Skocz do zawartości

Nowe kalkomanie na Mig-21 ,Mig-29 ,Su-22


em

Rekomendowane odpowiedzi

Nie twierdzę że kalki ogólnie są do niczego tylko stwierdziłem że są średniej jakości bo niektórych elementach jest wyraźnie widoczny sitodruk(jak np numer 9483,czy koniec godła z orłem). Kwestia indywidualna czy komuś to będzie przeszkadzać czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czując się nieco wywołany do tablicy przez Kol. Yunga informuje, że poprawiłem nieścisłość w recenzji, wszak ja zaznaczyłem MiG-21 to nie moja bajka (wystarczy czytać ze zrozumieniem) i nie siedzę w "Rurkach".

Zgadzam się również z przedmówcami w kwestii nowej świeckiej tradycji - jeszcze nie było w Polsce produktu modelarskiego, który nie zostałby zjechany na forach internetowych. Mam natomiast propozycję dla wszystkich którzy tylko i wyłącznie ograniczają do hołdowania tej tradycji - opracuj lepsze kalki, wypuść na rynek model do klejenia wydaj zestaw do konwersji lub inny produkt. Chętnie zobaczę i zaręczam, że dostrzegę w nim raczej pozytywy. Tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się również z przedmówcami w kwestii nowej świeckiej tradycji - jeszcze nie było w Polsce produktu modelarskiego, który nie zostałby zjechany na forach internetowych.

Ja to widzę inaczej. Świeży przykład

Caracal Decals - MiGi-29 "Heroes of Kościuszko", 1:48

Recenzja pochlebna, z grubsza nikt niczego nie wytyka, większość jest zgodna. A że przy okazji dostało się krajowej IPMS Świdnica... cóż wypuściła gniota to musi się liczyć z taką reakcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zrobić małe porównanie kalek omawianej firmy z tym co oferują nam nasi producenci (obcy również).

img0015oqu.jpg

img0016pw.jpg

Natomiast ten zestaw kalek nie budzi już takich emocji zobaczymy jak będzie wyglądał na modelu.

img0028atd.jpg

Krajowy weteran i jego skromny zestaw oznaczeń,trochę grube i wymagające obcinania ale...img0019vv.jpg

img0020ep.jpg

Potentat w dziedzinie ilości i jego koncepcje oznaczeń,można też dojrzeć pewne niedoskonałości.

img0026kg.jpgimg0024nka.jpg

Jeszcze jeden przykład od tego samego producenta,tak jak wyżej zauważyć dają się drobne niedoskonałości.

img0023bgq.jpg

Na koniec producent wschodni a żółte obwódki wokół znaków nieodparcie przypominają te z modeli jeszcze Czechosłowackiego KP.Dodam tak tylko dla informacji iż ten model trochę u mnie już leżakuje i być może stąd te pożółknięcia,ale niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalka do zvezdowego bisa jest słaba, takoż samo do np. Mi-24 czy Su-24.

 

Dzisiaj dostalem swoj zestaw do F-13 w 48, wyglądają najzupełniek przyzwoicie, dobre wypełnienie (pokrycie) kolorem, aczkolwiek jak na moj gust odcień zbyt bordowy.

 

Dodam, ze omylkowo mi przyslany zestaw w 32 byl duzo gorszej jakosci (słabe pokrycie kolorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarły do mnie kalkomanie.

Zestaw do MiG-21bis i MiG-29 (skala 1:72).

Spróbuję bez kadzenia autorom i jednocześnie bez polskiego, tak lubianego przez wielu, biadolenia na wszystko, pokrótce przedstawić "PLUSY" i "MINUSY" otrzymanych kalkomanii.

 

MiG-29

PLUSY:

1. Czytelna, bardzo przejrzysta instrukcja malowania i oznakowania

2. Instrukcja i opis po polsku. Wreszcie ktoś pomyślał, by polskie malowania opisać po polsku (choć jest też niezrozumiała niekonsekwencja, bo kalki nazwano MiG-29 in Polish service... )

3. Kartonik zawiera 5 malowań, w tym jedno specjalne, co przy cenie 20zł jest sporym plusem.

4. Małe godełka, czyli Syrenki są w zasadzie ok, choć brak im nieco subtelności i zdecydowanie niedopracowane są skrzydełka.

5. Malowanie specjalne (godło na górną powierzchnię) wygląda ładnie i czytelnie. Choć kolor tła wydaje się nieco za ciemny.

 

MINUSY:

1. Brak jest na instrukcji rysunku spodnich powierzchni skrzydeł z umiejscowieniem szachownic

2. Sporym babolem jest błędny opis malowania samolotu n/b 70. Podano, że malowanie okolicznościowe zrobiono w 1990r. z okazji 70-lecia bitwy warszawskiej (dżizas, skąd takie informacje?!?), tymczasem jest to malowanie z 1991r. z okazji 70-lecia istnienia Pułku!!!

3. Kolor czerwony użyty w kalkomaniach jest zdecydowanie za ciemny

4. Godełka Bociany na stateczniku wyszły bardzo słabo. Nie mają wszystkich detali i farby nieco pozalewały rysunek ptaków i trójkolorowych pasków

5. Przesunięcie kolorów na znaczkach ostrzegających o promieniowaniu

6. Na kartoniku umieszczono parę Syrenek bez napisu "plm" które były stosowane do późniejszych malowań. Zdecydowanie powinny być zamienione na Syrenki z napisami.

