Skocz do zawartości

Konkurs jesienny na Modelwork


Reflect

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

3 miejsce, T-55 na podstawce. Kategoria pojazdy wojskowe. Żeby nie było, że się czepiam. Model zacny ale kładzie taką samą 55 bez tej podstawki. Tyle ode mnie. Co do arkusza ocen, kategoria "interpretacja tematu" i "warsztat" już analizowaliśmy. Można to bardzo łatwo wyklarować i będzie więcej startujących. Więcej teksów typu: nie podoba się to wypad i będą sami zwycięzcy bo wystartują po 3 osoby na kategorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się dziwię że nie poruszyłeś problemu robienia zdjęć.

Przecież ktoś może zrobić świetny model, ale zrobi marne zdjęcia, bo nie ma dobrego aparatu albo oświetlenia, i co wtedy?

Przegra z tym którego stać na świetny sprzęt foto, ale robi słabe modele? No nie może tak być.

Jak rozwiążesz ten problem?

Może postuluj powstanie lotnej komisji, która będzie każdy model oceniała w domu autora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popadasz już w śmieszność ale ok. Idźmy tym śladem. Każdy powinien też pokazać swój zakątek modelarski i przedstawić wykaz wolnego czasu do dyspozycji? Nie było na arkuszu ocen kategorii: jakość zdjęcia to się nie czepiam. Gdyby była na pewno bym to zrobił. Do tego jak ma być zrobione zdjęcie i na jakim tle było jasno przedstawione w regulaminie. Różnica między modelem z podstawką i bez jest dla każdego chyba oczywista. Ale poruszyłeś ciekawy temat. Faktycznie są ludzie, którzy potrafią słaby model podpicować w programie graficznym operując barwami itp. Ale jest to nie do zweryfikowania. Więc nie ma tematu. Skupmy się na tym co da się poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro tak to zaproponuj rozwiązanie, czyli jakie kategorie dodać i jak sfinansować nagrody/dyplomy do nich.

Administracja prawdopodobnie chętnie rozważy wtedy takie propozycje.

 

Każdy powinien też pokazać swój zakątek modelarski i przedstawić wykaz wolnego czasu do dyspozycji?

 

To mi się kojarzy z "Bananas" Woody Allena.

"Każdy obywatel ma obowiązek zmieniać bieliznę co godzinę, a żeby ułatwić służbom kontrolę, ma ją nosić na zewnątrz ubrania".

Idziesz w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie robię awantury i nie odbieram również posty Corporal_PL jak awantury.

Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię/wątpliwości/pytania itd.

Chyba chodzi o to żeby poprzez rozmowę w tym temacie je rozwiać albo ustalić formę, która pasuje wszystkim, prawda?

 

Skoro mam wątpliwości to znaczy że coś jest nie tak.

 

Nie, skoro masz wątpliwości to znaczy że po prostu masz wątpliwości, albo możliwe że czegoś nie rozumiesz.

Praktyka pokazuje, że większość forumowiczów takich wątpliwości nigdy nie miała.

 

A może mieli, ale obawiali się podnosić głos przez użytkowników prawiących właśnie w ten sposób?

Jeżeli coś nie jest zrozumiałe dla wszystkich to znaczy, że trzeba takie coś w tym wypadku regulamin i zasady konkursu zrobić tak, żeby dla wszystkich były jasne.

 

Albo niech każdy sklei co mu się podoba w jednej wielkiej radosnej kategorii MODEL i potem się nagrody rozlosuje. Nikt nie będzie się czepiał.

 

A może po prostu dostosuj się do obowiązujących zasad, zamiast robić awanturę?

 

eee, Ty tak na poważnie?

 

 

 

