Skocz do zawartości

Pierwszy model - Panzerkampfwagen II Tamiya 1:35


Jakub

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To mój pierwszy post więc chciałem się z Wami wszystkimi przywitać. Mam na imię Kuba, lat 33, obecnie mieszkam w Kielcach. Z racji tego że mam ostatnio dużo wolnego czasu postanowiłem że skleję mój pierwszy w życiu model. Padło na Panzera. W sieci znalazłem sporo opinii że jest idealny na początek. Miał być z pudła, ale do zestawu dokupiłem lufy i blachy Eduarda.

 

IMG_9700_zpsai3imn6u.jpg

 

Na początku zacząłem usuwać największe elementy pod blaszki. Oczywiście nie obyło się bez potknięć W ferworze walki spiłowałem narożnik i kawałek haka, będę to musiał jakoś naprawić i kupić jakiś dobry pilnik. Porobiłem dwie wstawki z hipsu i rozpocząłem szpachlowanie ubytków. Wkurza mnie że szpachla Tamiya po jakimś czasie się zapada. Może robię coś źle?

 

IMG_9706_zpsjastsoir.jpg

 

IMG_9708_zpshgfypjcw.jpg

 

IMG_9710_zpsznfxagef.jpg

 

Plan jest taki żeby na razie wszystko w miarę dobrze posklejać. Zabawę z blaszkami zacznę jak przyjdzie debonder i wszystko wyszlifuje. Bardzo liczę na Waszą pomoc i mam nadzieje że poprowadzicie mnie za rączkę. To tyle na dziś wracam do zrobienia pozostałych wastawek i szlifowania.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre podejście - mi to na zdrowie wyszło.

 

Szpachla Tamiya Basic Putty może się trochę zapaść.

Jest to bardzo dobra szpachla z bardzo małym skurczem. Lepiej cieniej i kilka warstw albo jak większy ubytek to wypełniaj kawałkiem ramki lub hipsu.

 

Pilnik zależy do czego.

Bardzo przydatne są pady, pilniki do szponów z działu kosmetycznego.

Samoróbki np. z oklejonego patyczka do lodów papierem ściernym bardzo się przydają.

Mi przydają się też do zgrubnego szlifowania pilniki diamentowe.

 

Do klejenia blaszek nie musisz mieć zaraz debondera Za to klej CA w żelu np. UHU albo Loctite + wersja thin przyda się na pewno.

 

Jak coś to pisz na pewno pomogę. I pewnie nie tylko ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do klejenia blaszek nie musisz mieć zaraz debondera Za to klej CA w żelu np. UHU albo Loctite + wersja thin przyda się na pewno.

 

Jak coś to pisz na pewno pomogę. I pewnie nie tylko ja.

 

Znając moje szczęście posklejam nie tylko blaszki ale i wszystko w okolicy Do klejenie blaszek kupiłem kropelkę w żelu. Widzę że kolega mieszka na starówce w Gdańsku. Ja mieszkałem kiedyś na Świętego Ducha. Pamiętam że na końcu ulicy Ogarnej były dwa duże sklepy modelarskie, zawsze chętnie tam zachodziłem wracając z przedszkola. Są tam jeszcze?

 

Niemniej jednak na pewno chętnie skorzystam z pomocy. Będę potrzebował pomocy przy doborze koloru bazowego, malowanie planuje Afrika Korps.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepów już nie ma od dość dawna. Jeden z nich przeniósł się na ul. Grobla II ale to delikatnie rzecz ujmując łabędzi śpiew.

Co do kolorów to podstawowe pytanie jakich farb (producent) będziesz używał? Możesz się w ich doborze sugerować się dobrymi warsztatami tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachlę staraj sie nakładać cieniej, mniej będziesz miał szlifowania.

Warto za wczasu zastanowić się nad gąsienicami. Te z zestawu są kiepskie i wygladają bardzo słabo. Ja użyłem palstikowych z Bronco AB3513, ale musiałem być bardzo ostrożny i dodatkowo je pokleić bo się ciągle rozpadały. Nastepnym razem użyłbym metalowych (choć nie są tanie). Dodatkowo przy Bronco musiałem troche przerobić koło napędowe, bo rozstaw zębów nie pasował.

Rozwierć reflektory i zalej je czymś, ja np. używam Vallejo Still Water.

Zeszlifuj też imitację oslony na tłumiku. Mnie kolega blaszkę podrzucił z innego zestawu, ale jak nie masz możliwości to lepiej zostawić tlumik bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ano zobaczymy co z tego wyjdzie,trzymam kciuki. Będę tu zaglądał. Malowanie modelu ma być takie jak na pudełku?

 

Malowanie będzie DAK.

 

Trochę mnie nie było, ale wróciłem. Model się klei, postaram się niebawem wrzucić fotki z postępów. Zabawa z blaszkami przednia:) Mam do Was prośbę, chciałbym pomalować drobne elementy typu narzędzia skrzynki, jakich farb użyć i jakie kupić do:

- elementy drewniane

- narzędzia (czarny + metalizer?)

- kolor bazowy znalazłem taki zestaw http://www.mojehobby.pl/products/D.A.K.-VEHICLES-SET.html będzie ok?

- gąsienice

 

Czy malując drobne elementy pędzlem, stosujecie podkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę, chciałbym pomalować drobne elementy typu narzędzia skrzynki, jakich farb użyć i jakie kupić do:

- elementy drewniane

 

Ja robię albo drewniane i jakiś ciemny wash albo maluję Vallejo Model Color - Flesh a potem Wash for Wood (ale może być dowolny ciemniejszy) - sposób w moim warsztacie Pantery albo/i Jagdpanzera

 

- narzędzia (czarny + metalizer?)

