Skocz do zawartości

Podstawowe narzędzia


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

PS. Jakie macie zdanie dotyczące użytkowania rapitografów do uzyskania drobnych efektów wizualnych oraz korekcji krawędzi modelu?

 

Ja tak czasami robię. Używam cienkich 0,2 i 0,3 w kolorze czarnym. Nie są to typowe rapitografy tuszowe, ale japońskie, coś w stylu pisaków. Delikatne otarcia np. przy włazie, czy na błotnikach wychodzą bardzo fajnie. Sam to wiedziałem na youtube gdy szukałem nowych technik modelarskich i trick'ów. Wpisz sobie w youtube np. coś takiego Dragon King Tiger - Battle of the Bulge Tutorial 1/6 S2 ep18. To właśnie jeden z japońskich programów modelarskich...język może trochę trudny do zrozumienia, ale widać co i jak robią. A efekty mają zabójcze. I chyba w tym odcinku właśnie używają rapitografów.

 

Serdecznie polecam.

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

W jaki sposób radzicie sobie z gięciem elementów fototrawionych? Czy zakup dedykowanej zaginarki ma sens czy jest to raczej zbędny wydatek? Z tego co widzę, zaginarki firmy TheSmallShop to droga rzecz. Czy np. zaginarka 4 -calowa wystarczy do elementów dla pojazdów/śmigłowców w skali 1:35?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
jaką polecili byście mi miniwiertarkę

 

 

BCT 40.

Pod linkiem masz sklep w którym ja kupiłem. W sklepach "stacjonarnych" ostatnio chyba już niedostępna ale poszukaj na necie sklepów internetowych działających na interesującym Cię obszarze (z góry mówię, że chyba tylko dwaj lub trzej detaliści mają je teraz w ofercie i deklarują to w sieci). Widziałem gdzieś czas temu jakiś na Alledrogo po 45 PLN w Warszawie (tańsza, ale i bardziej ryzykowna opcja kupna- tylko 2 tyg gwarancji rozruchowej, a za dodatkowe niecałe 30 PLN masz 2 lata spokoju w razie awarii). Ogólnie urządzenie jest bardziej niż O.K.

Zalety:

Regulacja: płynna, od "0" do chyba 20.000 obrotów, lekka, poręczna, mnóstwo końcówek w zestawie, w sam raz do szlifowania, jako mini tokarka etc.

Wady:

Zasilacz (przynajmniej w moim egzemplarzu) się przegrzewa kiedy jest dłużej podłączony do sieci (dłużej czyli 2 godziny i więcej) nawet kiedy urządzenie nie pracuje, ale rada jest prosta- wyciągaj z kontaktu kiedy nie pracujesz i będzie ok ;-).

Czasem też są delikatne bicia- nie zakłócają one pracy, ale mogą złamać cieńsze wiertła, dlatego jeśli chcesz wiercić obowiązkowo zaopatrz się w jakąś obsadkę do wiertła (od biedy może być to nawet rączka od skalpela np OLFY- trochę trudno założyć prosto wiertło i dlatego trzeba pilnować siły nacisku). Sam ostatnio dłuuuugo zastanawiałem się nad jakimś multinarzędziem i zakupu Blaucrafta nie żałuję. Lepszy niż Dremel do pracy przy polistyrenie, podobnie jak w Proxonie płynna regulacja obrotów- jakościowo nie gorszy, a o wiele tańszy niż oba wyżej wymienione.

 

Witaj

Przeczytałem dziś tego posta i ponieważ też powinienem pomyśleć o zakupie podobnego urządzenia mógłbyś podesłać jakieś zdjęcia tego i napisać gdzie to mógłbym kupić, a także jak się sprawuje po dłuższym okresie użytkowania.

 

Z góry dzięki

 

Pozdro

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wycinaki do skóry i młotek:

przydają się do robienia otworów w poliestrze HIPS.Głównie używane przez modelarzy kartonowych (którym też jestem) ale plastikowcowi też się przyda.

wycinak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...

To jeszcze dołożę mój patent na rysik do poprawiania linii podziału czy tym podobnych prac.

Wygląda to tak:

owqCoodl.jpg

 

Lekko rozmontowane:

BcvtUgml.jpg

 

Składa się z ołówka automatycznego 0,7 lub 0,9mm odpowiednio dopasowanej igły krawieckiej i kropelki CA żeby igła nia "wjeżdżała" przy mocniejszym nacisku. Koszt wykonania to jakiś czteropak, o ile nie mamy zdobycznego ołówka ;) Aha, końcówke igły można sobie oczywiście podszlifować jak chcemy mieć grubszy rysik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam pytanie odnośnie prezentowanego na początku wątku stojaka/uchwytu typu "trzecia ręka". Czy "krokodylki" nie uszkadzają przytrzymywanego nimi plastiku? Ich chwyt wydaje się dość mocny (próba przeprowadzona na własnym palcu wskazującym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...

no i w końcu Panie i Panowie któregoś miłego dnia przyjdzie czas i marzenie na zestaw obrabiarek modelarskich unimat lub podobne lecz powyższe wymaga trochę wolnego miejsca w pokoju, dobrego i dużego biurka i niestety długiego czasu oszczędzania , nie będę pisał o druku 3D i cnc bo wtedy modelarstwo nie będzie moim zdaniem już tym czym być powinno. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce tą trzecią rękę to mogę odsprzedać/zamienić się.

Wyjęta i "użyta" raz. Nie moja bajka.

 

24974870155_7de5394c48_c.jpg

 

 

daj znać ile pln ?? pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

To i ja dodam swój patencik, a raczej nie swój gdyż gdzieś go widziałem na forum ale dziś osobiście go zrobiłem.

Mianowicie jeśli ktoś potrzebuje precyzyjnego nakładania bardzo małych ilości kleju to polecam zrobić przyrządzik z igły do szycia z zeszlifowanym do połowy uchem igielnym tą igłę osadziłem w wykałaczce do szaszłyków a na patyczek nałożyłem koszulkę termokurczliwą żeby było przyjemniejsze w trzymaniu i nie wbiła się czasem jakaś drzazga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swój patencik, a raczej nie swój gdyż gdzieś go widziałem na forum ale dziś osobiście go zrobiłem.

Mianowicie jeśli ktoś potrzebuje precyzyjnego nakładania bardzo małych ilości kleju to polecam zrobić przyrządzik z igły do szycia z zeszlifowanym do połowy uchem igielnym tą igłę osadziłem w wykałaczce do szaszłyków a na patyczek nałożyłem koszulkę termokurczliwą żeby było przyjemniejsze w trzymaniu i nie wbiła się czasem jakaś drzazga.

 

Fajny patent!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

 

Już te drugie po dostosowaniu tarczą szlifierską do czegoś się nadadzą ale pierwsze... do obcinania (zgrubnego) drutu się nadadzą bo dojść nimi żeby obciąć części z ramki to tylko do duuużych części możesz - mega "tłusta" głowica tnąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystam z tych:

 

littlecarsxuroncutter%20(2).jpg

 

10 pln za nie zapłaciłem i zajefajne

 

aukcje wrzucilem podglądowo, od groma tego jest na internecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.