Skocz do zawartości

MAZ 7916 z dźwigiem KS-8467 Revell + scratch 1/72


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Rozpoczynam budowę pierwszego swojego modelu pojazdu wojskowego w skali 1/72. Będzie to MAZ 7916 z dźwigiem KS-8467. Więcej o dźwigu KS-8467 można przeczytać tu.

 

0a.jpg

 

Do wykonania modelu powyższego dźwigu użyję części z zestawu Revell Topol, którym nagrodzono moją twórczość podczas ostatniej Fiesty Modelarskiej w Warszawie. Do kolejnej Fiesty już niewiele czasu, więc muszę się spinać

 

0.jpg

 

Tak prezentuje się pojazd w wersji 7-mio osiowej z rakietą balistyczną, która przeraża mnie do takiego stopnia, że nie chcę mieć w swojej kolekcji takiego modelu...

 

Prace rozpocząłem od rozrysowania części dźwigu i złożenia ramy pojazdu.

 

1.jpg

 

Tu już widać skróconą ramę (jest tylko 6 osi) i kolejne etapy składania podwozia.

 

2.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po weekendzie,

 

W moim warsztacie prace idą pełną parą jednak na razie powstają takie drobiazgi, że z relacją musiałem poczekać aż się trochę tego nazbiera.

Elementy podwozia składało się całkiem przyjemnie. Ja już prawie zapomniałem jak się buduje model z pudła i ile przyjemności potrafi dać usuwanie szwów po łączeniach form z najmniejszych nawet drobiazgów . Trochę czasu to zajęło, ale było bardzo relaksujące przed czekającym nie scratch’em.

 

O zmianach w tej części modelu:

- skróciłem ramę o jedną oś.

- wymieniłem plastikową imitację i wkleiłem prawdziwą siatkę.

- do pudła z siatką dokleiłem tylną ściankę, dzięki czemu nie ma prześwitów.

 

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

 

Jak dotąd poza odcięciem tylnej części ramy, prace nad modelem przebiegają zgodnie z instrukcją producenta. I właśnie po złożeniu ramy do tego stopnia instrukcja zaleca zajęcie się kabinami. Niestety żadna z nich nie zawiera ani jednego elementu wnętrza. Zamiast tego w środek kabin należy wkleić części, które trzymają wszystkie ścianki razem. Oczywiście od razu z nich zrezygnowałem i tak przerobiłem łączenia ścianek, że można je będzie skleić na styk (a nawet przy składaniu na sucho trzymają się razem). Przednie drzwi w obu kabinach, oraz okna w obu drzwiach lewej kabiny będą otwarte. Zewnętrzne części drzwi oraz ramy okien powstały ze sklonowanych z żywicy boków kabin. Natomiast wewnętrzne elementy drzwi powstały z różnych kawałków plastiku.

 

O zmianach:

- w lewej kabinie: wycięcie dodatkowego otworu okiennego i dorobienie oszklenia z oprawki CD, usunięcie drabinki i uzupełnienie nitów, usunięcie skrzyni na dachu i uzupełnienie ubytku, wykonanie wnętrza przedniej kabiny i przynajmniej fotela do tylnej (która w większości będzie zamknięta), wycięcie w lewej kabinie „ szyber dachów” i dorobienie ich pokryw.

 

9.jpg

10.jpg

 

- w prawej kabinie: wycięcie dodatkowego otworu okiennego i dorobienie oszklenia z oprawki CD, usunięcie podstawy masztu kratownicowego, wykonanie wnętrza.

 

7.jpg

8.jpg

 

- w przedniej części kabin: usunąłem mocowanie gaśnic i wywierciłem otwory na światła, które wykonałem ze spiłowanych cyrkonii. Lewy kierunkowskaz został już ścięty, wkrótce zetnę też prawy i zastąpię je pomarańczowym plastikiem.

 

11.jpg

 

Niestety to jedyne zdjęcie, które pokazuje „mój” dźwig z góry. Nie widzę za dobrze i nie znam się na wyostrzaniu zdjęć jak to robią w filmach , więc mam pytanie: jak sądzicie, czy w prawej kabinie też jest „szyber dach” jak po lewej stronie? Ale wydaje mi się że nie...

 

-8467-2.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff, dzięki za czujność, ale ten uskok jest - pamiętam, bo ma jeszcze kawałek lewego boku, z którego musiałem usunąć linię łączenia form. Zrobię fotkę poskładanych kabin razem z frontem, żeby to jeszcze porównać.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc - jakbyś coś jeszcze zauważył to wal śmiało - wolę naprawiać/zmieniać póki jeszcze nie pomalowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sprawy szyberdachu na prawej kabinie masz rację - nie ma go.

 

-8467-2_crop_zpsufecxi5g.jpg

 

Natomiast zwróć uwagę, że prawa kabina ma... lekkiego garba i wygląda na to, że to tylna część jest niższa

 

narosl_zpsqrvyadip.jpg

 

I jeszcze jedna stronka z dźwigiem http://www.techstory.ru/kr_spec/ks8467.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prace powoli postępują naprzód. Pomalowałem i przybrudziłem wnętrza kabin. Trochę roboty wymagała kolumna kierownicy, która poza kółkiem ma nawet wajchy do świateł itp. Na zewnątrz dorobiłem "garb" na który uwagę zwrócił wosiek - jeszcze raz dzięki - dodałem też rynienki nad drzwiami i zrobiłem lepsze wieszaki na lusterka.

 

No ale lepiej to będzie widać na zdjęciach:

 

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

 

A tu widać, że "grill" lewej kabiny odstaje od reszty jak należy "wink"

 

17.jpg

18.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ten kolor wewnątrz, to głównie mieszanka farb Vallejo. Od wieków mam jakąś wściekłą zieloną, którą musiałem uspokoić domieszką białej - efekt widoczny na niezamaskowanych powierzchniach. Kolor pastelowy pomalowałem jeszcze mieszanką farb olejnych - taki szybki wash, który miał jeszcze trochę zbliżyć kolor do barw wnętrza oryginału.

 

A skoro już mowa o kolorach, to na zdjęciach które pomogliście mi znaleźć widać dwa różne malowania. Pierwsze - to które wstawiłem w pierwszym poście jest z chwili próby obciążeniowej jeszcze przed wejścidm do służby. Widać na nim różne odcienie zielonego - jakby MAZ i części dźwigu powstały w różnych fabrykach i po złożeniu okazało się że mieli różne wzorniki kolorów Natomiast niżej jest inne, na którym dźwig jest jednakowo oliwkowy i ma fajne żółto czarne pasy.

 

Ja optuję za malowaniem z próby obciążeniowej. Użyję farb Vallejo: Reflective green i Zinc chromate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Coraz bardziej zbliżam się do końca prac nad częściami z zestawu Revella. Już wkrótce zacznie się zabawa z budową od podstaw. Ale muszę dorzucić jeszcze parę drobiazgów. A niżej jest już gotowa kabina. Lusterka zrobiłem z lustrzanej folii doklejonej do fragmentów lusterek z zestawu - odciąłem od nich wieszaki.

A zresztą sami zobaczcie:

 

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.