 

Vallejo Model Color Gun Metal + Natural Steel na przetarcia/rysy - kolory przydadzą się też np. do luf, gąsienic

 

- kolor bazowy znalazłem taki zestaw http://www.mojehobby.pl/products/D.A.K.-VEHICLES-SET.html będzie ok?

 

To jest zestaw do efektów na pojazdach DAK - przyda się do złachania.

 

Będziesz malował pojazd pędzlem czy aerografem (polecam) bo od tego zależy dobór i producent farb

 

- gąsienice

 

Polecam uczyć się od najlepszych i skorzystać z poradnika Kamila zamieszczonego w tym wątku przez bożo wporzo.

 

 

Czy malując drobne elementy pędzlem, stosujecie podkład?

 

Małe można bez podkładu ale podkład nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje malowanie aerografem. Obecnie czytam, co kupić na początek ale myślę że w tym miesiącu się zdecyduję.

 

Jak firmowy (polecam ten krok) to zastanów się nat Iwatom dla biedakuf czyli Procon Boy PS-289 (dysza 0.3 wg. mnie najbardziej uniwersalna do pancerki w 1/35) alpo Procon Boy PS-270 (dysza 0.2) zamawiany w Japonii (sporo taniej)

 

Czy kolor bazowy Tamiya XF-59 Desert Yellow będzie ok?

 

Co do kororóf to to powinno pomóc + Tamiya Buff do rozjaśniania, kurzu i innych zastosowań. Jak bedzie w duecie z Deck Tan to bedzie wogóle milo i milo

 

Do rozcieńczania jak Ci zapach nie przeszkadza to (the best of fszysko) Mr. Hobby Leveling Thinner (i masz uniwersalny rozcieńczalnik do fszyskiego - od farb po podkłady czyli Tamiya Primer lub Mr. Hobby Surfacer 1200 albo 1500). Jak tak jak ja musi nie śmierdzieć (nawet trochę) to do farb Tamiya X-20A a do podkładu śmierdzoncy MLT.

 

Kolory do gonsek masz u Kamila w poradniku i tego sie czymaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wrzucam moje wypociny Od razu zaznaczam że jeszcze nie wszystko zostało sklejone. Popełniłem kilka błędów, np. pogubiłem zaczepy,model parę razy upadł i pogięły się błotniki, no ale przecież czołg dostawał w kość na polu walki Nabieram obycia z blaszkami i traktuje ten model jako poletko doświadczalne. Marzy mi się zginarka Kupiłem trochę farb z AK do zmalowania narzędzi (chce je pomalować osobno). W realizacji jest moje stanowisko pracy, bo do tej pory nie miałem w domu swojego miejsca i za każdym razem musiałem się rozkładać z bambetlami w jadalni Czekam na konstruktywną krytykę co jeszcze poprawić, zostało jeszcze parę elementów do sklejenia przed podkładem.

 

Zastanawiam się czy zostawić otwarty właz i umieścić tam figuranta, ale chyba nie jestem gotowy na malowanie figurek.

 

Aerograf zamawiam z ebay Procon Boy z dyszą 0,2 także z myślą o modelach samolotów.

 

 

2w4iptu.jpg

1412wb4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy model to jest na chwilę obecną bardzo dobrze. Ale żeby nie było tak różowo to z t go co widzę pod siatkami zieje pustką (tak przynajmniej ze zdjęć wywnioskowałem). Dobrze by było je jeszcze oderwać i coś tam wymyślić. Inaczej kiepsko to będzie wyglądać. Do tego przydały by się jakieś fotki, niestety ja nic ciekawego nie mam.

Co z gąsienicami wymyśliłeś? Bo jak utrzymasz taki poziom to nie waż się tych gumiaków montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za motywację

 

 

Chyba jestem za krótki żeby coś tam grzebać pod blaszkami. Chciałbym na tym i następnych tanich modelach nauczyć się technik malowania, to jest dla mnie najważniejsze. Chyba jednak nie zdecyduje się w tym modelu na gąsienice. Ale w następnym już tak. Wole te kasę wydać na brakujące narzędzia: kompresor, aerograf itd.

 

No właśnie kompresor, myślę o takim, będzie ok?

http://sklep.skleptechniczny.pl/wydajny-kompresor-do-aerografu-butla-wentylator,3,19958,19640

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Model dostał podkład z puchy. Trochę baboli wyszło, co będę mógł naprawię. Kompresor już doszedł, pierwsze malowanie będzie chińskim aerografem pożyczonym z okolicznego lotniska.

 

qsur294pps14.jpg

1venc3kjtwa7.jpg

 

Już mi się marzy kolejny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ok pierwsze malowanie aerografem już za mną. Położyłem kolor bazowy. Chciałbym zrobić obicia na na lakier do włosów. poprawcie mnie jeśli się mylę:

- na ten kolor sidolux

- na sidolux lakier do włosów ( z puszki czy aero?)

- maluję kolorem docelowym i zanim wyschnie farba przecieram twardym pędzlem z wodą?

 

Kiedy kłaść filtr? Przed obiciami czy po?

 

2prvjid.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ta fotka trochę lepsza. Kolor to RAL 7021 Dunkelgrau AK704. Generalnie to jeszcze ledwo trzymam aerograf w ręce także na modulację jeszcze przyjdzie czas. I tak wydaję mi się że wszystko zakryje kolor piaskowy. Na ten kolor pójdzie RAL 8020 Braun AK 700. Czy ktoś podpowie czy dobrze rozumuję z tą techniką na lakier do włosów?

 

2q36cmu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.