Skocz do zawartości

Może czas na odlewy :)


sabatms

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie co sądzicie o tym

 

http://allegro.pl/profesjonalny-silikon-do-form-mm922-0-25kg-szybki-i5160117285.html

 

i czy jest jakiś wątek ad odlewów i żywic ??? bo nie mogę znaleźć

 

pozdrawiam - marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za krótki czas życia. Wybierz z katalizatorem niebieskim. Da Ci do więcej czasu na spokojne wymieszanie silikonu, odpowietrzenie formy po zalaniu matki itp. 15-20 minut to stanowczo za mało. Zwracaj też uwagę, żeby silikon na formę był jak najbardziej rzadki, da Ci to lepsze odwzorowanie detali.

 

Pozwolę sobie skopiować opis z mojego warsztatu. Ten wątek to będzie odpowiednie miejsce na wymienianie się uwagami.

 

Wrzucam opis jak odlewam elementy na prośbę forumowicza

 

Żywica F19 czy F38 których używam jest rzadka, trochę jak olej. F38 ciut bardziej gęsta i gorzej odwzorowuje cienkie elementy, po zaschnięciu bardziej elastyczna. F19 lepiej oddaje delikatne kształty, ale po zaschnięciu jest bardziej krucha i twardsza.

 

Przygotowuję element do odlewu. O ile nie jest to element z żywicy, który chcę skopiować, to trzeba dorobić mu kostkę wlewową. Tak jak pylon poniżej.

SH200002.jpg

Trzeba się zastanowić jakie ułożenie da najłatwiejsze spenetrowanie formy przy zalewaniu, jak będzie najłatwiej wyciągnąć matkę i gotowe odlewy z formy.

 

Przyklejam bluetackiem matkę do kawałka polistyrenu i wycinam 4 ścianki z polistyrenu 0.25 lub 0.5. Sklejam CA żeby było szybciej. Tak powstała forma.

 

Przygotowuję silikon. Mieszam go wg proporcji z opakowania z utwardzaczem delikatnie, żeby nie powstało za dużo bąbli powietrza, ale porządnie, żeby się cały połączył, bo nie zaschnie. Trzeba dobrze odmieszać od dna pojemnika. Używam kubeczków jednorazowych do napojów.

 

Zalewam formę silikonem. Najpierw wstępnie pędzelkiem obmalowuję matkę silikonem, wciskam silikon we wszystkie zakamarki. Potem on spłynie, zostanie cieniutka warstwa, chodzi o to, żeby bąbelki powietrza nie przyczepiły się do matki podczas zalewania.

 

Kładę jakiś pojemnik na podłogę, do niego wkładam formę. Zalewam formę z dużej wysokości, co najmniej z biurka, bardzo cieniutką niteczką silikonu - to go trochę odpowietrza. Celuję w rogi formy, nigdy w matkę, przez co silikon nie łapie bąbli powietrza, tylko sam się rozlewa po całej formie.

 

Po zaschnięciu odrywam plastikowe ścianki formy i wyciągam matkę. Czasem trzeba troszeczkę porozcinać wewnątrz silikon, ale staram się tego nie robić.

 

Do zalewania żywicą używam pęsety, która rozszerza się przy ściskaniu rączki. Rozciągam nią formę przy zalewaniu. Przyda się też patyczek od szaszłyków do odpowietrzania. Do mieszania używam ściętych kubeczków do napojów. Całe są za wysokie. Mają taką zaletę, że żywica się do nich nie klei i po wyschnięciu można je ławo oczyścić do ponownego wykorzystania. Składniki żywicy odlewam takimi pipetkami z tworzywa sztucznego. Do kupienia na allegro za grosze.

pipeta-pasteur-5-ml.jpg

Po zalaniu formy żywicą penetruję najgłębsze miejsca szaszłykiem, to uwalnia pęcherzyki powietrza. Czasem pomaga też ściskanie boków formy.

