Skocz do zawartości

Konkurs jesienny na Modelwork


Reflect

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie o tym terminie myślałem - czyli 5 miesięcy dla modelarzy okrętowych. Proszę o opinie.

 

pozdrawiam

Christian

Też jestem ZA..... znając od podszewki panujący popłoch w pracach

Skoro okrętowcy potrzebuje więcej czasu na swoją robotę to po co ich zmuszać do akordu czy roboty na odwal się. Galerii okrętów w poprzednich konkursach było jak na lekarstwo. Ja jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czy model czołgu z chłopkiem we włazie i na małej podstawce z "zieleniną" to już diorama?

 

Pytam bo moim zdaniem goły czołg na białym tle z błotem na gąsienicach będzie wyrwany z jego kontekstu i po prostu smutny. Nawet kawałek ziemi pod gąsienicami znacząco zmieni jego odbiór w nawiązaniu do tematu.

Sam okreslisz czy to model z podstawka czy DIORAMA....

 

Co to jest???model z podstawka czy DIORAMA? aff5c65976b13741dfc6bb3fc894bed5.jpg

 

Dla mnie to jest diorama bo prezentuje specjalnie wybraną (w tym wypadku dynamiczną) sytuację.

 

Podstawka jest wtedy kiedy jest tłem dla modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Podstawka czy diorama - nie angażujmy się tutaj w dyskusje w tym temacie - było juz nie raz i jednomyślnych wniosków nigdy nie było

 

Autor niech sam to określi, zachowując warunki o których wspomniał Reflect - czyli w pierwszym poście

 

zgłaszający będzie zobowiązany określić w pierwszym poście warsztatu w której klasie i w jakich kategoriach specjalnych konkuruje.

 

Cieszę się, że moja wypowiedź spotkała się z waszym zrozumieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Czy modelarze Okrętowi chcieliby rozpocząć pracę w terminie wcześniejszym? (w poprzednich edycjach dochodziły głosy, że 3 miesiące na budowę okrętu to zbyt mało) ??

 

Jestem za!

Mam już nawet pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do budowy DIORAMY 1/35 z pojazdem i kilkudziesięcioma figurantami (4-8szt.) + wagonik własnej roboty. A może jeszcze dojdzie rzeka. Na pewno będzie się działo na dioramie. To będzie bardzo czasochłonne. Można liczyć również na wydłużony termin?

(wcześniej dioramy wraz z okrętami były zgłaszane)

Jeśli nie to ok. rozumiem.

Będę musiał wówczas ograniczyć całość do minimum tak żebym się wyrobił w 3miesiące.

Wszyscy wiecie jakie robię dioramy ... to nie tylko krzak i pojazd. Jest cała masa pierdułek, pierdułeczek naprawdę bardzo czasochłonnych

 

Jeśli ma przez to się zrobić niepotrzebny bałagan lub walka kto może , a kto nie.. to ja niczego nie narzucam. Jestem w stanie zrozumieć.

Proszę o przemyślenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Mam już kilka pomysłów.

Co do okrętów jestem za.

Z dioramami też by było fajnie dłuższy termin.

 

Jeszcze fajnie by było ograniczenie relacji z budowy modeli tylko do nich, a nie wrzucanie różnych dodatkowych pierdół typu dzieciaki, zwierzaki czy krajobrazy itp. Nie mówie o przypadkach kiedy się robi prace na podstawie zdjęcia tylko np. dzieciak śliniący plastikowy klocek czy zbędne historyjki na 3/4 strony. Całość powinna być przejrzysta dla odbiorcy bez zbędnych pierdół.

 

Reflect co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda, to prawda. Dioramy również pochłaniają dużo czasu.

Ale niech zdecyduje admin

Co do historyjek, to jak są ciekawe i wprowadzają w temat/klimat warsztatu to czemu nie?

Ale to tylko moje skromnie zdanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Również jestem za.

W zeszłym konkursie nie wystartowałem iż zdecydowałem sie za późno i nie miałem czasu na przygotowanie.

Teraz wystartuję i już zacząłem kompletować materiały.