 

==============================================================

 

MiG-21bis

PLUSY:

1. Czytelna, bardzo przejrzysta instrukcja malowania

2. Instrukcja i opis po polsku, choć znów mamy nazwę MiG-21bis in Polish service...

3. Kartonik zawiera aż 7 malowań, w tym jedno specjalne, co tak jak przy MiG-29 w cenie 20zł jest sporym plusem.

4. Małe godełka w większości są ok (WZL, 3.elt, Łucznik, 9.PLM)

5. Malowanie specjalne - Orzeł - dla bardzo wymagających do dopieszczenia detali, ale ogólnie wygląda dobrze (istotnym brakiem jest nie dołączenie podpisów autora malowania)

 

MINUSY:

1. Niekonsekwencją jest brak podania konkretnych przeliczników kolorów w instrukcji, tak jak to podano przy MiG-29

2. Fatalne przesunięcie kolorów względem białego, co sprawia, że szachownice i wszystkie elementy z kolorem białym są do wyrzucenia!!!

(ale wiem już, że producent honoruje reklamacje i nie ma problemu z wymianą błędnie wydrukowanych arkuszy)

3. Znów kolor czerwony jest zdecydowanie za ciemny

4. Oznakowanie do samolotu n/b 9483 jest w kolorze czarnym, zamiast odcieni szarych, co sprawia, że jest do wywalenia (dodatkowo godło - kaczka jest nieco porozlewane i zmazane, no i na wszystkich detalach są przesunięte kolory...)

5. Ze względu na przesunięcie kolorów nie można też wykonać samolotu n/b 9507 Więc z siedmiu malowań, zostało nam już tylko 5...

 

Podsumowując całość...

Zamysł i idea słuszne, ale wykonanie zdecydowanie wymagające dopracowania, zarówno w kwestii merytorycznej, jak i technicznej.

Pozostaje jeszcze przetestować kalkomanie na działanie płynów zmiękczających i jak wyglądają jeśli chodzi o ich grubość po położeniu na model.

Mam nadzieję, ktoś to przetestuje i się pochwali swoimi doświadczeniami...

 

Postanowiłem zrobić małe porównanie kalek omawianej firmy z tym co oferują nam nasi producenci (obcy również).
Zastanawiam się co miało na celu to "coś" nazwane porównaniem? Chyba że porównywałeś ilość elementów na kartoniku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawnie dotarły do mnie kalki Mig-21F-13 (skala 1:72).

 

Szybka, w stylu Grzesia ocena:

 

PLUSY:

1. Ciekawa z podaniem kolorów instrukcja malowania i oznakowania

2. Kartonik zawiera 4 malowania (803, 809, 1217, 2015),

3. Cenie 17 zł z przesyłką, bardzo dobra.

 

MINUSY:

1. Brak jest na instrukcji rysunku spodnich powierzchni skrzydeł z umiejscowieniem szachownic.

2. Kolor czerwony użyty w kalkomaniach jest zdecydowanie za ciemny.

3. Jednej cyfrze 9 z numery 809 zabrakło trochę czerwonego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W ramach Post Scriptum...

Na reklamację sprzedający zareagował bardzo życzliwie.

Bezproblemowo dostałem propozycję wymiany wadliwych kalkomanii.

 

Kalki z wadami zostały wymienione na koszt sprzedającego i dodatkowo dostałem kilka elementów gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ucieszyłem się, że wypuszczają kaleczki w naszych barwach, do Miga-23MF w 1/48. I co, tu teraz zrobić ? Czytając Wasze spostrzeżenia, włos się jeży, że mam wydać 45 zeta....

Chyba jednak sobie odpuszczę, ten zakup. Za wiele problemów idzie w parze za tym. To ma nas cieszyć a nie dołować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszyłem się, że wypuszczają kaleczki w naszych barwach, do Miga-23MF w 1/48
Słusznie
Chyba jednak sobie odpuszczę, ten zakup
Moim zdaniem - nie słusznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzes, wymieniłeś wadliwe kalki na poprawione. Miałeś je w rękach, oglądałeś. Są warte zakupu ? Bo mnie ciągnie, aby je kupić a powstały tutaj, różne zdania osób które mają doświadczenie. Montex na razie, długo nie wydrukuje kalek do Miga-23 w 1/48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Claudiuss powiem Ci tak, pierwsze wypusty faktycznie pozostawiały wiele do życzenia, ale nie da się ukryć, że producent nie spoczął na laurach i cały czas widać pracę nad jakością wydawanych kalkomanii.

Ostatnio kupiłem (1:72) C-130, kolejne części MiG-21 i -29. Kilku osobom podesłałem fotki małych godeł i przekonały się, że producent wart jest uwagi.

Możesz się wstrzymać z zakupem kalkomanii do MiG-23 1:48, ja na pewno nabędę je w 1:72, będę mógł podesłać fotki i sam ocenisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokol, oglądałem je w zapowiedziach w Martoli, dla tego, się ucieszyłem. Miło również usłyszeć od Ciebie dobre zdanie. Jednak w praktyce najlepiej można doświadczyć...

 

Grzes, będzie mi bardzo miło i będę bardzo zobowiązany, gdy byś mógł podesłać fotki na e-maila.. Jestem po rozmowie telefonicznej z jednym z Panów, który pracuje nad tym. Przyznał iż bardzo dużo zmienili już, biorąc pod uwagę sugestie wysunięte, m.in. zmienili biały papier na niebieski i odcień koloru cyfr. Myślę że jednak idzie wszystko w dobrym kierunku.

Dla zainteresowanych, otrzymałem informację że będą także kalki do większych skal ,

do C-130 będą kalki w 1/48 i zaawansowane prace trwają, nad Polskimi napisami eksploatacyjnymi, ale to w późniejszym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.