Skocz do zawartości

Ford T 1917 Ambulans 1:35 ICM


Andrzej Godlewski

Rekomendowane odpowiedzi

Ten samochód jest jakby kwintesencją tamtej epoki , wszak nie na darmo wybrano go samochodem 100lecia .

Ford T już za swojego żywota stał się legendą ,taką trochę wyśmiewaną , ale niezawodną i dajacą sobie dobrze radę w terenie .ba nawet przed wojną pytano się czy pan jest kierowcą czy prowadzi Forda

Dlatego też to właśnie najwięcej Fordów zabudowano jako ambulanse .

W pudełku mamy dwie trzy ramki w tym jedną ze szkiełkami i kalkomanie , sam model choć nie wolny od wad to jednak takich które można w szybko usunąć bądź dorobić brakujące detale .

gmSL06P.jpg

GstWUjI.jpg

XVO0n5r.jpg

Oczywiście na bazie tego modelu będę chciał wykonać jego parę wersji .

Puki co łatam jamki po wypychaczach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimber pewnie też , po zrobieniu konwersji na Forda TT można taką dioramkę wykonać z akcji przeciwprohibicznej

Albo znajdzie się na dioramie z jakimś szmatopłatem lub zagospodaruje go na dioramie viewtopic.php?f=90&t=47562 .

Na razie trzeba go sklecić i im bardziej się mu przyglądam tym więcej widzę drobiazgów do poprawienia .

No cóż nie ma idealnych modeli trzeba zawsze coś dodać ,a miało nie być dziubania od podstaw .

W sumie i tak planuje konwersje więc tego zapewne zrobię tak jak jest ewentualnie dodam to co zdecydowanie być musi ,hamulce z cięgłami ,wyjścia na świece z brzęczyka , czy chociażby poprawie ogumienie itp .

vpakxvH.jpg

XPMO7Am.jpg

GawILVR.jpg

TlvJsrj.jpg

zT31n1B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek chodzi głównie o to, że trzeba dorobić to co powinno być i jest zasadniczym elementem a czego firma nie zrobiła .

Ale specjalnie pomstować nie będę i tak model stanowi dla mnie bazę do konwersji np. samochodu dowództwa lub pick-up ,półciężarówka ,drezyna torowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W miarę trochę do przodu , pasowałem budę trupiarki do podwozia , wykonałem w drugim Fordzie karoserie do wozu sztabowego .

Zarówno trupiarka jak i sztabówka były używane i u nas w wojnie 1920 roku jaki i długo po niej ,więc zapewne zostanie powielony ,przyda się do paru dioram .

Przymierzam się też do wykonania wersji pustynno-zwiadowczej

Ale najpierw to co udało się dokonać po paru wieczorach szlifowani i modelowania to głównie tyczy się wersji sztabowej .

Xitw9Gz.jpg

wmbx9NO.jpg

No i zapachniało egzotyką ,Mezopotamia 1917 rok

A teraz wracamy do frontu zachodniego .

h9Xw8Gc.jpg

VdVCiaD.jpg

hzma8mz.jpg

KzTzfBQ.jpg

mE9Yvr0.jpg

3WF5TWy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyto drewniane , obrys wycięty w kawałku sklejki ,gorące powietrze z opalarki na kawałek plastiku wypychamy i gotowe .

Jak by to było mało to mogę wrzucić jak to wygląda ,bo będę robił jeszcze wytłoczki pod siedzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,co to był za warsztat jak by nie pokazywać co i jak ,a tylko gotowy model .

Wiadomo przy takich budowach dość mocno waloryzujących trzeba posłużyć się trochę innymi technikami .

I tak jak pisałem formowanie plastiku sprowdza się do podgrzania do granicy plastyczności i wytłoczeniu .

Jest to technika stara w zasadzie dobrze znana , i mająca sporo odmian .

Najpierw przygotowałem odpowiednie kopytko drewniane ,jest ono wymiarowo pomniejszone o grubość ścianki .

Wiadomo interesuje nas wymiar zewnętrzy a kopytko musi być w środku .

nTzYYQH.jpg

pz4uYNb.jpg

Podgrzewamy ,tu użyta została opalarka , podgrzewałem do momentu aż płytka plastikowa nieco obwisła do środka formy negatywowej .

A potem w czuciem ale zdecydowanie sruuuu i stempel do środka .

Hs2uoEa.jpg

Odczekałem chwilkę aż ostygnie i wyciągnąłem oba elementy i rozdzieliłem wytłoczkę do dalszej obróbki .

woAk7ou.jpg

Po szlifowaniu doklejaniu drobiazgu mamy coś takiego

qUceVjm.jpg

SzH9dF3.jpg

Oraz zdjęcie familijne

DiPOyGS.jpg

IHpCnU9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebieg dalszych prac to w zasadzie poprawianie tego co fabryka spaprała .

Nie jest tego dużo , model w zasadzie jest prosty w budowie i te parę detali zapewne doda mu uroku .

Poprawiłem wiec kolumnę kierownicy ,bo proponowany patyczek i to coś na jego końcu na pewno nie jest od Forda .

Uzupełniłem też brakujące detale ,w tym podciągi pod łączniki błotników , poprawiłem kształt płaskowników reakcyjnych oraz dodałem bębny hamulcowe .

Oraz wykonałem niezbędne przeróbki jednostki napędowej .

8ojRaT5.jpg

oUsD2Wv.jpg

UfqxBWB.jpg

LCG48PP.jpg

HWciaz2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb pracy przy takim budowaniu niemalże od podstaw jest taki, iż buduję najpierw prawidłową bryłę przedmiotu a po obrobieniu dodaje detale .

Ten po prawej to firmowy i niestety spie... dokładnie , a miało być tak pięknie .

Wszystko musi iść po kolei i przyjdzie czas na detalowanie a zawsze to jest najbardziej upierdliwe , ale wynagradza to efekt końcowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Trochę pobawiłem się w tapicerką ,ot taki fajny klimacik pojazdów z tamtych lat .

Jeszcze trochę detali ,takich jak skrzynka akumulatorowa , cięgła hamulca ,dach i pozostało dokończyć silnik .

No i chyba pójdzie karoseria w gumę aby można było porobić dalsze konwersje .

ypICzxS.jpg

xa0Jrto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przy okazji powstają też inne wersje tego pojazdu będące na wyposażeniu ANZAC oraz brytyjskiego korpusu w Palestynie .

0UW8Dq3.jpg

Af0iXor.jpg

3TEDMWV.jpg

Oraz wersja dla ANZAC jako wóz zwiadowczy wyposażony w dwa karabiny maszynowe typu Levis.

U3dVMSC.jpg

3pDDX3l.jpg

Wersja dla ANZAC zapowiedział już w swojej ofercie ICM i to zarówno w 1:35 jak i 1:24 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

,,Tin Lizzie " ciąg dalszy , w miarę jak czas pozwala coś na taśmie produkcyjnej się podłubie .

Teraz głównie odlewanie i pasowanie elementów ,oraz poprawki detali , itp aby to wszystko co się wytworzyło po odlewaniu chciało do siebie pasować .

Poskładane roboczo, na razie wersja sztabowa ,oraz Pic-up .

Na początek silnik wykonany na nowo bo ten zestawowy jakoś mało mi fordowski przypominał ,szczególnie skrzynia biegów .

LSrE38O.jpg

Po wykonaniu dachu i podpór czas na spasowanie i na poprawki.

FfxT6qz.jpg

j6xjXdR.jpg

K2oVGvy.jpg

Xbtuc7K.jpg

Oraz ze skrzynką na warzywa

L6L1VI1.jpg

xerSt1Y.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.