Skocz do zawartości

Prawidłowe maskowanie


irlandczyk85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam mały problem. Dotyczy maskowania taśmą tamiya. Nałożyłem podkład. Model będzie malowany na dwa kolory. Przykleiłem taśmę tamiya żółtą aby rozdzielić planowane kolory. Jedna cześć całkowicie zakryta. Pomalowałem połowę modelu. Warstwa farby nie za gruba. Zostawiłem na 24h do wyschnięcia. Przy odklejeniu taśmy odchodzi farba którą położyłem. Co robię nie tak. Farba Model master perłowy niebieski gloos. Może powiecie mi co robię źle . Jak to u was wygląda.?jak to robicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Mam mały problem. Dotyczy maskowania taśmą tamiya. Nałożyłem podkład. Model będzie malowany na dwa kolory. Przykleiłem taśmę tamiya żółtą aby rozdzielić planowane kolory. Jedna cześć całkowicie zakryta. Pomalowałem połowę modelu. Warstwa farby nie za gruba. Zostawiłem na 24h do wyschnięcia. Tak samo dzieje sie przy świeżej farbie. Po odklejeniu taśmy odchodzi farba którą położyłem. Co robię nie tak. Farba Model master perłowy niebieski gloos. Może powiecie mi co robię źle . Jak to u was wygląda.?jak to robicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami tak bywa Taśma Tamiya jest OK .

Czy odtłuściłeś model przed położeniem podkładu ! Kiedyś używałem podkładu Vallejo i miałem z nim ten sam problem, inni chwalili . Jakiego podkładu użyłeś ?Jaki to model ?Może być coś z farbą ,czym rozcieńczyłeś?

Zmyj farbę i podkład ,odtłuść model, połóż podkład i pomaluj jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma zdjęć. Problemem może być duża powierzchnia naklejonej taśmy i niewłaściwy sposób jej usuwania. Często warto też osłabić klej taśmy maskującej naklejając ją najpierw na coś, a dopiero potem na model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model revell 1/25 impala. Model odtłuściłem. Podkład z puszki firma duplikolor do aut. Malowałem farbami master colour rozcieczalnika użyłem tamki x20 z tego co nazwę pamiętam. Czy odklejam odrazu czy jak wyschnie farba to dzieje się tak samo. Na wyschnietej farbie trochę mniej odchodzi.zmienię farby i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby Model Master są w 2 wersjach: olejne i akrylowe.

Jeśli masz olejne to na pewno nie możesz ich rozcieńczać X-20, tylko czymś olejnym (benzyna lakowa, white spirit, terpentyna itp)

Do akrylowych nie wiem czy x-20 nadaje się, ale chyba też niekoniecznie. Ja używam błękitnego Gunze. Lepiej używać dedykowanego rozcieńczalnika, ale jest dość drogi. Pod pędzel może być woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby Model Master są w 2 wersjach: olejne i akrylowe.

Jeśli masz olejne to na pewno nie możesz ich rozcieńczać X-20, tylko czymś olejnym (benzyna lakowa, white spirit, terpentyna itp)

Do akrylowych nie wiem czy x-20 nadaje się, ale chyba też niekoniecznie. Ja używam błękitnego Gunze. Lepiej używać dedykowanego rozcieńczalnika, ale jest dość drogi. Pod pędzel może być woda.

 

Akrylowe. Nie jedno widziałem i już maskowania. Dlatego jestem zdziwiony co jest nie tak. Nic nie robię w teorii źle. Zawsze było ok.farby dopiero co zamawiałem z mojehobby. Sam już niewiem. Może podkład czas zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na zdjęciu widać w zerwanych miejscach goły plastik, a nie podkład. Jeśli tak, to wina nie jest w farbie tylko w podkładzie, lub w przygotowaniu modelu do malowania. Nie chciałem wcześniej pisać, ale osobiście nie przepadam za firmą duplicolor. Kupiony przeze mnie w hipermarkecie podkład Duplicolor był bardo kiepski. Koledzy na forum pisali wówczas, że należy kupować je w sklepie lakierniczym, a nie hipermarkecie. Od tej pory stosuje podkład firmy Car-Rep, a najczęściej Surfacer. Poza tym spróbuj nie rozcieńczać farby x-20 tylko np. zwykłą wodą jeśli nie masz nic innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.