Skocz do zawartości

Podstawowe narzędzia


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem po co wyadawc 120 PLN na zwykłe cążki

 

Też tak kiedyś myślałem, ale po tym, jak miałem okazję używać ' Tamiya 74035 Sharp Pointed Side Cutter' zmieniłem zdanie.

Cążki Tamiya są super dokładne. Można delikatne części wycinać z ramek bez konieczności szlifowania miejsca łączenia.

Fakem jednak jest, że ich cena w Polsce jest za wysoka - dlatego zamówiłem je z Japonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co wyadawc 120 PLN na zwykłe cążki

 

Też tak kiedyś myślałem, ale po tym, jak miałem okazję używać ' Tamiya 74035 Sharp Pointed Side Cutter' zmieniłem zdanie.

Cążki Tamiya są super dokładne. Można delikatne części wycinać z ramek bez konieczności szlifowania miejsca łączenia.

Fakem jednak jest, że ich cena w Polsce jest za wysoka - dlatego zamówiłem je z Japonii.

Narzędzia to podstawa by nie tracić czasu na piedoły, a że nie są na raz to wole zaiwestować i mieć z nich pożytek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa różnica miedzy Drogą Tamka a tanim czymś za 10 zł to raz ze są bardzo precyzyjne oraz tną plastik a nie zgniatają go w miejscu ciecia, jak Milczący napisał brak obróbki miejsca ciecia w większości przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam tylko. Większość elementów wycinanych cążkami tamiyi nie wymaga dalszej obróbki w miejscu cięcia. Genialne do wycinania części z ramek. Fakt, że sporo kosztują ale warte każdej wydanej na nie złotówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam tylko. Większość elementów wycinanych cążkami tamiyi nie wymaga dalszej obróbki w miejscu cięcia. Genialne do wycinania części z ramek. Fakt, że sporo kosztują ale warte każdej wydanej na nie złotówki!

 

 

Potwierdzam

Kupiłem : http://agtom.eu/cazki/331781-tamiya-69908-cazki-do-plastiku-czarne.html

i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia sie dziś na sprzedaż takowe, wiec chętnych zapraszam wieczorem do działu Giełda.

Może się jednak skuszę, bo mi Japońce jeszcze nie wysłali

Może ja się dokoptuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Mam takie pytanie odnośnie przydatnych rzeczy, a mianowicie chodzi o podkład do farb, a konkretnie podkład pod farby aqua (w większości mam revele i vallejo). Jakie podkłady polecacie jeżeli wgl są niezbędne a przy okazji także spytam jakie farbki są dobre dla początkujących?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy akrylach podklad jest w zasadzie niezbedny, nawet taki w sprayu do plastiku. Pamietaj zeby najpierw ramki umyc w wodzie z mydlem albo plynem do mycia naczyn.

Vellejo sa bardzo dobre to malowania pedzlami, nalezy je bardzo rozcienczyc i malowac kilkoma transparentymi warstwami.

Jezeli uzywasz aerografu, to sprawa jest troche bardziej skomplikowana.

Edytowane przez dante
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że podkłady rozpuszczane nitro są lepsze, ale i akrylowe się nadadzą. Używałem MIG Waterborn i da się szlifować, tak samo OneShot czyli podobno przepak Stynylreza. Tyle, że tym wodnym opłaca się dać więcej czasu przed obróbką - mi Waterborn schodził nieco pod paznokciem po 24h, ale po tygodniu leżakowania dał się normalnie szlifować. Jak nie używasz aerografu to warto rozważyć podkład z puchy - używałem podkładu Tamiya w szpreju i kładł się świetnie, dając dobrą, równą powierzchnię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Witam chciałbym podzielić się z Wami swoją opinią na temat kilku marek modeli  do sklejania. 

 

Moim zdaniem marki Airfix i Tamiya są to drogie, ale dobre. 

 

Fajny jest też Mister craft ale trzeba się z jego modelami trochę namęczyć (główny problem to szyby) trzeba je mocno doszlifowywać i inne rzeczy... krótko mówiąc: dużo z nimi pracy a efekt nie zawsze może być zadawalający (to zależy od twojego asortymentu i umiejętności. Taki sam problem ma mirage hobby.