 

Narzędzie po silikonie czy żywicy myję nitro. Trzeba się jednak pospieszyć, bo jak zaschnie to na amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thx ale może temat się rozwinie. to już dostałem od Ciebie dzięki ale dopiero net znowu pracuje -- a ja kombinuję jak tu pozalewać formy lecz muszę najpierw znaleźć dobrą matkę --- tzn. phoenix, sidewinder, sparrow i ich pylony w 1:32 ale nie mogę (na razie )

pozdrawiam

marcin

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karambolis, to bardzo ciekawy temat, już o tym dyskutowaliśmy - czy mógłbyś podać jakieś linki jaki konkretnie silikon oraz żywicę warto kupić?

Swego czasu szukałem na Allegro, ale wiele tam nie znalazłem.

Przydałoby się pokazanie palcem jakie to konkretnie specyfiki i gdzie warto kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam pytanie. Jak oddzielić silikon, jeśli się chce zrobić formę dwuczęściową. Wydaje mi się, że taka byłaby potrzebna dla takich elementów jak np. chłodzone powietrzem cylindry. Bo chyba nie da się wyjąć ich z litej formy bez uszkodzenia żeberek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam pytanie. Jak oddzielić silikon, jeśli się chce zrobić formę dwuczęściową. Wydaje mi się, że taka byłaby potrzebna dla takich elementów jak np. chłodzone powietrzem cylindry. Bo chyba nie da się wyjąć ich z litej formy bez uszkodzenia żeberek?

 

W praktyce cylindry silników gwiazdowych w skali 1/48 były w znanych mi przypadkach wykonywane z jednoczęściowej formy. Głębokość szczelin między żebrami, ani ich liczba nie była jednak w skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to mi się podoba - temat pojechał z górki, Panie i Panowie wszelkie "znaki" ad odlewów poprosimy, Thx Solo .

 

dobra dobra a jak odpowietrzyć najlepiej żywicę na pylonie, czy samo mieszanie styknie czy może rurkę odpowietrzającą trzeba zrobić ??

 

a żywic poszukam w necie i dam cynk gdzie są na bieżąco. na all..... patrzyłem i są np. to:

 

http://allegro.pl/profesjonalna-zywica-odlewnicza-fc-52-0-5kg-i5184387080.html

 

co sądzicie

 

a i tak sami popatrzcie na całość (dużo szukania == ale to na szybko)

 

http://allegro.pl/modelarstwo-1061?p=1

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karambolis, jak rozumiem polecasz żywice Axsona: F19, albo F38.

Tą pierwszą znalazłem tylko w dużym opakowaniu:

http://allegro.pl/zywice-odlewnicze-f19-axson-i5174949153.html

F38 nie mogę znaleźć, w ogóle w polskich sklepach tego nie widzę, ale nie szukałem zbyt głęboko.

 

Co do silikonu BlueStar, to jak rozumiem chodzi o tę firmę:

http://www.amod.pl/Kondensacyjne-silikony-formierskie-54.html

 

Ale tych silikonów jest od groma, który należy wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie oprócz tego wątku może warto założyć wątek o obrabianiu żywic do naszych modeli, co sądzicie? bo owego szukałem ale lipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry temat !!

Osobiście używam sylikonu ACC MM922 - katalizator jak kto woli czerwony albo niebieski. Dobrze odwzorowuje detale mało się zapowietrza.

Wcześniej używałem RTV 3325 polecaną przez niektórych, według mnie daleko jej do MM922 i w lejności sylikonu i odwzorowywaniu detali. Sporo się zapowietrza i trzeba z nią potrenować.

 

Żywica to FC-52, próbowałem dostać F-19 ale bardzo ciężko :(, F-38 dostępna w Izmodzie, jednak kupowałem tam 3 razy raz pan odpisał że mu się skończyła, kolejne razy zamawiałem i ani razu nie otrzymałem przesyłki :(.

