Skocz do zawartości

Dodatkowe oznaczenia do Mosquito 1:48


kjp_a_man

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

 

Do modelu De Haviland Mosquito FB.VI/NF.II dokupiłem maski Montex MM 48004 co pozwoli mi wykonać malowanie jednego z samolotów

  • SM-A
    • HR 202
    • LR 303

    [*]SM-K

    • HR 346
    • LR 298

    [*]SM-N

    • LR 300
    • NS 844

będących wyposażeniem 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej.

 

W maskach Montexu brakuje trzech rzeczy, których tym bardziej nie ma w kalkomani dołączonej do modelu.

  • Numery seryjne podane powyżej
  • Polska szachownica na dziób samolotu
  • Napis „POLAND” nad szachownicą

 

Czy możecie mnie skierować do gotowego produktu zawierającego wskazane elementy? Kalkomania, lub maska.

Czy pozostaje mi zamawiać wyprodukowanie jednej sztuki?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W Melius Manu wyprodukują Ci bez problemu 1 szt kalki i zapłacisz chyba mniej niż za składankę gotowych produktów.
Dzięuję koledze za sugestię. Skonatktowałem się z nimi. Za jedną sztukę o wymiarach 85mm✕44mm przyjdzie zapłacić 17zł plus 10zł za wysyłkę. No to należałoby się wziąć za projekt.

 

Zdjęcia

305REAL15.jpg

305REAL14.jpg

Mossynose_who.jpg

wziąłem ze stron 305 Squadron (Polish Air Force Living History Group) i Polish Squadrons Remembered.

 

Wzorując się na nich i mierząc model uznałem że wymiary szachownicy powinny być około 6mm. Dla wygody przyjąłem 6,5mm. Szachownicę wziąłem ze strony wikimedia commons. Napis „POLAND” wykonałem pismem Liberation Sans. Oto próbna edycja

Mosquito_MeliusManu-ver_1.png

specjalnie załączyłem linijkę 100mm dla porównania.

 

Mam już namiary na stronę z której chcę wziąć gotowe litery do numerów seryjnych. To w najbliższych dniach. Ukończony projekt kalkomanii umieszczę tutaj w formacie SVG objęty umową prawną Powszechna Licencja Publiczna GNU.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numery seryjne na Mosquitach były standardowo ….
Dzięki!

To co zrobiłem

Mosquito_MeliusManu-ver_3.png

nie jest zapewne w 100% zgodne z rzeczywistością, ale wydaje mi się, że w 95% jest do niej zbliżone.

 

Dlatego dałem już finalne opisy. Poczekam tydzień i jeśli nikt nie będzie zgłaszał zastrzeżeń udostepniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać.

Nie istnieje czcionka, która załatwia ten problem definitywnie, choć jest kilka w miarę poprawnych.

Trzeba trochę poszperać w archiwalnych materiałach, fotografiach. Znaleźć odpowiedniki i się projektem do tego zbliżyć.

Jeśli oczywiście chce się odwzorować w miarę wiernie oryginał w miniaturze.

Wszystkie te numery były malowane ręcznie, bez szablonów, więc nawet między poszczególnymi egzemplarzami mogą się różnić.

Istniały jednak też ogólne zasady kroju i wielkości czcionek które tu podano:

Numery seryjne na Mosquitach były standardowo malowanie znakami o wymiarach 5x8 cali, z grubością linii i odstępami między literami 1 cal.

W tym projekcie te zasady nie zostały spełnione. Ponadto krój niektórych znaków/cyfr jest zupełnie zły np. "4" ma być cyfrą zamkniętą, "8" górny okrąg cyfry ma być mniejszy od dolnego, litery i cyfry powinny być jednakowej wielkości itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowując napisy eksploatacyjne do Spita znalazłem w miarę podobną czcionkę, a potem poprawiałem litery na piechotę do oryginału. Numery seryjne - tu nawet nie szukałem czcionki, rysowałem od zera. Numery to zaledwie kilka znaków.

 

W RAF owego czasu wszystkie rodzaje liter i cyfr jakie pojawiały się na samolotach mogły być nanoszone od ręki, albo od szablonów, zależnie od okoliczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.