 

Więcej nerwów niż efektów i frajdy miałem z modelami firmy Plastyk (moim zdaniem obecnie najgorszej jakości) koszt ich modelów 9-20 zł ALE!! są to modele tak słabej jakości że gdy posmarujecie większością klejów to wam plastik zaczerwienieje, a jak próbujecie coś wygładzić zostanie pęknięcie czy tak to stępicie że możecie nawet coś ułamać czy pogorszyć sprawę 

 

Po prostu plastik BARDZO  słabej jakości.

Edytowane przez Artur_12
zbyt dużo emocji w poprzedniej wypowiedzi
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 6.01.2023 o 00:25, Dzikurambo napisał:

 jakie farbki są dobre dla początkujących?
 

Ogólnie, jeśli chodzi o  farbki dla początkujących to polecam Firmy Pactra tanie, aczkolwiek dobre (jeśli używasz pędzla)  jeśli nie to nie wiem, bo nie używam (na razie) aerografu. Gorąco polecam markę Tamiya, bo ma farby i kleje do wszystkiego trochę droga, ale na pewno znajdziesz to co potrzebujesz!

Edytowane przez Artur_12
edycja błędów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur_12 napisał:

chciałbym polecić parę marek do sklejania i przestrzec których na pewno nie wybierać

Ile zrobiłeś modeli w swoim życiu, że takich rad udzielasz?

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Ale z drugiej strony, choć porada nie jest uniwersalna, to jednak autentyczna. Oczywiście przydałoby się, by nie była tak autorytarna i zawierała coś w rodzaju wstępu typu: mam x lat, jestem początkującym modelarzem, ale chciałbym podzielić się z wami tym jak widzę dany temat.

Jednak samo spojrzenie może być dla początkujących rówieśników bardziej dostępne niż poparte doświadczeniem smęcenie starego modelarza, który dawno utracił kontakt z tą rzeczywistością. A przecież Artur 12 jakichś bzdur przy tym chyba nie wypisuje?

Edytowane przez greatgonzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, greatgonzo napisał:

starego modelarza, który dawno utracił kontakt z tą rzeczywistością

Wiek robi swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, greatgonzo napisał:

No fakt. Ale z drugiej strony, choć porada nie jest uniwersalna, to jednak autentyczna. Oczywiście przydałoby się, by nie była tak autorytarna i zawierała coś w rodzaju wstępu typu: mam x lat, jestem początkującym modelarzem, ale chciałbym podzielić się z wami tym jak widzę dany temat.

Jednak samo spojrzenie może być dla początkujących rówieśników bardziej dostępne niż poparte doświadczeniem smęcenie starego modelarza, który dawno utracił kontakt z tą rzeczywistością. A przecież Artur 12 jakichś bzdur przy tym chyba nie wypisuje?

Dzięki za zrozumienie i poparcie, a wskazówki wziąłem sobie do serca i trochę zedytowałem poprzedni wpis - pisałem prosto z serca (i bieżącego doświadczenia z modelarstwem i jakimkolwiek forum - stąd emocje. Chciałbym dzielić się wskazówkami, a także korzystać ze wskazówek i opinii innych.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzes napisał:

Ile zrobiłeś modeli w swoim życiu, że takich rad udzielasz?

a ile trzeba ich wykonać, żeby móc wypowiadać się tutaj na forum? Chciałem tylko opisać swoje doświadczenie. Fakt, że było trochę zbyt emocjonalnie, więc zedytowałem tamten wpis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Artur_12 napisał:

a ile trzeba ich wykonać, żeby móc wypowiadać się tutaj na forum?

Nie chodzi o możliwość wypowiadania się na forum, a o formę tej wypowiedzi.

 

12 minut temu, Artur_12 napisał:

Fakt, że było trochę zbyt emocjonalnie

Otóż to :super:

Przejrzyj sobie forum, to zobaczysz ile jest świetnych modeli z firm, których nie polecasz.

Nie wszystko jest tak jednoznacznie czarno-białe jak napisałeś...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.