Nie pińcet kategorii ale zróbmy to jak należy. Podział Panzer Machine jest ok. Jest różnica w odbiorze modelu z podstawką i bez. Potem dostaje arkusz do głosowania i widzę jeden wóz na białym tle, a drugi na wypasionej podstawce. Nietrudno zgadnąć który zaliczy więcej punktów. Co do warsztatu to chodzi o to, że w arkuszu ocen też była taka kategoria. Co mam oceniać? Długość wątku? Słownictwo? Liczbę zdjęć? Zauważyłem, że są zasadniczo dwie grupy osób. Pierwsza to ludzie opisujący przez 10 stron jak to wycinają, szlifują, dopasowywują i przyklejają kawałek błotnika. Do tego pytające co drugie zdanie czy jest ok, co zmienić, jak zrobić. Po 30 stronie nikt nie pamięta już co jest sklejane. Druga grupa to ludzie wrzucający na 3 stronach kilka zdjęć z najważniejszych etapów budowy czy malowania prezentując jak im idzie i nie rozpisująca się po co i dlaczego. Po prostu prezentują. Która ma dostać więcej punktów? Co do waloryzacji też jest sprawa do dyskusji. Jak mam ocenić waloryzację? Że model ocieka złotem przed malowaniem? Że ktoś zadał sobie trud i wystrugał coś samodzielnie? Jakie to ma znaczenie? Liczy się zdjęcie na samym końcu. Były w zeszłym konkursie modele przeciętne, które za melodramatyczne warsztaty i kosmiczną ilość dodatków łapały więcej punktów na końcu niż modele ładne ale bez tego i był wyżej w klasyfikacji. Bo z arkusza był zliczane wszystkie punkty i z tego liczono całość oceny końcowej. Jak dla mnie absurd. To tak jakby w wyścigach F1 na koniec jeszcze dawali punkty za malowanie bolidu, krój stroju kierowcy i liczbę jego znajomych na fejsie. Ktoś by dojechał do mety trzeci ale by wygrał wyścig. Absurdalny był już w ogóle ostatnio epizod kiedy niektóre osoby przerzucały sobie modele między kategoriami. Sklejał sobie czołg na podstawce, a nagle stwierdzał, że sobie go wystawi w pojazdach bez. To kierownictwo powinno wrzucać zgłoszone modele do odpowiednich worków. Albo sytuacja typu: jest galeria do oceny modelu bez podstawki. Przeglądam zdjęcia i jedno z nich prezentuje faktycznie ten wóz ale na podstawce i dopisek że to takie niewinne zdjęcie żeby polepszyć odbiór wozu i uzasadnić brudne gąsienice.... No litości.

 

Miałem bardzo podobne odczucia po ostatnim konkursie. Bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, co rozumiesz przez propozycją finansowania kategorii?

 

jawkers, a może wystarczy wybadać ile osób by chciało takiego zapisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to widzę w kategorii wozów bojowych ( mogą być w jednej kategorii kołowe czy gąsienicowe): Kategoria 1: goły model bez podstawki i figurek, które same w sobie są modelem, Kategoria 2: model z podstawką/winietką (rozmiar nie ma znaczenia, może to być kawałeczek pustej ulicy i miasto z 10 budynkami i 30 ludzikami. Jest to prezentacja czegoś więcej ponad model). Jeśli ktoś nie umie, albo nie chce ubarwiać tak modelu idzie do 1. Jak ktoś chce zaprezentować większy kunszt to idzie do 2. Nagrody dla 2 powinny być odpowiednio okazalsze z dostępnych. Oczywiście można drugą kategorię podzielić na podstawki (goła ulica, polna dróżka) i dioramy (kawał terenu, sporo ludzików, dodatkowe pojazdy itp). Ale to oczywiście rozprasza liczbę nagród. Wszystko do obgadania. Co do oceny to na arkuszu jest tylko jedno pytanie: czy podoba ci się model, diorama, figurka którą widzisz i jakaś tam skala od 1 do 10 powiedzmy. Wątki warsztatowe jak dla mnie powinny być utajnione do momentu głosowania i ujawnione po zakończeniu głosowania żeby zwykli śmiertelnicy mogli poznać sekrety mistrzów. Nie będzie zarzutów o chwalenie się zasobnością portfela przy waloryzacji czy talenty krasomówcze i kontakt z publiką bo nie to powinno podlegać ocenie w konkursie modelarskim. Może nie będzie tak widowiskowo ale jak dla mnie sprawiedliwe. Jeśli o mnie chodzi to nawet każdy uczestnik może sypnąć dwie dychy na pulę nagród. (jedna blaszka mniej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 5 groszy.

 

Podział kategorii był fajny. A to gdzie autor wrzuci swoją pracę w lotnictwo/ pancerka czy dioramy to tylko jego sprawa i jak się czuje na siłach . Z tym, że w jednym przypadku oceniamy tylko model nawet jak jest na podstawce z wieloma bajerami to tylko sam model się ocenia. W drugim całość.