 

Do rozdzielania form dwu i więcej częściowych RENLEASE QZ5111 - Przyjemna substancja , stosować zgodnie z instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Nie chcę zakładać nowego wątku, dlatego odkopuję ten sprzed ponad roku.

 

Bardzo zainteresowały mnie odlewy silikonowe, ale nie mam o tym zielonego pojęcia. Chciałem zgłębić teorię używając internetu, ale szybko doszedłem do wniosku, że warto by było rozejrzeć się za kursem. Takich niestety brak lub nie mogę ich odnaleźć.

Czy znajdę na forum osobę, która ma doświadczenie i od podstaw mogłaby mi pokazać od zera, jak się za to zabrać? Oczywiście wiem, że nie ma nic za darmo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… Chciałem zgłębić teorię używając internetu, …
Nie odlewałem, więc jestem teoretyk. Dla mnie bardzo jasne były nagrania z kanału Brick In The Yard Mold Supply.

Dzięki za link! Z filmami się zapoznałem, są bardzo ciekawe. Tak czy inaczej chciałbym jeszcze wziąć udział w jakimś szkoleniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja się dołączę, z technologią dam sobie radę (uczyłem się tego w szkole, co prawda z gipsem ale zasada taka sama) , chciałbym żeby ktoś doświadczonych laczy zaproponował rodzaje silikonu i żywicy bo w internetach tego mnóstwo , a nie wiadomo co wybrać.Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adams M1A1 gdybyś był zainteresowany znalazłem szkolenie (szkolenia) u jednego z dostawców materiałów. Mam nadzieję, że dzisiaj dostanę odpowiedź z możliwymi terminami. Koszt to 500zł netto + użyte materiały (co zostanie zabierasz ze sobą). Koszt nie mały, ale ja się chyba zdecyduję. Jak będziesz chętny napisz na PW to podam namiar, żeby nie robić reklamy na forum.

Może gdybyśmy zebrali jakąś małą grupę to cena się trochę rozłoży? Są chętni poza nami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścisły górnośląski okręg przemysłowy.

 

Byłem w piątek na dniu otwartym w instytucie lotnictwa na warszawskim okęciu. Podpytywałem o formy, odlewy, silikony i laminowanie. Nikt nic konkretnego nie wie, gdzie się tego nauczyć czy podpytać.

Wczoraj pojechałem do sklepu z materiałami dla żeglarzy i zakupiłem mały pakiet startowy do laminowania. Dostałem też pomocne wskazówki i mam zamiar uczyć się sam, jeśli nie znajdę oczywiście żadnego konkretnego kursu czy szkolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem w trakcie pierwszego razu.

Silikon formierski 922 wymieszany w zalecanej proporcji z czerwonym utwardzaczem 100:5 - w moim wypadku 20g silikonu i ok. 2 gramy utwardzacza (trochę za dożo się polało)

No i nie wyschnął jeszcze, a zaraz będzie 48h od zalania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawdopodobnie "nie wyschnie". Co miało usieciować to usieciowało. Przy takich ilościach trzeba było użyć strzykawki. Błąd byłby mniejszy i spokojnie sieciuje. Aaaa i jeszcze jedno katalizator przed uzyciem trzeba wymieszać bo to czerwone się na dnie osadza.

 

PS Cooper69 przesyłka dotarła obie dysze to 0.2 z tym że jedna miała na końcu delikatnego "tulipana". Delikatnie przeszlifowana i śmiga aż miło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooper69 przesyłka dotarła obie dysze to 0.2 z tym że jedna miała na końcu delikatnego "tulipana". Delikatnie przeszlifowana i śmiga aż miło

 

Dzięki.

Niech służy dobrze

 

Przemek Łukiewski mi jeszcze zasugerował że katalizator/utwardzacz może być stary (kupowałem w styczniu).

Postoi jeszcze bo gęstnieje.

 

Używałem dokładnej wagi. Może za słabo wymieszałem bo są przebarwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.