Miałem wystartować z modelem na podstawce, ale będzie to już chyba podlegało pod dioramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu diorama to takie cuś:

 

d2ee0e740d611ea2a1cfd47aa08160ec.jpg

 

 

 

coś takiego to winietka:

 

maultier_jochemkl2.jpg

 

 

no i jest jeszcze model bez podstawki:

 

main.jpg

 

 

 

Dobrze by było zdefiniować te terminy (najlepiej z przykładami) i wprowadzić do regulaminu konkursowego aby wszyscy mieli jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dokładnie należało by to sprecyzować, by uniknąć po konkursowych sprzeczek.

Uczestnicy będą budować winety, a według regulaminu są to dioramy. Do cywili,pancerki itp. nie wrzucą relacji bo to już nie jest podstawka. A konkurować z kolegami co będą budować dioramy gdzie wkład pracy jest dużo większy wg. mnie nie ma za bardzo sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było zdefiniować te terminy (najlepiej z przykładami) i wprowadzić do regulaminu konkursowego aby wszyscy mieli jasność.

 

Tylko żeby z tego "regulaminu" nie wyszła zaraz książka telefoniczna

Model bez podstawki, czy na podstawce, na której de facto poza samym modelem nic się nie dzieje (kępka trawy, krzak, kałuża jakaś) a z drugiej strony, jako diorama jak w poście wyżej, modele, figurki, rozbudowana sceneria wokół. Winiety i modele bez podstawki traktowałbym jako jedno (do kategorii, lotnictwo, pojazdy wojskowe, pojazdy cywilne) a dioramy wszelkiej maści jako osobną kategorię.

Bo jak się zaczną wyliczanki "czy jeden krzak na podstawce to winieta a trzy to już diorama" to się nikt w tym nie ogarnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...przy czym zgłaszający będzie zobowiązany określić w pierwszym poście warsztatu w której klasie i w jakich kategoriach specjalnych konkuruje. Dla przypomnienia do wyboru będą następujące klasy i kategorie specjalne:

 

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Klasa 3 - Pojazdy cywilne

Klasa 4 - Okręty i statki

Klasa 5 - Dioramy

Klasa 6 - Figurki i Popiersia

Klasa 7 - Sci-Fi

Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Kategoria Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

Kategoria Specjalna 4 - Najlepszy warsztat/model młodego modelarza (do lat 15-tu)

Kategoria Specjalna 5 - najlepsza praca w klasach 1,2,3,4,5 zbudowana w oparciu o model Tamiya (jeśli sponsor dopisze)

 

Konkretna decyzja na starcie = przejrzystość preferencji modelarskich i mam nadzieję, że koniec dyskusji o interpretacji tematu konkursowego ;-)

 

pozdrawiam

Christian

 

Moim zdaniem to wystarczający zapis w regulaminie.

To od autora zależy w jakiej kategorii zgłosi model. Jeżeli będę chciał to mogę Miga 21 zgłosić w kategorii pojazdów cywilnych muszę się tylko liczyć z tym że wtedy w tej kategorii raczej wysokiej oceny nie uzyskam. To samo tyczyć się będzie podstawki z Mausem i dwoma krzaczkami konkurujacej z dioramom z trzema Hetzerami ukrytymi w lesie.

My wg. własnego rozsądku decydujemy gdzie zgłaszamy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dokładnie tak jak pisze kolega dbariusz.

 

Co zaś sie tyczy wydłużonego terminu. To bedzie przedłużony tylko dla modelarzy przystępujących do konkurowania w klasie 4.

 

Pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja serio pytam, bo o ile dobrze pamiętam, to w poprzednich edycjach konkursu było takie ograniczenie dla napoczętych modeli - żeby było sprawiedliwie

 

Co prawda budowa modelu od podstaw (nawet z kartonówką w roli planów) może być wyzwaniem przez takie ograniczenie, ale jestem skłonny wystartować z Gilem w 1:9 nawet jeśli regulamin będzie przewidywał skrócenie czasu dla zaczętego modelu.

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra wiadomość. Na pewno wezmę udział w zabawie. Mam już nawet kilka pomysłów i... nie będą to U-booty

Co do możliwości wcześniejszego rozpoczęcia prac przez szkutników, decyzję pozostawiam Kolegom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.