 

Ja bym tylko chciał aby relacja warsztatowa była oceniania sprawiedliwie. Jeden wrzuci kilka zdjęć. Ok, ale jakaś jest relacja. Drugi zrobi rzetelną, krok po kroku co robi i poprawia. Trzeci narobi spamu w postaci idiotycznych historyjek czy dzieciaków śliniących klocki i to jest najbardziej punktowane, a model słaby. Dlaczego?

Skoro jest regulamin dot. robienia zdjęć to powinien być też dot. relacji warsztatowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jak już jesteśmy przy zdjęciach to może warto wrzucić wymóg / ograniczenie , że galeria ma zawierać np 5 zdjęć - autor wybiera te najlepsze wg niego i wrzuca. Unikniemy w ten sposób nieskończonych tasiemców zdjęciowych, różniących się między sobą obrotem obiektu o 15 stopni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu zamiast dawać wolną rękę w postaci prowadzenia relacji wprowadzić wymogi typu

- pierwsze zdjęcia to inbox

- udokumentowanie przeróbek i waloryzacji

- zdjęcie części przed zapodkładowaniem

- zdjęcia z malowania poszczególnych elementów (typu wanna/kadłub/ większa bryła)

i żeby to było niezbędne minimum

a nie, że ktoś pokazuje inbox a potem od razu gotowy czołg plus pomalowane gąski czekające na montaż, czy cały samolot bez samego podwozia

 

Ja bym był bardziej skłonny zmienić sposób oceny i sędziowania - nie każdy posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, tym bardziej, że wielu startujących to raczej początkujący modelarze. Kiedyś brałem udział w konkursie, gdzie sędziowanie w danych kategoriach odbywało się przez osoby ogarniające temat - znające się na danych kategoriach itp. A ocena końcowa z przyznawanych punktów za pewne elementy była opisowa - na co zwrócono uwagę, czego wg. sędziów zabrakło, co docenili bardziej niż u innych. Było prosto i przejrzyście, punkty i oceny były do wiadomości wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje głosować kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Przepraszam, białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący. Czarna za – lub odwrotnie: czarna za.... Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
A może po prostu zamiast dawać wolną rękę w postaci prowadzenia relacji wprowadzić wymogi typu

- pierwsze zdjęcia to inbox

- udokumentowanie przeróbek i waloryzacji

- zdjęcie części przed zapodkładowaniem

- zdjęcia z malowania poszczególnych elementów (typu wanna/kadłub/ większa bryła)

i żeby to było niezbędne minimum

a nie, że ktoś pokazuje inbox a potem od razu gotowy czołg plus pomalowane gąski czekające na montaż, czy cały samolot bez samego podwozia

To akurat ma głęboki sens.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje głosować kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Przepraszam, białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący. Czarna za – lub odwrotnie: czarna za.... Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie.

 

A czerwona za, albo czerwona przeciw lub odwrotnie?

Bo nie rozumiem...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można drugą kategorię podzielić na podstawki (goła ulica, polna dróżka) i dioramy (kawał terenu, sporo ludzików, dodatkowe pojazdy itp).

 

Czyli już 3 kategorie zamiast jednej.

Nieźle, idziemy w kierunku Grammy...

 

Wątki warsztatowe jak dla mnie powinny być utajnione do momentu głosowania i ujawnione po zakończeniu głosowania żeby zwykli śmiertelnicy mogli poznać sekrety mistrzów. Nie będzie zarzutów o chwalenie się zasobnością portfela przy waloryzacji czy talenty krasomówcze i kontakt z publiką bo nie to powinno podlegać ocenie w konkursie modelarskim.

 

To jest mocne. Serio.

Robimy warsztat, który będzie utajniony.

 

Ja bym poszedł nieco dalej: utajnijmy i galerie. W końcu tam też można się pochwalić ile się włożyło w model (z reguły ludzie piszą co dodali do zestawu) a i talentami krasomówczymi tez uwieść kogoś można.

Moja propozycja: galerie odtajniamy raz, między 3:45 a 3:50 danego dnia i tyle.

Nie ma tak że ktoś skończył wcześniej model i jego galeria wisi miesiąc dłużej niż innych, a autor se bezkarnie uwodzi ludzie przez ten czas.

 

 

Jeśli o mnie chodzi to nawet każdy uczestnik może sypnąć dwie dychy na pulę nagród.

 

Wiesz, ja też tak mam. Też uważam że ludzie mogą sfinansować moje pomysły, bo czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.