sprawiła trochę problemów, bo wyginanie małych patyczków jest jak chodzenie po polu minowych - albo się wygnie albo złamie;). Chociaż tutaj zazwyczaj złamie

Dla porównania zapałka i taki maluch. Niby w plastiku są i mniejsze części, jednak drewno to drewno.

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=494;image

 

Kilka fotek stanu tego fragmentu na dzień dzisiejszy:

?action=dlattach;attach=469;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=472;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=474;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=476;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=480;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=484;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=486;image

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=488;image

 

Reflektorki

index.php?action=dlattach;topic=62.0;attach=496;image

 

Brakuje paru drobiazgów, które są w trakcie produkcji. Na koniec porównanie z Arizoną:

?action=dlattach;attach=489;image

 

To chwilowo tyle, będę cos wrzucał w miarę postępów prac, mimo że na warsztacie mam różne 4 modele.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - fajna sprawa kiedys była moda na domki i inne budowle z zapałek .to teraz moze sie na pływadła przeniesie ...

 

PS.mozesz ta Arizonke przedstawic nam ?

 

 

...powodzenia

 

 

PS.liczysz zapałki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście, że RUCH zawsze blisko

 

A ode mnie - zawsze chylę czoła przed tego typu dziełami, bo słowo "model" jest chyba zbyt skromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - fajna sprawa kiedys była moda na domki i inne budowle z zapałek .to teraz moze sie na pływadła przeniesie ...

 

W tej kwestii niestety nic się nie zmieniło, i wątpie żeby sie szybko zmieniło, mimo internetu, który pozwala wyłapać ludzi o takich zapałczanych upodobaniach. Natomiast zamiast domków na potęgę buduje sie teraz wątpliwej urody stadiony z zapałek.

 

boże ile ty tych zapałek kupujesz? Do hurtowni jeździsz?

 

Kupuje w dziesiątkach tysięcy patyczki bez siarki zamawiając na popularnym serwisie aukcyjnym lub bezpośrednio u producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
cudo! jak rozumiem, kleisz zapałki wikolem ?

 

Vikol +kleje CA, z rzadka polimerowy.

 

A ja mam do doświadczonego kolegi takie pytanie: czy według Ciebie bolidy F1 z zapałek są trudne dla kogoś, kto zazwyczaj używa ich do podpalania różnych rzeczy?

 

Jeśli będziesz chciał wykonać taki model w skali 1:1 jak ten facet to mogą być problemy . Jeśli mniejszy to kwestia "doświadczenia modelarskiego" niekoniecznie w zapałkach oraz jako takiej wyobraźni;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Po przerwie wróciłem do budowy modelu. Na pierwszy ogień poszły działa okrętowe, co uważam za najciekawszy element okrętu. Postanowiłem pobawić się w jak najmniejsze szczegóły, co ze względu na budulec było utrudnione.

 

Jeden z elementów działek p.lot. Niestety, wychodziło mi 1 na 3 zrobionych reszta się gięła, odkształcała lub rozpadała.

dsc01919.jpg?i=1177254885

 

Same działka składają się z ok 25 osobnych elementów każde:

 

dsc01926.jpg?i=988986091

dsc01922.jpg?i=748257109

dsc01923.jpg?i=1010206105

dsc01924.jpg?i=1666185445

 

Na żywo wyglądają lepiej niż na zdjęciach;)

 

Powstały też sama artyleria główna, na zdjęciach razem z p.lot.

 

dsc01930.jpg?i=578357649

dsc01933.jpg?i=1996064462dsc01935.jpg?i=535666921

dsc01934.jpg?i=45667389

 

Wykonałem 5 elementów, 6 właśnie schnie:

dsc01931.jpg?i=1807649845

dsc01932.jpg?i=749413776

dsc01936.jpg?i=185324276

 

W międzyczasie zabrałem się za najwyższą 10 poziomową nadbudówkę. Swoją drogą zastanawiam się co brali/pili/palili konstruktorzy jak go projektowali, bo chyba bardziej skomplikować sie nie dało tych kształtów

 

 

dsc01939.jpg?i=1964940485

dsc01938.jpg?i=1840317097

dsc01940.jpg?i=456373034

dsc01941.jpg?i=903115926

 

 

Chwilowo tyle, w ciągu 3 dni powinienem skończyć działa, więc i update relacji będzie częściej niż co 4 miesiące;).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

aaa i nie wiem czy było gdzieś poruszane - ale może też uznasz za stosowne wspomaganie sie wykałaczkami ?

zawsze to już obrobione na okrągło...

 

Kiedyś używałem wykałaczek, teraz staram się wykonywać wszystko w zapałkach. Chociaz cenie sobie wykałaczki z bambusa, świetny materiał na wszelkie barierki lub inne bardzo cienkie elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie sadziłem, ze ktoś to jeszcze czyta ;)

 

Miałem mały kryzys przy konstrukcji tego modelu, więc zszedłem na ląd i powstał model samobieżnego działa M16 MGMC

 

 

dsc02000.jpg?i=1670105280

 

To tak na marginesie:)

 

Co do okrętu powstały kolejne poziomy nadbudówki

dsc01974.jpg?i=1682276903

dsc01965.jpg?i=1411395572

dsc01967.jpg?i=948202111

dsc01969.jpg?i=647

dsc01966.jpg?i=1244997628

 

plus parę szczegółów na działach. W tym tygodniu może coś wrzuce.

 

 

normalnie jestes dla mnie Bogiem:)

:)

tylko szkoda, że bezrobotnym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.