Skocz do zawartości

Chemia


MrBat

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Ja mam pytanko odnośnie rozcieńczania emalii Humbroll, Model Master, Pactra.

Jest jakiś jeden uniwersalny rozcieńczalnik cy raczej szukać dedykowanych.

Jako początkujący modelarz zakupiłem ostatnio szpachlówkę Mr.White Putty. Jak dla mnie to porażka strasznie szybko twardnieje, niemal że w 1-2 sekundy po nabraniu na narzędzie już twardnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pactra to akryl, więc tak czy siak musi być czymś innym rozcieńczana. Malujesz pędzlem czy aerografem? Masz już jakieś farby?

 

Mam tą szpachlę i nie widzę w tym problemu. Szpachla jeszcze długi czas jest plastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pisze Acrylic Enamel i tym drugim członem się zasugerowałem.

Maluję pędzlem z czasów kiedy jeszcze się kiedyś bawiłem w malowanie to o czymś takim jak areograf nie słyszałem.

Co do szpachli chmmmm może moja jakaś przeterminowana bo strasznie szybko twardnieje.

Farb mam kilka sztuk przeważnie Humbrol lecz też są i Pactra oraz Model Master.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nazwami to różnie bywa, bo często nazwy podobnego produktu nie pokrywają się z innymi sprzedawcami. Jak farba nie śmierdzi i rozcieńcza się w wodzie to jest to wodorozcieńczalny akryl. Jak humbrol oraz model master masz w wersji olejnej, to będziesz potrzebował np. benzyny do mycia pędzli

 

Myślę, że po prostu nie jesteś przyzwyczajony do takiej szpachli. Jak w tubce ma konsystencję butaprenu to jest ok. Nie wiem co tam szpachlujesz, ale możesz sprawdzić dwuskładnikową szpachlę samochodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i tu szanowny kolega zmusił mnie do czytania drobnego druczku , Humbrol jest w wersji olejnej to znalazłem hehe nawet w języku Polskim, co do Model Master niestety nie znalazłem żadnego info czy śmierdzi hmmmm jak dla kogo dla mnie ma zapach normalnej farby modelarskiej nic mocno drażniącego itd. więc chyba muszę spróbować rozcieńczyć to wodą oczywiście nie wielką ilość w osobnym naczyniu . Jeśli chodzi o szpachlę to jakoś nie przemawiają do mnie 2 składnikowe ( mieszanie , rozrabianie i czasami wychodzi tego zadużo) co szpachluję, a no nie wielkie ubytki w plastikowym ORP Metalowiec to na razie są początki i bardziej się uczę niż szpachluję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model master ma podane na opakowaniu czy to emalia olejna czy akryl.

Ja kupiłem puszkę szpachli za 9zł, więc ciężko mówić tutaj o stratach. Miesza się bardzo szybko i po 15min można szlifować. Tak czy siak obróbki plastiku trzeba się nauczyć. Polecam kupić papiery ścierne na gąbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący modelarz zakupiłem ostatnio szpachlówkę Mr.White Putty. Jak dla mnie to porażka strasznie szybko twardnieje, niemal że w 1-2 sekundy po nabraniu na narzędzie już twardnieje.

Dobra szpachlówka, używam zarówno stałej jak i płynnej. Jeśli uważasz, że Twoja jest za gęsta (bo twardnieje tylko z wierzchu), to weź sobie trochę do jakiegoś pojemniczka (np. blistra po lekarstwach) i dodaj kroplę rozcieńczalnika do farb Gunze C i dobrze wymieszaj. W razie potrzeby operację możesz powtórzyć, tylko nie za dużo bo otrzymasz płynną szpachlówkę. Rozcieńczalników do farb używam dedykowanych. No, ale u mnie tylko olejne Humbrol i właśnie Gunze C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam i czytam i oczka mi zaczynają łzawić więc postanowiłem napisać.

Takie skromne pytanko początkującego laika: czym czyścicie pędzelki ale coś takiego nie śmierdzącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie dobre pytanie. Miałem nadzieję na jakiś ogólny specyfik do mycia-czyszczenia pędzelków z farb, choć podejrzewam że do róznych farb sa inne specyfiki. Jak na razie używam olejnego Humbrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry, jeśli masz duży nadmiar pieniędzy.

Ja do takiej buteleczki po zużytym Gunze wlewam ok. 50 g rozcieńczalnika nitro i w nim myje pędzelki (praktycznie po wszystkim).

Mniej więcej co tydzień wymieniam brudny rozcieńczalnik na czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.