Skocz do zawartości

P-47D Bubbletop Tamiya 1:48


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw znany i lubiany, upiększony pulpitem Yahu, pasami Eduarda i inwencją własną. Malowany Gunze, Tamiyą i Alcladami, washowany Tamiyą i Pro Modeller i przypudrowany nieco Mig i AK. Malowanie Francisa Gabreskiego, czy też bardziej ze swojska Franciszka Gabryszewskiego z wykorzystaniem kalkomanii Techmod.

 

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36qld.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36q6s.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36q5k.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36q1y.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36q0h.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36p9o.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36p7g.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36p4h.jpg

p_47d_bubbletop_by_michal1983-db36q3u.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej to słowo klucz. One często malowane były od ręki, więc bywało i tak, że nie tylko różnej grubości ale i z krawędziami nierównymi wychodziły spod pedzla. Maskując co prawda mierzyłem to skalówką, ale bez aptekarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo atrakcyjne malowanie. Mam pytanie jako laik - czy te biało-czarne pasy na skrzydłach nie powinny być tej samej szerokości?

 

Owszem, różnie bywało, ale powinny. Nie tylko tej samej, ale i konkretnie określonej. Wprawdzie można wyciągnąć pewne, dość ogólne wnioski, co do prawideł jakie towarzyszyły odstępstwom od standardu przy malowaniu tych oznaczeń szybkiej identyfikacji, ale zawsze bezpieczniej będzie przyjrzeć się konkretnemu samolotowi. Pokazany model jest mocno swobodną wizją autora w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazany model jest mocno swobodną wizją autora w tej kwestii.

Jest, owszem. Ta swoboda odnosi się w ogóle do całego malowania, które na dobrym poziomie odwzorować można na lewej burcie, z mniejszym poziomem dokładności na prawej i górze skrzydeł i stateczników. Do dej dowolności zainspirowały mnie pasy kadłubowe (piękna wariacja na temat) jak i sam kamuflaż. Tak czy inaczej, starałem się trafić jak najbliżej rzeczywistości.

Ładny.Można wiedzieć jakich kolorów użył kolega do kamuflażu?

Kolory dobrałem na podstawie FS podanych w instrukcji Techmodu. Zielny to Gunze C302, szary Gunze C308. Spód jest w dwóch Alcladach ALC-101 i 105.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominam tylko o elementach, które są znane z dokumentacji (dotyczy malowania i konstrukcji). Przy tych nieznanych trudno liczyć na coś innego niż interpretacja (eufemizm, w zasadzie to po prostu wymysł ). Ale to chyba jednak temat na inną rozmowę. P-47 w galerii cieszy z definicji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo atrakcyjne malowanie. Mam pytanie jako laik - czy te biało-czarne pasy na skrzydłach nie powinny być tej samej szerokości?

 

Pokazany model jest mocno swobodną wizją autora w tej kwestii.
Jest, owszem. Ta swoboda odnosi się w ogóle do całego malowania, które na dobrym poziomie odwzorować można na lewej burcie, z mniejszym poziomem dokładności na prawej i górze skrzydeł i stateczników. Do dej dowolności zainspirowały mnie pasy kadłubowe (piękna wariacja na temat) jak i sam kamuflaż. Tak czy inaczej, starałem się trafić jak najbliżej rzeczywistości.

 

Dzięki, chciałem tylko wiedzieć. A na rozluźnienie taka fotka:

 

SyWoV_iz8Ou5sghf_jGK3emEzDxpCEKEUCKsISAasM_sj57py6x6fwe1ymv9Py57OZ1UxARGbhHp5UEXlG6tJuLOFVGq83oQ5KBPhB9IVxgDAtwS67bJ8jTlf7eSP683KTMhBuZMeHytfPPNIvNUfDUNNgkNqM62wI3MT6ae9TCaFm3lIieMkkhqspb5oCH2Q9h8QspuU4t82YQnbtOHH7rjLfnESFLrPGkeAzs4cYr0jvTyON--v65nBagyIF797B4NSo3B82iG1XJ2fFY08s139mbTJSC4_ZpcE4ngMK_IDP5HqRIDHrPMo106ByQdYpwITSsuxRqulsFzNXKWL72o7vguozHqSbx6arJXzTtFa4BBFEopiBiGlEW83DRjxHT4v7ExplJVW2g78g7TeqEiJzQmm6a5ttlWzwo9PBYel4Tr9QvX-m9rShqBWJfCNzMj9WlHxARuJXMj4LcyM7nhlHaqsqVFz9kXXgEtFDOQHxNpy9Ad5VAIStKPlmTgvWwEac6PT_tZLaN1xqW9GtpBufcO_yYlg7i0BNZOt8FcHmoHQs5UNByqCu4ZtaU0YT7FMZuZmGApV3pgkXmNCvlU7L4bH29yLQn_Wk3eSNuy7a1CXH33=w738-h662-no

 

Jak widać linie nie są równe. A przy okazji ktoś wie co to za film?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest film z aparatu reportera wojennego. Kadr ostatecznie trafił do magazynu Life. Tu oczywiście koloryzowany, ale nawet na tej słabej kopii widać, że 'nierówne linie' to określenie niejednoznaczne i zależne od tego co ma się na myśli. Mechanicy malują pasy ręcznie, ale ich przebieg i proporcje wyznaczyli wcześniej liniami, starannie narysowanymi kredą (popularna metoda). Z bliska będą widoczne będą krzywe krawędzie; z punktu widzenia artylerzysty na okręcie, czy lecących w formacji załóg pasy będą wręcz idealne.

 

Zasadniczo krzywe pasy pojawiały się tym bardziej, im bliżej było D-Day. Z upływem czasu malowano je coraz staranniej, poprawiano stare. Ponadto niedoskonałości pojawiały szczególnie tam, gdzie pasom towarzyszyły 'trudne' miejsca. Gwałtowne zmiany przekrojów kadłuba, przejścia skrzydło-kadłub, mocno zmienna cięciwa skrzydeł itp. Tu było trudniej zachować proporcje, a czasem zdecydować, z jakiego punktu widzenia mają być zachowane. Można też ogólnie stwierdzić, że standard malowania D-Day stripes w USAAF był wyższy niż w RAF. Ale to wszystko i tak rozbija się o wygląd konkretnego egzemplarza, jak to zwykle bywa, zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bliska będą widoczne będą krzywe krawędzie; z punktu widzenia artylerzysty na okręcie, czy lecących w formacji załóg pasy będą wręcz idealne.

 

.

 

Podobnie z punktu widzenia budującego i oglądającego miniaturę tego samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.