Skocz do zawartości

Wash


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

Mam pytanko maluje model statku akrylami humbrola.bede pokrywał lakierem matowym humbrol akryl.Całe pytanie polega na tym że mam zamiar połozyc slady rdzy uzytkowania wash z firmy ak.czy nie zmyje mi sie lakier i farba? Czy zastosowac inny lakier.Jak wy to widzicie.Niemam mozliwosci kupna sidoluxa w kraju jakim mieszkam..dziekuje za szybka odpowiedz.Jest to moj pierwszy taki experyment z takim produktami jestem poczatkujacym modelarzem i bardzo sie stresuje przed ta operacją.Mam mały model na którym bede ćwiczył ale odpowiedz warto znać.kto pyta nie bładzi.Maluje pedzelkem do aerografu długa droga.Acha jeszcze jedno pytaniem jakim pedzlem kłaść lakier?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wash poprawnie nałożysz tylko na powierzchnię błyszczącą lub satynową (Sidolux lub odpowiedni lakier bezbarwny, który dodatkowo zabezpieczy warstwę farby przed późniejszymi zabiegami), a jego nadmiar usuniesz właśnie White Spirytem.

Co do pędzla to wybierz jakiś miękki, płaski, dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Mam pytanie jako nieomal początkujący - moje poprzednie przygody z modelarstwem to kilka Łosi i Jak-ów 1M jakieś... no mnóstwo lat temu, bez malowania nawet.

 

Ze względu na małżonkę której nos nad wyraz wrażliwym jest na wszelkie smrody, muszę ograniczać się do akryli (chociaż nawet na nie kręci nosem). Wpadłem więc na pomysł, żeby malować model (pancerka) w następującej kolejności:

 

1. Kolor bazowy (akryl)

2. Lakier błyszczący (akryl)

3. Kalki

4. Lakier błyszczący (olej)

5. Wash (akryl)

6. Weathering (akryl)

7. Lakier mat

 

W ten sposób jedynym olejnym akcentem będzie warstwa lakieru zabezpieczająca kolory bazowe i kalki przed uszkodzeniem w trakcie washa/weatheringu. Widzę, że na forum promowany jest raczej wash olejny, ale ja z oczywistych względów wolałbym go uniknąć, czy jest to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mam pytanie, w moje ręce trafiło trochę farbek muszę sobie wybrać co mi potrzebne a resztę oddać i tutaj proszę was o pomoc ponieważ dopiero będę pierwszy raz robił washa, jakie farbi przygarnąć? Dodam tylko że kleje okręty:)

IMAG0566_zpsrvinshwr.jpg

IMAG0567_zpssawpear9.jpg

IMAG0568_zpsgnzxkkyq.jpg

IMAG0569_zpsnacaumi3.jpg

wiem że słabe zdjęcia ale robione na szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

Jako ze jestem swiezakiem w modelarstwie i moze moje pytanie zabrzmi lekko dziwnie ale chcialbym wiedziec do czego uzywac tych washow Czerń Kostna, Brąz Van Dyck , Umbra Ziemna i Sienna Palona. W wiekszosci bede kleil modele samolotow wosjkowych, czolgow i moze jakiej figurki ogolnie tematyka bedzie wosjkowa.

Pozdrawiam i Dziekuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam, do wcześniejszych washów olejnych używałem benzyny lakowej której producenta już nie pamiętam, wszystko było jak najbardziej w porządku, wash wychodził jak powinien. Teraz po wykończeniu kupiłem drugą butelkę, firmy Pikko. I ta benzyna... przeżera się przez sidolux. Nie tylko przez dwie warstwy sido, ale też dwie warstwy sprayu tamiya i podkład tamki. Co z tym począć? Rozcieńczyć czymś, czy dać sobie spokój i poszukać innego środka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam mam problem z washem a raczej z jego składnikami. Farbę olejną astra-ciemny brunat rozcieńczałem benzyną do zapalniczek w przybliżonej proporcji 75% benzyna,25 farba (model wcześniej sidoluxowany).

20150423_155704_zpsoomlsqwq.jpg

Spróbowałem zobaczyć jak to będzie wyglądać.

20150423_155612_zpsxbgh2oqb.jpg

Jak widać powierzchnia wygląda na popękaną a sam wash wysechł. Zdjęcie zostało zrobione 5 min po zabiegu.Po kilkunastu minutach moja mieszanina w pojemniku wyschła ,a grudki farby osadzają się na naczyniu.

Czy to wina benzyny,farby? Czy ja coś zrobiłem nie tak jak trzeba. Czekam na pomoc forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam pytanie. Czy zamiast white spirita można zastosować benzyne lakową?

 

Już mam. Magiczna opcja szukaj znalazła.

 

Chce skasować tego posta ale nie wiem jak?

 

Znalazłem odpowiedz sam więc mój post jest zbędny.

 

Prosze o usunięcie mojego posta tak aby nie robić bałaganu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Mam problem z washem. Mieszam olejną farbę Van Gogh Talensa z White Spiritem fundacji Egit aż do uzyskania odpowiednich, rozpływających się po modelu proporcji. Nakładam mieszankę na model, czekam 10-15, aż White Spirit odparuje i zabieram się do ścierania. Niestety, robię to najdelikatniej jak potrafię, wacikami i patyczkami kosmetycznymi i niestety zmywam nie tylko zbędnego washa ale również tego, który był w liniach podziału. Co robię źle? Co zrobić, żeby wash zostawał tam gdzie jego miejsce?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michael_94, do ścierania użyj płaskiego pędzla. Jak położysz washa, odczekaj chwilę (ja robię po całości, zanim dojdę do końca, początek jest przeschnięty), namocz pędzel w white spiricie, odsącz go na papierowym ręczniku, tak żeby z niego nie ciekło - ma być wilgotny i ścieraj nim nadmiar. Dotknij miejsca, a wash wsiąknie w pędzel, linie w ten sposób omijasz i wszelkie inne miejsca też. Powtarzaj aż do skutku.

 

A co do lakieru bezbarwnego , to może być motip z puszki?

Może mieć za grube ziarno no i nad strumieniem z puszki trudniej zapanować, jako szary podkład motip i inne akrylowe z hipermarketów są ok - używam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Możesz spróbować ciemnymi pastelami ale to żmudna robota i nie dająca takiej głębi wypukleń .

Ja wykonuję washe umbrą paloną lub brązem Van Dycka firmy Van Goga rozcieńczanym SW Talensa , stosuję dość mocne washe i nie mam problemu z poprawkami nawet na drugi dzień .

Mam też gotowe AK ale one według mnie wymagają większej kontroli .

Pozdrawiam Mirek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Stoję przed wyborem środków do washowania. Jednym z najważniejszych kryteriów użytkowych jest dla mnie brak nieprzyjemnego zapachu, więc ograniczam go gdzie tylko się da. Czy w związku z tym pozostaje mi jedynie vash akrylowy Vallejo (maluję akrylami tej firmy)? Czy może istnieje jakaś inna (lepsza) alternatywa?

Mam jeszcze pytanie poboczne: czy lakier satynowy można używać zarówno jako powłokę pod wash/kalki jak i jako powłokę końcową? Czy może lepiej pod kłaść błyszczący i na to satynowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.